| Lanxkzs a întrebat:

Buna, sunt curios putin de un lucru si mi-ar placea sa va aud motivele pentru care credeti in ceea ce credeti.
Ce va face pe voi sa credeti sau sa nu credeti in existenta unui Dumnezeu?
Si pentru cei ce cred in existenta unui Dumnezeu, in ce Dumnezeu credeti? In cel crestin sau in altul? Si de ce ati ales sa credeti in acel Dumnezeu si nu in altul?

Sper ca am formulat cum trebuie, daca nu atunci imi cer scuze de greseli.

O zi frumoasa sa aveti! happy

33 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu. Nu cred in divinitati.
Sunt inginer de profesie, am facut o scoala in care am invatat sa demonstrez tot ce folosesc, in care am invatat si am inteles legile fizicii.

In plus am destul curaj sa imi asum esecurile si ghinioanele din viata fara sa fiu nevoit sa dau vina pe divinitati.

Si mai in plus, sunt capabil sa disting raul si binele doar dupa niste legi morale si etice fara sa le fac de frica ca sunt urmarit de o divinitate care ma va pedepsi odata

| Lanxkzs explică (pentru suntserios):

Cam ai dreptate, multi gandesc asa. Sunt multi atei ce sunt mult mai placuti la inima decat multi alti crestini. Dar totusi oare nu se poate demonstra deloc existenta unui Dumnezeu, chiar asa sa fie totul in van?

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns (pentru Lanxkzs):

Probabil nu ai cunoscut nici un crestin adevarat, ai cunoscut doar ortodocsi, catolici, penticosali sau altii ca ei care au o dogma facuta de ei in loc de invatatura lui Iisus. Crestin este acela care traieste potrivit invataturii lui Iisus

| Mircea08 a răspuns:

Stinta spune despre formarea animalelor si a omului ca la inceput era o supa organica formata din combinatiile chimice si fizice a elementelor din care era format pamantul, si din care cumva s-a format o celula. Acea celula a inceput sa se inmulteasca, sa evolueze formand in acest fel animale unicelulare si chiar pluricelulare. Datorita NECESITATII lor de adaptare la mediu ele s-au perfectionat si de-a lungul anilor au ajuns sa arate ca cele de acum. Teoria nu sta in picioare datorita mai multor factori din care spun doar unul ca sa nu plictisesc. Pot accepta ca din elementele pamantului ar fi putut sa se faca diverse celule organice, dar FIECARE CELULA are in compozitia sa ADN (acid dezoxiribonucleic), care contine o gramada mare de informatii fara de care celula nu stie cum sa se hraneasca, cum sa se inmulteasca, iar fara aceste informatii celula ar muri. Informatia nu poate sa apara din elementele pamantului ci numai de la o fiinta inteligenta. Cine o fi aceasta fiinta? Crestinii CRED (nu spune nimeni ca sunt siguri) ca acea fiinta este Cel care a creat totul, inclusuv pe om, si pe Acesta l-a numit Dumnezeu. Daca Dumnezeu a creat lumea era normal ca sa le si spuna cum sa traiasca, si a facut asta lasand mai multe invataturi pe care oamenii le-au adunat si le-au publicat intr-o singura carte - Biblia Cei care cred in Dumnezeu este normal sa creada si in cuvantul sau carec este Biblia.
Sunt crestin deoarece consider invatatura crestina (Evanghelia lui Hristos) ca fiind cel mai bun mod de a trai. Consider ca Dumnezeu a facut pe om normal (nu paranormal, nici anormal, si nici altfel) si era logic ca acesta sa traiasca normal, asa cum a fost facut, iar ca sa nu fie dubii Dumnezeu a si spus omului ce inseamna sa traiasca normal (anormal e sa ucizi, sa furi, sa minti, sa fii nedrept, etc)
Credinciosii CRED in cuvantul lui Dumnezeu si se straduiesc sa traiasca asa cum a spus EL

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine inteligenta, cultura, educatia si dorinta de a afla cat mai multe despre lumea din jur ma fac sa nu cred in prieteni imaginari sau in personaje de poveste. Ergo, dumnezeu nu exista.

| Lanxkzs explică (pentru Mircea08):

De fapt cunosc chiar si crestini adevarati, adevarati inchinatori ai lui Dumnezeu, dar eu ma refeream ca multi din cei ce spun ca cred in Dumnezeu si ii se inchina Lui numai asta nu fac de fapt. Si da sunt de acord cu ce ai spus.

| RAY a răspuns:

In primul rand termenul de Dumnezeu este total eronat si aiurea in limba romana, asa pot spune si ca da cred in dumnezeu da care dumnezeu? sunt 6500 de dumnezei,de care dumnezeu vobim noi acum,sa vedem de dumnezeul evreilor iahve =acest zeu este o zeitate tribiala si se poate dovedi istoric ca este o inventie atat, iar despre iisus care se vrea a fi un semi zeu =nu exista dovezi istorice si alea putine, nici macar autori vechiului testament nu cred in acest profet nici mulsulmani ca fiind un zeu, semi zeu si doar un profet atat, noul testament a fost scris de 4 autori anonimi, iisus asta nu a scris nimic,biserica a ales doar ce a vrut ia, astea sunt inventi umane, geneza, potopul, cele 10 porunci, nasterea lui iisus,miracole, invierea lui sunt copy paste din legende egiptene, sumeriene, cananiene, oricine se poate informa despre asta

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lanxkzs):

Întrebarea ta trebuia sa fie Oare chiar nu exista un Dumnezeu, nu Oare chiar nu se poate demonstra. Pentru ca nu, nu ai cum sa demonstrezi ceva inventat de imaginația umana

| RAY a răspuns:

| Mircea08 de ce minti?

stiinta spune ca inca nu stim cum a aparut viata pe pamant, teoria evolutiei ne vorbeste despre evolutia vieti pe pamant care niste mecanisme nu este ceva haotic, asa fara sens, sa vedem vorbim de selectie naturala si sexuala, celule alea au ramas asa timp de 3 miliarde de ani, tot ele au produs oxigenul prin fotosinteza, semn ca evolutia este adevarata ca oricine poate respira oxigen si vedea fotosinteza, dupa 3 miliarde de ani celule sau grupat formand organisme complexe nu vad ce e asa greu de inteles si omul este doar un grup mare de celule, acele celule devenind tot mai complexe, a aparut epoca campriana si stramosi nostri au iesit pe uscat, a ramas ceva in urma lor? da amfibieni = stau si in apa si pe uscat apoi au aparut reptille = si azi exista si mult mai tarziu mamiferele, si noi, teoria evolutiei este singura stiinta studiata de peste 200 de ani,analizata, testata = este cea mai dovedita stiinta, cei care nu nu cred sunt ignoranti de stiinta, si eu sunt sceptic de fel dar a minti nu inseamna a fi sceptic, si da mai avem multe de aflat dar daca spunem ca vreun creator a facut nu se rezolva nimic, eu pe tine te inteleg mircea esti in varsta ti frica de moarte si crezi intr-un rai vesnic, de asta minti despre stiinta ca ea nu promite vreun rai vesnic omul cand e langa moarte crede in tot felul de basme pentru a se autoapara impotriva morti vesnice

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Ce ma face sa nu cred? Hmm... orice carte de stiinta scrisa vreodata?

| SG1995 a răspuns:

Well cred că totul are o Sursă, dar nu cred într-un zeu creator, de ce? Pentru că e la mintea cocoșul o ființă omniștientă, omniprezentă, omnipotentă și conștientă e un non-sens pentru cei care au 2 neuroni funcționali.

| Nilsson a răspuns:

Cred intr-un Dumnezeu care a creat Universul, cunoaste toate gandurile si framantarile interioare ale omului, numara fiecare lacrima din lume, este drep dar si milos in acelasi timp.
Iar Biblia Il descrie cu toate aceste trasaturi.
Daca mai sunt oameni din alte religii care cred la fel inseamna ca ne inchinam la acelasi Dumnezeu, doar ca il numesc altfel.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Cand o aparut sursa aia?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Păi având vedere că dincolo de Singularitate e imposibil să cuantificăm:nu mă pot pronunța.

| Panamax a răspuns (pentru Nilsson):

Biblia vorbeste despre un criminal care a ucis documentat 20.000.000 de oameni.
A incurajat violurile, sclavia, uciderea pruncilor in fata mamelor, a cerut procent din prada de razboi etc.
Tu la jegul ala te inchini?

| Steregoi a răspuns:

Legile fizice au avut nevoie, ca sa apara, de un legiuitor adica de Dumnezeu. Trebuie sa fii batut in cap sa nu pricepi atata lucru.

| Nilsson a răspuns (pentru Panamax):

Voi cred ca aveti niste probleme nerezolvate, ca preponderent la antireligiosi vad acest obicei de a se baga in seama neinvitati.
Se vede clar ca nu ai citit Biblia, toata lectura ta cu privire la acest provine de pe bloguri ateiste ori sataniste.
Spune-mi ca nu e asa happy

| pacatosulBogdan a răspuns:

Firesc ar fi sa nu existe nimic! Dar fiindca exista - si este o mare minune! - asta este pentru ca a fost creat de Cineva Care are o existenta si o viata in sine si nu imprumutata. Omul este o existenta dependenta de un Creator. Toate lucrurile din jur, toti oamenii si celelalte fiinte, bolta cereasca, adica firmamentul la care ne ridicam uneori privirea, toate stelele si lumina, toate au fost create de un Creator, care este izvorul existentei si al creatiei si principiul a toate cate exista. Noi traim o mare minune savarsita de Cel care singur face minuni mari, asa cum spune Psalmul 135:

"Laudati pe Domnul ca este bun, ca in veac este mila Lui!
Laudati pe Dumnezeul Dumnezeilor, ca in veac este mila lui!
Laudati pe Domnul Domnilor, ca in veac este mila Lui!
Singurul care face minuni mari, ca in veac este mila Lui!
Cel care a facut cerul cu pricepere, ca in veac este mila Lui,
Cel ce a intarit pamantul pe ape, ca in veac este mila Lui,
Cel ce a facut luminatorii cei mari, ca in veac este mila Lui,
Soarele spre stapanirea zilei, ca in veac este mila Lui,
Luna si stelele spre stapanirea noptii, ca in veac este mila Lui".

Dumnezeul nostru, care este nevazut, a fost facut cunoscut prin Fiul Sau Cel Unul-Nascut, Iisus Hristos, Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, nu facut, Cel de-o fiinta cu Tatal, prin care toate s-au facut! Creatia intreaga este impreuna-lucrarea Sfintei Treimi, singurul Dumnezeu revelat.
Dumnezeii neamurilor sunt idoli, iar Domnul cerurile a facut, spune Psalmul 95 la versetul al cincilea.
De aceea, eu cred in Sfanta Treime, si nu in dumnezeii surzi, muti si neputinciosi ai neamurilor idolatre, a caror inchinare este de fapt data demonilor, cum spune Apostolul.
Si mai cred in Biserica, una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca, intemeiata de Domnul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, pe care nici portile iadului nu o vor birui si care este stalpul si temelia adevarului. Domnul Iisus Hristos este Mantuitorul Bisericii Sale! Biserica lui Hristos este cea Ortodoxa de Rasarit, singura pastratoare a adevarului dumnezeiesc revelat prin Biblie si Traditie, singura cu succesiune harica, dogmatica si liturgica, singura cu preotie valida, singura care naste din nou, din apa si Duh, fiii dupa har ai lui Dumnezeu, ii invata ortodox si-i sfinteste prin cele sapte Sfinte Taine.

| Lanxkzs explică (pentru pacatosulBogdan):

Dar de unde cunosti tu cu siguranta ca asta este adevarata Biserica? De unde cunosti ca ei chiar urmeaza intocmai voia lui Dumnezeu?

| Panamax a răspuns (pentru Nilsson):

Am citit Biblia, toata nu pe sarite ca tine.
Am citit si alte carti despre religia Iudaica si asa am ajuns la concluzia ca este doar o carte de legende, iar cei care cred in ea sunt niste indoctrinati fara creier.

| Lanxkzs explică (pentru Nilsson):

Totusi ce te face pe tine sa crezi in El? De ce El este drept? La urma urmei sunt multi oamenii ce au parte de foarte multe nedreptati desi nu sunt atat de rai. Sunt si oamenii ce chiar ar merita sa aiba parte de foarte multe lucruri rele dar nu prea au o parte. Cum este El drept in asa ceva? De ce exista copii bolnavi? Sunt doar niste copii ei nu sunt vinovati cu ceva. De ce lasa Dumnezeu sa se intample nenorocirii mari chiar si asupra copiilor?
Daca este asa de iubitor cum se spune, atunci la ce ne-a mai creat daca stia ca multi o vor lua pe calea autodistrugerii si vor avea de suferit neputand sa se mai bucure de Dumnezeu? De ce a facut acestea daca stia ca multi vor sfarsi intr-un iad vesnic asa cum se spune si El nu ii va ajuta?

| Lanxkzs explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Si de ce te-ar face asta sa nu crezi?
De ce nu te-ar ajuta sa intelegi ca lucrurile sunt cu mult mai complexe decat par si ca poate este ceva mult mai mult decat ceea la ce multi oamenii se limiteaza. De ce te-ar face acestea sa nu crezi intr-un Dumnezeu, sa nu crezi ca exista ceva acolo de la care au pornit toate lucrurile?

| Lanxkzs explică (pentru Steregoi):

Bine, dar totusi cred ca tu crezi in Dumnezeul crestin. De ce crezi dar in acesta si nu in altul?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Lanxkzs):

Daca cineva nu urmeaza intocmai voia lui Dumnezeu, nu este de vina Dumnezeu pentru aceasta si nici credinta ortodoxa in El. Nu este de vina Iisus ca Iuda L-a tradat si L-a vandut.
Ortodoxia este ortopraxie. Nu poti fi ortodox, daca nu te pocaiesti si nu te indrepti intru adevar catre Dumnezeu. Siguranta pe care o am ca Ortodoxia este adevarata Biserica vine din faptul ca in ea este adevarul neschimbat despre Dumnezeu, dar si continuitatea harului impartasit oamenilor de catre Dumnezeu prin preoti si episcopi - iconomii Sfintelor Taine si impreuna-lucratorii cu Dumnezeu. Alt criteriu este cel euharistic. Doar in Biserica Ortodoxa de Rasarit, Duhul Sfant preface painea si vinul, la rugaciunea preotului sau episcopului, in Sfantul Trup si Preacuratul Sange al Domnului Iisus Hristos, cu Care se impartasesc credinciosii, spre iertarea pacatelor lor si spre viata vesnica. Caci spune Scriptura: "Cel ce are pe Fiul, are viata; cel ce nu are pe Fiul lui Dumnezeu, nu are viata" (1 Ioan 5, 12).
Unicitatea Bisericii lui Hristos provine din faptul ca avem un singur Domn ca si Cap al ei. Biblia spune clar: "Este un Domn, o credinta, un botez." (Efeseni 4, 5)
Deci, nu sunt mai multi Domni, nici mai multe credinte intru adevar si nici botezuri valide!
"Aproape este Domnul de toti cei ce-L cheama pe El, de toti cei ce-L cheama pe El, intru adevar!" - Psalmul 144, 18
Hristos este adevar si cale si viata, nu este erezie!
In afara Bisericii Ortodoxe sunt numai schisme si erezii!

| Lanxkzs explică (pentru pacatosulBogdan):

Si ce este sangele si trupul lui Hristos de fapt? De ce ar preface Duhul Sfant o simpla paine si un simplu vin in ceva divin? Cu ce i-ar ajuta dar pe oamenii asa ceva? Cu ce i-ar ajuta daca ar manca ceva material?
Daca eu as manca acum din painea de la rugaciunea preotului sau episcopului si as bea si din vin. Cu ce m-ar ajuta? Ar incepe sa mi se spele pacatele, sa ma simt mai bine doar din atata lucru?

| Steregoi a răspuns (pentru Lanxkzs):

Dumnezeul crestin nu are inceput. Nu exista in nici o mitologie vreun dumnezeu care sa-L intreaca in glorie. In plus un Dumnezeu fara inceput este ceva logic si rational. Imagineaza-ti un sir infinit de cauze si efecte dintre care doar una este o cauza prima si nu un efect in timp ce restul sunt cauze secundare care sunt si efecte. In plus legile fizice sunt perfect armonizate intre ele si evident ca Cel ce a creat legile fizice nu e dezbinat sau nu are conflicte interne in personalitatea Lui. Dumnezeu e singurul adevarat adica e unul singur si adevarat. In orice mitologie sunt conflicte ce conduc la moartea a cate unui dumnezeu tata. Dumnezeu nu are nici inceput si nici sfarsit. Daca Dumnezeu ar fi avut conflicte interne in personalitatea Lui sau daca ar fi existat un al doilea Dumnezeu sau mai multi cu acceasi putere ca a Lui atunci evident ca in timp ar fi aparut conflicte si legile fizice create nu ar fi fost capabile sa stea la baza vietii biologice organizate pe care o observam pe Pamant. Chiar daca Hristos a conlucrat impreuna cu Dumnezeu Tatal la crearea legilor fizice Hristos nu s-a razvratit niciodata contra Lui Dumnezeu Tatal si mereu a fost si este subordonat Lui Dumnezeu Tatal. Hristos are inceput si a fost creat de Dumnezeu Tatal. Organizarea materiei nu avea cum sa apara din dezordine din dizarmonie din haos. Teoria pretins stiintifica precum ca materia provine din haos din dezordine isi are inspiratia din mitologia greaca.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Lanxkzs):

Sangele si trupul cuiva sunt persoana insasi, nu? Asa si Sf. Euharistie este Hristos Insusi. Iata ce spune El in Biblie despre importanta impartasirii cu Trupul si Sangele Lui: "Cel ce mananca trupul Meu si bea sangele Meu are viata vesnica, si Eu il voi invia in ziua cea de apoi." - Ioan 6:54
"Cel ce mananca trupul Meu si bea sangele Meu ramane intru Mine si Eu intru el."- Ioan 6:56
Ti se pare putin lucru impartasirea cu Hristos si unirea cu El in Sfanta Taina a Euharistiei? Atat esti de necredincios?! Ne unim cu Hristos, fiindca noi singuri nu ne putem mantui, ci numai Hristos Dumnezeu ne mantuieste, El este viata de veci care ni se da noua. In Sfanta Taina a Euharistiei suntem una cu Hristos Dumnezeu si una cu ceilalti credinciosi care se impartasesc cu El.
Unitatea euharistica inseamna ca cei care se impartasesc cu Hristos si se boteaza cu acelasi Duh Sfant sunt un singur trup, adica Biserica lui Hristos. - I Corinteni 10:17; I Corinteni 12:13
Pentru spalarea pacatelor, exista Spovedania, una din cele sapte Sfinte Taine din Biserica Ortodoxa. Spovedania inseamna marturisirea pacatelor la preot sau episcop, care le iarta cu puterea Duhului Sfant, dupa porunca Domnului:
"Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi.
Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant;
Carora veti Ierta pacatele, le vor fi Iertate si carora le veti tine, vor fi tinute." Ioan 20, 21-23

| Lanxkzs explică (pentru pacatosulBogdan):

Asa este dar poate acestea 2 au o insemnatae exacta. Ce este acest trup al Lui Hristos? Ce este sangele fara de care trupul nu ar avea viata? Cu ce trebuie sa se hraneasca omul cu adevarat?
Esti de parere ca acest ritual exterior il ajuta pe om in vreun fel?
Ca unui om sa ii fie iertate cu adevarat pacatele, trebuie ca acesta sa le realizeze si sa incerce sa nu le mai faca, sa se opreasca din a le mai face, doar atunci ii vor fi iertate pacatele unui om. Uneori este bine sa iti dezvalui cuiva sau chiar sa vorbesti cu Dumnezeu despre greselile tale. Prin aceasta le constientizei mai bine, poate chiar ajungi sa intelegi mai bine motivul pentru care ai facut unele lucruri si poti fi chiar indrumat, dar adevarata iertare a greselilor apare doar atunci cand omul inceteaza sa mai pacatuiasca.

| Lanxkzs explică (pentru Steregoi):

Poate ca mai sunt si alti Dumnezei ce apartin altor religii si ce la fel nu au inceput sau sfarsit.
Si daca exista un alt Dumnezeu ce il intrece in glorie pe cel crestin?
De ce esti asa sigur ca credinta ta este cea adevarata? Daca exista un alt Dumnezeu cu mult mai bun decat cel in care tu te increzi acum, ce iti da siguranta tie ca lucrurile nu stau de fapt asa?
De ce te increzi in Biblie cand in lume exista multe alte carti, de unde sti ca ea este singura ce spune adevarul? De ce te increzi in Hristos, de unde sti dar ca El chiar este mantuitorul, ca prin El a fost facut totul si ca invatatura Sa este calea? Dar de unde sti ca El chiar exista?
Nu vreau sa te superi ca pun atatea intrebari si nici nu vreau sa te jignesc dar imi pare putin ca nu imi raspunzi exact la intrebare. Imi pare ca tu nu ai cu adevarat o siguranta care sa iti dovedeasca intocmai ca ar trebui sa te in crezi in Dumnezeul crestin. Pare ca ai doar o credinta superficiala care nu cunoaste cu adevarat ceva. Ai ajuns "singur" la unele lucruri, ai aflat ceva, ai experimentat chiar ceva, care sa iti dovedeasca cu claritate ca este ceva la acest Dumnezeu crestin, ca ar trebui sa il urmezi, ca ar trebui sa il descoperi tot mai mult?