| craciunbogdancioaxer a întrebat:

Bună seara. As vrea sa ma spovedesc la un preot în județul Bacău cu har. Am auzit ca sunt câțiva care te asculta și îți dau sfaturi. Are cineva o recomandare? Mulțumesc

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In limba romana corect este Isus, nu Iisus. Sursa: https://doom.lingv.ro/? query=iisus

Atat Cristos cat si Hristos sunt corecte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot unui străin ii spui problemele tale personale ...mai contează cărui străin?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu personal nu cunosc, dar eu zic sa incerci sa îți mărturisești păcatele LUI Dumnezeu sincer, din toată inima, și încearcă sa nu le mai faci. Spune I Lui tot ce te apasă, sa nu îți fie rușine și sa nu te ascunzi de El, căci El știe totul și nu vei fi eliberat dacă ascunzi anumite păcate sau stări ale sufletului. Spune I Lui tot ce ai pe inima și vei vedea cât de bine va fi.

| pacatosulBogdan a răspuns:

E vreun preot fara har? Toti care sunt in Biserica Ortodoxa, sunt preoti cu har! Atata timp cat n-au cazut in erezie si nu au fost caterisiti, sunt preoti cu har, la care te poti spovedi fara probleme. E acelasi har al lui Dumnezeu si intr-unul si intr-altul, caci cu acelasi Duh Sfant iarta pacatele. Scrie la Ioan 20, 22-23!

| anonim_4396 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Nu preoții iartă păcatele, ci Dumnezeu. Preoții se pot ruga la Dumnezeu ca să fii iertat, dar nu ei iartă păcatele, este o diferență

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Ioan 20:
"22 Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
23 Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."

Cuvantul lui Hristos este adevarul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Probabil nu înțelegi tu corect acele versete, deoarece în Faptele apostolilor scrie "Să știți dar, fraților, că în El vi se vestește iertarea păcatelor, și oricine crede este iertat prin El de toate lucrurile de care n-ați putut fi iertați prin Legea lui Moise." (Fapte 13:38, 39)
Si în 1 Ioan 2:12 scrie "Vă scriu, copilașilor, fiindcă păcatele vă sunt iertate pentru Numele Lui." și în Luca 24:27 scrie "Și să se propovăduiască tuturor neamurilor, în Numele Lui, pocăința și iertarea păcatelor, începând din Ierusalim."
Dacă vei citi Noul Testament, nicăieri niciun om nu a iertat păcatele altor oameni în locul lui Dumnezeu, ci numai Dumnezeu iartă păcatele. Biblia e adevărul!

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum nu a iertat niciun om? Fiul Omului a avut putere pe pamant sa ierte pacatele oamenilor! Nu a iertat el pe slabanogul din Capernaum, sau pe cel de la scaldatoare Vitezda? Sau pe femeia pacatoasa? Prin umanitatea Lui, a iertat si a vindecat Hristos pe oameni! Tot asa, ce iarta preotul prin punerea mainilor lui si cu rostirea dezlegarii, iarta si Dumnezeu! Fiindca preotul este impreuna lucrator cu Dumnezeu, asa cum erau si sfintii Apostoli.
Biblia marturiseste adevarul, dar mai trebuie sa si-l recunosti, cand este scris negru pe alb! Dar daca ramai in inselare si invartosare, si refuzi adevarul biblic, degeaba te impaunezi cu Biblia!

| anonim_4396 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Domnul Isus e Dumnezeu, nu prin umanitatea Sa a iertat oamenii, ci prin Dumnezeirea Lui. Hristos prin jertfa Sa ne iarta noua păcatele. Preoții s au jertfit și ei și nu știam eu?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeirea sau gura omeneasca a lui Iisus a rostit: "Iertate sunt pacatele tale!" (Matei 9:2) sau "Iertate sunt pacatele ei cele multe, ca mult a iubit!" (Luca 7:47)? Hristos S-a jertfit pe Sfanta Cruce cu dumnezeirea Sa, sau cu trupul Sau omenesc? Cum obtii roadele jertfei mantuitoare si obiective a lui Hristos de pe Sfanta Cruce, daca nu esti dezlegata si iertata de pacate? Hristos este Cel ce a randuit pe sfintii Apostoli sa ierte si sa dezlege de pacate in numele Lui si cu puterea Duhului Sfant:
"Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer." -Matei 18:18
"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
23 Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute". - Ioan 20:22-23
De ce pocesti numele Domnului si il scrii gresit doar cu un "i"? In Noul Testament, care a fost scris in greaca, numele lui Hristos se scrie Iisus Hristos, cu doi "i": Ιησούς Χριστός

| anonim_4396 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Domnul Isus prin Dumnezeirea Sa ne iarta noua păcatele, ptc niciun om nu are puterea asta. Iar jertfa Lui... Da, ca Om a murit, căci un Duh nu ar putea fi crucificat. Dar puterea de a răbda a avut o prin Dumnezeirea Lui. În plus, noua ne trebuia un Miel fără pata, fără cusur (adică fără păcat) ca să ne poată salva de sub blestemul Legii. Domnul Isus nu a păcătuit deloc toată viata Lui pe pământ. După câte știm, orice om e păcătos, dar El, deși a fost și Om cât a stat pe pământ, prin Dumnezeirea Sa Se păstra curat. Și numai un Dumnezeu ar avea puterea sa rabde tot ce a răbdat Domnul Isus și sa nu ii urască pe cei ce I au făcut rău, ba chiar sa I spună Tatălui "Iartă i căci nu știu ce fac". Asta e o dragoste suprema, de Dumnezeu, nu de om. Numai Dumnezeu ne poate ierta păcatele ptc Lui Ii greșim, nu oamenilor, și numai El are aceasta putere.
Și, cu privire la Numele Sau, în greaca e "Iesus" sau ceva de genul. În plus, din câte știam, trăim în România și noi scriem cuvintele asa cum le pronunțăm, deci, în niciun caz nu Ii pocesc Numele, dimpotrivă, ambele variante sunt corecte.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba are putere cel caruia Dumnezeu i-a dat puterea de a ierta pacatele, asa cum a dat unor oameni puterea de a vindeca si de a scoate demoni din oameni. Si scrie in Biblie, dupa ce Mantuitorul Hristos a iertat si vindecat pe slabanogul din Capernaum: "Iar mulţimile văzând acestea, s-au înspăimântat şi au slăvit pe Dumnezeu, Cel care dă oamenilor asemenea putere." Matei 9:8
Invoci Biblia, dar contrazici textul ei atat de clar! Scrie ca "Dumnezeu, Cel care da oamenilor asemenea putere"!
Hristos le-a dat putere Apostolilor Sai sa ierte si sa tina pacatele oamenilor, sa le dezlege si sa le lege. Asta spune Biblia! Ca nu-ti convine tie, e problema ta!
Unde scrie in Biblie ce pretinzi, adica "puterea de a rabda a avut-o prin Dumnezeirea Lui'? A rabdat ca om, fiindca Dumnezeu este nepatimitor, iar firea omeneasca neasumata integral, cu intreaga ei suferinta si neputinta, afara de pacat numai in cazul lui Hristos, nu poate fi mantuita! Hristos s-a pastrat fara de pacat prin efortul si straduinta proprie, altfel cum ne-ar fi model noua oamenilor? Si in Biblie scrie: "Iar Copilul creştea şi Se întărea cu duhul, umplându-Se de înţelepciune şi harul lui Dumnezeu era asupra Lui" -Luca 2:40
Si in greceste si in romaneste numele Iisus se scrie si se pronunta corect cu doi "i"!

| anonim_4396 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Ba nu, numai Dumnezeu are puterea de a ierta. Scrie în Faptele apostolilor 4:12 " În nimeni altul nu este mântuire, căci nu este sub cer nici un alt nume dat oamenilor, în care trebuie să fim mântuiţi!" și în Luca 1:77 scrie "și să dai poporului Său cunoștința mântuirii, care stă în iertarea păcatelor lui". Deci, înseamnă că mântuirea o primești prin iertarea păcatelor. Și, după cum singur ai citit, mântuirea vine numai de la Dumnezeu. Deci, NU, oamenii nu pot mântui. Și versetele pe care le ai pus mai sus, ce legătură au? Știu ca Dumnezeu a dat putere oamenilor sa vindece bolnavii, sa scoată dracii. (nu oricui, totuși). Dar eu vorbeam de mântuire.