| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, aș vrea să facem un fel de studiu de caz, ce se întâmplă dacă un copil moare și nu este botezat? Am auzit că el va lua păcatele părinților asupra lui. Este oare adevărat?

18 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu, dar va avea păcatul originar, adică cel adamic. Nu se știe exact ce se întampla cu sufletul lui, dar sunt aproape sigur că nu va fi damnat. Hristos a spus că "în casa Tatălui meu multe locașuri sunt". Probabil acei copii nu vor vedea slava întreagă a raiului, dar nici damnați nu cred că vor fi.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Bineînțeles că nu. Păcatele părintelui sunt ale părintelui strict, personale, nu se pot transmite altei persoane.
Pe de-o partă, pruncii care mor nebotezați nu pot merge în rai, deoarece nu poți intra în Împărăția lui Dumnezeu fără a fi parte din Biserica Sa - extra ecclesiam, nulla salus.
Pe de altă parte, copiii respectivi nu pot merge nici în iad, deoarece nu au păcate.
Așa că cel mai probabil sufletele copiiilor nebotezați merg într-un loc special, undeva între rai și iad, dar nu putem ști sigur.

| suntserios a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Crunt Dumnezeu asta de trimite copii noi născuți sa leviteze undeva...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Învață să citești ce a zis. A zis că nu se știe care e soarta lor.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Groaznic de crut dumnezeu cu un copil nou nascut.

Nu stiu cum poti admira un zeu care condamna un copil care nici macar nu a avut sansa sa traiasca mai multe de cateva zile.

Groaznic ca un copil care a trait 3 zile sa, citez: "acei copii nu vor vedea slava întreagă a raiului" comparativ cu o babuta care a mers zi de zi la biserica si s-a spovedid in genunchi in fata unui popa.

Groaznic ca un copil care a trait 3 zile sa, citez: "acei copii nu vor vedea slava întreagă a raiului" in comparatie cu un individ major care a facut "fapte" demne de dumnezeu doar din frica.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Groaznic ca dumnezeu discrimineaza un copil in detrimentul unui sclav care a trait toata viata in frica

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Groaznic ca un copil este teoretic condamnat de dumnezeu pentru simplu motiv ca nu a trai suficient ca un popa sa il bage cu capul in apa.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Groaznica religie aia care condamna un copil la o viata vesnica " nu vor vedea slava întreagă a raiului" doar pentru ca niste habotnici nu au realizat un ritual inventat tot de oameni

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

1) Învață să citești. Absolut nimeni n-a zis că copilul e condamnat. Ba chiar făcut extrem de clar, și eu și el, că bebelușii nebotezati NU vor fi damnați.

2) Iar cat despre "slava întreaga a raiului" nici macar nu stii ce inseamna. Îl acuzi pe Dummezeu ca e groaznic ca nu-i dă unui om X dar tu habar nu ai ce e X. Ba chiar tu nici macar nu crezi în Dumnezeu. Dacă te-as intreba daca vrei tu slava întreagă a raiului mi-ai zice că da? Ipocrit ce ești. Mi-ai zice că nu îți trebuie nicio slavă a raiului pentru ca ar fi PLICTISITOARE. Slava întreaga a raiului ar fi un iad pentru dumneata. Imaginează-ti o liturghie eternă, nu tu țigări, nu alcool, nu manele sau ce asculti tu, nu femei, nimic de genul asta. Chiar ai vrea asta? Nu? Atunci de ce e Dumnezeu asa de crunt si rau ca nu i-o da unui nebotezat? Mă poți lămuri?

3) Iar în al treilea rand în niciun caz cei care au facut fapte din frica sau care au trait in frica nu vor vedea raiul. Scriptura spune clar: frica e un păcat iar fricoșii vor merge la iad.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Deci 95% dintre credinciosii habotnici nu vor ajunge in rai pentru ca 95% fac lucruri doar di frica de dumnezeu. Si ne intoarcem la prima noastra discutie... nu o ai iau de la capat.

Daca nu cred in existenta unui zeu atotputernic care pedepseste pe cine vrea cand vrea si cum vrea inseamna ca automat sunt un manelist betiv care fumeaza in timp ce face sex cu alta femeie in fiecare zi? Ce gandire de crestin adevarata... daca nu crede in zeul meu e un om de nimic...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

De unde ai scos acest procent? Îmi poți arăta studiul sociologic care a aratat asta? Sau e bazat pe experienta ta personala? Totusi care experienta personala pentru ca tu fiind ateu nu te asociezi cu credinciosi deci nici macar experienta personala nu o poti avea. Eu din experienta mea persoanala nu vad pe nimeni sa-i fie frica, ba din potriva. Mult credinciosi sunt mult prea superficiali. Asta e intr-un fel opusul fricii.

"Daca nu cred in existenta unui zeu atotputernic..."

Efectiv nimeni n-a zis asta. Pentru a mia oară te rog învață să citești. Nu vreau deloc să fiu rău cu tine, dar având în vedere rata analfabetismului funcțional în România și faptul că de 3 ori la rand n-ai reușit să înțelegi un simplu text arată că ai niște lacune în zona asta ce ar trebui corectate.
Deși am zis clar că bebelusii n-o sa fie damnati tu ai spus "Dumnezeu e crunt că-i condamnă". Asta nu demonstrează că nu poti intelege un text? Iar cand am zis ca slava raiului ar fi plictisitoare pentru tine tu ai inteles complet altceva. Si tocmai asta te face si ipocrit. Spui ca Dumnezeu e rău ca nu le da nebotezatilor slava intreaga a raiului dar nici macar tu insuti n-ai vrea-o nici daca ti-ar fi oferită pe tavă pentru că sunt 1000% sigur că ai considera-o PLICTISITOARE. Si atunci de ce e Dumnezeu crunt ca nu le-o da nebotezatilor? Poti sa-mi raspunzi la intrebarea asta sau e prea incomodă?

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

""Pe de-o partă, pruncii care mor nebotezați nu pot merge în rai, deoarece nu poți intra în Împărăția lui Dumnezeu fără a fi parte din Biserica Sa ""
Ne poți prezenta Biblic unde se specificã clar zșa ceva?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Teoretic eu n-aș avea nevoie de așa ceva pentru că eu nu cred în "sola Scriptura", dar poftim: "Răspuns-au Iisus: amin, amin, grăesc ție: de nu se va naște cinevà din apă și din Duh, nu va puteà să intre întru Împărăția lui Dumnezeu." (Ioan 3, 5, Biblia din 1914)

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

°°°"5Isus i-a răspuns: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă* nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu.
* Marc 16:16 Fapte 2:38
6Ce este născut din carne este carne şi ce este născut din Duh este duh.
7Nu te mira că ţi-am zis: ‘Trebuie să vă naşteţi din nou.’
8Vântul* suflă încotro vrea şi-i auzi vuietul, dar nu ştii de unde vine, nici încotro merge. Tot aşa este cu oricine este născut din Duhul."°°°
Dacã citeai tot contextul, ai fi observat cã se pune accentul pe Nașterea din nou, prin Duhul Sfânt, nu se referã la botezul copiilor mici. Și nu existã nici-un verset unde sã se recomande sau aplice botezul bebelușilor, de aceea ai folosit un verset scos din context.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Matei 19/13 :
13. Atunci I-au adus niste copilasi, ca sa-Si puna mainile peste ei si sa Se roage pentru ei. Dar ucenicii ii certau.
14. Si Isus le-a zis: "Lasati copilasii sa vina la Mine si nu-i opriti, caci Imparatia cerurilor este a celor ca ei."
15. Dupa ce Si-a pus mainile peste ei, a plecat de acolo. "°°°
°°°De ce nu i-au adus pe copii sã-i boteze?!

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

1Corinteni 7/13 :
"13. Si daca o femeie are un barbat necredincios, si el voieste sa traiasca inainte cu ea, sa nu se desparta de barbatul ei.
14. Caci barbatul necredincios este sfintit prin nevasta credincioasa, si nevasta necredincioasa este sfintita prin fratele; altminteri, copiii vostri ar fi necurati, pe cand acum sunt sfinti. "

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

La Cele Zece Porunci nu scrie ca pacatele sunt strict personale. Probabil n-a citit textul.

Iar imparatul Constantin s-a botezat pe patul de moarte. De ce? Ca asa era obiceiul, sa se boteze cand nu mai erau in stare sa faca pacate. De ce? Ei considerau ca cine pacatuieste dupa botez ajunge-n iad.

| Whateverrr a răspuns:

Talharul de pe cruce nu a apucat sa fie botezat si a ajuns in Rai.