| mihaicelsfant a întrebat:

3 intrebari am.
credeti in exorcizarii?
ati fazut o exorcizare?
cum o fost?

5 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Am "fazut" cateva "exorcizarii".
Satana la evrei era o functie care inseamna postas, la noi a fost transformat in Bau-Bau sa sperie credinciosii.
Exista niste entitati in schimb care pot face niste glume deloc dragute, doar ca nu sunt demoni.

| Mclaren12 a răspuns:

Am vazut in filme.

| Ivy86 a răspuns:

Din câte știu exorcizatile la noi sunt interzise de patriarhie, de când cu scandalul cu călugărița chinuita de niște calugari/preoți pe motiv ca ar fi fost posedata.
Cazul a fost intens mediatizat acum câțiva ani, și de atunci stiu ca nu se mai practica, decât exorcizarea prin rugăciune, spusa simultan de mai mulți preoți.
Nu cred ca și-ar dori cineva sa vadă asa ceva.

| Mașka98 a răspuns:

Inainte, doar Isus si discipolii scoteau demoni. In prezent, se face doar şou. Sau chiar daca si scot cu adevarat, fac asta cu puterea Diavolului.

| Razvan2002Cosmin a răspuns:

Sa stii ca nu oricene poate face exorcizari... Numai anumiti preoti au acest har sa poata scoata demonii, dar sa stii ca pentru asta iti trebuie o credinta foarte mare pentru ca nu oricine e capabil sa ii tina piept diavolului. Preotii au acest har de a face exorcizari de la insusi Domnul Iisus care le-a dat ucenicilor lui aceasta putere de a scoate demoni. Deci nu te astepta ca oricine sa faca exorcizari, nu suntem in filmele de pe Youtube sau mai stiu eu ce film horror