| Anonima15273895 a întrebat:

Am început sa am încredere in Dumnezeu ca o sa îmi îndeplinească toate visele iar după am început sa cred ca orice s-ar intampla o sa fie bine fiindcă aveam încredere in El. Doar ca acuma..deși îmi vine sa ma rog pentru visele mele, m-am gândit la viața din trecut la cum trăiau cei de pe vremea Lui/după Hristos..adică erau mai credincioși și după am citit despre ‘sa te pierzi pe tine pentru Domnul’ adică’ modul ‘normal’ de a trai este sa te canalizezi doar pe Hristos și sa ‘uiți’ de tine? Gen.o început sa îmi fie frica de asta..adică tot mai vreau sa stau cu familia mea..sa radem, sa glumim..asta înseamnă sa nu ma mai uit la filme? Sa nu îmi mai doresc viața aia romantica cu sufletul meu pereche?

6 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

Bucura-te de viata. D-zeu nu ne vrea dobitoci.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cred ca ar trebui sa incetezi din a mai fi lenesa si sa pui mana sa lucrezi pentru visele tale.

| Irinel15123532 a răspuns:

Intelegerea ta este gresita, si este normal sa fie asa, esti inca un copil in credinta cum toti am fost, nimeni nu se naste cu invataturile prestabilite, trebuie sa le castigi, de aceea citeste noul testament. Dar sa raspundem la intrebare.
Dumnezeu este hotarat sa implineasca toate nevoile noastre, asa spune biblia, dar Dumnezeu nu este la fel de hotarat sa implineasca toate dorintele noastre, pentru ca unele din ele ne pot chiar distruge, Dumnezeu vrea tot ce este mai bun pentru noi si ne vrea binele. Nu, nu inseamna ca nu trebuie sa iti mai vezi familia, filme (Desi unele filme sunt foarte daunatoare) sau viata romantica (aici desigur, fara acte sexuale in afara casatoriei).
Cand il pui pe Dumnezeu pe primul plan, atunci iti iubesti si familia, atunci iti ajuti aproapele, atunci daruiesti, pentru ca Dumnezeu iti spune sa faci toate astea, cea mai mare porunca este dragostea, nu stiu unde ai auzit ca trebuie sa tedesparti de familie, dar nu este adevarat. Din contra, trebuie sa te comporti exemplar cu ei, si sa ii conduci la Hristos, prin comportamentul sfant, prin actiuni, vorbele dulgi si intelepte, vorbindu-le despre Domnul Iisus, dar cum vei face toate acestea daca nu cunosti biblia? Nu poti, de aceea ai si aceste ganduri, pentru ca nu stii mai nimic din biblie, satana poate face orice vrea cu mintea ta pentru ca nu ai o baza biblica, dar satana are, el cunoaste biblia din scoarta in scoarta, si stie cum o poate razvalmaci, in asa fel incat sa dea o intelegere gresita unei minti incetosate.
Nu inseamna nici ca nu ai voie sa razi sua sa glumesti, desigur nu glume pacatoase, cele rele, ci unele care nu denigreaza sau jignesc o anumita categorie de oameni sau de a dreptul revoltatoare. Dumnezeu ne-a dat simtul umorului, rasul. Roadele Duhului Sfant sunt''Dragostea, pacea, indelunga rabdare, Bucuria, indurarea, blandetea, infranarea poftelor, daruirea, etc''
Stii ca Duhul Sfant este in tine cand ai aceste roade.
De ce nu ai bucurie? De ce nu ai pace? pentru ca nu cunosti biblia, nu-l cunosti pe Dumnezeu care este Tatal care te iubeste neconditionat, cum vrei sa ai o reltie cu cineva pe care nu-l cunosti? Cum il cunosti? Citeste noul testament. Hristos te iubeste enorm.

| sadrian46 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Cum o iubește? Chiar, cum?

| DuckDodgers0 a răspuns:

Nu iseamna ca trebuie sa te calugaresti sau sa te distantezi de familie. Trebuie doar sa il pui pe Dumnezeu pe primul loc. Sa-L iubesti pe Dumnezeu mai mult decat pe tine, pe familia ta, pe iubita ta

| Mariushgv a răspuns:

Nu. Asta înseamnă să fii credincios, nu trebuie să te izoloezi de familie si de prieteni. Trebuie să stai cu ei doar sa nu pacatuiesti, sa te rogi si sa respecți cele 10 porunci