| Mogiojojo a întrebat:

Imi amintesc ca am citit in Apocalipsa cum crestinii o sa fie persecutati la sfarsitul timpurilor si ma intrebam singura: e o persecutare ascunsa sau e ceva pe fata? Adica lupta asta ce se da e doar spirituala sau e si fizica? Presupun ca e ceva subtil?

42 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tot raul pe pamant il fac crestini sau ei intre ei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lupta e politica.
Persecutia asta e arma religiei pentru subordonarea mai usoara

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Totul este subtil.

| Mogiojojo explică (pentru DoarBogdan):

Si cum poate fi totul condus in mod subtil? Adica nu am idee.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu suntem suficient de dezvoltati mental incat sa putem face asta happy

Ce putem face in schimb, este sa ne controlam subconstientul, la acel nivel low, astfel incat sa fin capabili sa ascultam linistea (daca ai auzit-o vreodata).
Cand intelegem asta, intelegem cum ne functioneaza mintea. Dupa putem intelege cum functioneaza si mintea celorlalti in raport cu mediul. Cativa aproape au reusit :3
Si abia apoi, putem sa controlam totul, subtil.

| Celcestietot a răspuns:

Si fizica.

| CostinAlamariu a răspuns:

E amandoua. Nu insinuez nimic dar pana si in ziua de azi poti vedea persecutia lumii moderne asupra crestinismului

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Macar nu e cu sabia cum, nu insinuez nimic, a facut crestinismul acum cateva sute de ani.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

O sa am nevoie de mai multe detalii aici happy
Ce perioada si ce crestini? Muh cruciatii catolici vrei sa zici?
Evil crusaders man sad

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu e suficient?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Suficient pentru ce? Sa rupi din context o fapta istorica ca sa poti sa-ti regurcitezi ura fata de crestinism? Sa stii ca nu merge asa. Eu sunt Ortodox nu catolic. Nu a existat nicio cruciada ortodoxa ba chiar noi am fost atacati de catolici! Dar asta nu o stie nimeni. Toata lumea vorbeste de saracutii musulmani dar toata lumea ignora ca acei catolici cruciati au omorat o gramada de crestini ortodocsi in Constantinopol in vremea cruciadei a patra.
Pff dar ce ne trebuie noua context? Ce ne trebuie noua intelegere adanca fata de istorie?
Nu sunt catolic si nu ma identific cu catolicii in niciun fel. Din punctul meu de vedere catolicii n-au facut parte din credinta mea niciodata deci nu poti s-o bagi pe aia cu "clestinii lăi cu sabia" ca nu merge. Cleștinii ăia lăi cu sabia i-au omorat pe cei de credinta mea.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Citez din tine

"poti vedea persecutia lumii moderne asupra crestinismului"

Catolicii sunt crestini.
Ti am zis cum sa impus crestinismul.
Nu imi pasa de religia ta, si nu e o diferenta ca esti ortodox. Si eu sunt ortodox si cred ca religia asta este una multa mai mizerabila ca si catolicismul. Rasism, misoginism, lacomie.

Sfarsit de discutie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Din punctul meu de vedere catolicismul nu e crestinism, eventual e crestinism fals, eretic, dar nu crestinism adevarat deci nu e deloc onest sa zici ca, crestinismul s-a impus cu sabia. Corect ar fi sa zici catolicismul s-a impus cu sabia dar nici asa nu e corect deoarece nu s-a impus deloc pentru ca nu prea a convertit mai nimic in timpul cruciadelor.
Iar in ceea ce priveste lacomia sa stii ca in ortodoxie lacomia e considerata un pacat. Nu e ca si cum promovam lacomia ca virtute ca asa si eu pot sa zic de preotii catolici pedofili, dar n-o sa zic chestia asta fiindca am suficienti neuroni (spre deosebire de altii) sa nu judect doctrina catolica dupa faptele unei parti din clerul sau.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ortodoxismul nu promoveaza lacomia?
Hai ca esti amuzant.

Acum vreo 2 saptamani Dani cu alaiul de 20 oameni a stat cazat; a Felix la un hotel unde e 200 euro camera pe noapte si dimineata s-a dus la o biserica si a cerut bani. Si drumul pana acolo l a facut cu o masina de 120.000 euro.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

O sa continui sa-ti expui prostia crasa aici? Nu, ortodoxia nu promoveaza lacomia. Ortodoxia considera lacomia un pacat si putin imi pasa ca unele persoane din cadrul clerului sunt lacome. Doar fiindca unele persoane din cadrul clerului sunt lacome nu inseamna ca brusc ortodoxia promoveaza lacomia si daca ai avea un IQ macar egal cu temperatura camerei in celsius ai intelege asta. Ortodoxia promoveaza sfintenie ca ideal. Bineinteles ca doar o mica parte vor ajunge sfinti, iar restul nu vor asculta de ce promoveaxa Ortodoxia (incluzand clerul) si se vor pierde in proprile pacate. Din nou zic, ai intelege asta daca ai avea macar IQ-ul unui pui de gorila. Chiar nu mi se pare un concept atat de abstract si greu de inteles. Poate pentru unii mai inceti e greu de inteles ce sa zic.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Are Dani un Mercedes de 120.000 euro.
Are Dani catedrala de 200 milioane de euro.
Toti popii umbla cu aur pe ei.

Si sunt prosti care ii sustin si care ii imbogatesc.

Oamenii aia traiesc regeste pe spinarea prostilor care le iau aparare și tu imi zici mie ca ortodoxismul promoveaza modestia?

Ortodoxismul dupa islamism e cea mai mizera religie.
Promoveaza lacomia, homofobia, rasismul, misoginismul

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ortodoxism... Stai in genunchi in fata popei sa ii povestești viata ta personala. Nu e destul ca au Mercedesuri te mai și umilesc in biserica.

La catolici frumos, elegant stai de la egal la egal cand te confesezi, nu in genunchi ca ultima c. urva.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Tu mananci paine cu margarina de sarac ce esti si le iei apararea in timp ce un anume Bartolomeu se plimba cu Maybach S 600
20 popi si popisori statu la hotel unde o camera costa 300euro pe noapte.
Pana si vw cu care se plimba servitorii lui Dani costa 60.000
La sfintirea catedralei crema popimii a venit cu seria 6, audi a8 si s classe. Ia zi tu ma săracul care le iei apararea cand te ai plimbat ultima oara cu un s classe?

Cum ma sa umileste un popor intreb cu religia asta in timp ce ei mananca paine cu margarina si tu le ceri bani sa pui benzina la Maybach? Si mai rau, cum sa le iei aprare bre?

Si sa nu îmi zici tu ca religia nu are legatura cu popii astia. Eu sunt religia. Ei au inventato tocmai sa ajunga la profitul asta. Ei au inventato ei o sustin si au succes ca sunt naivi ca tine care le sufla in c.ur.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Citeste filocalia ba idiotule. Filocalia a fost scrisa de calugari care au trait in cea mai mare saracie. De ei ce zici? Ce zici de milioanele de calugari si maici care au trait in saracie completa? Pe ei îi ignori dar iti place sa vezi ce fac unii clerici in secolul 21. Ce spui de calugarii din secolul 4 sau 5? Care traiau in saracie completa. Nu-i aduci in discutie ca nu-ti convine. Uite aici se rupe argumentul tau idiotic si retardat. Esti ca aia care le e frica de avioane chiar daca avioanele statistic vorbind sunt mai sigure ca masinile. Asa si in crestinism. Ignoram milioanele de calugari si maici care traiesc in saracie si ne luam de 5-6 episcopi care au cine stie ce masina. De parca ma doare pe mine undeva de masina lor. Daca ei pacatuiesc Dumnezeu o sa-i pedepseasca. Esti tu fara de pacat sa-i judeci pe ei, ipocritule? Esti plin de pacate dar tu judeci pacatele altora. Asta e cea mai mare ipocrizenie. Lasa-L pe Dumnezeu sa-i judece. Stai linistit ca mai devreme sau mai tarziu fiecare o sa platim pentru faptele noastre, inclusiv tu. In ce te priveste mai ales tu. Cu judecata cu care judeci o sa fii si tu judecat la randul tau. Înceteaza cu ipocrizenia asta nesuferita si cu invidia asta grosolana. Cel mai scarbos om e cel invidios ca tine.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ce te a enervat asa tare acum. Ca m-am luat de prea marii tai conducatori sau a inceput sa te frustreze ca saracul din tine isi da seama cat de mabipulatorie e religia ai cum fac ei bani pe spatele tau.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Nu schimba subiectul. Te-am intrebat de ce vorbesti de 4-5 episcopi si ignori sutele de mii de calugari si maici care traiesc in saracie. Te simti incomfortabil ca ti-am distrus argumentul? happy

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Aia saraci de care zici tu nu conduc religia. Ei sunt doar niste sclavi care contribuie la bogatie.

Nu sunt 4-5 episcopi. Sunt sute de popalai care se dau cu Mercedesul. Sute. Si fraierii ii apara. Acusi vine sfanta parascheva. Popalaii stau la mitropolie in Iasi, cazati la 5 stele, baga fripturi si se uita pe geam la saracii cate stau la coada sa le faca bani de Mercedes.

Pimen a zburat cu elicopetrul ca a luat covid. Un vecin al meu a asteptata 5 *** ore dupa ambulanță.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Mare invidia asta. Vezi sa nu-ti pice parul de la atata invidie laughing

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu e invidie, ca imi permit si eu destule... dar din bani munciti nu din pomenele de la saraci.

Citez aproximativ din Micutzu dintr un numar de standup. Se potriveste perfect.
"Dumnezeu le-a zis popilor sa se imbrace in aur ca sa ii vada de sus. Si popii au intrebat, pai de unde sa luam noi aur si dumnezeu le-a zis... de la saraci, ma doare-n plua"...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Dai citate vulgare din huligani ce se cred "comedianti"? Wow, ce nivel de cultura ridicat ai... las-o mai moale cu invidia asta ca nu iti face bine. Daca n-ai fi invidios nu ti-ar pasa dar vad ca iti pasa de tare.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ma bucur ca am ajuns la aceeasi concluzie. Nu conteaza ce simt eu, invidie, frustrare etc.

Important e ca ai realizat si tu ca aia sunt plini de bani, ca la inceputul discutiei ziceai ca nu.

E ok, ai ajuns la concluzia care trebuia. Putem incheia discutia.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

N-am zis nicaieri ca au putini bani sau multi bani sau o cantitate medie de bani. Putin imi pasa cati bani au. Exact asta e si ideea discutiei dar vad ca unii dintre noi suntem prea retardati sa intelegem concepte extrem de simple.
Crestinismul e adevarat. Hristos este fiul lui Dumnezeu care a lasat episcopi pe acest pamant. Este nevoie de episcopi pentru ca prin ei exista Biserica pe care Dumnezeu Insusi a intemeiat-o. Ma doare fix in c*r de ce masini au unii episcopi atata vreme cat avem episcopi. Nu sunt eu autoritatea morala sa le judec lor faptele si nici tu. Esti cumva fara de pacat sa judeci faptele oamenilor? Nu esti. Ai o gramada de pacate deci vezi-ti de pacatele tale, poti sa incepi cu invidia ca aia e mai expresiva in comportamentul tau scarbos. Nu ai niciun drept sa judeci faptele altor oameni, cu atat mai mult conducatorii Bisericii.
In al doilea rand ai uitat complet de unde a pornit intreaga discutie. Eu am spus ca Ortodoxia nu promoveaza lacomia asa cum ai mintit tu. Nu poti face diferenta intre comportamentul unor oameni si invataturile eterne ale Ortodoxiei? Biserica nu a sustinut niciodata lacomia si nici nu o va face indiferent de cat de lacomi ar fi unele persoane din cler. E treaba lor ce fac, ei nu sunt in niciun caz autoritatea dogmatica a credintei.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Hai ca azi biserica ortodoxa ti a anulat tot efortul tau de a ii tine partea.

practic azi biserica a zis direct si concret ca banii sunt cei mai importanti. mult mai importanti decat sanatatea oamenilor si a dat unda verde la mizeria aia de pelerinaj de la Iasi.

sa vii tu sa ii spui acum cum biserica nu sustine lacomia...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Omule te mai intreb odata. Nu poti face diferenta intre comportamentul unor persoane din cler si dogmatica Bisericii?
Dupa logica ta daca un judecator e bețiv și altul e violent înseamna că Sistemul Judiciar din Romania sustine beția și violenta.
Așa-i ca un anumit comportament a unor persoane din sistemul juridic nu da tonul a ce sustine acel sistem? Asa-i
Exact la fel e si cu Biserica.
Nu stiu daca creierul tau retardat poate intelege un concept atat de simplu dar am incercat sa explic si pentru cei cu grave probleme de intelegere

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu boss.
aici nu e vorba de un popa sau altul.
e vorba de intreaba institurie a bisericii. toata institutia.
si toti reprezentantii ei oficiali.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Aici esti lipsit de onestitate pentru ca nu toata institutia e corupta pana la os. Si daca ipotetic ar fi, asta nu schimba deloc dogmele Bisericii. Degeaba e tot clerul corupt si lacom si asa mai departe daca Iisus a spus ca e rau sa fi lacom. Dogmatica Bisericii se ocupa cu ce a spus Hristos si nu cu actualul comportament a unor persoane din cler.
Esti un mincinios pentru ca faci astfel de afirmatii. Afirmi ca toata institutia e corupta? Foarte bine, da-mi o lista cu fiecare membru al clerului si cu faptele sale rele. Pofi sa faci treaba asta? Bineinteles ca nu, deci nu ai nicio dovada sau justificare.
Si ti-am zis. Daca un judecator e lacom nu inseamna ca Sistemul Juridic din Romania sustine lacomia. Tot nu reusesti sa intelegi asta? Inteleg ca e greu sa intelegi niste lucruri cand ai un retardism mental dar incearca sa faci un efort. Daca toata institutia Juridica din Romania e lacoma si corupta inseamna ca aceasta institutie promoveaza lucruri rele? Normal ca nu. Ai putea spune ca promoveaza asa ceva in momentul in care se schimba o lege, sau chiar Constitutia in a zice "e total ok sa fi lacom sau corupt". Ei bine in momentul ala poti spune ca institutia juridica din Romania sustine lacomia si coruptia dar pana atunci în niciun caz. Acum a intrat in creierul ala mic al tau acest concept simplu?

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu am zis nicăieri ca biserica e corupta. Am zis ca e lacoma. Diferenta. Priceput?

Nu contează ca un popalau e lacom. Actiunile din Iasi nu au fost luate de 1 om ci de o instituție. Nu a vorbit un om despre el. Au vorbit mai mulți in numele institutiei. Priceput?

Si boss, noutati pentru tine. Iisus e personaj de poveste. Biserica e reala, e aici si isi bate joc de prostii care cred in ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Dar ce au facut la Iasi? Manifestatiile publice nu erau interzise, doar pelerinajele (deci clar o persecutie pe motive religioase) asa ca au manifestat public thinking

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Lacoma, corupta, nu e nicio diferenta in ce vreau sa transmit. Ideea e ca comportamentul perceput de catre tine ca fiind lacom a unor preoti nu face din Biserica un promotor al lacomiei la fel cum un german lacom nu face din poporul german sau statul german un promotor al lacomiei.
Inteles?

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Total eronat. Daca germanul ala reprezinta tara si vorbeste în numele ei face toata tara lacoma. Si nu boss, nu e un popalau lacom. E toata conducere bisericii. Toata. Ca au nevoie de Mercedes din 2020. E de prost gust sa mergi cu modelul din 2019 asa ca prostii trebuie sa faca pelerinaj sa castiga biserica banii. Sa luam aur de la saraci zic...

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Acuma Dani isi da dedicatii.
De la Sfanta Parascheva pentru Dani un S classe nou. Si isi da dedicatiile lângă clopotul ala pe care si a pus numele...

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Https://www.capital.ro/......e.html/amp

Profit de peste 3 milioane de euro... Auzi saracule tu ai atat?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Dai pe-afara de invidie. Esti jalnic copile

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pai cum sa nu fii invidios boss.
Oamenii au profit 3mil de euro (deci baniii care le raman dupa ce isi cumpara toate Mercedesurile ca alea se ddeconteaza) si fac banii astia cu ajutorul fraierilor care le pazesc spatele pe net si ii considera milosi si nepromovatori ai lacomiei. E marketingul perfect

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Nu vor putea vinde si nici cumpăra". Eu cred ca se va întâmpla literar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degrabă neînțeles.
Sunt 2 perspective logice în ceea ce privește Apocalipsa 7:
1. 144000 de evrei ce se vor duce în lume să-L propovăduiască pe Domnul Isus și o mulțime foarte mare de oameni îi vor asculta și se vor converti.
2. 144000 sunt toți evreii și singurii oameni ce se vor pocăi în perioada Antihristului.

Antihristul are ce are cu poporul evreu, pe el îl va ataca, evreii vor fi cei care vor fi persecutați. În perioada holocaustului au murit 1 din 3 evrei, conform Bibliei 2 din 3 evrei vor muri în Necazul cel Mare.

P.S. [Eu sunt de acord cu punctul 2.]

| marinaru777 a răspuns:

Spirituala si fizica cum a fost la primii crestini, erau omorati si torturati doar ca erau crestini asa o sa fie ai la apocalipsa