| UnNumeCeNuExistă a întrebat:

TPU, am cateva intrebarii pentru ateii:

1.Cum vi-s-a schimbat viata de cand v-ati facut ateii?
2.Mai sarbatoriti toate sarbatoriile gen :Craciun, Paste etc?
3.Cand ati spus domnulu-i/doamne-i de religie cum a reactionat?

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1 gandesc mai rational, numai cred in orice porcarie gen da-mi palma sasi spun ziua de maine de parca eu vreau sa stiu de maine nu de azi, chiar mam regasit foarte bine in ateism, viata mea a devenit mai buna de cand sunt ateu
2 nu am sarbatorit niciodata nimic, craciunul = o sarbatoare in care astept pe un mos sal golesc de sac, paste = ma duc la vanatoare de iepuri, dupa cum observi nu duc lipsa de plictiseala muncesc mereu

3 la profa de chimie i-am spus ceva de genul dumnezeu exista in imaginatia dumnevoastra daca tot m-a intrebat daca exista i-am spus si unde, a reactional bine din moment ce nu s-a suparat, putin s-a suparat, faza cu religia nu fac religie

| BaiatulDePeTPU a răspuns:

Salut.Sunt ateu.Nu cred in dumnezeu,satan, zei, reincarnare, rai, iad etc.
Eu ma bucur de Craciun pentru ca e sarbatoarea bunatatii si simt pur si simplu o stare de bucurie.Chiar daca nu-mi pasa de ce scrie in biblie.Cat despre Paste, nu imi pasa...pentru mine e doar o saptamana, doua de vacanta.
Nu le spun profesorilor ca sunt ateu, doar daca sunt intrebat..Parerea mea e ca, este o prostie ca in anul 2012 sa mai crezi in zei, rai, iad, viata dupa moarte.Moartea e doar o trecere in nefiinta si nu este urmata de nimic. Oricum, m-am nascut crestin ortodox, am sa ma casatoresc crestineste, am sa imi botez copii, am sa fiu ingropat crestineste (probabil) dar mie chiar nu imi pasa de un dumnezeu si pentru mine nu exista asa ceva..de cand sunt ateu(in jur de 1 an si ceva) gandesc mult mai limpede si mi-am deschis ochii mai bine la ceea ce ma inconjoara.E doar o parere si experienta personala.Nu stiu cum sunt altii.

| CristiAndrei a răspuns:

1.am incredere doar in mine numai stau sa ma rog pentru ceva, muncesc si il obtin
2.nu sarbatoresc nimic doar ca de craciun mananc carne de porn si de pasti carne de miel
3.profesorul de geografie m-a felicitat, cea de religie nu a incercat sa-mi zica ca gresesc sau sa ma certe, cel de muzica a sarit de cur in sus si m-a facut ciudat si a incercat sa ma convinga ca d-zeu exista pritr-un exemplu stupid:cica batea cuie in zi de sarbatoare si si-a dat cu ciocanul in deget laughing

| AnicaiAlin a răspuns:

Eu personal nu am devenit ateu, ci am realizat odata cu trecerea timpului ca nu pot crede in minciuni, am realizat inexistenta divinitati acum cativa ani
De sarbatorit sarbatoresc si craciunul si pastele si nicolae. Ele sunt datini si traditii ale poporului nostru si nu numai, iar pesoanele dragi se bucura de cadouri la fel cum si eu ma bucur de ele.

Inca eram credincios pe vremea cand mai eram la scoala.

| OctoberandApril a răspuns:

1 Ah pai mi-a crescut o coada lunga si inca 2 randuri de dinti, am inceput sa mananc pamant si sa nu mai aduc vorba de celulita dintre degete care nu vrea sa dispara.
2 Acum sarbatoresc in fiecare zi.
3 WTF?!
P.S. : un mic cadou din partea crestinilor http://www.youtube.com/watch?v=Ngz4b_XEmwU

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Ce folosesc toti cuvinte mari precum ratiune, libertate, existenta, alegere...

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru the2k):

Deci tu gandesti rational deoarece atunci cand iei o decizie nu ti cont de etica crestina. Okey, inteleg asta, dar spune-mi ce decizie alegi? Dupa ce morala traiesti tu?

Libertatea nu inseamna sa nu traiesti cu un anumit scop in viata cum este eshatologia crestina. Libertatea inseamna sa poti alege. Noi suntem liberi de la Dumnezeu (de la natura, daca esti ateu). Eu prin libertatea mea aleg sa cred in Dumnezeu. Tu prin libertatea ta alegi sa nu crezi. Nu e ca si cum cei ce cred sunt predestinati deterministic de catre metafizica sau ontologia realitatii. Amandoi suntem la fel de liberi.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru the2k):

Da da! Am inteles! Dar acum vorbim despre tine, nu despre modurile mele gresite de a traii...

Deci daca eu ma gandesc la religie atunci cand aleg (atunci cand infaptuiesc), tu la ce te gandesti?

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

1. Nu mi-e mai teama de intuneric, duhuri rele, pedeapsa "divina" ca nu tin post sau ca nu ajut pe cineva care stiu ca nu merita, chestii din astea. Eu la liceu am fost la filologie - teologie (din greseala), iti dai seama ca stiam povesti ca imi era frica sa intru in casa. De exemplu: cica o fata a mers la biserica si a auzit vorbindu-se despre diavol, a zis ca nu exista asa ceva si cand a ajuns acasa ala o astepta pe scaun laughing Normal ca aveam un scaun in camera si normal ca imi faceam idei. Auzeam noaptea cai alergand, stiam o poveste cu unii care au auzit cai la manastire, cica erau turme de draci. M-am prins ca creierul e cel care face si desface tot. Acum sunt libera.
2. Da, din obisnuinta, dar fara biserica & co.
3...

| shadovv a răspuns (pentru the2k):

Pai din cate spui tu, traiesti random. Ca un program pe calculator care genereaza numere aleatorii. Faci alegeri aleatorii pentru ca nu ai nimic la care sa te gandesti atunci cand infaptuiesti ceva.

Daca nu e asa atunci explicami care e rationamentul tau cand alegi ceva. Trebuie sa se bazeze pe ceva, sa ai o ideologie, care este aceasta?

| crazyinlove a răspuns:

1. Ma simt absolut libera, fara nici o obligatie.pur si simplu..simpt ca zbor, daca fac o mica greseala (un ''pacat'' inofensiv ) nu ma simt condamnata la durere si chin si nu imi obosesc constiinta cu : '' -Vai! o sa ajung in iad o sa ard de vie forever.ce ma fac?'' Acum sunt eliberata de adevar.Ma simt grozav. Religia e cea mai mare prostie ...care imi si ocupa mult timp din viata.

2. Da(in familie la mine sunt crestini) dar nu si cu sufletul pentru mine sunt niste zile obisnuite...

3.Nu i-am spus inca si nici nu am de gand sa o sune pe mama si m-ai stiu eu ce.

| ComatoseWine a răspuns:

1.Nu ma mai simt restictionat de acea carte numita "Biblie".Eu eram obsedat de religie inainte de ateism.Dar acum sunt real, gandesc limpede, imi permit sa imi construiesc propria religie.Fac ce trebuie pentru ca trebuie, nu pentru el.Sunt eu si eu nu cred in povesti. Daca eu cred in dumnezeu de ce nu as crede si in zane?

Le sarbatoresc pentru ca imi place mancarea de sarbatorilaughing. Oricum nu pot sa le zic ca le sarbatoresc.Sunt zile ca orice zile.Merg la party-uri de sarbatori ca sa nu stau acasa.Altceva nimic.Doar Mos Craciun si Epuiele de Paste.

Nu i-am zis pentru ca imi e si diriginta si face urat.Plus ca am nevoie de sprijinul ei pentru anumite nevoi intelectuale.M-ar uri daca ar sti ca sunt ateu. Daca afla nu voi nega, dar nu are rost sa ii zic: "Stiti, eu sunt ateu."

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru the2k):

Ba da. Te bazezi pe acele urmari. Ceea ce ai facut tu e doar sa muti raspunsul un pas mai departe. In loc sa spui pe ce te bazezi din punct de vedere etic ai spus "urmari", cuvant prea relativ care goleste de sens afirmatia ta.

Tu nu vezi ca esti incapabil sa ai o baza pentru etica? Nici nu cred ca concepi ce vreau sa spun, atat de mult esti cufundat in standarde si norme umane.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru the2k):

Acele lucruri sunt standarde divine deci ies din ideea de norma si intra in concetia de absolut, de universal. Iti iert limbajul pentru ca te inteleg ca esti frustrat cand iti incerci creierul cu intrebari de genul, totusi poate faci un mic efort si imi spui pe ce se bazeaza sistemul tau etic. Pe simple norme umane? Pe conceptia biologica asupra ceea ce e bine pentru specie? Pe o morala a esteticii?

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru the2k):

Am inteles. Aplici metoda "invat din greseli". Dar sa zicem ca etica mea intra in contradictie cu etica ta. De exemplu pedeapsta cu moartea. Sa zicem ca tu crezi ca pedeapsa cu moarte este nonetica, iar eu spun ca aceasta este etica si dreapta. Ce ai invatat tu din experienta si ce gandesti tu, liber fiind de biserica care ne ia toti banii? Cine are dreptate? De ce are acesta dreptate?

Dar daca eu spun ca e etic sa ucizi. Cum imi dovedesti mie ca nu e etic?

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru the2k):

Ai spus ca nu gandesti in standarde, atunci de ce te conformezi normei ca "a omora e ceva rau"?
De ce nu raspunzi la intrebarea "de ce e rau sa ucizi?"? Poate pentru ca nu poti?

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru the2k):

Scuze omule. Eu doar am vrut sa te intrebi pe tine insuti si sa ti raspunzi "de ce un lucru este bun sau rau?" fara a raspunde "d-aia". Se pare ca nu am reusit. O zi buna!

Răspuns utilizator avertizat
| SlashGashTerrorCrew a răspuns:

1. Nu mi s-a schimbat nimic. Sunt eteu din clasa a 5-a si nu s-a schimbat numic de atunci. viata mea e la fel.
2. eu le sarbatoresc doar din obligatie. Pentru mine... ziua/seara de craciun sau paste sau ce stiu eu ce sarbatoare mai exista sunt doar niste zile/nopti oare care.

3. nu i-am spus...nu trebuie sa stie el atatea laughing

| Tepes_Andrei_1995 a răspuns:

1. Ma simt liber, nu ma mai dor genunchii de la rugaciunea de dinainte de culcare, nu imi mai saliveaza gura si nu trebuie sa mai astept ca sa ii multumesc lui D-zeu inainte de masa cand ma rog(pentru. ca nu ma mai rog)
Nu imi este frica ca voi ajunge in Iad, sunt sanatos si D-zeu nu m-a pedepsit inca etc.

2. Nu tin nici o sarbatoare, este o pierdere de vreme.
3. Nici nu am curaj ca doamna profesoara ar inebuni si m-ar umple de 3 in catalog, m-as declara ateu ca sa nu mai fac religie, dar imi trebuie si 10-le de la religie ca sa imi faca media mai mare asa ca mai indur prostiile alea pe care le invat.