| Curiozitati2000 a întrebat:

Bună TPU, am ceva întrebări.
1. Religia ortodoxa e cea care a fost prima?
2. Din ce se trag penticostalii? Ortodoxi sau catolici?
3. Care sunt sectanți? Din câte am înțeles doar martorii lui Iehova sunt sectanți.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

1. Prima religie crestina nu a fost nici ortodoxa, nici catolica. Au fost doar crestini. In Faptele Apostolilor scrie cum erau primii crestini, in nici un caz nu seamana cu ce vedem azi la bisericile traditionale. S-au adaugat multe traditii de la popoarele pagane, pentru a le fi mai usor cu integrarea, problema este ca s-au implantat in biserica si acum se considera valori crestine.
Icoanele au aparut si ele tarziu. Poate la inceput scopul era bun, dar astazi oamenii se inchina icoanelor mai mult decat lui Dumnezeu. Si este scris ca daca ceva ne departeaza de Dumnezeu, sa il inlaturam.
2. Ca doctrina, penticostalii sunt protestanti, la fel ca baptistii, adventistii, etc. Protestantii s-au despartit de catolici in 1517.
Cred ca e gresit sa zicem ca se trag din catolici sau ortodocsi. Chiar daca nu ar fi fost reforma protestanta, la un moment dat tot ar fi aparut bisericile evanghelice (penticostali, baptisti, adventisti).
3. Sectantii sunt cei care s-au desprins de crestinism. Protestantii sunt crestini, ortodocsii sunt crestini, catolicii sunt crestini. Sunt religii cu foarte-foarte putini oameni (cateva sute de mii la nivel global). Cei care cred ca Isus este Mesia, si nu exista altul, sunt crestini.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Legat de Martorii lui Iehova, noi nu suntem o secta. Unii înţeleg prin sectă un grup care s-a desprins dintr-o religie oficială. Alţii aplică acest termen la un grup care urmează un conducător sau un învăţător omenesc. Martorii lui Iehova nu sunt o ramificaţie a vreunei biserici, ci în rândurile lor se găsesc persoane de orice condiţie socială şi care provin din multe religii. Ei îl consideră conducător al lor pe Isus Cristos, nu pe vreun om.

| milan9 a răspuns:

Biserica a fost de la început una singură, Biserica apostolică.
Mergând pe firul istoriei, fiecare moment din această istorie poate demonstra cu uşurinţă că suma de învăţături lăsată de Hristos Bisericii şi de Apostoli primelor comunităţi creştine a rămas neschimbată în această Biserică.

Ea este Biserica în care nu s-a mai adăugat nimic esenţial în învăţătura ei de credinţă faţă de primul secol creştin! Această Biserică,,, strămoşească", pentru că a însoţit întreaga istorie a românilor, completa istorie a creştinismului, a fost numită mai târziu, Biserica Ortodoxă, pentru a fi delimitată conceptual de Biserica Catolică din "apus".
Multitudinea de cărţi ale Părinţilor Bisericii din primele secole ale creştinismului confirmă ceea ce este astăzi în învăţătură, Ortodoxia.

| xerxes1 a răspuns:

Crestinismul este o secta desprinsa din iudaism.

| AdelinaC a răspuns:

1. Dreapta credinta este cea dupa care s-au ghidat Moise si toti dreptii Vechiului Testament, chiar daca nu purta numele generic de,,ortodoxie". Termenul este introdus mai recent, provenit din grecescu;,,ortho" care inseamna,, drept" si,, doxa"-slavire, dar desemneaza acelasi lucru din vechime. E ca si cum ai fi spus in trecut,, odaie" si acum,, camera". Deci dreapta credinta a existat din acelasi timp cu Dumnezeu.
2. nu stiu sa iti zic
3. Orice religie indepartata de cea dreapta este secta si il slujeste pe diavol. Diavolul stie daunele pe care indepartarea de adevaratul Dumnezeu le face asupra sufletului si atunci te ispiteste cu tot felul de vorbe si le ofera sectantilor daruri, unele spirituale, altele materiale, spre a ramane la el. Din moment ce ai pierdut sufletul, de ce sa te mai ispiteasca cu pacate? Te lasa sa fii calm, bland, cu avutii, inteligent, dar toate astea dureaza cat traiesti, apoi iti sunt luate. In timp ce in Ortodoxie dureaza mai mult sa castigi virtuti si ti se pun piedici pentru ca diavolul incearca sa te indeparteze de mantuire, dar ceea ce dobandesti aici e vesnic.

| VelaJohnny a răspuns:

1. Crestinismul fondat de discipolii lui Isus a fost intai. Apoi, datorita invataturilor aparute mai tarziu in crestinism, s-a ajuns la rupere, rezultand catolicismul de ortodoxie. Documenteaza-te tu de anul schismei.

2. Cel mai probabil catolicism (strict din ceea ce m-am documentat eu, nu sunt sigur 100%)

3. Asa cum spunea userul hnjugvnkl, si dau copy&paste de pe wikipedia „Sectă este denumirea dată unui grup de persoane ce formează o comunitate religioasă, care s-a separat de biserica oficială în scopul corectării unor abateri doctrinare atribuite structurii-mamă"

Intr-un anumit sens, si catolicismul si ortodoxia sunt secte ale crestinismului initial, deoarece s-au rupt din el, pe acelasi motiv.

Legat de Martorii lui Iehova, uite niste clarificari

https://www.jw.org/......i-o-secta/

https://www.jw.org/ro/martorii-lui-iehova/intrebari-frecvente/nu-o-secta/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Cum sa fie crestinismul prima religie? Are doar 2000 de ani. Au fost religii cu mii de ani mai vechi.

2. Penticostalii se trag din ptotestanti care se pare ca-si au originea intr-o reforma romano-catolica, acelasi rahat ca si ortodoxismul sau catolicismul.

3. Probabil. Secta inseamna un cult desprins din religia de provenienta dar care pastreaza aceeasi ideologie de baza. Analizeaza si tu si trage o concluzie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La punctul 2: secta penticostala se trage de la diavolul. Tremuriciul, balbaiala, neoranduiala, ereziile pe care le profereaza dovedesc ca secta se trage de la diavolul. Penticostalii au rataciri in comun cu alte secte: filioque, ca papistasii; milenarismul sau hiliasmul ca sectantii adventisti si altele. N-au preotie, har, Sfinte Taine.
Secta penticostala e capiste idoleasca si draceasca, fiindca dogmele stricate ii fac sa se inchine altui dumnezeu, decat Celui revelat prin Hristos si inchinat si invatat de Ortodoxie in Duh si in Adevar.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

1. Nu. Biseric la Marea Schisma Crestina s-a impartit in cele 2 mari Biserici.
2.Este o religie protestanta.
3.Nu doar martorii lui Iehova.

| gratargratar a răspuns:

1. Da. Catolicii zic ca au fost ei. Deci, in orice caz, ori noi ori catolicii. In niciun caz penticostalii happy
Acum chestiunea este ca daca cercetezi dpdv istoric o sa vezi ca Biserica Ortodoxa a pastrat cel mai bine sf. Traditie. In schimb catolicii au facut deviatii. In plus ei au excomunicat prima data pe patriarhul Constantinopolului. Deci ei s-au desprins de Biserica Ortodoxa, nu invers.

2. Penticostalii "se trag" din protestanti care "se trag" din catolici.

3. Pai toti neoprotestantii sunt sectanti (inclusiv penticostalii) iar celelalte culte -mai mari- (dpdv al B. Ortodoxe) eretice.

| CarolineF a răspuns:

Iti las mesaj in privat.