| Gelica_Morosanu_1986 a întrebat:

Buna,te poti împărtăși, daca ai 3 /4 ani de relație,unii preoți din câte știu nu împărtășesc și alții da? Un răspuns concret, daca se poate?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu înțeleg cum de îți pasa de porinca Mantuitorului de a te împărtăși cu trupul și sângele sau( dacă nu mâncați trupul Fiului Omului și nu beți sângele Lui nu aveți viata în voi înșivă. Cine mănâncă tru
pul Meu si bea sângele Meu are viata veșnică și eu îl voi învia în ziua de apoi-Ioan 6- 53, 54) și nu îți pasa de porunca de a nu trai în curvie(Fugiți de curvie 1 Corinteni 6:18)
E foarte riscant sa îl minți pe preot și sa ii ascunzi ca nu ești casatorit:
Orcine mănâncă pâinea aceasta și bea paharul Domnului în chip nevrednic, va fi vinovat de trupul și sângele Domnului. Fiecare dar sa se cerceteze pe sine însuși. Cci cine mănâncă și bea isimananca și bea propria condamnare dacă nu deosebește trupul Domnului. Din acest motivsun între voi mulți neputincioși și bolnavi. 1 Corinteni 12:27-31

| RAY a răspuns:

Ce împărtășanie dacă nu ești însurat, baga și tu vrăjeală ca e logodnica ta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Concret, te poți împărtăși și spovedi dacă găsești un preot care să înțeleagă viața pe care o duci. Așa că, dacă asta dorești, îi cauți pe preoții cu da. Atuni este concret.

| anonimg a răspuns:

Cât timp trăiești în păcat, adică în concubinaj, niciun preot nu ar trebui să te împărtășească. Așa este regula bisericii ortodoxe.
Preoții care împărtășesc în astfel de cazuri, au adus lucrurile sfinte la nivelul celor pământești și fac comerț cu ele.
Apostolul Pavel ne îndeamnă ca fiecare dintre noi să ne cercetăm pe noi înșine și așa să ne împărtășim.
Îndemnul acesta este pentru binele nostru.
Trebuie să te hotărăști să te căsătorești sau să te desparți. După aceea te poți împărtăși. Ca să trăiți împreună fără relații sexuale nu știu dacă puteți.

| IceRope a răspuns (pentru anonimg):

Unde scrie în evanghelii despre regula pe care o susții aici?

| dany1988122 a răspuns:

Nu se pune impartasania daca nu se face ca la carte. Cina cea de taina.rolling on the floor Dar pe banii popii

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Concret in ce sens, al Evangheliei? Acolo scrie ca fiecare `sa se cercetezeze`, adica sa nu iei Cina Domnului daca sunt nereguli in viata ta, din punct de vedere Crestin,( nereguli in care tu te complaci, fara sa-ti dai silinta sa le-ndrepti). Referitor la relatia ta, daca este serioasa, fara curvie, si existã anumite motive intemeiate sa nu se faca inca demersul casatoriei, nu vad de ce preotul nu ar accepta, atat timp cat se practica impartasirea unor persoane casatorite, desi in viata lor exista pacate grave de mult timp.

| oykoj98 a răspuns:

Dacă această relație implică și o latură sexuală, fara ca cei doi să fie uniți prin sfânta taină a cununiei, teoretic preoții nu au voie sa îți ofere Împărtășania deoarece trăiești în păcat necăit.

| AVAAVA a răspuns:

Ideal ar fi sa va legați sufletele in fata preotului, cununia la primărie nu este atât de importanta.
Un Preot dacă face aceata oficializare fără sa fiți legați, cade în păcat înainte lui Dumnezeu, si nu știu cine își pune sufletul la bătaie. Tu ceri de fapt ca Preotul sa păcătuiască. De ce sa te împărătești, obligând pe altul la păcat?
Daca va iubiți, luați-vă frumos de mana și rugați mai întâi preotul sa va lege prin Taina Nuntii.
Daca cauți un alt preot, și nu ii spui adevărul, și acesta va împărtășește în necunostonta de cauza, cadeți voi în păcat, iar cu taina euharistirii și cea a impartasirii nu este de joaca. Mai bine nu te împărtășești, decât sa o faci în păcat.