| Veromi321 a întrebat:

Am participat la un Maslu la biserica in calitate de mirean, om credincios care merge in mod obisnuit la biserica, si am vazut ca nu se mai obisnuieste ca sa se aduca acea faina si ulei pentru sfintire cum se facea mai demult, in anii trecuti care se lua si acasa. Deci pur si simplu masa era goala. In schimb era foarte multa lume prezenta. De ce? Ce inseamna acest lucru? Rog sa raspunda doar persoanele care cunosc subiectul!

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

S-au dus traditiile, inainte persoanele care aduceau ulei si faina, le si foloseau, gateau cu ele. Totul e schimbator, nimic nu stagneaza, si traditiile se mai schimba.

| Veromi321 explică (pentru Dandinelle):

Da asa este. Pacat ca s-au pierdut si traditiile crestinesti.

| sadrian46 a răspuns (pentru Veromi321):

Și de unde rezultă păcatul pierderii lor. De ce erau atât de valoroase dacă erau creștinești?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu a mai dat PSD de pomana ulei si faina in ultima vreme.

| BlackLight1987 a răspuns:

Una dintre materiile necesare săvârșirii Sfântului Maslu este uleiul. Nu se poate fără. Nu au citit preoții rugăciunea de sfințirea a untdelemnului, nu v-a uns cu untdelemn sfințit?