| Anky31 a întrebat:

sunt o fata cu varsta de 23 de ani. Am avut o relatie de 1 an + cu un baiat de alta religie ( eu fiind ortodoxa si el martor ). Totul a fost frumos si ne-am respectat.De curand el mi-a marturisit ca nu poate fi cu o persoana care nu gandeste din aceiasi perspectiva. In acel punct eu mi-am cerut scuze "ca nu pot fi ce isi doreste el "si am spus stop relatiei. Am uitat sa mentionez ca el are o varsta de 26 de ani. Din punctul meu de vedere sentimentele mele sunt pure si inocente, dar sunt confuza in ceea ce il priveste pe el. Daca ma iubeste ...de ce nu ma poate aceepta asa cum sunt eu ..aceea persoana de care teoretic s-a indragostit ...si daca puteti sa imi da-ti exemple din biblie, de ce nu-i bine sa iti schimbi religia si sfaturi ( recunosc ca o parte de vina ii a mea din cauza ca nu am o cultura foarte mare din punctul de vedere a religiei ).

45 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Mai fata, nu fi suparata, baiatul sigur te iubeste dar nu este bine sa te mai vezi cu el, el crede ceva si acel ceva este mai important ca iubirea vremelnica. Totusi nu este bine ca te apropi de el dpdv religios, au mari probleme si din orice religie crestina iti poti schimba optiunile daca vrei dar din a lor nu mai poti scapa deoarece nu il au pe Dumnezeu ca lider ci pe altcineva. Sigur vei gasi pe altcineva potrivit si pentru tine, eu iti recomand sa-I multumesti lui Dumnezeu ca ai scapat, fugi si nu te uita inapoi.

| danay72 a răspuns:

Un martor are o gandire diferita de un ortodox, legat de ce spune Biblia. Incearca si studiaza Biblia si atunci vei intelege ce anume cere Dumnezeu si de ce el a actionat asa.

| RAY a răspuns:

Clar ca omul nu te iubeste cu adevarat, asta e, lasa-l cu religia lui

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic ca iti e mai bine asa fara el. Cu indoctrinatii religiosi nu prea ai cale de intelegere... si chiar nu cred ca e cazul sa iti *** libertatea intrand in secta aia

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru suntserios):

Doar eu m-am saturat de cuvantul "secte"?

| Clorox a răspuns:

Nu te schimba pentru un fanatic religios, cel mai bine ca te-ai despartit.

| xerxes1 a răspuns:

Daca ar fi adevarat ce scrie in Biblie, le-as da dreptate tuturor celor care s-au inspirat din ea, evrei musulmani si crestini de mii de culte aparute ca ciupercile dupa ploaie.
Dar din pacate povestea biblica este doar simbolica.
Un sarpe vorbitor, o magarita vorbitoate, o balena care inghite un om si-l tine 3 zile, un creator care sta degeaba miliarde de ani si deodata il apuca cheful de munca si in 6 zile a facut ditamai universul.
Ai inteles ideea.
Lasa-l in durerea lui ca nu-l duce capul.
Data viitoare inainte sa te indragostesti fa-i un test de inteligenta viitorului candidat.
Iubirea este lucrul cel mai de pret.

| Nilsson a răspuns:

Majoritatea raspunsurilor de aici nu au nicio legatura cu problema ta.
Eu sunt adventist, dar il admir pe iubitul tau pentru taria de care a dat dovata, sunt convins ca te iubeste si ca ii este foarte greu sa ia acesta decizie, dar a pus dragostea pentru Dumnezeu mai presus decat orice.

Adevarul este ca e dificil pentru un cuplu sa formeze o relatie de lunga durata si mai ales casatorie cand acestia au credinte diferite. ei trebuie sa ajunga la un numitor comun, ganteste daca ar fi sa aveti un copil, ce exemplu are cand mama se duce la manastire iar tatal la martori.

Eu cred ca tu esti ortodoxa doar cu numele, pentru ca ``asa ai apucat`` cum spun majoritatea.
Ar trebui sa iti dai interesul sa studiezi Biblia si vei vedea ca sunt mai aproape de adevar.

Majoritatea ``binevoitorilor`` de aici spun ca religia ii desparte pe oameni, dar tocmai ei te incurajeaza sa te desparti definitiv de el.

Eu cred ca ar trebui sa faci tot ce depinde de tine sa salvezi relatia. Suna-l si spune-i ca-l iubesti si ca vrei sa afli mai multe despre credinta lui.

| VelaJohnny a răspuns:

Sunt martor. Nu cunosc situatia, ar fi gresit sa trag concluzii pripite. Nu vad de ce nu ati discutat profund lucrurile, am impresia ca esti la fel de nelamurita despre situatie la fel ca mine, care chiar n-am nici un habar despre voi. Stii, am avut o relatie inainte de a deveni martor, dar studiam Biblia in acel timp. Desi tineam unul la celalalt, ai habar diferentele de convingeri ce probleme au putut fi de multe ori in a ne intelege. Bun, nici maturi fiecare nu eram, ce sa ceri de la doi copii de 15-16 ani, lucrurile puteau merge altfel, dar e dureros cand nu e unitate in ce priveste lucrurile astea, fiecare luand decizii separat. Neintelegerile astea, plus altele, si dupa un an, aproape fix, de relatie, am primit o pereche de bocanci de la ea laughing si eu, aproape la fel ca tine, am ramas cu ochii in soare. Nu stiu cum ai trecut tu peste, mie mi-a luat cateva luni... laughing
Nu vreau sa dau sfaturi, si nu are rost sa-mi spun parerea, ti-am zis, nu cunosc situatia, ce pot sa iti sugerez e sa clarifici lucrurile cu el. Nu suntem clarvazatori sau ceva. Legat de schimbarea religiei, e o chestiune personala. Eu am luat-o cu ceva timp in urma deoarece am considerat ca ceea ce puteam alege este mai bun pentru mine. Decat sa iei o asemenea decizie de ochii lumii, pentru a-i fi pe plac cuiva, mai bine nu o face, pentru ca ar fi ipocrizie. Desigur, cei ce sunt impotriva noastra, intrebarea ta este o ocazie de a-si manifesta prejudecatile, judecand lucrurile din punctul lor de vedere. Tu poti verifica lucrurile direct de la sursa, decat sa crezi tot ce ti se spune.

| Anky31 explică (pentru VelaJohnny):

I-am spus ca nu ma deranjeaza sa citesc bibliea ( este un lucru bun pentru mine ), i-am spus ca daca ii face placere ma duc si la studiu cu el ....pentru ca vreau sa ii fiu alaturi...dar mi se pare ipocrit sa imi impuna sa imi schimb religea, asta depinde de mine si daca imi doresc cu adevarat

| VelaJohnny a răspuns (pentru Anky31):

A procedat si el gresit. Oricum, intentiile lui sunt bune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Apropo, martore, ce parere ai de asta?

http://stirileprotv.ro/......rilor.html

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din câte știu eu sunt mulții oameni care mor din cauza acestei reguli tâmpite să nu accepte sânge că-l supără pe Dumnezeu, păcat de acei oameni... Dumnezeu să-i ierte/odihnească.(dacă îmi trimiți un mesaj de răspuns, te rog să fii blând big grin).

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing mass-media cauta stiri cat mai de scandal pentru audienta. Toata situatia e simpla in realitate. Medicii romani din pacate, care sunt de mai mult timp pe aceasta profesie nu sunt prea deschisi cand vine vorba de metode noi de tratament. Operatiile chirurgicale fara transfuzie de sange, ci cu ajutorul alternativelor la acestea sunt relativ noi aparute. Desi sunt mai sigure, si au fost aplicate chiar si la operatii complicate la nou-nascuti cu succes, majoritatea sunt obisnuiti sa foloseasca transfuziile de sange la operatii. Crezi ca doar martorii refuza transfuziile de sange si aleg alternativele? Nu vad de ce ai adus in discutie subiectul asta, crezi ca este ceva cu care sa te ti superior, fiind ceva rusinos pentru mine, sau nu inteleg? Chiar si daca ar fi murit deoarece nu i s-a administrat sange, cate persoane nu mor anual datorita bolilor pe care le iau din sangele contaminat? Cunosc cateva persoane care in urma operatiei s-au ales cu hepatita. Documenteaza-te intai despre medicina alternativa, si dupa adu in discutie subiectul asta. Iti spun eu, cazurile cand sangele este absolut indispensabil supravietuirii sunt foarte rare, in general, sangele putand fi subsituit cu alte substante, sau putand fi luate masuri pentru a scade volumul de sange pierdut in timpul unei operatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Stiu si eu prea bine cum e cu mass-media. Nu, voiam sa-ti demonstrez ca secta ta e una indoctrinata, nu-mi vorbi de medicina alternativa, nu cred c-ai studii de medic, daca ei au ales la acel moment ca pentru a-i salva viata e nevoie de transfuzie de sange, eu nu i-as fi contrazis pentru ca n-as fi fost in masura. Deci intrebarea mea ramane, care este parerea ta cu privire la asta? Exista in secta aceasta regula? N-ai voie sa primesti sange, organe? Lasand sangele la o parte, e vorba si despre organe din cate am vazut, chestia asta chiar se practica in secolul 21?

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Convingerile noastre religioase nu se bazeaza decat pe Biblie. Ea spune ca sangele este sacru, si ca alta utilizare in afara cand era jertfit conform Torei nu are, Biblia spunand ca trebuie varsat pe jos la fel ca apa. Si in Scripturile grecesti crestine este sustinut acelasi lucru, sangele simbolizeaza sufletul/viata. Deci, da, sustin si eu aceste norme din Biblie. Deuteronomul 12:16, Geneza 9:4, Faptele 15:29.

Legat de transferul de organe, Biblia nu spune nimic, deci acest lucru este lasat la latitudinea fiecaruia, fiecare decide cum vrea.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Iertare dar comvingerile voastre religioase NU AU NICI O LEGATURA CU Biblia. Nu scrie nicaieri in Biblie sa nu faci transfuzie de sange. DUMNEZEU Isus Hristos (YHV) si-a dat SAGELE pentru ca noi sa putem fi SALVATI, deci a facut transfuzie de samge de le EL la noi. Si inca ceva, evrei nu au VOCALE in scriere deci nu mai adaugati vocale la numele lui Dumnezeu dupa cum va dicteaza voua unii si altii. Pocaitiva mai baieti caci altfel tot "regatul" vostru cu voi cu toti veti ajunge la GHENA.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Realizezi ca e o diferenta intre o jertfa si o transfuzie de sange, nu?
Biblia spune clar ca sangele sa fie aruncat pe jos ca apa, li se spune crestinilor sa se abtina de la el, sa nu il foloaseaca in vreun scop, nici chiar sa se hraneasca cu el. Legat de numele lui Dumnezeu, nu pare sa cunosti ceea ce spunea ea despre Iehova si semnificatia lui. Nu-mi tine morala, Danute, si nu iti mai bate joc de convingerile noastre. Nu te lua de mana cu altii care fac la fel, n-am chef de certuri, vezi-ti barna.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu e vorba DE mancat INTR-O TRANSFUZIE, IN CE PRIVESTE NUMELE LUI DUMNEZEU cunosc mai bine ca voi toti iar in ce priveste morala nu este menirea mea sa o tin (fac) dar unde este gresit pot spune altora, (nu tie), dreptul la LIBERUL ALBITRU. Lasa barna mea si vezi de LEGEA lui Dumnezeu.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Iti mai las raspunsul asta si o inchid. Biblia spune sa nu te hranesti cu sange, da? Sa nu-l consumi. Okay, unele persoane nu isi pot folosi cavitatea bucala pentru a se hrani, ci sunt hraniti intravenos cu substante nutritive organismului. Altii sunt hraniti cu o siringa printr-un orificiu facut in abdomen prin care iese un cablu, si acolo este introdusa „mancarea". Tu ce crezi? Conform Bibliei este gresit sa introduci sangele in corp doar prin gura, sau doar faptul de a-l consuma ca aliment este gresit? Sau legea de data cu alt scop? Nu ai suficient discernamant. Biblia spune clar in Faptele 15:29 „să vă abțineți de la sânge!", nu da mai multe detalii cum ca in anumite situatii sa nu te abtii de la a-l utiliza. Nu intelegi semnificatia sangelui si valoarea lui. Nu ma mai chinui sa te contrazic, ramai la convingerile tale. „vezi de LEGEA lui Dumnezeu" spuneai, stai linistit ca ma stradui sa o aplic, mersi de sfat.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Evident ca n-ai inteles nimic, este vorba de satisfacerea placerilor si salvarea vietii, nu reusesti sa faci distinctie dintre cele doua iar in privinta legilor cauta porunca a patra si vezi cat te stradui.

| NGheorghe a răspuns:

De ce nu te poate accepta? ...asta trebuia sa îl intrebi pe el, nicidecum pe noi. Motive sunt multe si in funcție de ele tot atâtea explicații. Poate nu pricepe la ce ii buna religia, majoritatea nu observa ca religia este o industrie ce îți vinde Raiul, si poate a pus botu la toate poveștile care sperie si bagă frica in adepți ca sa participe financiar cât si sa racoleze noi finanțatori. Sau poate a apărut o alta pe scena. Sau poate asta nici nu era decizia lui ci altcineva l-a îndemnat sa-ți zică ce ți-a zis.
Nu ți-s bune la nimic exemplele din biblie ca sa nu îți schimbi religia---deoarece religia este o teorie dezvoltată pe faptul ca viața este ceva de neprețuit si ca tu nu ai niciun drept sa abuzezi sau sa atentezi la viața semenului tău, aceasta teorie te poate duce sa înțelegi ca orice cooperare înseamnă prosperitate --- in timp. Insa in ziua de azi nime nu-i interesat de partea asta, ci este mult mai palpitant sa te distrezi de adepți băgându-le in cap tot felul de explicații si păreri ce nu au nicio legatura cu realitatea si prosperitatea.
Nu văd ce sfaturi se pot da uneia cu " sentimente inocente", pardon, uneia care se exprima folosind epitete. Practic esti in mijlocul magărilor, dacă nu le rezolvi te rezolva ele pe tine.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing a răspuns:

Secta Martorilor lui Iehova îndoctrinează fanatismul religios. Este o sectă periculoasă, fapt cunoscut pe întreg globul.
Am două motive pentru care îți spun că nu merită ca TU să-ți schimbi religia:
1. Biserica Ortodoxă este Biserica-Mamă, prima Biserică Creștină, singura veritabilă, cu toate bunele și cu toate relele. Este Biserica părinților și bunicilor tăi, cea în care au crescut și crezut.
2. Dacă secta martorilor l-a făcut pe prietenul tău să se poarte în acel fel cu persoana care-l iubește (nădăjduiesc că am înțeles bine) eu nu cred că merită să ai de-a face cu această organizație. Deja a demonstrat de ce-i capabilă credința lui. Din punctul meu de vedere, după acest episod, ar trebui să-l primești înapoi doar dacă îți ridică un piedestal în inima lui deasupra Martorilor lui Iehova.

| RAY a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Biserica mama este biserica catolica, nu minti ca e pacat, iar stramosi tai nu au fost mereu crestinii, iisus nu a facut nici o religie asa ca poate non religioasa

| AlexeHellsing a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt vinovat pentru că nu știi istorie. Dacă ești interesat să vezi cum a decurs Marea Schismă, caută prin cărți de specialitate sau pe internet, iar dacă nu, problema ta. Nu mă afectează cu nimic dacă o ți pe informare sau dezinformare. Până la urmă, faptele care s-au petrecut în contextul socio-politic în Roma la vremea aceea și acțiunile delegației romane la Constantinopol sunt extrem de bine relatate de ambele biserici, deci este la mintea cocoșului încă de atunci cine s-a rupt de cine. Dacă n-ai bună-voința de a te documenta, n-ai să mă vezi pe mine chinuindu-mă în explicații și relatări istorice.

| RAY a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Biserica Romano-Catolică este nu numai denominația creștină, ci și confesiunea cu cei mai mulți aderenți din lume. Este cea mai timpurie Biserică Creștină și se consideră urmașa de drept a Bisericii Apostolice, formată din apostolii lui Isus Cristos.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Romano-Catolic%C4%83
dar nici nu trebuie sa imi dai explicati, ti-am spus ca biserica catolica a fost prima nu ca mi-ar pasa mie care a fost prima iisus nu a facut nici o religie, iar voi romanii ati devenit crestini https://ro.wikipedia.org/......m%C3%A2nia acum 1700 de anii si nu toata Romania, desi stramosi romaniilor nu au fost mereu crestini
fi calm ca nici tu nu esti crestin, nu exista romanii crestini doar cu numele

| Shambler a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Oricare ar fi varianta, ambele sunt false, la fel ca celelalte 39.998 de confesiuni crestine iesite din ploaie.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru RAY):

Biserica Romano-Catolică nu a fost prima, întrucât prima a fost Biserica Apostolică. Biserica Ortodoxă și-a păstrat poziția, în timp ce biserica latină s-a separat datorită influențelor străine. Ai dreptate, biserica latiă este considerată urmașa de drept a Bisericii Apostolice și dacă Biserica Ortodoxă S-ar prăbuși, ea ar fi următoarea biserică care i-ar lua locul.
Oricum, la acei 1700 de ani te sfătuiesc să mai pui vreo două-trei secole, dar faci cum vrei.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru AlexeHellsing):

LOL Daca vorbiti despre cine e documentat sau nu puteti demonstra de ce catolicii/ortodocsii tin duminica? Eu va pot demonstra de ce tin sambata.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Mulțumesc pentru inițiativa civică, but no thanks...

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Vezi ca nu poti demonstra?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Problema este veche, s-a discutat pe categorie în repetate rânduri. Îmi pare rău că prefer să nu-mi pierd timpul repetând iar și iar aceleași explicații, până la urmă, bătând pasul pe loc, întrucât, până la urmă, acesta nu este un loc în care se pot schimba comvingeri.
Dat, pentru că te băd atât de interactiv, nu mă supăr dacă vei spune că ai câștigat dezbaterea cu mine. Chiar dacă e prin abandon, o victorie e o victorie.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu ma intereseaza victoriile e genul. LOL

| Mariaaaavev a răspuns:

Iti dau cel mai bun caz(pe mine). Eu fac seminarul ortodox laughing si cel mai bun prieten din copilarie era martor. Era sa avem o relatie si el mi-a spus ca nu poate renunta la datoriile lui happy Nici eu n-am inteles cum sta treaba nici pana acum cu martorii). El mi-a explicat ca un martor are voie sa fie impreuna cu un alt martor.mi se pare o tampenie. Noi, crestinii am fost invatati sa ne iubim indiferent de religie, etnie, culoare, etc. Nu inteleg de ce ei cred ca noi gandim preistoric(asa mi-a spus el). Nu te gandi la asta. Tu trebuie sa-ti vezi de viitorul tau. Nu a fost sa fie el acel CINEVA. Stai linistita.tu nu trebuie sa te schimbi pentru NIMENI! Esti perfecta cu religia ta happy

| Shambler a răspuns:

Si uite de asta nu e bine sa ai incredere in extremisti. Cea mai buna combinatie ever este dintre catolic si ortodox. Am chiar rude ca sa dau un exemplu, si sunt chiar fericiti impreuna.