| siminaaaa a întrebat:

Sunt catolica si vreau sa ma duc la spovada, dar nu mai stiu cum se procedeaza. Adica spun LAUDAT SA FIE ISUS, dar dupa nu imi mai amintesc. Vreau sa imi spuneti si actul de cainta tot ca nu il mai stiu.

Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Buna! Si eu sunt catolic.
Cand se intra la spovada se spune:
Laudat sa fie Isus! sau
Laudat sa fie Isus si Maria.
Nu m-am spovedit de x. luni si am facut urmatoarele pacate:
-am mintit
-am furat etc.
Si eventual te mai intraba preotul la fiecare pacat de cate ori l-ai facut.Deci trebuie sa stii si de cate ori ai mintit, sau de cate ori n-ai fost Duminica la biserica etc.
La sfarsit iti va da pocainta(adica, un numar de rugaciuni pe care trebuie sa le faci pana sa te impartasesti).
Si cand termini spovata spui actul de cainta. Si el spune Dumnezeu te-a iertat.Mergi in pace! Atathappy
Dar o spovada corecta este atunc i cand omul se marturiseste,se caieste si se hotaraste sa nu mai pacatuiascahappy
Actul de cainta:
Act de cainta Doamne Dumnezeul meu,ma caiesc din toata inima,de toate pacatele mele,si le urasc mai mult de cat orice lucru, pentru ca prin ele am pierdut harul tau si Imparatia cerurilor, si m-am facut vredic de pedeapsa vesnica a iadului.Pentru aceasta ma hotarasc cu ajutorul harului tau sa nu mai pacatuiesc si sa fug de orice prilej de pacat AMIN! :d

| SaveTheNature a răspuns (pentru SaveTheNature):

Doamne, Dumnezeul meu, ma caiesc din toata inima de toate pacatele mele si le urasc mai presus de toate, pentru ca prin ele am pierdut harul Tau si m-am facut vrednic de iad. Dar mai mult ma caiesc pentru ca, pacatuind, Te-am maniat pe Tine, Parintele meu, Mantuitorul meu si Dumnezeul meu, atat de mare si atat de bun. Pentru aceasta, ma hotarasc, cu ajutorul harului Tau, sa nu mai pacatuiesc si sa fug de orice prilej de pacat. Amin.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| nesuferit a răspuns:

Dupa te invarti de 2 ori in cerc, apoi sari odata in sus, si o iei de la capat

| RetardedRacoons a răspuns:

"Buna, sunt catolica"
Nu-i nimic, Dumnezeu e mare si iarta.

| RetardedRacoons a răspuns:

Coaie ai poza cu un poponar la avatar si ai indrazneala sa ma numesti pe mine gaozel? rolling on the floor

| RetardedRacoons a răspuns:

Roid rage? rolling on the floor

| RetardedRacoons a răspuns:

Mai bine labar decat impotent de la steroizi nervosule laughing

| siminaaaa explică:

Esti tampit.
cine oare ti-a facut cont daca nu ajuti oamenii? big grin

| nesuferit a răspuns (pentru siminaaaa):

Vrei sa ma iau de mama ta? si sa imi bag in gurita aia a ta pana te inceci?

| RetardedRacoons a răspuns (pentru nesuferit):

Ce ai tu se numeste putulica. **** au doar barbatii.

| siminaaaa explică:

PeaceInHeaven mersi si pentru actul de cainta :*