| 00Roxanne a întrebat:

Am nevoie de un sfat nu stiu ce sa fac si ce sa mai cred. Am fost diacnosticata cu depresie bipolara. Cu tot cu pastile cand veneam acasa il vedeam pe dulap pe ala rau. A fost parintele in casa si a facut slujbe si nimic. Am fost cu mama la icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului doua saptamanii a fost bine dar tot il vedeam pe cel rau pe dulap dar relatie intre mine si mama era mai buna dupa doua saptamani a venit iar potopu. Iar eu dau din boala in boala numai suport nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| RoxanaY a răspuns:

Tocmai aici este greseala ta:,, Am fost cu mama la icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului"-In a doua porunca este scris:,, Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele."(Exodul 20:4-6). De ce te-ai dus sa te inchini unui chip cioplit, unei infatisari a lucrurilor care sunt in ceruri, unui lucru facut de mana omului? Sa nu mai faci aceasta greseala!
De aceea il vezi pe acela rau. Daca ai muri ai ajunge in iad. Nu te judec pentru ca in Biblie este scris:,, Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi.", dar iti spun sa renunti la aceste obiceiuri si iti mai spun ca ar trebui sa te pocaiesti intr-o religie cum ar fi: religia pendicostala, religia adventista, religia baptista si in nici un caz sa nu te botezi in cea catolica. Daca este sa te botezi nu te boteza numai pentru ati trece acest lucru, ci boteaza-te din suflet, cu neprihanire.
Uite ce trebuie sa faci ca sa nu-l mai vezi pe satana si sa te vindeci si de boala:
-sa nu te superi/maniezi pe fratii/surorile tale(frate/sora se refera ra orice persoana deoarece este vorba de frati dupa Tatal Ceresc/Dumnezeu). In Biblie este scris:,, Aţi auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu ucizi"; iar cine va ucide, vrednic va fi de osândă. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; şi cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului. Deci, dacă îţi vei aduce darul tău la altar şi acolo îţi vei aduce aminte că fratele tău are ceva împotriva ta, lasă darul tău acolo, înaintea altarului, şi mergi întâi şi împacă-te cu fratele tău şi apoi, venind, adu darul tău. Împacă-te cu pârâşul tău degrabă, până eşti cu el pe cale, ca nu cumva pârâşul să te dea judecătorului, şi judecătorul slujitorului şi să fii aruncat în temniţă. Adevărat grăiesc ţie: Nu vei ieşi de acolo, până ce nu vei fi dat cel de pe urmă ban."(Matei 5:21-26)
-sa nu juri. In Biblie este scris:,, Aţi auzit ce s-a zis celor de demult: "Să nu juri strâmb, ci să ţii înaintea Domnului jurămintele tale". Eu însă vă spun vouă: Să nu vă juraţi nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu, nici pe pământ, fiindcă este aşternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat, nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poţi să faci un fir de păr alb sau negru. Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; şi ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este."
-sa nu te razbuni, sa suferi raul si sa iti iubesti dusmanii. In Biblie este scris:,, Aţi auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi şi dinte pentru dinte". Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviţi celui rău; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt. Celui ce voieşte să se judece cu tine şi să-ţi ia haina, lasă-i şi cămaşa. Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două. Celui care cere de la tine, dă-i; şi de la cel ce voieşte să se împrumute de la tine, nu întoarce faţa ta. Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău". Dar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc, ca să fiţi fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele şi peste cei răi şi peste cei buni şi trimite ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi. Căci dacă iubiţi pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veţi avea? Au nu fac şi vameşii acelaşi lucru? Şi dacă îmbrăţişaţi numai pe fraţii voştri, ce faceţi mai mult? Au nu fac şi neamurile acelaşi lucru? Fiţi, dar, voi desăvârşiţi, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârşit este."
-sa nu judeci. In Biblie este scris:,, Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. Căci cu judecata cu care judecaţi, veţi fi judecaţi, şi cu măsura cu care măsuraţi, vi se va măsura. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, şi bârna din ochiul tău nu o iei în seamă? Sau cum vei zice fratelui tău: Lasă să scot paiul din ochiul tău şi iată bârna este în ochiul tău? Făţarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea să scoţi paiul din ochiul fratelui tău. Nu daţi cele sfinte câinilor, nici nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi, întorcându-se, să vă sfâşie pe voi."(Matei 7:1-7)
-sa ierti:,, Daca iertați oamenilor greșelile lor, și Tatăl vostru cel ceresc vă va ierta greșelile voastre. Dar dacă nu iertați oamenilor greșelile lor, nici Tatăl vostru nu vă va ierta greșelile voastre.(Matei 6:14-15)
-sa citesti si tu Biblia ca sa descoperi mai multe
-sa postesti (de preferat postul integral/total in care nu mananci nimic si nu bei nimic timp de o zi sau mai multe zile pentru ca este mai eficient in rezolvarea problemei tale)
-sa te rogi, dar nu doar ca sa-ti rezolvi problema, ci din tot sufletul si pentru a ti se rezolva problema si pentru altele
-sa te intorci la Dumnezeu pentru ca daca erai cu Dumnezeu, nu il vedeai pe satana.
-sa devi neprihanita
Mai sunt multe lucruri pe care ar trebui sa le faci, insa este foarte bine daca faci si pe cele de mai sus. Trebuie sa-ti si doresti sa faci ceea ce ti-am scris mai sus. Daca nu poti face unul dintre lucrurile de mai sus, roaga-te la Domnul sa-ti dea putere sa le faci si sa te ajute. Inainte de a incepe sa faci acele lucruri roaga-te sa te ajute Dumnezeu sa le faci. Citeste Biblia incepand cu Noul Testament, caci acolo gasesti tot ceea ce sa faci, caci si eu tot de acolo am luat acele lucruri. Este posibil sa nu intelegi anumite lucruri sau chiar tot, dar daca te rogi la Dumnezeu din toata inima ta, Domnul o sa te ajute sa intelegi. Ia-o incetul cu incetul si nu in ordinea in care ti-am scris-o. Incepe cu ce este mai greu si termina cu ce este mai usor. Domnul sa te ajute sa treci peste aceasta perioada grea. Ma voi ruga pentru tine in fiecare seara inainte sa ma culc.
Sper ca te-am ajutat! Funda?

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poate cu psihoza, iti trece delirul cu antipsihotice atipice.

| danay72 a răspuns:

Îmi pare rău că suferi de aceasta boala. E important sa ii spui medicului tău despre ceea ce pățești pentru a-ți oferi tratamentul potrivit. Te vei simți mai bine.

| T0T a răspuns:

Poate suferi și de fanatism. Fanatismul ăla ar trebui să te facă să vezi doar iubire în jur deci pe Dumnezeu, însă tu suferi de depresie, mă întreb de ce.

| minrest a răspuns:

Doamna, va recomand sa urmati tratamentul cu antipsihotice dat de psihiatru. Chiar daca nu va vindecati, dar nu veti mai avea halucinatii. La dumneavoastra tulburarea bipolara, psihoza maniaco depresiva se manifesta si ca manie religioasa. Practicati-va religia ortodoxa, dar fara exagerari. Daca Domnul va proteja, nu ati fi contractat o boala asa grava. Zeul da Zeu, nu cadouri. Dupa cum ii apune Domnul lu Avraam, cand ii cere sa renunte la partea lui din prada: ''Eu sunt scutul tau si rasplata ta nemasurat de mare''. Rasplata credinciosului este in primul rand existenta lui Dumnezeu.

| xerxes1 a răspuns:

Din pacate totul este doar in mintea ta.
Indoctrinarea religioasa isi arata efectele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"A fost parintele in casa si a facut slujbe si nimic."
Un amarat de popa nu are nicio putere in astfel de situatii, vine doar sa va ia banii.

"Am fost cu mama la icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului doua saptamanii a fost bine dar tot il vedeam pe cel rau pe dulap "
Eu zic ca-s halucinatii. "Ala de rau", la fel ca si Yehova, nu exista si aceste imagini sunt probabil datorita bolii pe care o ai.
Nu cauta raspunsul in religia crestina ca este fix egal cu 0

| CinevaAnonimă a răspuns:

Incearca sa te rogi cat mai mult, sa mergi la biserica, sa citesti Psaltirea si Scriptura, sa iti faci Sf.Maslu.

| gratargratar a răspuns:

Toate bolile au atat o sursa duhovniceasca cat si una organica. La fel este si vindecarea - trebuie sa actionezi asupra ambelor aspecte.

In primul rand recomand spovedanie si impartasanie cat mai des. Cauta-ti un duhovnic bun si bland si tine-te de el.
Urmeaza tratamentul si, de asemenea, te sfatuiesc sa te mai duci si la alti medici pentru diagnostic. Bolile acestea psihice sunt destul de greu de diagnosticat si exista o oarecare nesiguranta intre specialisti privind simptomele. Daca poti gasi niste doctori credinciosi, e cu atat mai bine.

Eu nu cred ca esti fanatica, cum zic unii pe aici. De Dumnezeu trebuie sa ne apropiem cu sfiala si incredere ca nu ne lasa. Toate au un rost al lor. Nu deznadajdui. Cauta sa te faci placuta celor din jur, sa le fi o povara cat mai mica. Roaga-te nu numai pentru tine, ci pentru toti. Credinta e simpla. Dumnezeu nu are pretentia ca tu sa faci nu-stiu-ce canoane. El vrea sa-L iubesti. Simplu, asa cum poti tu. Cum ai iubi pe cineva din familie.
Cauta sa faci toate cu masura.

Toate cele bune si Doamne ajuta!

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa,de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta,este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin

| xByte a răspuns:

Ai pus intrebarea la o categorie total gresita. Daca vroiai niste opinii plauzibile trebuia sa o pui la categoria : sanatate, din moment ce la tine este vorba de o boala. Nu incerca sa iti cauti raspunsurile in religie, fiindca religia nu vindeca boli, mai mult creeaza.

| sprezero a răspuns:

Slujbele nu prea ajută dacă nici noi nu avem o viață în Dumnezeu...
Eu zic să mergi matale câteva zile la o mănăstire vreo săptămână măcar să te mai reculegi puțin, să faci o spovedanie generală, să ai un duhovnic căruia să-i spui suferințele.
Iată, vine vara, dă soarele. Mergi în natură, ia-ți o pauză binemeritată.

Lasă toate sfaturile și părerile tuturor care te bagă în îndoială, mergi matale singură și te descarcă, ia-ți un timp doar al tău în care să te reculegi puțin.
Viața e minunată, vei vedea!
Cu dragoste!