| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara dragi prieteni. As dori sa va impartasesc cateva din experientele mele si sa aflu parerea voastra, fie in gluma, fie serioase.
Ma numesc Andrei si am 24 de ani.
Prima enigma: Acum 2 ani mi-a murit tatal din motive de sanatate. Dupa vreo 2 sau 3 saptamani nu mai retin exact am inceput sa il visez.La inceput il visam in diverse faze pana am inceput sa realizez cumva in somn ca de fapt el a murit si ca il visez. Intro-o noapte iarasi la fel l-am visat si totul era atat de real si el mi-a zis sa ma uit in biblie la un anumit verset gen "luca : 3 cu 4 ". Tin sa precizez ca nu am citit niciodata o biblie. Tin minte ca am cautat cu un prieten in acea dimineata in biblie si era ceva in genul : " stati linistiti ca sunt bine... sunt aici cu Sfantul Petru. M-am intalnit cu toti sfintii. Le-am povestit tutror despre voi. am fost prin tara sfanta si multe chestii de genu asta". Imi pare foarte rau ca nu am fost inspirat atunci sa salvez pagina aceea... am mai cautat insa nu am mai gasit niciodata. (era un fel de pilda chiar nu mai retin). Prietenul care era cu mine (Gugu) s-a facut palid la fata si a inceput sa lacrimeze de spaima pentru ca totul ni se adresa parca noua.
Care aveti ceva idee despre ce vorbesc si stiti ceva versete as aprecia foarte mult daca v-ati spune parerea.
De atunci mereu il visez... si e mereu fericit... insa realizez ca e mort in vis si incep sa il rog sa vina inapoi si tot ii spun ca a murit si se intristeaza si el, cateodata plange. Au ceva semnificatii visele astea sau e doar subconstientul meu care sufera?
A doua enigma : Am patit de mai multe ori sa visez cu Dumnezeu.
Nu tin minte cum incep visele sau despre ce sunt... dar stiu ca fac ceva in vise si ma simt foarte pacatos. Si de cateva ori am patit sa imi apara Dumnezeu in vise si stiu ca ma cumprindea o stare de regret enorm pentru ca nu am crezut mereu in El si incep sa ma rog din tot sufletul si am asa o stare foarte ciudata ca si cum ar fi adevarat.
Tin sa precizez ca nu beau nu fumez nu ma droghez sa zic ca aberez.
Ce parere aveti despre toate astea? bune... rele...
Scuzati greselile gramaticale si iubiti-va parintii. Sarbatori Fericite.

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Căci, dacă visurile se nasc din mulţimea grijilor, prostia nebunului se cunoaşte din mulţimea cuvintelor... Căci, dacă este deşertăciune în mulţimea visurilor, nu mai puţin este şi în mulţimea vorbelor; de aceea, teme-te de Dumnezeu. Eccl. 5:3, 7.

| cryssu2008 a răspuns:

Buna Andrei. Da este oarecum ciudat. Visele nu sunt de la Dumnezeu, dar daca un astfel de vis se repeta, iti sugerez sa vorbesti cu un preot. Sa te spovedesti si sa ii explici visul. Poate tatal tau are nevoie de "ajutor" si astfel poate comunica cu tine.
Iar la faza ca in vise te simti foarte pacatos, poate ca constiinta ta nu poate vorbi cu tine decat astfel. Du-te si vorbeste si tu cu constiinta ta, la un preot, prin Sf. Taina a Spovedaniei! Sarbatori cu pace!

| Thunderstruck a răspuns:

Sunt de acord cu Zenit313, in plus Biblia spune sa nu dam crezare tuturor viselor, majoritatea vin de la satan...

| Alphawolf a răspuns:

Nu prea buna.

| Jardelin a răspuns:

Este bine sa fii prudent in a da importanta viselor, pentru ca majoritatea nu vin de la Dumnezeu.

Parerea mea este ca in visele in care iti apare Dumnezeu nu-ti apare Dumnezeu tatal, ci Iisus Hristos. Daca intr-adevar il vezi pe Domnul Iisus Hristos in vis, poti considera ca ti s-a intimplat un lucru deosebit (dar fara sa te mindresti in sinea ta) pentru ca nu multora li se intimpla acest lucru.

Aparitia lui Iisus Hristos in visele tale nu poate fi inteleasa decit ca un indemn si o sustinere din partea Sa, ca trebuie sa nu mai faci pacate si ca trebuie sa fii un om bun si drept.

Am impresia ca tu ai o oarecare inclinatie spre latura erotico-sexuala a vietii pe care o traiesti. Recomandarea mea este sa te abtii sa comiti pacate de aceasta natura. Du-te pina vine Craciunul cu curaj si cu inima deschisa la un duhovnic, spovedeste-te cu toata sinceritatea, impartaseste-te si viata ta va fi altfel decit pina acum. Nu-l vei mai visa pe tatal tau, iar Iisus Hristos va aparea in visul tau ca sa te mingie cu zimbetul si dragostea Lui.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Sfatul meu este să studiezi Biblia pentru a afla care este starea morţilor. Asta cred că te-ar ajuta să chiar singur răspuns la întrebările tale despre tatăl tău. Cele Bune!

| Zenit313 a răspuns:

Visele sunt doar niste simple manifestari ale subconstientului...
Nu trebuie sa crezi in vise.
Doar daca ai un caracter slab, nu ai incredere in tine si vrei sa ai moralul ridicat poti sa crezi in vise...
Oamenii slabi cred numai ceea ce le place, ignorand realitatea.
Stai linistit..sunt doar vise.
Visele se petrec in functie de credintele si experientele personale din viata de zi-cu-zi.
Daca erai musulman..il visai pe Mohamed, cele 72 de virgine si pe Alah.
Daca traiai in Grecia antica..il visai pe Zeus.
Daca traiai in Dacia..il visai pe Zalmoxe.

Exemplele pot continua...

| reihiuke a răspuns:

Incearca, "o smecherie". De cate ori te gandesti la tatal tau, analizeaza serios sa te convingi daca visezi sau nu. Chiar daca stii sigur ca nu visezi, fa-o ca si cum nu ai sti. In felul acesta, cand il vei mai visa iar, o sa iti pui aceeasi intrebare si o sa gasesti elemente care nu se mai potrivesc si o sa-ti dai seama ca esti intr-un vis. Atunci poti vorbi ce vrei tu cu el, doar ca, daca o sa-i spui ca a murit, nu o sa te ia in seama happy

| 3xfemeie a răspuns:

Buna Andrei. Daca vrei, citeste Calatoria sufletelor si Destinul sufletelor de Michael Newton.
Sarbatori fericite si tie!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

In lume exista doua feluri de moarte : una nefireasca, cea a despartirii sufletului de trup, si alta moarte, cea dupa ce s-a despartit sufletul de trup, aceea a iadului.
Iadul, este cea mai mare pedeapsa, ea fiind eterna.
Moartea a aparut in lume prin intermediul primilor oameni, fiind o urmare a pacatului. Trupul incepe sa nu mai stea in acea comuniune cu sufletul, si se duce in pamant, de unde a fost luat.

Sfantul Vasile a zis : "Sufletul care se desparte de trup, plin de incredintare si-l dezbraca pe acesta ca pe o haina, gusta din bucuria cea negraita si netalmacita. Caci dobandind acum cele nadajduite, el leapada pe aceasta fara intristare, indreptandu-se cu pace spre ingerul luminos si vesel care vine din inaltime si strabatand fara piedica impreuna cu acela vazduhul neoprit de duhurile rautatii, ci suindu-se cu bucurie si cu indrazneala si cu graiuri de multumire, pana ce va ajunge sa se poata inchina Facatorului si de acolo sa primeasca hotararea de a se randui cu cei asemenea, si de aceeasi masura in virtute, pana la invierea cea de obste."

Tu trebuie sa duci mai departe pomenirea lui, facand parastase, ca sa se bucure caci urmasii lui ii vor duce pomenirea vesnic.

In concluzie, poate in visele tale este un semn ca sa iti faci o credinta si mai tare, si mai puternica, tinand post rugandu-te, si facandu-ti un duhovnic la care sa te spovedesti, el stiind cel mai bine cum si pe unde sa te indrume.

Ca sa cunosti mai bine Cuvantul lui Dumnezeu, poti accesa Sfanta Scriptura si in versiunea online : http://bibliaortodoxa.ro

Sarbatori Fericite!

| tasmania a răspuns:

Mai bine sa nu dam crezare viselor, oricat de ispititoare ar fi. Sa ramana vise. Pentru ca uneori, poti pati live ce ai visat. Si pe viitor o sa-ti cam lasi visele sa-ti spuna ce sa faci. O sa prinzi incredere in vise. Si daca ele vor veni de la cine nu trebuie, e usor de ghicit care ar putea fi urmarea. Fa si tu ceva milostenie in numele batranului, pune-l la pomenit la Sf. Liturghie (daca e ortodox) si fa-i niste parastase. Si cand iti faci rugaciunea particulara, spune-i lui Dumnezeu ceva si despre tatal tau. Cele bune!

| erros20 a răspuns:

Multumesc tuturor pentru atentia acordata. Am sa ma duc sa ma spovedesc si o sa ma mai gandesc la ce am visat. Parerea mea e ca daca visele erau de la satana, trebuiau sa ma indemne sa fac ceva rau nici intr-un caz sa ma fac sa imi intaresc credinta in Dumnezeu. Si daca au fost mesaje de la satana cum zic altii, am sa incerc sa fac contrariul si sa dovedesc ca nu am nici o legatura cu el,... am sa incerc sa imi intaresc credinta in Dumnezeu si sa incerc sa ma schimb.(in bine). Multumesc tuturor. Funda nu stiu caruia sa o dau insa meritati fiecare cate una. Daca ar fi toata lumea la fel de saritoare cum sunteti voi ar fi o lume mai buna. Stima

| Alphawolf a răspuns (pentru erros20):

Esti chiar amuzant.