| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am pierdut credința în Dumnezeu, din păcate sau din fericire. Am tot felul de îndoieli. Din cauza unor considerente potrivit cărora să divorțezi e păcat, să bei e păcat, să ieși în club e păcat, etc, efectiv crezând că e păcat să faci orice am început să am profunde sentimente de vinovăție pentru niște lucruri de nimic. Mergând la psiholog mi-am dat seama încet că efectiv mintea mea consuma ce îi ofeream. Cred că dacă te rogi la Dumnezeu și dorința se îndeplinește, pur și simplu așa a fost să fie. Degeaba te rogi să iei 10 la BAC dacă tu nu ai învățat nimic tot anul, pentru că nu vei lua. Iar cei ce au învățat și se roagă, ar fi luat notă bună oricum. Dacă te rogi să te însănătoșești și se întâmplă, ii mulțumești lui Dumnezeu, în schimb dacă nu, zici că așa a vrut El. laughing Mi se pare aiurea. Ce vină are un copil care se naște bolnav? De ce ar plăti el pentru păcatele "strămoșilor"? De ce ne lasă Dumnezeu să ne chinuim? Până acum ceva vreme credeam, mă duceam la spovedit crezând că îmi descarc sufletul, dar același efect e și dacă te confesezi unui psiholog sau unei persoane care te ascultă fără să te judece. De ce există atâtea religii? Mai ales că Islamismul predomină. Are cineva vreun argument pertinent pentru a-mi schimba părerea? Un tată iubitor nu și-ar arunca copiii în întuneric dacă ar face o greșeală. De ce tatăl ceresc m-ar arunca în Iad dacă, să zicem, aș fura? Nu se leagă. Păreri? happy

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai conform lui iisus toti care nu cred ca el este mesia vor merge in iadul vesnic, vorbim de 5, 5 miliarde de persoane
6 Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărulşi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

| sierra1 a răspuns:

" tatăl ceresc m-ar arunca în Iad dacă, să zicem, aș fura?"

o nu, in nici un caz.
Poliția ar face-o!

| Littledoctor26 a răspuns (pentru sierra1):

Era un exemplu. Nu ma ajuta faptul ca din tot ce am scris ai extras doar asta. Dar multumesc pentru ca mi-ai acordat putin timp. Zi frumoasa!

| sierra1 a răspuns (pentru Littledoctor26):

înțeleg că ai crede și nu prea (știi vorba aia: un pic gravidă). Fii decis, pune-ți intrebări.

"Zi frumoasa!"
la fel

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai dreptate, nu se leagă.

| Celcestietot a răspuns:

Baby, ai facut ghiveci in capul tau. In primul rand, Dumnezeu nu este vrajitoarea Dina care iti taroteaza niste carti si daca bagi sacul de frunze sub perna iti va promite ca zbori sau ca o sa incepi sa iei tu BAC-ul cand ai bate din degete. Ce crezi, ca iti opreste Dumnezeu timpul la BAC ca sa copiezi pe rupte de la tocilarul sali respective rolling on the floor? Iti spun eu de pe acum ca, Dumnezeu nu joaca dupa regulile tale sau a unor oameni. Ce, Dumnezeu te arunca in intuneric daca esti imoral? Nu, faptele tale te duc exact acolo unde iti este locul, iar camera iti va fi alesa cu intelepciune si Iadul nu este un loc cu dracusori care te imping in cazanul cu smoala cu,, furculita''. Ai vazut tu pe Dumnezeu ca vine cu glockul, ca provoaca atacuri armate in scoli, ca intra cu viteza pe trecerea de pietoni peste tine? Iti spun eu ca nu ai vazut asa ceva laughing! Omul face lumea exact asa cum este. Daca ar fi sa ne luam dupa logica ta stramba, atunci Dumnezeu este de vina si ca tu in acest moment stai pe TPU fara sa faci ceva mai bun cu viata ta rolling on the floor! Si pana la urma crezi daca vrei in acest Dumnezeu biblic, dar daca tu ti harta invers fata de cum ar trebui, nu este vina Lui. Cum comentezi?

| milan9 a răspuns:

Credinta ne ajuta sa intelegem ca traim intr-o lume plina de sensuri, de semnificatii. Absolut nimic nu este la voia intamplarii, nimic nu este produs in viata noastra de hazard. Intelegand acest lucru deducem ca daca un lucru "este pacat" este considerat astfel doar pentru faptul ca EL ARE CONSECINTE. Nefaste. Nu te obliga nimeni (nici Dumnezeu nu Si-a propus acest lucru) dar fiecare dintre noi trebuie sa fie informat... Cand ni se spune ca un lucru sau altul este pacat suntem doar informati nu amenintati.
Pacat este ceea ce in general ne conduce la boala. La o boala a trupului sau la una a sufletului.
Divortul nu e un pacat ci o trauma. Scriptura mentioneaza spre exemplu un motiv (uneori inevitabil, nicidecum obligatoriu) pentru divort: adulterul. Acesta schimba lumea sufleteasca a celor doi.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu poți pierde ceea ce nu ai avut niciodată. Un creștin ar trebui sa urască păcatul nu sa il dorească. " Ce tie nu îți place altuia nu ii face " este o regula care este respectata si de necredincioși. Ultima porunca din cele 10 se refera la "sa nu poftești", iată nu neapărat sa furi, ci si sa poftești la ceea ce nu e al tau. Dumnezeu este iubire, cel ce crede in Dumnezeu trebuie sa o facă tot din iubire fata de creatorul sau, si nu din interes.

| Digikey a răspuns:

Biblia a fost scrisa de oameni dupa mintea si priceperea lor de acum cateva mii de ani.
Cel putin jumatate din chestiile de acolo sunt expirate in ziua de azi.
Dar nu totul este alb sau negru. Exista milioane de nuante.Eu am avut raspunsurile potrivite la momentul potrivit.Pot doar sa te asigur ca totul este perfect asa cum este si ca nu exista coincidente.

| Irinel15123532 a răspuns:

Inainte de toate, nimeni nu este pedepsit pentru pacatele parintilor lui, nu cred ca ai citit biblia cu atentie, iti voi da un text din biblie.

Ezechiel 18.20 ne spune: „Sufletul care păcătuiește, acela va muri. Fiul nu va purta nelegiuirea tatălui său și tatăl nu va purta nelegiuirea fiului său!"
Fiecare este responsabil pentru alegerile lui, nu ale altora.

2. Dumnezeu nu iti scrie cu mana lui nota 10 in catalog ca sa ajungi medic si sa nu ai habar sa operezi pe cineva. Dumnezeu iti da putere sa inveti, fiecare suflare de viata si de aer vine de la El, tu nu stii atuunci cand adormi ce se intampla cu tine, sau daca maine te vei mai trezi. Dumnezeu lucreaza prin tine, iti da intelepciune, pricepere, curaj sa mergi mai departe, vointa sa lupti, si El lupta alaturi de tine, nu in locul tau.
Dar Dumnezeu iti poate intr-adevar indruma pasii in viata, toti am simtit asta la un moment dat, daca nu ai simtit, mai asteapta, nu ai o varsta foare inaintata, sau nu i-ai cerut asta Lui Dumnezeu, cand inaintezi in viata vezi de multe ori ca totul pe langa tine se aseaza ca un puzzle, esti in locul potrivit, esti unde trebuie sa fii, si te bucuri ca nu ai ajuns acolo unde credeai tu ca ar fi trebuit sa fii, pentru ca nu acolo era locul tau.

3. Dumnezeu nu te asculta si te judeca, cine ti-a zis asta?
El este un tata iubitor, ce a facut tatal din pilda Domnului Iisus cand fiul s-a reintors acasa? L-a judecat si a urlat la El? Daca aceasta este parerea ta despre Dumnezeu draga prietene, atunci iti spun ca nu-L cunosti pe Dumnezeul bibliei, Dumnezeu este un tata iubitor, care te iubeste mai mult decat poti tu sa iti inchipui vreodata, dar sa iti dau si versetul din pilda Domnului Iisus ''Fiul risipitor''
Iti recomand sa citesti intreaga pilda, iti voi da un rezumat cu partea la care ma refeream ai sus.

'' Şi s-a sculat şi s-a dus la tatăl lui. În timp ce el era încă departe, tatăl său l-a văzut şi i s-a făcut milă de el; a alergat la el, l-a îmbrăţişat şi l-a sărutat mult. 21 Fiul i-a zis: «Tată, am păcătuit împotriva Cerului şi înaintea ta şi nu mai sunt vrednic să fiu numit fiul tău!» 22 Dar tatăl le-a zis sclavilor săi: «Aduceţi repede cea mai bună robă şi îmbrăcaţi-l cu ea! Puneţi-i un inel în deget şi sandale în picioare! 23 Aduceţi apoi viţelul cel îngrăşat şi tăiaţi-l![d] Să mâncăm şi să ne veselim, 24 pentru că acest fiu al meu era mort şi trăieşte iarăşi, era pierdut şi a fost găsit!» Şi au început să se veselească.''

4. Dumnezeu nu arunca pe nimeni in Iad daca a gresit.

Ezechiel 33
Spune-le: ‘Pe viaţa Mea’, zice Domnul Dumnezeu, ‘că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea!''

Ezechiel 18 ''Doresc Eu moartea păcătosului? zice Domnul, Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degrabă ca el să se întoarcă de pe căile lui şi să trăiască?''

Psalmul 103 ''Domnul este îndurător şi milostiv,
îndelung răbdător şi bogat în bunătate.
9 El nu Se ceartă fără încetare
şi nu ţine mânia pe vecie.
10 Nu ne face după păcatele noastre,
nu ne pedepseşte după fărădelegile noastre.
11 Ci, cât sunt de sus cerurile faţă de pământ,
atât este de mare bunătatea Lui pentru cei ce se tem de El;
12 cât de departe este răsăritul de apus,
atât de mult depărtează El fărădelegile noastre de la noi.
13 Cum se îndură un tată de copiii lui,
aşa Se îndură Domnul de cei ce se tem de El.
14 Căci El ştie din ce suntem făcuţi;
Îşi aduce aminte că suntem ţărână.''

Ioan 3:16
Fiindcă[a] atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Lui Fiu[b], pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.

Prin ''lumea'' nu se refera la pietre si la iarba, ci se refera la tine si la mine.
Ca cineva sa ajunga in iad, este nevoie de alegerea lui persoanal, Dumnezeu ti-a pus in mana 2 bilete unul spre rai si altul spre iad, alegi pe care vrei. Iadul nu a fost facut pentru tine, nicidecum Dumnezeu nu vrea sa ajungi acolo, de aceea si-a lasat Fiul sa moara pe cruce, ca sa iti ia locul si a platit El datoria, iadul a fost facut pentru satanasi ingerii lui, nu pentru oameni.
Citeste noul testament, Hristos te iubeste.