| Ovidiubuletic a întrebat:

Bună seara.
Am și eu o dilemă.
De la Adam și Eva cu toții suntem rude, mai exact Veri. Cum e și alintul ăsta între români, ce faci Văru?
Mă gândeam în Felul Urmator, Mama e Vara mea, sau Fratele meu e Vărumiu?
Știu că nu are logică, dar să mă ajute și pe mine cineva cu o idee cum funcționează legile fizici?
Ofer Funda.

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu am mai pus o intrebare de genul asta aici.
Fa un calcul. Ai 2 parinti. Fiecare din ei au avut tot doi. Deci ai avut 4 bunici. Care au avut 8 parinti, strabunicii tai. Si asta abia la a treia generatie. Deci, daca e sa mergi in urma cu 15 generatii (facind o medie de 20 de ani pe generatie, ajungi asa pe la anul 1700), ai avut, si asa si e, e o chestie de matematica pura, fara nici o variabila, caci orice om a avut doi parinti in lumea asta, peste 30.000 de inaintasi pe linie directa.
Bun, si, daca e asa, atunci, avand si eu 30.000 de inaintasi, inseamna ca sunt sanse reale ca unul macar din ei sa fie comun cu unul din ai tai. Si atunci chiar suntem veri. Salutare, varu! happy

Ma gindesc, daca Hitler ar fi facut calculul asta, cu siguranta ar fi realizat ca era imposibil sa nu curga prin singele lui si cateva picaturi de sange evreiesc. happy

| doctorandus a răspuns:

Mama ta este urmas de sange al lui Carol cel Mare. Tatal tau, la fel. https://www.theguardian.com/......rutherford

| anonimg a răspuns:

Păi ia strigă-l pe taică-tău: "Vărule, îmi dai și mie niște bani pentru școală?" Dacă-ți dă, ești văr cu el; dacă caută să-ți de-a pe spinare, strigă-l mai tare că poate nu te-a auzit cum trebuie. Cam așa funcționează legile fizicii de care întrebi?‍♂️

| dany1988122 a răspuns (pentru anonimg):

E o figura de stil.