| Mihai45665445676 a întrebat:

Buna seara, eu sunt Mihail și vreau să văd părerile voastre.

Acum cateva luni de zile am primit o veste din Londra din partea unei rude că verisoara mea care lucra în Londra doctor pe ambulanță de ceva timp are leucemie, adică am fost sunat de o rudă care mi-a spus că vara mea are leucemie și că va muri în curând. Sincer nu mi-a venit a crede, deși mi s-a spus la telefon de o rudă apropiată mie că să nu cumva să spun altora că are leucemie și n-am spus nimanui, după câteva zile am vorbit pe Facebook cu vara mea de 30 de ani din Londra deși eu știam că ea e bolnavă de leucemie dar n-am vrut să-i spun și m-am prefăcut că nu știu că ea este bolnavă, doar o intrebam ce faci, cum ești și chestii de genul asta, după care într-o zi la vreo câteva luni de zile am primit o veste cutremurătoare care mi-a spus așa, Mihai a murit Ioana la numai 30 ani, bun a adus-o acasă din Londra și într-o seară am fost și noi, eu și familia mea la priveghiul ei, căci sincer eu m-am cutremurat tot când am auzit că a murit și m-a durut enorm de mult.
Bun, dar ce vreau sa spun este că mi s-au întâmplat multe lucruri ciudate sa le zic așa, in seara in care am plecat acasă de la priveghiul ei când am intrat în camera mea după ce-am vrut să împing ușa din camera mea spre hol când sa împing ușa am simțit, va spun sincer, cum cineva mi-a împins ușa în nas ca și cum ar zice lasă-mă să intru și eu după care în acele momente m-am speriat rău de tot și aproape c-am înlemnit la 26 de ani ai mei și nimeni și nimic nu era în camera mea deși stau singur in casă și era o ora târzie pentru musafiri nepoftiți 11 noapte, (eu sincer cred că era sufletul ei).
Bun după câteva zile, la vreo 20 de zile, am avut un vis care nu cred și nu pot să-l uit vreodată în viața mea până voi muri, am visat-o pe vara mea care deși era moartă de ceva vreme in felul următor,,,
(Dintr-o dată eram într-un loc care eram doar eu și ea în spatele ei era un abur de lumină cu alb și negru care nu se vedea nimic dincolo de acel abur și eu eram in fața ei după care la un moment dat (îmi vine să plâng și la ora asta) după care la un moment dat a venit ea în fața mea, era foarte frumoasa și zâmbea, era foarte fericită, a venit în fața mea a întins mâna către mine și m-a mângâiat pe obraz cu mâna ei și eu i-am strigat numele ei, zicând Ioana și după care ea și-a luat mâna de pe obrazul meu și a dispărut în acel abur de lumină albă). Vă spun sincer că eu cred în sinea mea că ea și-a luat rămas bun de la mine prin visul meu și mai cred că ea m-a iubit pe mine și probabil că a avut un suflet bun și o părere bună despre mine in viața reală, eu nu am prea vorbit cu ea in viața reală prea multe că ea era mai mereu grăbită și cu treburile ei, dar eu când am aflat că a murit am intrat în casă și am plâns vreo câteva minute din toată inima și durerea mea pentru ea că m-a durut enorm de mult și la ea la mort a fost foarte trist.
Eu cred că ea a venit în visul meu pentru a-și lua rămas bun de la mine,voi ce credeți este așa sau nu?

Deși vă spun sincer că eu nu fumez, nu consum alcool, droguri sau substanțe chimice periculoase care să-mi fugă memoria sau să delirez, parcă acum o simt pe lângă mine pe vara mea că văd că îmi dau lacrimile aproape și deja mi s-a sculat parul in cap și mă simt ca și cum cineva ar fi pe lângă mine in spatele meu și mă urmărește să vadă ce scriu eu acum, aici deja mă uit în preajma mea și nu vad pe nimeni dar simt că cineva mă urmărește pe la spate, cred că este sufletul ei sau spiritul ei zic și eu, probabil că am intrat în câmpul ei de energie spirituală,, sper sa nu mă sperie,,.
Va spun sincer dacă va mint cu ceva din cewa ce v-am scris aici Dumnezeu creatorul universului și stăpânul universului AUTOTPUTERNICUL universului să-mi dea pedeapsă mare sa nu mai apuc ziua de mâine, am scris cât mai multe despre acest vis și cât mai pe înțelesul tuturor, cu toate că nu prea am putut să-l descriu chiar așa de clar dar tot ce am scris eu este adevărat și asta am visat și cred eu că ea și-a luat rămas bun de la mine. Este așa sau nu?
Deși mi-e atât de dor să o văd o dată!
Mi-e tare dor de ea, mi-as dori măcar s-o mai visez și eu o dată măcar.

10 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Salut, sufletul ei este prezent momentan cu tine dar nu se stie cat, de ce, cum...
Ia legatura cu un preot (calugar de manastire) daca se poate sa fie si staretul unei manastiri prin apropiere unde locuiesti ar fi mai bine, el iti va spune ce trebuie sa faci.

| Mihai45665445676 explică (pentru aditimus):

Salut multumesc pentru raspuns interesant si exact cum credeam si eu, doar ca eu nu cred in preoti desi sunt ortodox dar nu cred in religi!

| Algo098 a răspuns:

E normal sa visezi o persoana draga in ipostazele mai sus amintite daca ai si credinta in Dz cel bun, iubitor si atotputernic.

Daca Dz era asa precum se spune: bun, atotputernic si iubitor, verisoara ta era acum in viata si isi traia viata alaturi de cei dragi. Din nefericire, Dz e doar o amagire si o fantezie, ca daca era real nu lasa fara ajutor un om deosebit, un doctor tanar care lucra in conditii nu tocmai usoare, pe ambulanta si care in plus ajuta oamenii aflati in conditii dificile.

| Mihai45665445676 explică (pentru Algo098):

Vrei să spui că Dumnezeu nu exista? Care este dovada dumneavoastră că Dumnezeu nu exista?

| Algo098 a răspuns (pentru Mihai45665445676):

Spitalele pline cu bolnavi si nu numai. Sa presupunem prin reducere la absurd ca Dz exista. Atunci avand iubirea, puterea si bunatatea infinite, nu va lasa o secunda un om bolnav in suferinta si il va vindeca pe loc, fiind atotputernic, bun si iubitor. Cum lucrul asta nu se intampla, concluzia este ca un Dz iubitor, atotputernic si bun nu exista. Ar putea exista dar cu lipsuri, fie e atotputernic si nu e bun, fie e bun si nu e atotputernic, ambele variante facand din el un personaj inutil.

Alt rationament: Dz e infinit. Omul e finit, ca existenta si cum finitul e nesemnificativ pentru infinit, e ca un zero, Dz chiar daca ar exista nu ar putea nici sa vada, nici sa auda, nici sa iubeasca, nici sa ajute ceva egal cu zero, adica un nimic. Prin urmare omul nu are nimic de la Dz, pentru ca pentru Dz omul e lipsit de importanta, e un nimic.

Alt rationament e chiar lectura textelor religioase care abunda de fantezie, lipsa de logica, de coerenta si de legatura cu realitatea.

Un Dz atotputernic bun si iubitor daca ar exista, nu ar avea nevoie pentru a-si justifica existenta de povesti, minuni si lucruri fara valoare. Un Dz bun nu se ocupa cu minunile si povestile ci ajuta nonstop omul pe care se zice ca il ibeste. Minunile inseamna ceva ce se intampla rar (si asta daca nu sunt doar inchipuite), deci inseamna amagire, ispita, inselaciune, nu inseamna un comportament serios, demn de un Dz atotputernic si iubitor.

Un Dz atotputernic si iubitor care se zice ca a creat lumea, nu e invizibil si incapabil sa comunice cu toti oamenii pe care ii iubeste, nu e spectator invizibil la suferinta omului.

| Algo098 a răspuns:

Asa cum exista un Dz care nu face nimic, asa exista si un satana. Aici depinde de fiecare cum vede lucrurile, cat il duce capul. Daca pentru un om, un Dz care nu face nimic exista si e foarte bun, iubitor si atotputernic, tot asa pentru acel om exista si satana, ca sunt personaje din aceleasi carti cu povesti si cu acelasi grad de credibilitate.
Un om poate crede ce i se spune in functie de nivelul de cunoastere, de naivitate, de credulitate. Daca e mai nestiutor si mai naiv poate fi inselat mai usor, chiar si cu povesti incredibile si absurde de genul Dz, Rai, Iad, spiridusi, minuni si asa mai departe. Daca omul se simte bine asa si povestile ii suplinesc lipsa de cunoastere, nevoia de siguranta si i se par adevarate promisiunile si amenintarile fanteziste atunci sa zicem ca e OK, ca are o judecata buna si poate trai asa mai departe linistit cu credinta in povesti.

| gratargratar a răspuns:

O vreme sufletul poate vedea pe cei dragi, si locurile pe unde a umblat. Asta in primele zile de la moarte.
Visele nu folosesc la nimic. Singurul lucru pe care-l poti face pentru ea este sa te rogi pentru ea, si sa dai milostenie in numele ei (se fac la biserici parastase de obste). Pune-o la pomelnic pentru pomenirea la sf. Liturghie.

| Mihai45665445676 explică (pentru gratargratar):

Din păcate eu nu sunt ortodox, m-am descreștinat de curând de Religie cred doar și numai în singur Dumnezeu creatorul universului AUTOTPUTERNICUL stăpân al acestui univers

| gratargratar a răspuns (pentru Mihai45665445676):

Pai si atunci, dupa parerea ta, cum ai putea tu sa o ajuti concret? Intr-un cadru cu logica interna proprie.

| gratargratar a răspuns:

O vreme sufletul poate vedea pe cei dragi, si locurile pe unde a umblat. Asta in primele zile de la moarte.
Visele nu folosesc la nimic. Singurul lucru pe care-l poti face pentru ea este sa te rogi pentru ea, si sa dai milostenie in numele ei (se fac la biserici parastase de obste). Pune-o la pomelnic pentru pomenirea la sf. Liturghie.