| Exilee a întrebat:

Buna seara dragilor! As dori sa va confirm inca odata ca astazi noi celebram 164 de ani de la nasterea lui Mihai EMinescu.

As dori unpic sa facem si o scurta analiza teologica asupra acestui poet.

http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com

Inainte sa incepem, as dori sa va atrag atentia ca ORICE JIGNIRe, SOFISM, RASPUNS NEFOLOSITOR va fi raportat!

"Cu durere în suflet trebuie să recunoaştem că tinerii din ziua de azi nu mai pun preţ pe adevăratele valori strămoşeşti, naţionale, creştineşti. Nu mai cunosc ce înseamnă jertfa pentru un ideal, dragostea de adevăr, dragostea de dreptate, de ţară, care nu sunt altceva decât dragostea de Dumnezeu. Înainte, cei mai buni români erau şi cei mai buni creştini. Strămoşii noştri şi-au vărsat sângele şi şi-au jertfit libertatea tocmai pentru ca noi să trăim azi în libertate şi să-L iubim mai mult pe Dumnezeu. Însă, ce-am făcut noi cu această libertate? Am vândut-o pe lucruri de nimic şi ne-am transformat în sclavii propriilor patimi. Iată că înţelegând greşit această libertate, am ajuns să ne deplângem singuri soarta pe care noi înşine ne-am făurit-o. Aceasta este recunoştinţa noastră faţă de jertfa strămoşilor şi martirilor noştri? Cât de scump au trebuit să plătească, iar noi trăim tot în nepăsare şi-n păcate. Numai noi suntem de vină, nu Dumnezeu şi nimeni altcineva. E dureros şi faptul ca prin şcoli nu se prezintă adevărata faţă a lucrurilor, suntem îndoctrinaţi cu fel de fel basme, minciuni, de teorii inutile şi concepţii anticreştine şi de aceea nu se mai cunoaşte adevărul sacru. Chiar şi despre poetul nostru român, Mihai Eminescu, tinerii sunt învăţaţi să creadă că a fost un nebun, însă care este de fapt adevărul?

Corupţii vremii de atunci, împotriva cărora a scris Eminescu, au tăbărât mai la urmă asupra lui şi l-au băgat în spitalul de nebuni de la Socola, din Iaşi. Acolo, un doctor l-a injectat cu o doză puternică, cu un medicament nociv, în urma căruia, la scurt timp i-a venit sfârşitul. Cam aşa se întâmplă cu toţi aceia care au curajul să mărturisească adevărul şi să demaşte minciuna…Preţul adevărului este moartea!

Şi un lucru mai puţin cunoscut am citit într-o carte: Părintele Arsenie a deplâns viaţa marelui poet Mihai Eminescu, înzestrat de Dumnezeu cu atâta talent. Dacă şi concepţia poetică ar fi unit-o cu concepţia de viaţă creştină, ar fi suferit mai puţin în lumea aceasta şi nu ar fi trecut atâţia ani prin iad, era de părere Părintele Arsenie. Dar prin evlavia pe care a avut-o la Maica Domnului, se mângâia şi uneori se refugia la mănăstire, cu prietenul lui de suflet, scriitorul Ion Creangă, care avea seminarul de teologie de la Mănăstirea Neamţ. Şi totuşi, Eminescu, prin Maica Domnului, a avut parte înainte de moarte de Sfânta Împărtăşanie, după însemnarea care a rămas pe o carte veche de cult. Voi publica în continuare versurile scrise de Mihai Eminescu, închinate Maicii Domnului:

Rugămu-ne-ndurărilor
Luceafărului mărilor
Din valul ce ne bântuie
Ne apără, ne mântuie!
Privirea-ţi adorată
Asupră-ne coboară,
O, Maică Preacurată
Şi pururea Fecioară, Marie.

Noi, ce din mila Sfântului
Facem umbră pământului,
Fii scut de izbăvire
Şi zid de mântuire!
Din neguri te arată,
Senină, dulce clară,
O, Maică Preacurată
Şi pururea Fecioară, Marie.

Iată încă o perlă de duh creştin din poeziile marelui Eminescu: „Nu credeam să-nvăţ a muri vreodată…" Regretatul preot Constantin Galeriu, care a fost şi întemniţat pentru credinţă, i-a alcătuit marelui Eminescu, din preţuire, un Acatist. Părintele Nicodim Bujor s-a rugat pentru sufletul lui Eminescu şi i s-a arătat marele poet, în chilia lui, şi i-a zis zâmbind: „Acum văd faţa Maicii Domnului în ceruri." Aceasta pentru că a preamărit-o pe pământ…

Pr. Arsenie Boca "Mărturia mea" Pr. Petru Vamvulescu"

Ce parere aveti? :)

36 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Hai sa ne dam destepti, comentand texte pe net! Hai sa profitam de ziua marelui poet si sa-l alaturam crestinismului. Chiar, Eminescu ce religie era? Stii?
Eu nu stiu... happy

| NOname a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Incredibil! love struck

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NOname):

Dap...asa da comemorare! happy
Nu cum incearca Exile... Sa-i fie rusine!
Auzi la el, "analiza teologica asupra acestui poet"... Ptiuuu, ca uneori imi vine sa pun acatistehee hee

| NOname a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Cei cu prea multe şuruburi lipsă au o scuză. Iar Exile e un defectat vechi şi grav, nici nu merită atenţie. :)

http://youtu.be/8oksvne-fBI
Atâtea nostalgii... :)

| Exilee explică (pentru NOname):

Stai linistita. Mai bine cu cateva suruburi lipsa decat fara niciun surub exact cum este in cazul tau!

| danut a răspuns:

Eminescu Mihail, pe numele sau real Mihail Eminovici (parca) a fost si facut parte din gruparea iluministilor adoptand convingerile acesteia. In speta a fost un ADORATOR al cultului satanic poezia Luceafarul fiind un POEM inchinat Satanei. Acesta descrie punct cu punct preamarirea si caderea acestuia din cer identic scrierilor Biblice. S-a incercat devierea sensului dar cine a studiat subiectul nu poate avea alta intelegere. In editia Opere Complete a lui Perpesicius se gaseste poemul PORNOGRAFIC : "Antropomorfisme" unde acest poet Compara a treia persoana a Dumnezeirii cu un penis (stiulete). Evident ca Eminovici, nu a avut nimic cu Dumnezeu el fiind, optand spre misticismul si vrajitoriile iluminatilor (iluministi). Pe scurt a fost un satanist. Pentru cei care nu sunt de acord, va rog inainte de a va arunaca cu fruntea inainte sa studiati BINE opera poetului si comentariile acestuia.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Ai raspuns unui eminescopat cu un text asbolut delirant. Ce sunt eminescopatii: http://www.hotnews.ro/stiri-cultura-16424091-eminescopatii-ieri-azi.htm

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Dragule, eu nu am nimic cu poetul si nici nu am citat o opera de-a sa nerecunoscuta ci doar cele din adunate de cel mai bun critic al lui Eminescu recunoscut pe plan national si mondial, Perpesicius. Totusi detin si o Istoria Literaturi Romane din perioada 1940 unde ultima parte din viata lui Eminescu este descrisa fara ocolisuri. Eminescu nu mai avea cum sa mai scrie ceva inainte de moarte deoarece era in faza tertiara a sifilisului cand nebunia era totala si ireversibila fiind internat la irecuperabili. De aici i s-a tras si moartea prin bataia cu alt pacient care l-a lovit cu o caramida in cap. Aderarea lui Eminescu la gruparea Iluminista facuta la Paris a fost un subiect (lectie) in scoala generala pana prin anii 1980 asa ca si aici nimeni nu poate nega ceva. Textul este o concluzie umila la anumite aspecte din viata tubure a poetului.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Si inca ceva, degeaba uni vor sa "auda" altceva, istoria nu poate fi stearsa sau negata.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Ha, ha, ha, asta o zice unul care confunda iluministii cu Illuminati (iluminatii bavarezi) si pe ambele cu satanistii. Iar misticii catolici numiti iluminatii erau alt grup decat cele trei amintite anterior. Iluministii nu faceau vrajitorii pentru simplul motiv ca nu credeau ca vrajitoria are efecte reale si nici in misticism nu credeau. Asta era valabil si pentru Illuminati, care nu mai existau pe vremea lui Eminescu. Diferenta intre iluministi (Epoca Luminilor sau Epoca Ratiunii) si Illuminati e ca iluminismul era o miscare politica si culturala care a avut loc in public, in timp ce Illuminati au fost o societate secreta.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Si unii si altii exista si acum, si unii si altii au acelasi fundament diferenta este doar de "increngatura" ca si la masoni. In "tagma" de jos se scalda in crestinism, ateism, etc iar la nivel superior traiasca vrajitoria si ocultismul. "Evolutia" este doar pentru indobitocirea maselor "intelectuale". Mai cauta.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Misticii catolici numiti iluminati au murit cu sute de ani inainte de aparitia francmasoneriei, deci nu puteau fi masoni.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Haiada de, pentru unii si iezuitii au disparut, depinde de interese.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Ha, ha, ha, numai mintile bolnave neaga existenta iezuitilor: actualul Papa e iezuit. Asa ca asta nu depinde de interese, ci de sanatatea mentala.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

"Asa ca asta nu depinde de interese, ci de sanatatea mentala."
Eu am vrut sa fiu un bun crestin si sa nu insult pe cineva in mod direct"

NOname
| NOname a răspuns:

Da, hai să-l comemorăm!

"Religia - o frază de dânşii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranţa de răsplată,
După ce-amar muncirăţi mizeri viaţa toată,
Aţi mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Şi v-a făcut să credeţi că veţi fi răsplătiţi...
Nu! moartea cu viaţa a stins toată plăcerea -
Cel ce în asta lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, căci morţi sunt cei muriţi.

Minciuni şi fraze-i totul ce statele susţine,
Nu-i ordinea firească ce ei a fi susţin;
Averea să le aperi, mărirea s-a lor bine,
Ei braţul tău înarmă ca să loveşti în tine,
Şi pe voi contra voastră la lupta ei vă mân'.

De ce să fiţi voi sclavii milioanelor nefaste,
Voi, ce din munca voastră abia puteţi trăi?
De ce boala şi moartea să fie partea voastră,
Când ei în bogăţia cea splendidă şi vastă
Petrec ca şi în ceruri, n-au timp nici de-a muri?

De ce uitaţi că-n voi e şi număr şi putere?
Când vreţi, puteţi prea lesne pământul să-mparţiţi.
Nu le mai faceţi ziduri unde să-nchid-avere,
Pe voi unde să-nchidă, când împinşi de durere
Veţi crede c-aveţi dreptul şi voi ca să trăiţi."

(Mihai Eminescu - "Împărat şi proletar")

NOname
| NOname a răspuns:

"Eu nu cred nici în Iehova" de Mihai Eminescu.

"Eu nu cred nici în Iehova,
Nici în Buddha­-Sakya-Muni,
Nici în viață, nici în moarte,
Nici în stingere ca unii.

Visuri sunt și unul ș-altul,
Și tot una mi-este mie
De-oi trăi în veci pe lume,
De-oi muri în vecinicie.

Toate-aceste taine sfinte
—­ Pentru om frânturi de limbă ­—
În zădar gândești, căci gândul,
Zău, nimic în lume schimbă.

Și fiindcă în nimica
Eu nu cred ­— o, dați-mi pace!
Fac astfel cum mie-mi pare
Și faceți precum vă place.

Nu mă-ncântați nici cu clasici,
Nici cu stil curat și antic ­—
Toate-mi sunt de o potrivă,
Eu rămân ce-am fost: — romantic."

| Dandanache a răspuns:

Nu stiu cum poate cineva sa isi imagineze ca se poate reconfigura credinta intima a unui poet complex, plecand de la o poezie sau doua. Ca si cum credinta unui om e statornica si calculabila. Nici Sf. Pavel nu a fost toata viata drept credincios. In absenta unor marturii clare, ping-pong-ul asta cu poezii crestine si anti-religioase nu poate duce la nicio concluzie certa.

| danay72 a răspuns:

E intr-adevar interesant ca a scris poezia,, Eu nu cred nici in Iehova,,, ceea ce arata ca inca dupa anul 1800 oamenii stiau ca asa il cheama pe Dumnezeu, mai ales ca aveau Biblii, cele din 1873 si 1874, in care peste tot aparea Iehova.Ma bucur ca unul din marii poeti ai Romaniei, intr-o poezie de a sa, a vorbit despre numele lui Dumnezeu, astfel ca azi oameni nu au nici o scuza in a spune ca nu cunosc acest nume.Romani10:13

| KodrutZ a răspuns (pentru danay72):

Iehova si mai cum? Cetatenie, etnie, ceva? Sex? Daca cumva il cheama Iehova dar e femeie, ha? Iar daca e barbat si sintem dupa chipul si asemanarea, de ce ii trebuie oo si scula?

| DanielCotabita a răspuns (pentru danay72):

Ma bucur ca unul din marii poeti ai Romaniei, intr-o poezie de a sa, a vorbit despre numele lui Dumnezeu, astfel ca azi oameni nu au nici o scuza in a spune ca nu cunosc acest nume.Romani10:13

Macar ca le ofera oamenilor de azi o scuza sa nu creada in Iehova.

| danay72 a răspuns (pentru DanielCotabita):

Scuza sau nu, oamenii observa ca nu noi am inventat acest nume.Ca ei cred sau nu, aceasta e problema lor.

| neutrino a răspuns:

Lumina si pentru tine...

| Mădă0611 a răspuns:

Eminescu era prea inteligent ca sa creada in zei: http://www.mihaieminescu.ro/opera/poezia/la_steaua.htm a se observa anul, in caz ca mai uita lumea in ce perioada a trait.

| milan9 a răspuns:

"Iehova" este o traducere neinspirata aparuta cu mult inaintea cultului "iehovistilor".
Spun neinspirata pentru ca este o variantă de pronunţie (de vocalizare) greşită, inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Yhwh, a cărui pronunţie autentică a fost definitiv pierdută) şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata...

| zurick a răspuns:

Mda da-mi vot eronat sau raporteaza-ma, insa te roaga zurick sa-mi raspunzi la intrebarea idioata pe care ti-am pus-o.Vezi si tu ca ti-am comentat ceva la o intrebare de a ta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pe Eminescu Dumnezeu sa-l odihneasca! dar a fost o persoana controversata la acea vreme; ca sa merite un acatist deja e prea mult

| milan9 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

"Iehova" este o traducere neinspirata aparuta cu mult inaintea cultului "iehovistilor".
Spun neinspirata pentru ca este o variantă de pronunţie (de vocalizare) greşită, inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Yhwh, a cărui pronunţie autentică a fost definitiv pierdută) şi vocalele altui nume (Adonai).

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Unpic,unpic,unpic.
Cate un pic, pic, pic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, amic bun cu Ion Creanga care a scris povestea Pulei...stii?!?! cu popa care si-a luat ONCUR.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca citea poeziile lui Eminescu, acelea care n-au fost publicate niciodata...se convertea!hee hee

| Lămâie00 a răspuns:

De ce amestecati religia cu toate subiectele posibile?

| Kabuto79 a răspuns:

Nu stiu ce legatura poate avea crestinismul cu arta creata de Eminescu? dapai no. trebuie si crestinismul sa se bage in seama
Ps : Respect adevaratelor valori

| Exilee explică (pentru Kabuto79):

Cum adica ce legatura are? Una foarte buna.Scrie in text.