| Mamaligoi a întrebat:

Oare spovedania ne poate curata de toate pacatele? Ne putem mantui sufletele prin iertarea lui Iisus Hristos? "Orice pacat, orice hulire se va ierta oamenilor, dar hulirea impotriva Duhului Sfant nu se va ierta. Celui care va zice cuvant impotriva Fiului Omului se va ierta lui; dar celui care va zice impotriva Duhului Sfant, nu i se va ierta lui nici in veacul acesta, nici in cel ce va sa fie" (Matei: 12, 31-32).

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu e suficient doar sa-i spui unui preot pacatele tale si apoi sa fi iertat.Important e sa-i ceri iertare lui Dumnezeu, ca fata de el ai gresit si sa nu mai faci acel lucru.

| anonimg a răspuns:

Tu intrebi: "Ne putem mantui sufletele prin iertarea lui Iisus Hristos?" Raspunsul este DA.
Hula impotriva Duhului Sfant nu este o injuratura asa cum credem noi; ci este o continua vietuire in pacat. In felul acesta, cum poate omul sa fie iertat daca el alege sa traiasca in continua neascultare de Dumnezeu? Dumnezeu indeamna/constientizeaza omul prin Duhul Sfant. Dar daca omul innabuse glasul divin, lucrul acesta se numeste "hula".
Potrivit dex online, hula mai inseamna si discreditare, jignire, ofensa, dar si "act de profanare a unui lucru sau a unei ființe, considerate sfinte sau demne de respect deosebit". Atunci cand omul nesocoteste apelul Duhului Sfant al lui Dumnezeu, lucrul acesta inseamna ofensa, discreditare, jignire la adresa lui Dumnezeu. Si cand omul alege deliberat sa traiasca continuu in felul acesta, atunci cum poate fi el iertat?
De aceea sfatuiesc pe oameni ca nimeni sa nu nesocoteasca lucrarea Celui Preainalt.

| milan9 a răspuns:

Desigur ca ne putem mantui sufletele prin iertarea Mantuitorului Iisus Hristos. Spovedania (taina marturisirii) ne poate elibera de toate pacatele. Harul lui Dumnezeu facut posibil prin Jertfa Fiului a facut posibil acest lucru.

Este necesar ca spovedania sa fie precedata dar si urmata de cainta sincera a omului (regretarea raului savarsit), de hotararea de a renunta la pacat.

| milan9 a răspuns:

Foarte important este deci regretul care insoteste marturisirea facuta...

| Maxim96 a răspuns:

Pacatul acesta e foarte grav de aceea ca i-L desparte pe om de Dumnezeu.Omul alunga Duhul Sfant de la sine, caci El face legatura dintre om si Dumnezeu.Cine pacatuieste impotriva Lui nu mai aude glasul constiintei care sa-l cheme la pocainta, nu mai are legatura cu Dumnezeu.Un exemplu de pacat este necredinta, e un pacat contra lucrarii Duhului Sfant si nu se iarta pentru ca omul nu vrea sa fie iertat, dar daca omul s-ar intoarce cu inima umilita catre Dumnezeu si cu lacrimi si-ar cere iertare Dumnezeu i-l va primi si-l va ierta, caci nu este pacat care sa covarseasca iubirea Lui de oameni si mare bucurie se face in cer pentru un pacatos care se pocaieste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ti-a raspuns maxim.nu mai nimic de adaugat decat ca trupul este templul duhului sfant. daca duhul l-a parasit inchipuieste-ti cine va veni sa locuiasca in templul parasit?

| chazz a răspuns:

Vrajeala, "procedura nu spala pacatele, iarta-ti deci fratele, iubeste-ti aproapele si natura".
decat sa te duci la biserica mai bine ajuti o baba sa treaca strada, nu este o gluma!
Numai bine!

| ceaiuldetei a răspuns:

Spovedania este o măsură de manipulare în masă. Scoală din somn.

Răspuns utilizator avertizat
| NameoftheCentury a răspuns:

Si ce e aia "hula"?