| anonim_4396 a întrebat:

Pe cine sarbatorim de Craciun, pe Mos Craciun sau pe Domnul Isus Hristos si ce legatura are bradul cu aceasta sarbatoare? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Bradul,mos craciun sunt doar niste obiceiuri fara temei biblic.

16 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Habar nu am pe cine sarbatorim dar bradul e cea mai frumoasa chestie

| Alcyon a răspuns:

Uite aici cate ceva despre bradul de Craciun:
http://traditii-superstitii.ro/......e-craciun/

De Craciun se sarbatoreste nasterea lui Iisus Hristos. Povestea lui Mos Craciun a capatat o importanta atat de mare, fiindca a fost vazuta de comercianti ca o ocazie ideala de a mai strange niste bani. Si dupa cate se pare, multi omuleti au cam uitat care este adevarata semnificatie a Craciunului, in goana dupa cadouri si friptane de porc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mos Craciun nu exista. Il sarbatorim pe Isus. Isus nu s-a nascut iarna...el s-a nascut vara. Dar de ce se serbeaza iarna? Pai ca sa se faca trecerea de la paganism la crestinism s-au pus sarbatorile crestine pe date in care erau sustinute sarbatori pagane, din care facea parte si bradul, era un element de venerare ale acelor zeitati. Asta e Craciunul

| Neo12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se scrie Iisus dacă eşti creştin ortodox. Nu vreau să batjocoreşti numele Domnului.

| anonim_4396 explică (pentru Neo12):

Daca ai avea unpic de cultura ai sti ca ambele variante sunt acceptate. Apropo nu sunt crestin. Nu ma invata pe mine cum se scrie. Cum sa zici ca batjocoresc numele? Cine te-a manipulat?

| Neo12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Învaţă să scrii corect cuvintele din limba română măcar. "Unpic" nu se scrie aşa, la fel şi 'şti'. E grea pentru unii. Şi am precizat că aşa se scrie dacă eşti creştin-ortodox. Dacă nu eşti, e problema ta. Pa.

| anonim_4396 explică (pentru Neo12):

Asta e argumentul tau? Te intreb am zis ceva gresit din tot ce am zis? De ce? Am mult mai multe cunostinte ca tine. Si nu sunt incuiat. Asta e o deosebire.

| anonim_4396 explică (pentru Neo12):

Dar cam asa sunt frustratii. Nu se uita dupa fapte, dupa argumente..Se uita la ortografie. Oamenii ca tine ar trebui sa faca parte dintr-o caricatura moderna. Printre cele mai urate... Ce greseli mari am facut. 2 litere..Scuze pentru ca nu fac facultatea de litere. Eu sunt realist. Merg pe logica. Logica implica si argumente.

| anonim_4396 explică (pentru Neo12):

Si eu am fost ortodox. Stai linistita. Asta era cand eram mai mic si neinformat. Luam de bun ce zicea mama si bunica. Dupa am inceput sa gandesc si sa ma informez. Eu mereu am fost deschis la opinii, la argumente logice, istorice. Asta inseamna a nu fi incuiat. D-aia o sa va cataloghez ca pe niste oi care merg la fluieratul ciobanului. Sunteti jalnici.

| Neo12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai tu liniştit. Ştiu ce înseamnă spirit de turmă şi nu fac parte din el. Şi eu mă bazez pe arumente logice, dar dacă tot ne contrazicem şi ne tot dăm religioşi aşa, măcar să ştim să şi scriem. Ţin la limba română pentru că majoritatea nici nu ştiu în limba lor să scrie şi alte persoane au pretenţii să ştie şi alte limbi.

| anonim_4396 explică (pentru Neo12):

"sa stim sa scriem" : "arumente"

Esti "desteapta" rau. Stiu ce inseamna spirit de turma. Daca nu faci parte din el demonstreaza. Hai sa vad ce argumente aduci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sarbatorim nasterea mantuitorului nostru Iisus Hristos,si bradul de craciun la ortodocsi reprezinta copacul vietii cel plin cu tot felul de roade si de la care omul a fost oprit a ajunge cand a fost izgonit din rai.Iar porcul si celelalte tin de traditia omeneasca,si de climatul si zona in care traim,toate adaptate,dupa anotimp, impletite in mod sanatos cu posturi si perioade de dezmat culinar ca sa nu ne imbolnavim ori sa murim imbuibati. sper ca ai intales, ce e cu bradul si de ce mancam porcul iarna iar miaii primavara, precum si curcanii si gastele indopate, toamna.primavara ii dam cu verdeata ca sa ne primenim sangele si sa-l subtiem sa devenim sprinteni dupa lenevirea din iarna.

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

1. Pe Iisus ( cu 2 i )
2. Pradul este o traditie provenita de la germani acum sute de ani.

| 123456789qwertuiop a răspuns:

Pai uite cuma fost exista o poveste.Ne-a spus doamana diriginta si este reala.Maica Domnului cand trebuia sa nasca a fost data afara de unde statea.impreuna cu sf.petruau cautat undeva unde sa poata nastea maica Domnului.a cautat un loc a batut la orti dar nimeni nu i-a deschis. Undeva la o casa sf.petru a batut la usa.O femeie cu suflet bun i-a deschis si a primit-o pe Maica Domnului sa nasca.Dar sotul femei nu ii inghitea pe oameni. Femeia a reusit s-o duca intr-un hambar unde a nascut pe iesle.Steaua a stralucit spre prunc.Boierii au venit sa aduca daruri si ingerii cantau sublim. Dupa aceste isus hrisots l-a pedepsit pe sotul femei punandu-l in fiecare an pe data de 24 Decembrie seara sa dea cadouri la toti copii.Pedeapsa lui era ca traieste vesnic si ca trebuie sa imparta cadouri tuturor copiilor din lume pentru tot deauna.De aici vine Mos Craciun.Dar se sarbatoreste Nasterea lui Dumnezeu.Si bradul este o traditie unde se pun cadourile sub brad pentru copii cuminti. Sper ca te-am ajutat. fundita?

| Causanu_Elena-Ramona_1981 a răspuns:

Im sarbatorim pe Iisus hristos.bradul semnifica puritate si curatie

| dani145 a răspuns:

Buna, chiar ma bucur ca intrebi, sarbatorim nasterea MANTUITORULUI, iar MOS CRACIUN SI BRADUL provin de la Diavol si au rolul de a uita ca de fapt Isus s-a nascut intr-un grajd pentru a conduce oameni spre Mantuire. Aceste doua "Obiceiuri" te fac sa te gandesti la ele nu PRUNCUL din iesle.