| emipenet a întrebat:

Ps. Nu e intrebare pentru ateii!
Eu incerc sa imi mentin credinta si sa nu pacatuiesc atat de mult, si imi vin tot felul de gânduri rele
întrebarea mea este-Cum sa imi mentin credinta in Dumnezeu? si cum sa nu mai pacatuiesc atat? funda la cel mai bun raspuns!

16 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

Privind si acceptand tot ceea ce a creeat. Cea mai buna demonstratie a existentei lui D.zeu este nasterea unui copil, pentru cei ce pot sa inteleaga. In rest, daca nu ai omorat si nu faci rau nimanui, nu ai nici un pacat. Dumnezeu sa te binecuvanteze.

| ania a răspuns:

La toți ne vin gânduri rele, ne ispitește satana, nimeni înafară de Mântuitorul Hristos n-a avut o viață fără păcat.Tocmai datorită eșecului nostru de a trăi o viață fără păcat s-a întrupat Mântuitorul Hristos ca om și aluat asupra Lui toate păcatele noastre.Nimeni nu poate ajunge în rai pentru că a ajuns să nu mai păcătuiască ci pentru că văzînd eșecul propriu de a nu mai păcătui, alege să-și recunoască limitarea și să-și dăruiască viața Mîntutorului Hristos-Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Iisus ca Domn și dacă crezi în inima ta că Tatăl l-a inviat din morți(tot suntem la Paște) vei fi mântuit.Romani 10-9. Dacă ne dăruim viața Lui, EL ne adoptă, ne primește în familia Lui(Dar tutror celor ce lau primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii al lui Dumnezeu, (Ioan 1-8)

| RAY a răspuns:

Nu este pentru atei care cunosc biblia mai bine ca 90% din crestini, omul bun este bun indiferent de religie,credinta, gandurile rele sunt produsul unor frustrari, complexe, vezi cele doua porunci date de iisus
sa isi iubesti aproapele ca pe tine insati
sa il iubesti pe dumnezeu cu toata puterea ta
cu vointa, ambitie muti munti din loc

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Amin

| RAY a răspuns:

Ania de ce doar secta ta ofera mantuire? nici iisus nu a fost crestin nici apostoli lui, iisus nu a facut vreo religie sau secta

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Ce crede omul se vede din fapte, din ce face, cum scrie si in Biblie. Adica daca omul crede ca afara este cald, se imbraca subtire. Daca spune ca afara e cald si imbraca paltonul, te-a mintit, el stie ca este frig afara. Tu te complaci in gandurile de acum, pentru ca nu crezi in Dumnezeu, credinta ta se vede din faptele tale. Si ai vrea ca noi sa iti spunem cum sa ajungi sa crezi altceva decat iti arata ratiunea si experienta ta, altceva decat crezi adica.

| kar1GaNNN a răspuns:

Du-te des la biserica, fa mereu fapte bune, vorbește frumos cu toti cei din jur si roaga-te toată seara.

| Nilsson a răspuns:

Primul pas este dorinta de a fi bun si de a nu pacatui, de a fi in comuniune cu Dumnezeu.
Acesta relatie se mentine prin rugaciune zilnica, daca te rogi staruitor sa invingi anumite pacate vei reusi fara indoiala.
In privinta ateilor, le da atentie, nu trebuie sa te superi pe ei, vezi si tu, chiar daca ai spus ca nu te intereseaza parerea lor ei tot se baga in seama, pana la urma am realizat ca atat ii duce capul.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Alooooooooooo pe TPU fiecare se poate exprima nu exista doar o anumita categorie sa se exprime, nu va convine puneti intrebari pe un forum de a vostru

| PumpkinDoll a răspuns:

O persoana, indiferent cat de buna ar fi si cate chestii bune ar face, daca ar recunoaste in fata unor crestini sau alt grup religios ca este ateu, iti zic eu ca tot ar fi considerat rau sau malefic, pentru ca el nu are aceeasi gandire ca ei.N-ai nevoie de religie si sa crezi in ce cred altii ca sa fi un om bun.Cum sa-ti mentii credinta? crede in continuare...

Răspuns utilizator avertizat
| gratargratar a răspuns:

Credinta ne-o mentinem biruind ispitele. In ispite se vede puterea lui Dumnezeu, in biruirea suferintelor.
Puneti sufletul tau pentru Hristos. Iar aceasta inseamna implinirea poruncilor. Tine-te de Biserica si citeste din Biblie cat mai des. Fa-ti un program de rugaciuni si tine-te de el orice ar fi. Pune-l pe Dumnezeu la incercare, si El nu te va dezamagi niciodata. Caci pururea asculta pe cei ce fac voia Sa.

| LOVW a răspuns:

Atât timp cât nu ai Duhul Sfânt nu ai o putere supranaturală cu care să nu mai păcătuiești. Cel fel de gânduri rele ai nu știu dar dacă vrei să fi cu adevărat ucenicul lui Dumnezeu îți voi da niște sfaturi. Toți am păcătuit, și nu o singură dată. Suntem lipsiți de slava lui Dumnezeu, adică nu suntem moștenitori ai Împărăției Cerurilor. Plata păcatului este moartea. Să păcătuiești nu înseamnă neapărat a ucide, a fura, a preacurvi. Noi suntem păcătoși din fire, fiecare urmaș a lui Adam este un păcătos.
Fără vărsare de sânge nu este iertare. Niciun om nu putea muri și plăti totodată păcatele lumii, doar Dumnezeu putea face asta. Isus este foarte iubitor, Dumnezeu a iubit atât de mult lumea încât a dat pe singurul Său Fiu ca oricine crede în El să nu piară ci să aibă viață veșnică. Privilegiu ce mare este că orice om ( indiferent de etnie, rasă, etc. ) poate fi mântuit doar dacă crede în Isus Hristos, dar această credință nu se referă la cea doar din inimă, căci și draci cred în Dumnezeu și se înfioară. Credința aceasta la care se pune accentul este cea care se vede și observă în viața omului, dracii nu au acest mod de viață.
Iertarea de păcate se face prin unica jertfă a Domnului Isus, jertfele din Vechiul Testament nu au putut ierta păcatele. Dacă cineva ia decizia de a-L urma pe Hristos din toată inima și se dedică doar lui Dumnezeu va fi iertat de toate păcatele ( trecute și viitoare ). Marea iubire a Domnului este oferită nouă, nu o iubire seacă ci o iubire prin fapte. Aceasta nu ne poate fi înțeleasă dar ea există cu adevărat. Nu trăi o viață religioasă, du-te la picioarele Lui și predă-te lui cu toată ființa, noi nu mai suntem sub lege, noi ca neamuri nici n-am fost vreodată, libertatea noastră trebuie folosită ca să arătăm că suntem fii lui Dumnezeu, nu ca să păcătuim. Dacă vei lua această decizie vei fi fericit și toate se vor schimba primind Duhul Care te va sfinți și Care va fi cu tine neîncetat. Uite niște site-ul care mă ajută pe mine și canalul de Youtube a acestor oameni:
https://moldovacrestina.md
https://www.youtube.com/channel/UCeW3HzRTA7XNuq5w_JRX0ow