| user00099678 a întrebat:

Bună seara! Știți cumva dacă aplicația BIBLE (de pe magazin play), cea cu cartea maro și scris cu un text mare "BIBLE" este și pentru ortodocși sau doar pentru penticostali, catolici etc? Se pot găsi în aplicație și versete ortodoxe? Vă rog să îmi răspundeti în mod civilizat.

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Exista Biblii in ce limbi vrei si de la ce culte vrei.

| CostinAlamariu a răspuns:

Din cate stiu nu are varianta ortodoxa.
Pentru varianta ortodoxa iti recomand aplicatia "Lumea Ortodoxiei"

| user00099678 explică (pentru CostinAlamariu):

O am în telefon, numai că eram curioasă despre respectiva aplicație dacă conține și versete ortodoxe. O văd cam la toată lumea.

| Meme10Memu a răspuns:

Orice Biblie e buna. Orice Biblie e ca un tablou cu imaginea temei principale a Bibliei. Traducerea cea mai buna reda imaginea cel mai bine.

| Panamax a răspuns:

Nu are importanta ce versiune este, asa iti mai largesti orizontul si vezi si alte traduceri.
Cea ortodoxa este modificata si indulcita prea mult.
Ca are aprobarea unui bortos cu fusta nu inseamna nimic.

| user00099678 explică (pentru rapandula):

Interesantă aplicație. Nu știam de ea. Am instalat-o din Magazin Play. Mulțumesc frumos!

| user00099678 explică (pentru user00099678):

Doar că am realizat că nu este pentru cultul ortodox. Acolo scrie "ISUS" cu un singur "i". În cultul în care mă aflu, se scrie "IISUS" cu doi de "i".

| rapandula a răspuns (pentru user00099678):

Site-ul e mai frumos, ca na, folosesc dark mode. Daca dai click pe verset ai optiunea sa o copiezi cu tot cu trimiterea la capitol si verset. Are si optiune audio, optiune sa il faci pdf. E foarte bun. Aplicatia n-am incercat-o, oricum sunt ateu. Il folosesc mai mult ca sursa de studiu sa ma conving ca exista mai multe aberatii decat imi imaginam.
https://prnt.sc/12j6uka

| user00099678 explică (pentru rapandula):

Am înțeles! Oricum, mulțumesc frumos!

| pacatosulBogdan a răspuns:

BibleExplorer este o aplicatie care contine integral Biblia Ortodoxa in limba romana, cu functie foarte utila de cautare a versetelor. Lumea Ortodoxiei contine tot ce vrei legat de spiritualitatea ortodoxa: Biblia, Patericul, Patristica, Sinaxar etc.

| Whateverrr a răspuns:

Nu stiu sigur, dar Biblia e aceeasi. Ba chiar VDC sau NTR sunt mai usor de inteles, pastrand acelasi mesaj sfant al Scripturii happy

| iurii75 a răspuns (pentru Whateverrr):

Varianta ortodoxă mai include 14 cărți apocrife. Deși oficial ortodoxia recunoaște că ele nu fac parte din Scriptură, ea afirmă că " sunt bune de citit", practic majoritatea au ajuns să creadă că ele sunt o parte a scripturilor inspirate și că ceilalți le-au scos. E de ajuns sa atunci o privire peste "istoria balaurului" că să-ți dai seama că e un fals și trebuie să fii "deștept" că să incluzi așa scrieri in Biblie.

| serenityxx a răspuns:

Este pentru toți

| user00099678 explică:

Vă mulțumesc din suflet tuturor! Numai bine!