| anonim_4396 a întrebat:

Nici nu stiu de unde sa incep. Te rog,daca nu ai trecut prin asa ceva sau ai de spus ceva impotriva credintei sa te abtii de la comentarii. Fiind mereu neatenta la liturghie in ultimul timp, mereu avand o minte incarcata cu tot felul de prostioare, am luat o decizie din cauza careia mi se inmultesc ispitele din ce in ce mai mult. Ma decisem sa stau departe de biserica pentru un timp. Asa si am facut. Dar nu a fost o idee prea buna. Acum sunt foarte departe de Dumnezeu si am inceput sa nu vreau sa aud de El si nici sa citesc din vreo carte religioasa. Planul initial era sa ma rog si sa ma apropii de Dumnezeu, nu sa il parasesc atat de repede. Si, poate nu ma intelegeti, eu am realizat ce am facut si vreau sa ma corectez, dar simt ca nu am curaj, ca nu o sa pot. Nadejdea...stiu ca trebuie sa am nadejde, dar ea se diminueaza pe zi ce trece. Am devenit prea mandra pentru a ma căi si imi este frica de iad. Nu imi imaginez ce si cum ar trebui sa fac si de aceea va cer ajutorul. Ce sa fac? O fi asa din cauza ca e post? (nu il tin, am tinut doar o saptamana pentru ca mai mult nu pot)

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Dupa cum viata aceasta are urcusurile si coborasurile ei, tot la fel stau lucrurile si in ce priveste viata spirituala. De dorit este ca relatia cu Dumnezeu este sa fie mereu crescanda; dar numai ca nu se intampla asa mereu.
Exista un vrajmas nevazut care nu doarme. El stie slabibiciunile noastre. Ne cunoaste mai bine decat ne cunoastem noi, si profita din plin de slabiciunile noastre. Scopul lui este sa ne instraineze de Dumnezeu. Pe de alta parte ne mai trage in jos si natura noastra pacatoasa. Si dupa ce vrajmasul duce un suflet in fundul gropii, il face pe acesta sa creada ca nu mai este nici o nadejde pentru el, ca a mers atat de departe in pacat incat Dumnezu nu il mai poate ierta. Disperarea cuprinde acest suflet, pentru acesta este si scopul vrajmasului. Cat de viclean poate sa fie acest vrajmas!
Iti vorbesc ca unei surori. Nu mai sta in cumpana, caci Bunul nostru Tata ceresc este mai dornic sa ne intoarcem la El mai mult decat suntem noi. Si daca avem noi pacatosii dorinta aceasta, cu cat mai mult o are El! El Isusi a spus ca pentru o oaie pierduta le lasa pe cele 99 si se duce si o cauta pe aceasta? Si inca nu se lasa pana cand nu o gaseste. Dumnezeu Insusi Se lupta pentru tine.
Greseala noastra este ca noi ne luam dupa ganduri, dupa sentimente si tot felul de simtaminte care ne trec prin minte si inima. Dar acestea nu au legatura cu credinta. Noi trebuie sa credem ca Dumnezeu ne iubeste nu pentru ca simtim asta, ci pentru ca o spune El. Tocmai de aceea Dumnezeu ne si lasa in starea aceasta ca sa ne invete credinta; altfel nu am invata-o poate niciodata. El vrea sa ne invete sa ne incredem in El. Simtamintele nu au nici o legatura cu credinta. Au si ele rolul lor, dar este un rol infim, mult prea mic. Credinta se bazeaza pe ceea ce sta scris(adica pe ceea ce spune Dumnezeu), si nu pe ceea ce simtim. El spune: "Caci niciun cuvant de la Dumnezeu nu este lipsit de putere." (Luca.1:37)
Deci daca Dumnezeu a spus ca ne iubeste, pai atunci asa este; si culmea: indiferent daca vom crede asta sau nu! De aceea noi trebuie sa credem pe Dumnezeu. Caci atunci cand credem ca Dumnezeu nu ne mai iubeste atunci cand pacatuim si ne departam de El, nu credem noi in felul acesta pe cel rau? Mai mult decat atat: prin faptul ca nu credem pe Dumnezeu, Il facem mincinos.
Sa stii ca este mai usor de coborat decat de urcat. Ca sa urcam trebuie efort. De aceea trebuie sa depui efort din nou. Roaga-L pe Dumnzeu sa te ierte pentru umblarea straina, pentru ca L-ai tinut departe, si crede -CREDE- ca El te-a iertat. Nu astepta sa simti ceva. Pur si simplu crede. Crede ca te-a iertat, deoarece El a promis ca ne iarta. Odata Petru L-a intrebat pe Mantuitorul:
""Doamne, de cate ori sa iert pe fratele meu cand va pacatui impotriva mea? Pana la sapte ori?" Isus i-a zis: "Eu nu-ti zic pana la sapte ori, ci pana la saptezeci de ori cate sapte."" (Matei.18:21,22) Rezultatul (490) este doar simbolic. Adica Domnul Hristos ne face sa intelegem ca oridecate ori cineva isi cere iertare de la noi, noi sa-l iertam. Mereu. Deci cu cat mai mult ne iarta Dumnezeu.
Chiar Dumnezeu spune: "Se poate lua prada celui puternic? Si poate sa scape cel prins din prinsoare?
"Da, zice Domnul, prada celui puternic ii va fi luata, si cel prins de asupritor va scapa; caci Eu voi lupta impotriva vrajmasilor tai." - (Isaia.49:24,25) Biblia este plina de fagaduinte ca Dumnezeu este dornic sa ofere iertare; dar trebuie citita. Caci in felul acesta, aceste versete ne vor ramane in minte si ne vor ajuta in viata de credinta. Caci fara Biblie nimeni nu poate sa duca o adevarata viata de credinta, ci doar formalism.
Chiar Dumnezeu intreaba: "Cine cade si nu se mai scoala? Sau cine se abate fara sa se intoarca iarasi?" (Ieremia.8:4)
Dumnezeu asteapta de la noi ca sa ne ridicam. Este adevarat ca si vrajmasul ne impiedica. El face ca nadejdea sa se diminueze. Chiar si asa, sa stii ca nici cel mai tare om nu se poate ridica de unul singur; fara Dumnezeu orice efort omenesc este fara putere. Dar ceea ce ramane omului este credinta. El asta vrea sa ia de la noi prin diferite metode. Putem alege sa nu-l lasam, si sa ne incredem in fagaduintele lui Dumnezeu in care El ne spune ca ne iarta.
"Doresc Eu moartea pacatosului? - zice Domnul Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degraba ca el sa se intoarca de pe caile lui si sa traiasca?" (Ezechiel.18:23)
Mergi la El asa cum esti. Recunoaste-ti greselile inaintea Lui. Nu astepta sa te faci mai buna si apoi sa vii inaintea Lui, caci nu vei reusi. Mergi asa cum esti, cu toata vinovatia ta. Fii cu inima hotarata de a trai din nou cu totul pentru El. Si eu insumi ma voi ruga pentru tine ca sa capeti curaj si sa te increzi iarasi in Dumnezeu.

18 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa incerci sa devii liber-cugetatoare pentru o vreme; asta nu iseamna neaparat atee. Sa incerci sa te reculegi un pic, adica sa incepi sa analizezi niste lucruri libera, neinfluentata. Poate ca o astfel de analiza te va duce tot la credinta pe care ai admis-o pana acum, nu stiu; dar cel putin ai avea satisfactia ca ai cantarit fiecare idee in parte pe baza propriilor ei merite. Daca concluziile iti vor arata ca adevarul e putin diferit (sau mai mult), nu vad nicio problema sa iei pozitie de partea adevarului. Pai nu? Nu te-ar putea obliga nimeni sa stai batuta in cuie pe o pozitie daca ai constata ca ea ar avea niste greseli.

| danay72 a răspuns:

Te vei simți mai aproape de Dumnezeu dacă citești cu regularitate din Biblie și te gândești cum poți aplica în viața de zi cu zi cele citite. În felul acesta vei vedea cum Dumnezeu, prin intermediul Bibliei îți modelează personalitatea și îl cunoști mai bine pe Creator. Iacov4:8

| RAY a răspuns:

Frica de iad nu trebuie sa fie motivul pentru care sa crezi in dumnezeu

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Nu e. Nu am motive sa cred, cred fara motiv si simt ca asa e mai bine.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Credinta nu cere dovezi sau.motive

| lpavel a răspuns:

Mda, se intampla asta oricui dar important e sa nu renunti niciodata de tot! Apoi cauta un echilibru in a fi credincios si s-o practici cat crezi tu ca ai puterea... De ex. daca am nota religia cu note de la 1 la 10, tu fa-ti un plan in care ai putea sa fi de ex. la nota 5, nota 10 fiind cei mai sfinti, sper ca ma intelegi. Nu incerca sa fi ceea ce nu esti ca te vei plictisi, iti va deveni o povara religia( ca si acum de ex.) si din pacate chiar ai putea deveni ateu! Fa-ti deci un plan ca tu poti fi un credincios de nota x si tinete cat poti de acel plan. Chiar daca uneori te vei mai abate de la acest plan sau de ce nu poate chiar vrei sa faci o pauza atunci fa-o, e spre binele tau, DAR nu renunta niciodata!
NU e obligatoriu sa citesti carti sfinte! Ba chiar daca nu-ti face placere sa nu mai citesti deloc, niciodata cat vei trai! De ce? Pentru ca daca ceva te plictiseste prea tare acel ceva va aduce plictiseala si la celelalte lucruri ce le faci pentru credinta ta! Fa credinta ca parte din viata ta, ca si cum ar fi ceva normal, daca ti se pare foarte greu cum o faci mai coboara un punct pana iti vei gasi echilibrul in religie dar cum am mai zis sa nu renunti de tot ca atunci te va astepta iadul si nu cred ca merita...
Toate astea vin de la mine, nu de la biserica sau vreun preot! Am trecut si eu prin ce treci tu si mi-a venit ideea asta. Nu cred ca e prea stralucita dar mai bine asa decat sa renunt de tot... Sper ca ti-am fost de folos! Pace tie! happy

| xerxes1 a răspuns:

Sa fie un inceput de maturizare?

| Superior a răspuns:

Omul daca vrea,face. Omul daca nu vrea,nu face. Nu a fost foarte ok sa te departezi de Biserica,odata ce faci asta iti iese din reflex.
Nu cred ca pe Dumnezeu il intereseaza sa citesti carti religioase,acela poate fi mai mult un hobby,nu o obligatie. Chestia e ca,din ce stiu eu,Dumnezeu vrea sa ai zile fericite, nu ca el sa devina o povara pentru. tine. Zic sa te rogi un pic, si cred ca Iisus te va ajuta, cum m-a ajutat pe mine in anumite privinte, si tehnic vorbind nu sunt cel mai credincions, dar simt ajutorul Sau.

| Deaad a răspuns:

Pai da, natura omului e incatusata de crestinism.
Vrea doar sa scape.

Imagineaza-ti ca ai ajuns la puscarie pentru ceva ce nu ai facut.
Nu ai vrea sa scapi?

Asa si natura umana.
Tot incearca sa scape, iar tu nu o lasi.
Traieste-ti viata.O sa regreti rau de tot ca nu ti-ai trait viata cum trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vai ce probleme mai ai.
Daca asta ti se pare problema, atunci poluarea sau alte probleme mai grave ce ti se par?
Ca te indepartezi de Yehova, asta este bine, pentru ca lui Yehova ii plac sclavii si oamenii spalati pe creier. Normal ca iti este frica de iad daca tu iei de-a buna tot ce zice religia crestina.
Ma mir cum de recunosti ca ai devenit prea mandra. Din ce observ, aroganta ii face pe crestini sa creada ca ei mereu au dreptate.
Ce te sfatuiesc este sa te indepartezi si mai mult de religia crestina.

| Skippy223 a răspuns:

De ce ți-ar fi frica de iad? Câți oameni a omorât dumnezeul tău? Și câți oameni a omorât satana?

Faptul pentru care am decis sa părăsesc religia în primul rand a fost constanta frica de a ajunge în iad.
Trăiesteti viata, nu merge la biserica, în schimb, ajuta oameni cum poți tu și nu îți mai pierde vremea cu un dumnezeu asa idiot. Religia are o grămadă de gauri și dacă nu crezi, Informează-te singura.

Dumnezeu dacă exista, ne-ar fi părăsit de mult happy o dovedește situația din tarile sub dezvoltate în care copilul inocenți mor de foame.

| Nitroblast a răspuns:

Let me guess: Ti-o gasit dracu' vulnerabilitatea, eh? Pai atunci rezolv-o! Pune "ciment" ca sa nu mai lasi poarta aia deschisa catre el. O sa vezi de-a lungul postului ca o sa fie mai "grea" viata din punct de vedere duhovnicesc, e un fapt concret asta. Ideea e urmatoarea- daca deschizi o usa (in cazul asta ai zis sa nu mai mergi la Biserica), nu o sa mai fie asa de greu sa le deschizi si pe celelalte. You know, azi un ou, maine un bou. Taie relele ( ca vad ca deja ai deschis mai multe usi decat trebuia) de la radacina si ia-o de la capat, asa cum trebuie.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Nitroblast):

Da, dar mi-e frica. Cum sa ma reintorc la Dumnezeu? Cum sa mai pasesc pe pragul bisericii? Saptamana viitoare as vrea sa ma spovedesc. E necesar sa spun si ceea ce am spus in intrebare la spovedanie?

| Nitroblast a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Cum sa te intorci? Lasand mandria la o parte. Simplu.
Si la spovedanie dupa ce zici restul pacatelor spune-i duhovnicului si de faza asta, poate iti da un sfat mai bun decat ce ti-am scris noi pe aici.

| Annamaria21 a răspuns:

Sfatul meu e sa nu crezi in ceva ce nu exista

| Mario1994 a răspuns (pentru Annamaria21):

De unde stii ca nu exista? Ce om stupid esti. Cand iti cade o piatra in cap fara sa vrei, mori si ce inseamna asta? Pedeapsa lui D-zeu.

| Annamaria21 a răspuns (pentru Mario1994):

Ce sa faci, se mai joaca si el cu pietrele cat, ia-o asa daca iti susții asa de mult existenta deitatii tale de ce nu incheie " atotputernicul" foametea, de e lasa copii inocenți sa moara de boli din cauza sărăciei, de ce mor copii la nastere? ramaneti incuiati si indoctrinati, trăiți toata viața in cainta impusă de religia voastră ca asa se proedeaza, indobitociti de mici ca sa poată "mai marii" sa tragă sforile fara sa aibă vreo grija ca s-ar prinde cineva. O recomandare pe final: crede in propria-ti persoana si traieste după propriile convingeri
pentru ca tu esti singurul care-ti poate schimba viața, nu vreun dumnezeu din ceruri sau vreun demon din pamant

| anonim_4396 explică (pentru Mario1994):

rolling on the floor))))))))), stii de unde stie? Pentru ca pur si simplu nu a fost vazut/auzit/atins vreodata, si pentru ca a aparut acum 2000 de ani, a fost inventat, ba chiar s-a impus si prin forta in inchizitie. Oamenii traiau inainte in pace in Paganism, pana sa apara evreii cu falsul dumnezeu la care se roaga marea majoritate a omenirii. Dumnezeul crestin(iehova) uraste omenirea, toata omenirea caci evreii nu pot fi catalogati drept oameni, imi pare bine sa-ti spun ca acel mic iehova al tau e mort, n-a avut, n-are si nici nu va avea vreodata corp fizic.