| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU am niște întrebări legate de ceea ce a spus Iisus Hristos în biblie!
Apropo cum e corect Isus Hristos/ Christos sau Iisus Hristos/ Christos; sau asta e valabilă doar la ortodocși ca dacă nu e adăugat și un "i" e jignire?

Acum să trec mai departe.
Domnul Isus spune că dacă cineva ne da o palma să îi întoarcem și celălalt obraz.
Dacă cineva vrea să ne ia haina cu forța de pe noi să nu ne opunem! ba mai mult să îi dăm și restul orice ar fi.
Nu aș vrea să pun învățaturile Domnului Isus Hristos la îndoială sau să îl jignesc prin aceasta întrebare, dar mie mi se pare un pic cam exagerat!
Asta înseamnă să mă las călcat în picioare ori de câte ori este să se întâmple așa?
Adică dacă intra un hoț în casa noi în loc să ne apărăm să îi umplem sacul?
Dacă este o situație când e lacom cu idea de a te umili și îți ia absolut tot intenționat ca să te lase în costumul lui Adam?
Dacă Doamne ferește un criminal sau o persoana vrea sau intenționeza să ne omoare trebui să ne lăsăm omorâți indiferent dacă am putea birui în luptă sau nu?
Dacă e așa de ce nu sa lăsat David călcat în picioare de Goliath?
+ Domnul Isus a zis că a venit să aducă sabia și + evreii care se știe dacă nu mă înșel că sunt un popor creștin!
Atunci de ce sau opus în fața invadatorilor și nu sau lăsat pradați de bunăvoie pe vremea regelui Solomon sau după dacă nu mă înșel?
Ba mai mult au purtat războaie cu Chivotul Legamantului care ia făcut invincibili.

Iar altă chieste pe care nu o înteleg este că dacă te uiți la o femeie și ai zis cu glas tare sau în gând mama ce bună e înseamnă că ai păcătuit?
Atunci asta ar însemna să nu mai admirăm femeile și întrun final sa nu ne mai îndrăgostim!
Atunci ce ar trebui să așteptăm să vină ele noi să ne cucerească ele pe noi?
Eu știu că în natură masculu face curte femelei pentru a o cuceri, indiferent de specie, asta din ce am văzut eu pe Animal Planet.
Dar probabil că o să vină unul și o sa zică că noi suntem oameni nu animale.
Deși teoretic și omul e un animal întrun fel sau altul.
Iar alta chieste pe care nu o înțeleg ce este onania și malahia?
Onania știu că provine din cuvântul Onan și care se autosatisface.
Iar din punctul meu de vedere o văd ca pe un mod de stopare sau prevenire a preacurviei!
+ ca nu văd crima în situația asta deoarece spermatozoizi dacă or avea viața sau nu, suflet sigur nu au!
Asta ar însemna să ai mi de suflete în tine.
Doar odată ce a luat contact cu ovulu doar atuncea ia naștere în mod inexplicabil sufletul cel puțin din viziunea mea!
Ca cică Onan a fost omorat; de cine? De Duhul Sfant direct sau indirect doar pentru că se autosatifăcea și nu vroia să o lase gravidă pe nevasta lui fratesu care era mort pe motiv ca nu vroia să îi ducă descendenta mai departe?
Deși este ilogic pentru ca fratesu o murit și spermatozoizi lui odata cu el!
Așa ca va duce mai departe spermatozoizi lui (Oanan) mai departe. Doar gena frățească poate că la asta se referea.
Oricum mi se pare aberant ca Duhul Divin să îl fi pedepsit pe Onan printr-o moarte oricare ar fi ea doar pentru ca nu vroia copii, de parca ar fi fost obligat de Iuda care parcă îi poruncește!
Iar ultima întrebare la care mă tot întreb plăcerile carnale în casnicie sunt un păcat fără intenția de a procrea?
Am o bănuială ca biblia actuala a fost tradusă greșit intenționat sau nu, iar ortodocși în special cât și pastori parcă complica lucrurile conștient sau inconștient și nu vreau să judec pe nimeni dar cam așa văd eu lucrurile.
Din câte știu eu biblia a luat naștere la consiliul din Nicea la chemarea împăratului Constantin cel mare a tuturor mai marilor religioși gen Papa.
Acuma nu știu dar am auzit ca Constatin cel mare în vremea aceea era un împărat păgân.
Cat de adevărate sunt cronicile vechi mergând pe premiza că ce a fost și va mai fi având în vedere căt de coruptă este lumea.
La fel de bine se prea poate sa fi fost și atunci dacă e sa ne raportam la manuscrise religioase și nu numai.
Dacă au fost manipulate mai mult sau mai puțin iar totul să facă parte dintr-un plan Divin?
De ce se spune mereu crede și nu cerceta?
De ce merau trebuie să fim oi?
Adică sa nu pui nimic la îndoială când vine vorba de cele sfinte dar ce mai exact?
La Dumnezeu a tot puternic, un Creator, un Arhitect?
Cred că la asta se referă inițial, dar în mare parte alta este!
Eu am auzit că popi lau omorât pe Isus; indirect!
Acuma nu tot iei sau unit la consiliul de la Nicea în perioada lui Constantin?
De ce nu au adaugat și cartea lui Enoh?
Nici macar nu există vreun motiv anume!
Am întrebat odată un preot ortodox în particular în legătură cu niște nelămuriri pe care le aveam în legătură cu biblia și am menționat de cartea lui Enoh, ca sa nu mai vorbim de cartea regelui Solomon.
Și mia răspuns că nu a auzit!
Mia mai atras atenția ca sa nu mai zic popa nu în cazul lui ci părinte.
Dar eu i-am răspuns că nu pot spune cuiva părinte din moment ce nu tea crescut.
+ ca am văzut ca sunt foarte rigizi și reci când vine vorba de biblie.
Parcă ai fi la școală și au un aer superior față de enoriași.
Mereu se vorbește de biblie ca fiind cuvântul lui Dumnezeu!
Dar atunci de ce nu este completa?
Deoarece este doar un rezumat spunea cineva sau ceva de genul ca sa putem întelege sau cunoaște mai bine lucrurile divine.
De ce nu a fost adăugata și cartea lui Enoh?

O zi buna tuturor!

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din nefericire ai o seama de intrebari puse aiurea sau ilogice, nu v oi vorbi despre mas. turbare caci nu este nevoie de religie ca o condamni.
Repeti o intrebare ostentativ dar total prosteasca: "De ce nu a fost adăugata și cartea lui Enoh?"
Simplu, Enoh a trait inainte ca sa se inventeze scrisul, inainte de potop si Enoh a fost luat la Cer asa ca NU AVEA cum scrie o carte care sa fie adaugata la Biblie. Ceea c e numesti tu Cartea lui Enoh este o scriere DRACEASCA iar Biblia este COMPLETA ca asa a spus Dumnezeu. Preoti ortodocsi sunt foarte rigizi in privinta Bibliei DEOARECE ei in cei 4 ani de facultate NU PUN MANA pe Biblie, ceea ce studiaza la facultate sunt TRADITILE diferitelor zone din tara. Studiul Bibliei la preotii ortodocsi este permis DOAR unor anumiti LIDERI popesti numiti special. Drept dovada sunt marturiile preotilor ortodocsi de pe net care au renuntat la ortodoxie. Crede si nu cerceta este un slogan COMUNIST, nu crestin. Intr-adevar Constantin a fost un pagan, a murit pagan si a fost "crestinat" dupa ce si-a dat duhul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Isus încerca să fie un învățător, să învețe ceva pe cei ce îi ascultau predicile. Pentru aceasta el folosea de multe ori, metoda paradoxului, să ofere variante paradoxale de rezolvare a problemelor, să te facă să gândești tu însuți, de exemplu să gânsdești tu însuți ce a vrut să spună, ca să dobândești un adevăr dinamic, viu, adecvat situației dtale.
Astfel să scoți un verset al Bibliei din context, este un pretext de a denigra valoarea textului.
Astfel, textul are valoare prin faptul că trebuie interpretat, tradus, adaptat situațiilor.
Ai aici un exemplu de interpretare a uneia din întrebările puse de tine, căci ai pus foarte multe.
Ce înseamnă să întorci celălalt obraz?
https://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/102010324
ț

| TamplaruAnisoara a răspuns:

E mai ferice sa fii victima, decât calau. Domnul Isus se refera la acei calai care daca te opui poți sa-ti pierzi viață. Viață este mai importanta decât haina si camasa ( bunuri materiale). La fel, daca te silește sa mergi cu el o mila poți sa mergi si doua. Deci daca te silește înseamnă ca oricum nu ai scăpare, așa ca violenta poate duce la mai rău. Tot Domnul Isus ne îndeamnă ca in cazul in care dușmanului nostru ii este foame, sa-i dam de mâncare, dacă-i este sete să-i dam sa bea... Si încheie prin a zice ca făcând așa îngrămădim cărbuni de foc pe capul lui. Ceea ce înseamnă ca ii va părea rău de tot răul pe care ti l-a făcut, mustrările fiind de la Duhul Sfânt, si astfel e posibil ca acel dușman sa se pocăiască.

| Meme10Memu a răspuns:

Oricum e bine.

| Nilsson a răspuns:

Să le luăm pe rând:

1. Felul cum se scrie numele Mântuitorului nu cred că are vreo relevanță atât timp cât ai o atitudine de respect.
Eu prefer forma acceptată de ortodocși pentru a nu crea inutil motive de ofensă.

2. Îndemnul de a întoarce și celălalt obraz se referă la acceptarea situațiilor îngăduite de Dumnezeu.
În Vechiul Testament poporul Israel a primit ordin explicit de la Dumnezeu să distrugă popoarele păgâne din Canaan.

3. Onan a fost omorât pentru faptul că refuza să facă copii soției sale și implicit sa lase și moștenitori fratelui său.
Malahia e păcat pentru că afectează sănătatea și relațiile sociale, de asemenea stârnește apetitul pentru păcate mai mari.

4. Cartea lui Enoh nu putea fi scrisă înainte de potop pentru că nu era inventată scrierea.
În plus acolo scrie că soarele și luna sunt trase de niște care și ies din niște porți (cosmologia păgână) deci nu întâmplător nu a fost introdusă în canonul biblic pentru asemenea aberații.

5. În Biblie nu există îndemnul "crede și nu cerceta", dimpotrivă, chiar este încurajat studiul Scripturii, ceea ce îți recomand și ție că să nu mai pui atâtea întrebări.

| Mircea08 a răspuns:

Ortodocsii spun Iisus pentru ca sa nu se confunde cu Isus din vechiul testament.
Iisus a spus ca daca ne da cineva o palma sa intoarcem si celalalt obraz - Ce altceva poti sa faci? sa ii dai si tu una doua? asta ar insemna sa fii ca el, ori este clar ca crestinii nu folosesc violenta. Exista insa si alte citate in care se explica crestinilor cum sa se apere de slujitorii lui satana (asa se numesc cei care fac voia lui satana - de ex. sunt violenti) :
1) Crestinii se poarta foarte frumos cu toata lumea, prin urmare probabilitatea ca cineva sa ajunga sa-i dea o palma este mica
2) Crestinii se feresc extrem de mult sa faca intelegeri cu cei care nu sunt crestini
"Nu vă înjugaţi la jug străin cu cei necredincioşi, căci ce însoţire are dreptatea cu fărădelegea? Sau ce împărtăşire are lumina cu întunericul?"
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 6/14)
"De aceea: "Ieşiţi din mijlocul lor şi vă osebiţi, zice Domnul, şi de ce este necurat să nu vă atingeţi şi Eu vă voi primi pe voi."
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 6/17)
"Daţi deci tuturor cele ce sunteţi datori: celui cu darea, darea; celui cu vama, vamă; celui cu teama, teamă; celui cu cinstea, cinste."
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 13/7)
3) Adevarata biserica crestina este formata NUMAI din oameni care traiesc NUMAI potrivit invataturii crestine.
Iar pe cei din afara ii va judeca Dumnezeu. Scoateti afara dintre voi pe cel rau.
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel - 5/13)
Ei se considera frati intre ei, au toate bunurile in comun si pur si simplu biserica reprezinta o unitate economica (asa cum ar fi o familie numeroasa)
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi."
(Sfânta Evanghelie după Matei – 23/8)
"Iar inima şi sufletul mulţimii celor ce au crezut erau una şi nici unul nu zicea că este al său ceva din averea sa, ci toate le erau de obşte."
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 4/32)
Evident ca o sa fie unii care sa spuna ca ei au muncit mai mult, au invatat, au adunat avere, si acum sa imparta cu unul care nu a reusit sa stranga nici un leu? Acestia nu au ce cauta intr-o biserica, si ca sa stie si ei de ce, le voi scrie cateva versete :
"Căci cine te deosebeşte pe tine? Şi ce ai, pe care să nu-l fi primit? Iar dacă l-ai primit, de ce te făleşti, ca şi cum nu l-ai fi primit?"
(Epistola catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel – 4/7)

"Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră."
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 15/1)

"Purtaţi-vă sarcinile unii altora şi aşa veţi împlini legea lui Hristos."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 6/2)
Sunt foarte multe invataturi, pe care daca un om le stie si le aplica in viata nu va avea niciodata probleme de nici un fel.
Am raspuns la o intrebare, mai sunt cateva intrebari in afara de ceea ce ai scris doar pentru a acuza invatatura lui Iisus ca nu este buna. Bineinteles ca nu este buna! ea este buna NUMAI PENTRU CRESTINI, adica pentru cei care slujesc lui Dumnezeu, nu si pentru cei care slujesc diavolului. Asa considera si crestinii, ca invatatura diavolului nu este buna. Fiecare este liber sa aleaga in viata ceea ce i se potriveste.
Un singur lucru as vrea sa mai punctez - invatatura crestina este Evanghelia (Noul Testament) asa ca pe crestini nu ii intereseaza vechiul testament, deoarece acesta a fost dat NUMAI evreilor si NUMAI pana la venirea lui Iisus. E drept ca unii nu au crezut ca Iisus este cu adevarat Mesia, si au ramas mai departe cu vechea invatatura, dar acestia nu sunt crestini. Cum sa fii crestin daca nu crezi in Iisus, si cum sa crezi in Iisus si sa nu crezi in invatatura Lui, si cum crezi in invatatura lui daca nu bagi in seama faptul ca Iisus a spus sa nu avem o alta evanghelie, si sa ne tinem NUMAI de cuvintele Lui.
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
"Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema! Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 1/8, 9)
"Dacă cineva vine la voi şi nu aduce învăţătura aceasta, să nu-l primiţi în casă şi să nu-i ziceţi: Bun venit!
Căci cel ce-i zice: Bun venit! se face părtaş la faptele lui cele rele."
(A doua epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 1/11)

| Helper07 a răspuns:

Ideea e sa actionezi din iubire.

| EduardEdyP a răspuns:

Te rătăcești! Sunt întrebări inutile ce îți pun sufletul in pericol. Citește Noul Testament, și roaga-te lui Dumnezeu să te ajute să înțelegi Cuvântul Lui. Isus spune că cine vrea sa-L urmeze, să se lepede de sine, să-și i-a crucea în fiecare zi( adică ce a spus El și ce a făcut El în 3 ani jumate pe pământ, sau așa cum spui tu, să-și bată joc alții de tine. El asta a făcut. S-a smerit, S-a făcut om și a fost batjocorit pentru noi, scuipat, biciuit și în final a murit în locul nostru pe cruce). Asta înseamnă al urma pe Isus și a trăi o viață pentru Dumnezeu: să crezi in Isus Hristos, să te pocăiești de păcate și să-L urmezi, să-ți iei crucea în fiecare zi și să te lepezi de tine). Citește Biblia!