| Constantin1963 a întrebat:

Am auzit ca Dumnezeu il lasa pe diavol sa le aduca oamenilor nefericire pentru a le incerca credinta.Cum poate un asa zis Dumnezeu iubitor de oameni sa-i lase pe oameni sa sufere doar pentru a-le testa credinta? Eu personal nu as putea lasa pe cineva sa-i faca rau unei persoane pe care o iubesc.Voi ce credeti?

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Poate. Tot asa cum poate sa ucida copii nevinovati.

| milan9 a răspuns:

O veste bună (şi de ce n-ar fi aşa) este aceea că noi suntem arhitecţii propriului nostru destin, ai propriei noastre fericiri sau, nefericiri…

Dacă Dumnezeu este văzut ca "Sursă" a existenţei noastre, "Dăruitorul" vieţii, iar viaţa noastră ca "dar" ar fi văzută doar ca o temporară "lumânare" aprinsă, există tentaţia pentru unii oameni să se folosească de libertate pentru a fi total "independenţi", pentru a se separa de Creator, de un "Părinte ceresc"...

Ori, dacă Dumnezeu nu este acceptat a fi prea "impunător" şi "justiţiar", nu este acceptat ca El să penalizeze folosirea greşită a libertăţii de către om, de ce ar pretinde cineva că El ar trebui obligat să "aducă înapoi" în zona de siguranţă şi de fericire (apropierea de "Sursă") pe cel care singur a optat, arogant şi sigur pe el, pentru "debranşare", pentru îndepărtare, şi pentru ignoranţă faţă de El? sad

| Constantin1963 explică (pentru milan9):

Si daca o persoana apropiata tie se imbolnaveste, acest lucru te face sa suferi poate mai tare decat daca tu ai fi bolnav.asta e ceva ce poti controla? asta se intampla din vina ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi dumnezeu nu e ca un joc de sims, necuratul, iti da probleme doar daca il primesti in viata ta, il primesti in viata ta daca faci rele si cazi ispitelor. Dumnezeu a dat libertate de alegere omului.Omul daca omoara,va fi pedepsit in ceruri iar victimei probabil i se vor ierta din pacate,daca ajuti pe cineva vei primi inzecit in rai rasplata. Daca nu ar exista diavolul,oameni ar face tot ce vor de capu lor fara sa sufere,tot raul pe care l-au facut. Dumnezeu ne iubeste, si cum spunea si parintele Arsenie Boca, dragostea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos e mai mare decat dragostea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu e tatal tau, daca faci rau esti pedepsit, daca faci bine primesti dulciuri big grin

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact,viata nu e ca un joc de simt.
E ca... un film SF plin de entitati fantastice? Right.

| Constantin1963 explică (pentru anonim_4396):

Prin probleme m-am referit la faptul ca, de exemplu:o ruda apropiata tie, mama se imbolnaveste si asta te face sa suferi mai tare decat daca te-ai imbolnavii tu insuti.asta s-a intalmplat din cauza ta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Constantin1963):

Pamantul nu e un rai, mereu vor exista probleme, dar nu neaparat satana a venit sa bage boala in mama.Asa sa intamplat.Bineinteles ca as fi nefericit, as plange, insa asta e viata.Problemele sunt date si de dumnezeu pentru a ne intarii.Uni oameni fie ei cat se oate de buni, tot se vor imbolnavi sau rani, asta e legez naturi. Daca pamantul ar fi perfect, de ce ar mai exista si Raiul?

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru Inferno):

Religious Fiction

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca totul este perfect si se desfasoara pe baza unor legi perfecte, pe care majoritatea oamenilor le ignora.
Si atunci apare suferinta si vaicareala de rigoare.

| DarkAndDreary a răspuns:

De ce ar testa Dumnezeu credinta oamenilor daca el e atot stiutor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Daca dumnezeu, iar da afara din rai pe Adam si Eva doar pentru ca stia ca o sa i incalce porunca, fara ca ei sa stie ceva, ei si urmasi lor ar crede ca Dumnezeu e un tiran. Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege in viata, nu suntem niste sims.Cum te-ai simti ca parinti tai sa te pedepseasca, doar pentru ca, cred sau stiu ca vei fce o prostie? cum te-ai simti?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru anonim_4396):

"Daca dumnezeu, iar da afara din rai pe Adam si Eva doar pentru ca stia ca o sa i incalce porunca, fara ca ei sa stie ceva, ei si urmasi lor ar crede ca Dumnezeu e un tiran. Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege in viata, nu suntem niste sims."
-Deci lui Dumnezeu ii place sa vada oamenii suferind? Dumnezeu asta e sadic.

"Cum te-ai simti ca parinti tai sa te pedepseasca, doar pentru ca, cred sau stiu ca vei fce o prostie? cum te-ai simti?"
-Dumnezeu crede sau stie ce vor face oamenii?

| ReadingSteiner a răspuns:

Pfft, bullshit, tot conceptul e fucked up. De ce ar exista un diavol cand oponentul lui e atotstiutor, omniprezent, etern si are imunitate la pretty much everything, stiti poezia. Nu stiu cum puteti voi crestinii sa traiti, sunteti asa paranoici: oooh, dumnezeu ma testeaza, oooh, must be the devil, planul lui dumnezeu, etc. Vedet-va de viata si nu va ganditi la cacaturi de genul asta. Dumnezeu e mos craciun pentru adulti, grow the *** up, dude, nu exista mos craciun.

| oanapatri a răspuns:

Uita-te la povestirea lui Iov.A fost incercat de Satan ca mai apoi sa fie binecuvantat de Dumnezeu...Intelegi? Curcubeul nu apare asa din senin, ci doar dupa o furtuna...