| ManGino a întrebat:

sunt foarte mahnit, am 19 ani si uneori cand o supar pe mama incepe sa ma scuipe si sa ma blesteme foarte rau. Ma simt extrem de trist in acest caz o mama cand isi blesteama copilul nu se mai poate numi parinte, dar in fine, pacatele ei sa fie. Ce as putea face in aceasta situatie? Sa o lovesc, in niciun caz, ar fi un mare pacat, ce sfaturi mi-ati putea da? Sau dati-mi niste exemple de replici ca sa o las cu gura cascata. Va rog ajutati-ma ca nu mai suport. Va multumesc.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca nu mai suporti din cauza unor vorbe, parerea mea e sa consulti un psiholog.

| danay72 a răspuns:

Dacă ii răspunzi cu aceeași moneda, nu e nici o diferență între tine și ea. Mai bine răspunde la rău cu bine.Dar cred ca intr-un moment în care este bine dispusa sa discuți cum te afectează modul în care îți vorbește. Spune-i cum te simți.

| ania a răspuns:

E foarte tristă situția pe care o descrii.Mai bine roagă-te. Părintele meu din ceruri, care mă iubești ca nimeni altul și care nu mă respingi niciodată, îmi dăruiesc viața mea ție care mă primești chiar dacă știi că nu sunt perfect și de multe ori greșesc.Îți mulțumesc că ai trimis pe Fiul Tău, să moară pentru toate păcatele și greșelile mele(spune specific ce îți vine în minte), că Tu nu mă blestemi ci îmi dăruiești iertarea Ta! O iert și eu pe mama că mă rănește prin blestme și altele și mă las curățit de Tine de toate păcatele prin puterea sângelui lui Iisus Hristos.Pun sângele lui între mine și aceste blesteme, nu le primesc și le declar fără putere.Satan nu îți dau dreptul să acționezi în viața mea, eu îi aparțin lui Dumnezeu, pleacă de la mine în Numele lui Iisus Hristos!
De câte ori o auzi blestemând spune încet/Nu primesc aceste cuvinte, le declar fără putere, pun între mine și ele, sângele lui Iisus Hristos.
Citește Biblia, mai ales evangheliile și psalmii.

| FaraNume1245 a răspuns:

"Poate vrei sa-ti dau o flegma sa te caute cu submarinul" - cea mai buna duma cand eram mic, poate functioneaza si cu maica-ta, cine stie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu te iubeste enorm, El te mangaie cand ea te scuipa, El te saruta cand ea te loveste, Dumnezeu este dragostea, nu trebuie sa fii afectat de aceasta, am avut si eu aceeasi problema, IIus te ia in bratele lui, nu te mai gandi, fii nepasator, cum a spus iisus, binecuvanteazai cand ei te blesteama, mangaie-i cand ei te lovesc, fii bun cu ea, si tine minte, Iisus te iubeste enorm, petrece timp singur cu Iisus, si spune-i lui iisus ce se intampla si ce simti, El iti va raspnunde, garantez.

| sir sanjei a răspuns:

Daca maica-ta te scuipa si de blesteama inseamna ca are probleme psihice. Ai putea sa ii recomanzi psiholog sau psihiatru.
Daca consideri ca te abuza sau agreseaza verbal comportamentul ei incearca sa iei legatura cu persoane abilotate. Poti incepe prin a spune unui mebru al familiei despre ce patesti.
Citind biblia sau rugandu-te nu vei reusii sa o opresti pe maica-ta din a se comporta in felul in care se comporta.

| Cris888 a răspuns:

Am fost intr-o situatie asemanatoare, am fost scuipat de tata la masa in timp ce peteam pe fosta sotie.
Mama m-a blestemat sa mor, etc.
Unii parinti nu sunt facuti sa fie parinti - se folosesc de o asa-zisa ipotetica forta divina a religiei
Sa nu crezi in blestemele ei, nu relationa si nu fa legaturi absurde cu viata ce se deruleaza zi cu zi.
Nu iti recomand sa te rogi la acelasi dumnezeu ca si ea, oricum este bulersat...
I-ati soarta in maini daca ai peste 18 ani, calificate in ceva, cauta job pune-te pe picioare, gaseste-ti o iubita care are o directie.