| UliseOdiseu a întrebat:

Ce parere aveti despre sinucidere?

21 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

O părere proastă!

| shadovv a răspuns:

Ca e o solutie logica in multe sisteme.

| OOOLEOOO a răspuns:

Sinuciderea este o dorinta...o dorinta spre evadare, dorintele nu aduc nici decum fericire (Ascultand predicile lui Buddha) Ci dimpotriva dorintele nu ne ajuta decat la cunoasterea suferintei.

Sinuciderea nu este o solutie.

| qazwsxedcrfv a răspuns:

O solutie proasta pentru niste probleme complicate.

| danay72 a răspuns:

O persoana normala nu ar face asa ceva, viata e un cadou de la Dumnezeu si ar trebui s-o pretuim pentru ca ne-a oferit-o.

| RAY a răspuns:

Sunt unele momente ovi cand o curva te lasa dupa ce ai iubito ca prostul te lasa fara nici un motiv atunci isi vin idei de astea si eu am avut idei de astea din fericire frica de moarte ma oprit sa nu ma sinucid
acum in caz ca suferi de o boala incurabila e o solutie decat sa suferi
dar e bine sa traiesti asa cum e viata mai vine o tarfa te lasa plangi, suferi mergi mai departe

| Mădă0611 a răspuns:

Buna!
E dreptul fiecaruia sa faca ce vrea cu viata lui, nu inteleg de ce altii se baga in seama, e viata altcuiva, nu a lor.
"Tulburarile de personalitate definite formal drept tulburari de caracter sunt o clasa de tipuri de personalitate si comportamente definite ca modele de durata a experientelor personale si comportamentale care deviaza marcant de la modelele culturale acceptate." ACCEPTATE. Acceptate de cine? Cu siguranta ca nu de toata lumea si cat timp nu faci rau altcuiva, nu vad de unde atata agitatie.

| milan9 a răspuns:

Unul dintre cele mai mari păcate, singurul pentru care nu mai ai când să te căieşti, să regreţi, şi să obţii iertarea!

| milan9 a răspuns:

Orice stare de depresie sau "dezorientare" este foarte vulnerabile şi periculpasă. Aceste stări caută o altă „aşezare" a „lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...

Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens este esenţial să cauţi sprijin moral. Nimeni nu trebuie să rămână nepăsător în faţa acestor încercări.

Revenind la întrebare, nimeni nu trebuie vreodată să îngăduie vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele sale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu. Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu normalitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!

| milan9 a răspuns:

Este vital ca persoana în cauză să ceară şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să o asculte şi să-i înţeleagă bine frământările sau dificultăţile afective.

Această depresie poate fi o urmare a unei orientări greşite a timpului folosit, a unor disfuncţionalităţi sau priorităţi greşite în viaţă.

Trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

| martzian a răspuns:

Apropo de suicid, va rog sa oferiti link-ul de mai jos prietenilor si cunoscutilor care traverseaza momente grele, contempland ideea de a renunta benevol la propria viata. http://suicid.wordpress.com/

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nuuuu, never do that.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Exista Dumnezeu de ce sa te sinucizi? El ti-a dat viata numai El o poate lua.Nu ai dreptul.

| Miauti a răspuns:

O parere buna!

E cea mai buna modalitate sa arati cuiva ca iti pasa de ceva. De exemplu as dori sa vad o sinucidere in grup direct la tv in fata parlamentului. cum isi ciopartesc gatul!

Oricum am o parere buna... de exemplu e mai bine sa ti iei viata decat sa fi 'batjocorit' vb despre cazuri de razboi unde trupele victorioase violau toate femeiile de orice varsta. Si exista destule dovezi... una ar fi acel clan unde s au sinucis decat sa fie cuceriti.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Consider ca a te omora inseamna, intr-un sens, ca si in melodrama, a marturisi!
A marturisi ca esti depasit de viata ori ca nu o intelegi.

| vitbsk a răspuns:

E o încercare prin care mulţi trec.

Dacă îţi vin astfel de gânduri nu sta la discuţie cu ele şi nu te învoi cu ele.

Răspuns utilizator avertizat
| Ironicnαme a răspuns:

Vrei să te sinucizi şi nu vrea nimeni să te ajute? That's why I'm here, baby.

| andrei213 a răspuns:

Am parerea ca ai nevoie de un control la cap daca vrei sa te sinucizi, sau daca inrebi doar e o parere proasta ca asta ar fi chemarea diavolului, Dumnezeu te-a creat si pe tine si pe mine si tot ce exista pe planeta asta, si Lui ar trebui sa ii multumesti in mod exagerat cum s-ar spune

| Thunderstruck a răspuns (pentru andrei213):

Ba nu, Unicornul Roz ne-a creat si pe tine si pe mine si tot ce exista pe planeta asta, si Lui ar trebui sa ii multumesti in mod exagerat cum s-ar spune.Aia care se sinucid sunt ispititi de Centaurul Cel Rau, si da, sunt de acord cu tine, cine vrea sa se sinucide sa se duca pe la psiholog mai intai.

| Ad1tza a răspuns:

Este un pas scurt, intre timp si vesnicie