| NimeniSiAtat a întrebat:

presupunand ca ne reincarnam, cum e posibil sa ne intalnim cu cei dragi cand murim?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Conform Bibliei, daca Ioan Botezatorul nu era reincarnarea lui Ilie, atunci nici Isus nu poate fi Hristosul.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, nu există reincarnare. Cu cei dragi ne întâlnim, dacă murim, la învierea care va avea loc după sfârșitul sistemului rău de lucruri, când pământul va fi transformat în paradis.ioan5:28,29,psalmi37:9-11,29,Eclesiastul 9:5, 6,10

| AlexB7643 a răspuns (pentru danay72):

Fac pipi pe Biblia ta.

| T0T a răspuns:

Dacă presupui așa ceva nici măcar nu vei mai fi tu, dapoi să mai fie cei dragi. Asta e o amăgire mult mai proastă ca cea creaționistă din punctul meu de vedere.

| AC4S4 a răspuns:

Daca presupui ca te reincarnezi inseamna ca presupui ca nu te mai intalnesti cu cei dragi dupa moarte.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

NICICUM! Este o aberatie. este doar una dintre multele idei promovate de Satan, pentru a induce omul in eroare, pentru al indeparta tot mai mult de adevar si de Dumnezeu.

| Clockwork a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu exista Dumnezeu. nici satan nici nimic. De exemplu tu ii spui copilului tau sa nu fie rau ca nu ii aduce mos craciun nimic, da? Asa iti spune si religia ca daca esti rau nu mai ajungi in rai.
Religia era la inceput un plan pentru a uni toate natiile, ca pamantul sa fie unul. Dar planul a luat-o pe aratura si au aparut mai mult de o religie. Religia principala se baza pe iubire, iar din aceasta religie a iubirii au aparut mai multe religii.
Daca vei gandi logic, iti vei da seama ca asa e, dar cum probabil ati fost invatat/a din copilarie cu ortodoxia si treburi din astea, derivate imi veti nega afirmatia.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu exista reancarnare! Este posibil sa ne intalnim cu ei numai in cazul in care am ajuns si noi si ei in rai. Daca a ajuns cineva dintre noi in iad, atunci nu vom intalni acolo deoarece in iad oamenii au parte numai de chinuri, nu si de intalniri cu cei dragi.

| Clockwork a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu exista Dumnezeu. nici satan nici nimic. De exemplu tu ii spui copilului tau sa nu fie rau ca nu ii aduce mos craciun nimic, da? Asa iti spune si religia ca daca esti rau nu mai ajungi in rai.

Daca vei gandi logic, iti vei da seama ca asa e, dar cum probabil ati fost invatat/a din copilarie cu ortodoxia si treburi din astea, derivate imi veti nega afirmatia.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Clockwork):

Eu nu vad o problema in a crede in Dumnezeu, indiferent daca El exista sau nu.

| Clockwork a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Am zis eu sa nu crezi?