| anonim_4396 a întrebat:

Buna
Multi din voi ziceti ca Biblia e un fals.
acum vreau ca cei ce zic aceasta sami dovedeasca mie ca aceste proorocii nu-s adevarate:
1. Dărâmarea Ierusalimului.
1 La ieşirea din Templu, pe când mergea Isus, ucenicii Lui s-au apropiat de El ca să-I arate clădirile Templului.
Marc 13.1; Luc 21.5;
2 Dar Isus le-a zis: „Vedeţi voi toate aceste lucruri? Adevărat vă spun că nu va rămâne aici piatră pe piatră care să nu fie dărâmată."
astazi piatra pe piatra nu mai e.

2.5 Fiindcă vor veni mulţi în Numele Meu şi vor zice: „Eu sunt Hristosul!" Şi vor înşela pe mulţi.
ses intampla? da se intampla!
6 Veţi auzi de războaie şi veşti de războaie: vedeţi să nu vă înspăimântaţi, căci toate aceste lucruri trebuie să se întâmple. Dar sfârşitul tot nu va fi atunci.
7 Un neam se va scula împotriva altui neam, şi o împărăţie împotriva altei împărăţii; şi, pe alocuri, vor fi cutremure de pământ, foamete şi ciume.
se intampla? da se intampla
11 Se vor scula mulţi proroci mincinoşi şi vor înşela pe mulţi.
se intampla? da stiti istia care tot zic ca vine sf anul ista
Atunci mulţi vor cădea, se vor vinde unii pe alţii şi se vor urî unii pe alţii
se intampla?
da

deci cine e capabil sa spuna ca nu e adevarat ce scrie aici

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Numai Dumnezeu este Cel care cunoaste adevarul si viitorul.De aceea Cuvantul Lui este Da si Amin. Cãci adevãrat vã spun, câtã vreme nu va trece cerul si pãmântul, nu va trece o iotã sau o frânturã de slovã din Lege, înainte ca sã se fi întâmplat toate lucrurile.'

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns:

1. Si eu proorocesc ca peste 2000 de ani Casa Poporului nu o sa mai fie acolo.

2. Proorocesc ca peste 1000 de ani vor fi multi care se vor opune dogmei religioase dominante.

3. Proorocesc razboaie intergalactice peste 6500 de ani.

4. Proorocesc ciuma si moarte cind ne vom intilni cu civilizatiile extraterestre si vom interactiona cu ele, similar cum au patit bietii aborigeni cu de-alde Columb.

Wow, ce profetii extraordinare! Ma mir ca nu scrie si de McDonald's acolo.

In alta ordine de idei, esti pueril. Si acum 2000 de ani existau oameni inteligenti, iar faptul ca istoria e ciclica devenise evident de pe-atunci, asa ca marile profetii de mai sus nu sint nimic mai mult decit deductii logice a unor evenimente cu probabilitate foarte mare de aparitie.

| anonim4565 a răspuns (pentru KodrutZ):

Taci acolo dovedeste cas falsuri altfel nu mai spune nimic

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim4565):

Dovedeste tu ca se refera la ceva specific in timp. Faptul ca "se va intimpla evenimentul x" nu poate fi sub nici o forma o profetie/predictie precisa. Mai bine ai aduce intr-o directie intrebarea ta, ca pare a nu avea nici o tinta. Ca si cum as zice "Aerul e incolor. Cine e capabil sa ma contrazica?"

| anonim4565 a răspuns:

Dz nea vorbit ce a trebuit sa ne vorbeasca.nea vorbit ce e mai important pentru suflet lasa trupu lasa masinile
a vorbit sa ne ajute
cuvintele lui sunt prea pretioase ca sa vorbeasca despre niste nimicuri ca masini etc.
deci poti dovedi ca nu se intampla ce e scris?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim4565):

Saharazan, asta e plecat de-acasa. Hai ca eu nu imi mai pierd timpul cu el.

| anonim4565 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ok pa

| Andrei7520152 a răspuns (pentru anonim4565):

Pwned! :)):)) :D ai fost foarte amuzant

ateii si credinciosii au alte definitii pentru cuvantul 'dovada'. prorocile alea nu demonstreaza mare lucru, asa cum unii useri tocmai ti'au demonstrat, decat ca biblia poate prezice lucruri extrem de vagi (vor fi razboaie, vor fi alte religii, etc). un musulman ar veni cu acceasi hotarare cu un koran sa spuna uite cum profetiile s'au adeverit!

http://www.alislam.org/library/articles/prophecies.html
nu'i mare lucru sa fii proroc, doar trebuie sa fi foarte vag, si poetic (ca horoscopul din ziar) :p

| anonim4565 a răspuns (pentru Andrei7520152):

Serios? asta crezi tu
sa fii prooroc e mare lucru
si ar fi bine sa crezi

| adi97 a răspuns:

Stiu de un ai luat toate argumentele de mai sus dintr-o carte scris de un om care a studiat Bibliea.Am citit si eu si este foarte adevarat.Crtea se numeste Lumea noastra incotro? nu? Oricum tot ce este acolo este luat din Biblie.

| anonim4565 a răspuns (pentru adi97):

Cu mine vorbesti?

| adi97 a răspuns (pentru anonim4565):

Da dar scuze daca am incurcat si nu era din cartea aia oricum argumentele din cartea aia sunt din biblie

| anonim4565 a răspuns (pentru adi97):

Nu stiu nu citesc cariti sincer sa fiu
ceam citit am citit biblia in rest cand eram in a patra ca m-a pus invatatoarea

| FantasyAngel a răspuns:

Cred in biblie dar sincer daca vruiai sa convingi oamenii ca e adevarata puteai sa gasesti alte argumente cum ar fi faptul ca a fost scrisa pe perioada a 1600 de ani de catre oamenii din medii diferite si totusi mesajul ei sa pastrat. Si da a fost scrisa de oamenii ceea ce multi folosesc ca un argument contra dar este ca si cum un sef i-ar dicta secretarei sale o scrisoare catre cineva cu gandurile si indiicatiile sale, deci scrisoarea este a lui nu a secretarei. Asa si cu Biblia chiar daca au scris-o oamenii ea provine de la Dumnezeu. Oricum important e sa crezi tu.

| anonim4565 a răspuns (pentru FantasyAngel):

Si iti dau dreptate nu m-am gandit la asta mersi sper sa citeasca si altii ce ai scris

| sigfreud a răspuns:

Intrebarea era de fapt : Poate dovedi cineva ca biblia nu e un fals? dar cu argumente si dovezi bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma bucur ca poti intelege asta,nici nu vreau sa vad restul. Daca ai puterea si darul sa intelegi totul, asa cum ai inteles aici, ma bucur pentru tine.Asta e interpretarea reala.Biblia,nu minte, dar trebuie inteleasa.Si putini gindesc astfel.Fii binecuvintat in numele LUI.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unele intamplari desigur ca sau inspirat din realitate si ele au fost transmise din gura in gura dupa zice chiar papa de la roma, daca scoti tot ce i sf din biblie ramami cu multe parerea mea cu o istorie a evreilor, cand noul teatament a fost scris acel templu era de mult daramat, razboaie au fost si vor fi mereu nu e ceva nou, de ce trebuie sa faci propaganda lasa pe dumnezeu daca exista sa se arate

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ai facut ce am zis?
si no ce stiu stiu din biblie si nu stiu aici scrie asa La ieşirea din Templu, pe când mergea Isus, ucenicii Lui s-au apropiat de El ca să-I arate clădirile Templului. versetul 1

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim_4396):

A sa-ti zic ceva da a fost distrus dar a fost refacut
n anul 586 i.Hr. templul a fost jefuit si distrus pana pana in temelie de catre Nabucodonosor. Totul a fost transportat in Babilon vasele sfinte si toate podoabele din aur, argint si arama. Templul a fost reconstruit intre anii 516 i.Hr – 70 d.Hr cunoscut mai ales sub numele de "Al doilea templu". A fost distrus de catre romani in anul 70 d.Hr., in timpul revoltei evreilor din anii 66 - 70 e.n. contra stapanirii romane.

| anonim_4396 explică (pentru anonim4565):

Biblia a fost scrisa prin anul 460 dupa cristos deci ce stia de mult

| anonim_4396 explică (pentru anonim4565):

Eu tiam mai zis dumnezeu nu are nevoie de cineva ca se arate poate si el

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact dar fa ceam zis!
tu nu prea intelegi
biblia intreaga a fost scrisa cum a fost unu din raspunsuri a fost scrisa pe o perioada de 1600 de ani

| anonim_4396 explică (pentru anonim4565):

Noul testamrnt eu de el vb

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim_4396):

A ok

| MasterYoda a răspuns:

Ai auzit de profetul Luca, nu? Iata ce zice el in scrierile sale:

Luca, mag.1, raft 5: snitel vienez, 10.75 lei
Luca mag. 7, raft 4: pulpe porc congelate, 23.47 lei

Si iata asa se sfarseste postul!

Nu mai urla in gura mare cu Isus si Dumnezeu, ca exact d'aia n-au ei apa in beci. Mai bine taci si treci la munca!

| lastOne a răspuns:

Uite, ascuta-l pe nenea asta si o sa iti spuna el ce si cum... http://www.youtube.com/watch?v=j4MXLB6SwPg

| BrianGreen a răspuns:

Totul este perfect adevarat, cine ar spune ca nu e...
doar niste nestiutori