| anonim_4396 a întrebat:

am auzit ca se pot da 3 Pomelnice la 3 Biserici diferite pentru rezolvarea unor probleme sau indeplinirea unei dorinte...intrebarea mea este se dau in aceeasi zi sau se poate si in zile diferite

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sunt doar ritualuri și tradiții, pentru ca in Biblie nu scrie despre asa ceva. Dacă ar fi adevărat, toți oamenii ar avea ce isi doresc.Dar azi nu se intampla asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine să-ți îndeplinească dorința? Popa? Dacă tu nu poți să ți-o îndeplinești singur vrei să ți-o îndeplinească popa?

| gratargratar a răspuns:

Astea sunt superstitii.
Daca vrei sa te impaci cu cineva, roaga-te lui Dumnezeu pentru acel cineva si te du personal si te impaca cu el.
Pomelnicul inseamna "pomenirea" cuiva. De cele mai mult ori punem la pomelnic pe cei pentru care ne rugam, pentru ajutorul lor. Dar mai intai trebuie sa te rogi tu pentru aceia, ca nu merge sa scrii doar un nume pe un pomelnic, crezand ca s-a rezolvat treaba. E vorba de efortul tau personal pe care-l vede Dumnezeu si dupa care iti rasplateste.

| T2LS a răspuns:

Pomelnicul se dă la o singură Biserică, atunci când este nevoie, nicidecum 100 la 100 de Biserici diferite.