| Andru_Alex_1989 a întrebat:

Sunt ortodox si ma intereseaza o carte de predici pe fundal albastru din cate am inteles nu s-ar mai tipări. Nu imi mai amintesc de cine a fost scrisa dar stiu ca e de predici si o folosesc preotii in Sfantul Altar, titlul parca suna cam asa. " Apa cea vie " ma poate ajuta cineva ori sa o gasesc ori cu numele autorului? Macar daca stiu numele am sa pot sa o caut si in alta parte, multumesc Doamne Ajuta.

6 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns:

Nu stiu carti pentru ortodocsi, dar stiu una pentru crestini - Evanghelia, SINGURA carte scrisa de SINGURUL INVATATOR care este Iisus Hristos. In aceasta carte (Evanghelia) Iisus spune ca nu exista o alta invatatura prin care sa te poti mantui in afara de a Lui
"Mă mir că aşa degrabă treceţi de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie, Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură şi voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema! Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 1/6-9)
Treaba cu "apa cea vie " nu este pomenita in invatatura lui Iisus, deci este facuta de oameni (preoti), si asta nu e bine
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă, Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene, Gâlcevi necurmate ale oamenilor stricaţi la minte şi lipsiţi de adevăr, care socotesc că evlavia este un mijloc de câştig. Depărtează-te de unii ca aceştia."
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-5)
"Luaţi aminte să nu vă fure minţile cineva cu filozofia şi cu deşarta înşelăciune din predania omenească, după înţelesurile cele slabe ale lumii şi nu după Hristos"
(Epistola către Coloseni a Sfântului Apostol Pavel – 2/8)
Dar ceea ce spun eu nu conteaza, conteaza ceea ce tu alegi, si ai ales sa fii ortodox. Sa stii ca ortodocsii nu sunt crestini. Chiar si citatele de mai sus spun asta. Crestinii au o singura invatatura, cea a lui Iisus

| Andru_Alex_1989 explică (pentru Mircea08):

Las-o asa ca ai smantanit-o rau. citeste tu biblia ortodoxă ai citeste si asceză si mistica ortodoxă si citeste si din despre faptele domnitorilor creștini care însemnând cu semnul crucii au biruit pe vrajmasi. si dupa mai vorbim despre alte culte... pocaiti si alte chestii.

| RAY a răspuns (pentru Andru_Alex_1989):

Daca platesti cotizatia de 10% ajungi in rai =reclama la sectancti

| Mircea08 a răspuns (pentru Andru_Alex_1989):

Citatele pe care le-am dat sunt din Biblia Ortodoxa - Stiu ca nu esti de acord cu ele si esti de acord numai cu doctrina ortodoxa. Nu sunt pocait dupa cum crezi tu, nu apartin nici unei religii de pe Tera, eu sunt CRESTIN iar biserica din care fac parte este formata din toti crestinii de pe Tera. Nu asa scrie in Biblia ortodoxa ca trebuie sa fie? Ai vazut in Biblia Ortodoxa cuvantul Ortodox? Ce sa citesc? ceea ce au scris cei care au conceput dogma ortodoxa, sau ceea ce spune Iisus si apostolii, adica Evanghelia. In Biblia Ortodoxa scrie ca singurul invatator este Iisus, si singura invatatura este Evanghelia, iar cel care vine cu o alta invatatura sa fie anatema (blestemat)
Sfatul meu este ca TU SA CITESTI BIBLIA ORTODOXA

| gratargratar a răspuns:

Nu cunosc cartea ce te intereseaza, dar carti de predici se gasesc foarte multe. Eu iti recomand https://www.librariasophia.ro/......o-912.html

Se gaseste greu, dar e o carte f. buna de predici scrisa de un profesor universitar de la Facultatea din Sibiu.

Cu coperti albastre ar putea fi asta:
http://www.librariaortodoxia.ro/......te-an_4002