| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara,
as dori sa-mi raspundeti cat mai sincer la o intrebare.
intamplarea ce nu-mi da liniste s-a derulat astfel:
saptamana trecuta, mai exact marti, a murit bunica mea.
eu lucrez de luni pana sambata 12-13 ore pe zi, ajung acasa pe la 7 seara, mananc, fac un dus si de cele mai multe ori adorm pana in ora 21. Luni am ajuns acasa de la munca si ca de obicei am adormit pe la ora 20. deodata pe la ora 23:30 m-am trezit brusc din somn, cuprins de o frica incredibila, un fior de nedescris. cand m-am trezit m-am dus la bunica-mea sa vad ce face. statea de 2 zile in camera de langa mine. cand am deschis usa sa ma duc la ea, am vazut-o ca statea pe canapea si se vaita ca-i vine rau de la salata ce o mancase. i-am dat o pastila de inima si am iesit afara sa fumez o tigara. dupa o jumatate de ora m-am intors la ea si nu luase pastila spunandu-mi ca si-a revenit. ( ea avea zile in care se simtea si mai rau asa ca nu prea i-am dat importanta mare ). am stat 5 minute cu ea si mi-a zis sa-i sting becul si sa ma duc in camera mea.
eu am plecat la mine si m-am culcat. la ora 5 jumatate m-am trezit sa ma duc la munca si mi s-a parut ciudat ca n-a venit la mine ( obisnuia sa ma trezeasca inaintea alarmei in fiecare zi ). cand am intrat la ea in camera am gasit-o in aceeasi pozitie in acelasi loc stand in fund pe canapea. am strigat la ea si cand am apucat-o de mana mi-am dat seama ca era prea tarziu, era rece, murise sad. ma simt vinovat, regret ca n-am stat mai mult cu ea in acea seara. Cineva mi-a spus ca a vrut sa ma vada in seara aia si de aceea m-a cuprins fiorul ala, c-am avut o premonitie. intrebarea mea este : Oare am gresit cu ceva in seara aia, puteam face mai mult? sa-mi fi transmis subconstientul mesajul c-o sa se intample ceva, prin frica pe care-am simtit-o, asa zisa premonitie? Va multumesc!

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Multumeste lui Dumnezeu ca ati fost binecuvantati cu o asemenea bunica.Voi sunteti rezultatul educatiei si a cresterii pe care v-a dat-o.A fost darul lui Dumnezeu pentru voi, dar acum ca tot sunteti pe picioarele voastre, Dumnezeu a luat-o la El ca sa nu mai se chinuie.Condoleante,sa fiti tari si sa o pastrati mereu vie in memoria voastra. Dumnezeu sa va mangaie inimile intristate.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Fie ca puteai fie ca nu, a murit deja asa ca nu mai ai ce face...

| MMihai a răspuns:

Te frămânți aiurea!
Nu aveai ce să faci mai mult.

Apache
| Apache a răspuns:

Condoleante ...nu aveai ce sa faci mai mult!
asta e ironia vietii ...incerci sa repari ceva numai cand e prea tarziu!
pacat ...sincere condoleante

| sandra2012 a răspuns:

Nu aveai de unde sa stii ca aceea va fi ultima noapte pentru dansa. Daca ai zis ca se mai simtea rau uneori te-ai gandit ca isi revine. Dumnezeu sa o ierte!

| Maidanezul a răspuns:

Ce pot sa zic "condoleante si din partea mea" Ce mai poti face: Rinduielile Crestine apoi sa te rogi pentru ea. Poti vorbi cu Parintele sa dai 40 de Sf Liturghii, bine ar fi sa le dai la Manastire ca au Sf Liturghie zilnic.Ideal este sa ai cuvint de invatatura din felul bunicii de a fi si din comportamentul ei.Nu vei saraci daca dai un covrig de pomana sa fie la Picioarele Domnului pentru bunica ta. Poti sa faci un bine si sa il pui la picioarele Domnului in amintirea bunicii tale. Parerea mea mai mult nu puteai face aceasta este viata astazi suntem pe TPU miine dam Dreapta socoteala.Eu stiu asa "multe pot rugaciunile parintilor pentru copii si invers" la fel poti sa citesti si tu o rugaciune pentru bunica ta.La biserica sa mai aprinzi niste lumanari la vii si la morti nu cred ca este sub demnitatea ta sa zici acolo o rugaciune nu este greu zici ceva ce vine din tot sufletul tau.

| anonim_4396 explică (pentru Maidanezul):

Mi-a placut foarte mult raspunsul dat de tine, si sincer, nu inteleg de ce majoritatea raspunsurilor de genul acesta primesc stupid sau nefolositor, cand de fapt sunt cele mai oneste si mai folositoare

| Maidanezul a răspuns (pentru anonim_4396):

Alexandra aici este chestie de bun simt si de cei 7 anisori de acasa.Eu sunt un om foarte pasnic cum sa fiu apreciat de o tinara? Trinitas care ar da foc la 5 biserici.nu am injurat nu am ocarit ba din contra am pus niste versuri Durerea mare ca Trinitas nu a recunoscut ca erau de MEminescu. Acesta le este nivelul.

| Raquella a răspuns:

Ai simtit probabil atunci cand ea s-a stins.Nu trebuie sa te simti vinovat.Asa a vrut Dumnezeu,nu aveai de unde sa stii ca era ultima data cand o vedeai. Daca stiai acest lucru, cu siguranta ca ai fi stat langa ea toata noaptea.Tu sa fi linistit, ai facut tot ce ai putut tu. Asta a fost voia lui Dumnezeu.

| Minks a răspuns:

Chiar nu puteai sa o ajuti cu nimic. Condoleante si fruntea sus, e un ordin! happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Moartea este singurul lucru impotriva caruia noi nu putem face nimic. Era peste puterile tale sa preintampini moarte bunicii tale. Eu cred ca premonitia ta a avut rolul de -ti permite sa te mai duci o data la ea inainte ca ea sa moara, sa o mai vezi o data vie si sa te mai vada pentru ultima oara. Probabil ca ea asa si-ar fi dorit, ca ultima persoana pe care o vede sa fii tu si asa a murit linistita si impacata. Pastreaza-i o amintire vie si frumoasa, asta poti face pentru ea

| Slavic a răspuns:

Marius. Buna seara. Coondoleantele mele. Am citit mesajul tau si imi pare foarte rau. cu parepe de rau nu puteai s-o ajuti cu nimic deoarece Dumnezeu decide cand fiecare om are ultima suflare. Bunica mea Daria. are 94 ani si azi am fost s-o vizitez.era o bucurie enorma sa ma vada pe mine si familia mea.Ne-a invitat s-o vedem deoarece cred ca degraba si ea are ultima suflare. Traiesteti viata mai depare fara o persoana iubita. imi pare rau. larevedere. nu te simti vinovat.

| mariuscozma a răspuns:

Era in putere, muncea de dimineata pana seara, la cei 78 de ani ai sai. o certam mai mereu ca nu se odihneste si ca munceste intr-una... am 23 ani, m-a crescut de mic, ma astepta seara cu mancare calda. avea zile in care se simtea foarte rau si atunci stateam cu ea toata noaptea. luni insa mi-a spus ca se simte mai bine dupa ce-am revenit de-afara. mi-a zis sa ma duc la mine ca sunt obosit de la munca. nu mi s-a parut ca e grava situatia, mereu i-am acordat atentie. duminica insa eram cu fratele meu si mi-a spus ca se simte linistita si multumita de noi 2. eu sunt inginer, iar fratele meu e ofiter de politie. am avut o copilarie nefericita, numai ea si cu bunicul aveau grija de noi. a plecat prea repede, inca nu-mi vine sa cred. parc-astept sa vina la mine in camera. va multumesc frumos pentru raspunsuri!

| mariuscozma a răspuns:

Va multumesc inc-o data tuturor pentru raspunsuri si pentru gandurile bune happy. nici eu nu credeam in premonitii sau ceva de genul, chiar mi se pareau porcarii. eu eram ateu, dar pana nu mi s-a intamplat n-am crezut in asa ceva. chiar a fost ciudat sentimentul acela. bunica mea era de religie catololica adventista, ei au altfel de obiceiuri fata de noi ortodocsii. nici macar sa aprind o lumanare nu m-au lasat.

| Maidanezul a răspuns (pentru mariuscozma):

Mergi si pe rinduielile ei dai si pe la Biserica Ortodoxa ca Dumnezeu este doar Unul.Un bine in numele ei poti sa il faci.O lumanare sa aprinzi pentru sufletul ei poti sa o faci.Si da cred ca a fost o premonitie bunicul cu 3 luni inainte sa moara tatal lui il viseaza in cosciug si cu ce era imbracat si visul se repeta de 3 ori. Cind a murit tatal bunicului meu si bunicul a simtit la fel a aprins candela si a fugit la tatal lui si ii tineau lumanarea.ce scriu este adevarat.

| mariuscozma a răspuns:

Asa e, ai dreptate maidanezul. pe de-o parte imi pare rau ca n-am stiut c-o sa moara si ca a murit singura, iar pe de alta parte ma gandesc ca poate asa a vrut ea, sa nu ne sperie sau sa ne facem griji.

| alynutza6820 a răspuns:

Nu ai de ce sa te simţi ciudat sau mai bine zis vinovat pentru că nu a fost vina ta. Gandeste-te ca ai facut tot posibilul si un singur lucru trebuie sa ti-l amintestiwinking

„Te iubesc bunico!"

| lovegame99 a răspuns:

Buna! Condoleante! Sincer sa fiu ai gresit fiindca daca te interesa mai mult de ea poate ca nu ar fi murit.Si da, aceasta a fost o premonitie. Dumnezeu te-a trezit pentru a salva-o.Sincer daca ai mai fi stat langa ea poate nu ar fi murit.Sincer eu nu putem sa dorm daca stiu ca cineva din familie se simte rau.
Cam atat am vrut sa iti spun.sad
Imi pare rau pentru bunica ta!sad
Inca o data iti spun condoleante!]
Sa treci cu bine peste asta!

| blackmetal a răspuns:

Sunt sigura ca asta e maximul ajutor ce i l-ai putut da. In sinea ei s-a dus linistita stiind ca iti pasa de ea si ca ai iubit-o. Incearca sa te automotivezi spunandu-ti ca ai facut tot ce se putea face si ca ceasul ei veniste atunci. Odihneasca-se in pace!

| Kanade a răspuns:

Nu cred in promoniti dar nu trebuie sa e simti vinovat ce ai facut tu este maximul ajutor pe care im poti face ...nu. eu cred ca nu trebuie sa ai remuscari na asa a vrut dumnezeu...

| AlexandraS a răspuns:

Cred ca am un raspuns mai ezoteric pentru tine daca ac.si varianta asta. Oamenii inainte sa moara prin faptul ca dorm mai mult, au un contact cu lumea spirituala mult mai mare, el fiind ca un dor pe care spiritu si eul il resimt. Legat de ce s-a intamplat cu bunica ta pot spune ca in momentul somnului tau(atunci cand eul si corpul astral sunt in lumea spirtituala) tu percepi mai bine aceste lucruri.Ca reactie fizica a nevoii tale ai resimtit un fior in corpul fizic.