| Krys_Krysu_1995 a întrebat:

am o intrebare foarte interesanta. Daca un fumator este constient de faptul ca poate murii din cauza tigariilor, dar continua sa fumeze, si moare se poate numi sinucidere? Va rog raspunsuri serioase! Cu explicatii.

28 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu e sinucidere, dar e lipsa de iubire fata de corpul sau si fata de Dumnezeu.

| NewWorldOrder a răspuns:

Din totdeauna fumatul a fost considerat un păcat, deoarece este o sinucidere lentă, un rău făcut trupului, o călcare a cuvintelor Sfantului Apostol Pavel: „Ca nimeni vreodata nu şi-a urât trupul său, ci fiecare îl hraneşte şi îl încalzeşte"(Efeseni 5; 29). Fumatul a trecut cu uşurinţă de la uşuraticii idolatri la majoritatea creştinilor. Deosebirea între tămâiatul cu tămâie sau smirnă sfinţiţa şi fumatul cu luleaua sau cu ţigara se vede clar de către oricine, încât de prea multe explicaţii nu e nevoie. Bine-credincioşii creştini au văzut totdeauna ceva diavolesc în această patimă. Din cauza aceasta, în multe case au fost certuri şi bătăi de pe urma fumatului. Cum mai pot spune cei care fumează, scoţând fum pe gură ca odinioară idolul Moloh, că mai au chipul lui Dumnezeu?
Omul găseşte o mulţime de scuze pentru orice deprindere rea în viaţa. Aşa se petrec lucrurile şi cu obiceiul fumatului. La supărare omul spune că fumează ca să-şi mai risipească gândurile negre ce-i năpădesc sufletul. La bucurie spune că cea mai nevinovată distracţie este o ţigara! Un lucrător începu într-una din zile să facă socoteala tuturor cheltuielilor, pe care le făcea săptămânal cu tutunul, dar temându-se ca nu cumva, îngrozit de risipa pe care o făcea, să se hotărasca a da uitării acest obicei, înceta imediat socoteala. În clipa aceea sosi unul dintre cei mai buni prieteni ai lui, care părăsise de multă vreme obiceiul fumatului şi imediat îl întrebă: "Ce faci acolo, bunul meu amic?" Săracul lucrător, deşi la început caută să ocolească lucrurile, trebui însă, în cele din urmă, să spună adevărul. Atunci colegul său îi zise: "Prietene, lasă-te odată de tutun, că orice ţigară este un cui bătut în cosciugul în care vei fi înmormântat. De tine atârnă să-ţi găteşti, mai curând sau mai tărziu, acest cosciug şi odată terminat va trebui neapărat să-ţi iei rămas bun de la cei vii şi să pleci degrabă în mormânt!" Imediat ce-i plecă musafirul, sărmanul om se puse din nou pe gânduri şi-şi zise: "E foarte adevărat că paguba cea mai mare pe care o cauzează tutunul nu este numai risipa banilor, ci şi zdruncinarea sănătăţii, căci câtă otravă nu întroduce el în organismul nostru şi câtă necurăţie produce el pe unde trece, fără să putem şterge cu ceva urmele lui vătămătoare! Bine s-a zis că fumatul de tutun e drumul cel mai scurt către tuberculoză. Toate bune - zise bietul om - dar cum să fac, să mă scap de acest obicei vătămător?! De câte ori nu mi-am luat frumoasa hotărâre de a o rupe odata pentru totdeauna cu ţigările şi toate hotărârile mele pentru viitor au rămas fără nici un folos!" Omule! Nu uita ca nu e de ajuns să iei hotărâri frumoase, care să dureze numai o clipă, căci drumul spre iad e pardosit numai cu hotărâri bune şi frumoase şi nu e nevoie decât de o singură hotărâre, care să traiască şi să ne croiască drumul greu al ducerii ei la îndeplinire în orice clipă a vieţii noastre. Pune-ţi mai înainte viaţa şi moartea şi hotărăşte-te odată, ori pentru una ori pentru alta, fără să uiţi că tutunul se găseşte totdeauna, pentru un om cuminte şi prevăzător, alături şi în faţa morţii. Hotărârea odată luată, caută de o du la bun sfârşit şi numai atunci vei vedea că în privinţa ruperii cu obiceiurile trecutului, nu aduce anul ce aduce ceasul. Încearcă şi fii sigur că vei izbuti. "Şi Mă cheamă pe Mine în ziua necazului şi Eu te voi izbăvi şi Mă vei preaslăvi"(Psalmul 49; 16). Fumatul afectează sănătatea şi Sfânta Scriptură ne învaţă că „trupul nostru este templu al Duhului Sfânt" (1 Corinteni 6; 19), deci îi trebuie o deosebită îngrijire pentru acest dar pe care îl are de la Cel Preaînalt. Astăzi cu toţii ne văităm de sărăcie, dar nimeni nu s-a lăsat de fumat ca să facă economie!
Oare ne putem lasă de fumat? Da! Cum? Printr-o hotărâre tare de a nu mai fuma. Trebuie ştiut că în fiecare creştin sălăşluieşte o putere uriaşă, cu ajutorul căreia biruinţa este sigura în luptă cu patimile, după cuvântul Mântuitorului: "Iată, v-am dat putere să călcaţi peste şerpi şi peste scorpii şi peste toată puterea vrăjmasului, şi nimic nu vă va vătăma"(Luca 10; 19). Voinţa este una din cele trei facultăţi ale sufletului omenesc, alături de raţiune şi sentiment, acestea făcându-l pe om să se deosebească de animale. Voinţa noastră însă trebuie să fie înclinată spre bine şi nu să fie subjugată de patimi. De aceea spune Măntuitorul: "Dacă lumina care e în tine este întuneric, dar întunericul cu cât mai mult?" (Matei 6; 23).

Fumatorule! Cand vine dracul si-ti zice: „Mai ia o tigara", sa te gandesti cat de frumoasa e viata si ca tigara-i moartea.

| usuk a răspuns:

Find what you love and let it kill you-charles bukowski

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, cati sfinti ai vazut pictati cu tigara in gura?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Faci trei mii de matanii pentru o tigare, ca sa te asiguri. Utilizatorul de mai sus isi batea joc de tine, cum sa faci doar 200 de matanii, e strigator la cer asa ceva.

| Miauti a răspuns:

Daca o luam logic raspunsul este DA, dar nimeni nu va accepta aceasta logica.

Iar faza cu 500.000 de oameni morti anual... dai dracu sa faca loc pentru nou nascuti.

Oricum anual mor in jur de 2 milioane si se nasc 4 milioane.

Uite aici statistici in timp real
http://www.poodwaddle.com/clocks/worldclock/

| HueyFreeman a răspuns:

Eu ii spun selectie naturala.

| Miauti a răspuns (pentru HueyFreeman):

Bravo! ti as fi dat 10000 de euro ca premiu, daca as fi avut!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Într-o oarecare măsură fumatul poate fi considerat o simucidere lentă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fumez, dar tigarile doar iti cresc sansele de a face cancer si prea putine persoane au murit din cauza asta, incat sa para atat de periculoase precum se spune. Altfel erau interzise.

| Al99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tigarile contin cateva mii de substante cancerigene. Fumatul este singura cauza importanta in rata deceselor, care poate fi evitata.
Doar in Europa mor anual 500.000 din cauza bolilor provocate de tigari.Cine sa interzica tigarile si de ce?
Este cineva interesat ca sa nu te îmbolnăvești? Doar cei din familia ta poate.
Daca se castiga bani din afacerea asta, se vor castiga altii si din vanzarea de medicamente.
Si ca sa raspund la intrebare este sinucidere lenta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Al99):

La fel se putea si cu restul drogurilor, de ce nu sunt legalizate si ele? ca nu toate te omoara si s-ar imbogati alta lume. Fata de cei care mor din cauza unor boli cronice, sunt putini la numar, de asta este totul de fatada mai mult, vrajeala, pun niste abtibilde cu avortati pe tigari si deodata sunt periculoase. Oricum, nu-i mare tragedie. Au fost medicamente scoase de pe piata.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu, nu-s periculoase... îs ucigătoare, nu periculoase!" Unul din trei oameni face deja cancer, dar ţigările nu-s periculoase!?! Şi asta chiar dacă ele conţin TOATE OTRĂVURILE POSIBILE, peste 3000 de substanţe cancerigene identificate?

Câţi ani ai copile, 3 ani? Şi-ai învăţat să tastezi şi să fumezi înainte să-ţi foloseşti judecata?
Fumatul este de departe principalul furnizor de substanţe nocive în organism, de radicali liberi ce uzează accelerat natura organică a omului, şi tu spui că nu este "periculos"? Nu o fi probabil letal de la o singură doză, nu mori instantaneu, dar nimeni n-a demonstrat că fumătorii sunt din teracotă şi că ar fi invulnerabili la factorii distructivi cancerigeni! E doar o chestiune de timp! Natura organică a omului nu a devenit aşa spontan, un filtru de fum invulnerabil. Ai fi învăţat la biologie dacă era să fie aşa.

Adevărul e că, prin fumat faci contract de renunţare la pensia privată, ce mai, la vreo 30-50 de ani, şi chiar mai mult... Una din probleme este că atunci vei iubi şi vei aprecia viaţa cu mult mai mult decât acum. Ştii cum se spune, "în viaţă risipim ani (30-50 de ani) iar la moarte cerşim clipe!"

Dacă timpul vieţii ar fi comparat cu apa dintr-un bazin olimpic, şi dacă cineva ţi-ar spune că vei fi în viaţă până când apa din bazin se va evapora în mod firesc (presupunând că ar dura zeci de ani), de ce unii se grăbesc "să-şi vândă sufletul" şi resursele "vieţii" lor, conectând parcă un hidrofor care să scoată mai repede apa din bazin, şi sufletul din "afumătoare"... E chiar aşa plăcut stai să fumezi şi să vezi cum viaţa se scurge din noi cu viteză accelerată într-un proces de sinucidere lentă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Nu stiu ce-i cu filosofeala de mai jos.
Tigara are in jur de 4000 de substante, dar 40 din ele sunt nocive noua. Am zis ca nu fumez. Tigarile in putine cazuri fata de cazurile de boli cronice. Vezi ce am scris in al doilea reply, mi-e lene sa repet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu as prea spune sinucidere, iar cel ce fumeaza fumeaza pe propria raspundere, da este o moarte lenta si poate cauza cancer, dar depinde de persoana cat de imuna este, adica sunt fumatori care au peste 70 de ani, chiar cunosc cateva persoane in satul meu. Iar mai apoi ma doare fix in cot de biserica. Oricum in caz ca raspunsul meu te duce la gandul ca sunt fumator, nu nu sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam a răspuns:

E ca si cum ar murii in timpul unei betii.Acesti oameni nu au mantuire.Sa ne amintim de cuvintele Domnului "Nimeni nu poate sluji la doi domni" sau "Sa nu ai alti Dumnezei in afara de mine".

| anonim_4396 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

"In taina invaturilor mele nu exista alt Dumnezeu infara de mine!"- Satan
citat din "Pace fie peste El"

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru anonim_4396):

Du-te si culca-te.satan ala al tau e un bun de nimic.Numai cand vede semnul sfintei cruci ca fumul se evapora laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

:)Chiar foarte amuzant, pe bune glumesti nu?
http://satanismul.blogspot.ro/......satan.html

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru anonim_4396):

Alea sunt toate abureli.satana este un nimeni in drum laughing deja nu mai stie cu ce sa prosteasca lumea, ca deja pe unii cu oamenii de stiinda nu mai poate. Explica-mi tu din viata Sfantului Ciprian cum a fost biruia si facuta de rusine puterea diavolului.De ce nu o putea ispitii pe Iustina sper a cadea in pacatul curviei? Pentru ca ea se inarma cu puterea Sfintei cruci si cu rugaciune catre Domnul Iisus Hristos iar dracul nu putea sa ii faca nimic laughing Plus de asta. In biblie scrie ca se rugau dracii de frica sa nu ii arunce in adanc, se rugau la Mantuitorul, in cazurul indracitului din tinutul Gadarenilor.Si in multe alte locuri se arata puterea lui Dumnezeu si neputinta Lui satan.Atata mandrie are incat el se crede Dumnezeu dar nu e asa nici pe departe.Cand va veni domnul Hristos pe norii cerului ca sa judece pe oameni si pe ingerii cei cazuti si acestia impreuna cu tatal lor lucifer ( stanna) va fi aruncat in iad si se va chinuii in vecii vecilor.Toate blogurile si alte povesti sunt doar pure povesti fara nici o dovada clara oh go on.Nu trebuie sa ma crezi tu acumwinking Ai sa vezi la Judecata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Judecatalaughing ma faci sa rad judecata de care vorbesti e o prostii.

| victor333 a răspuns:

U ce crezi? Stii sa citesti ce scrie pe pachet? acum daca u duci totul la extrema si zici e ca si cum te ai arunca de pe Intercontinental e treaba ta.Cel mai bine e sa ti asumi responsabilitatea pentru ce esti si pentru ceea ce faci si sa ti folosesti logica si ratiunea pentru asta sa nu pui botu la ce zice unu si altu gandeste pentru tine

| Sultan a răspuns:

D.p.d.v. al Bisericii, nu este sinucidere, altfel preotii ar refuza sa inmormanteze un decedat din cauza cancerului obtinut in urma fumatului. la fel cum refuza sa faca slujbe celor spanzurati. pentru fumatori nu refuza, considera doar ca au pacatuit. Pentru un fumator nu e sinucidere, el nu prea e constient de ceea ce face, e doar dependent. Daca ar fi sigur ca odata cu urmatoarea tigara ar muri, sigur nu ar mai aprinde-o. Pentru cei din jur poate parea ca omor din culpa, se gandesc ca invinuitul nu era constient ca poate muri din cauza fumatului.

| Anonimzece a răspuns:

Da asta se numeste sinucidere, deoarece el stie consecintele si tot continua sa o faca.

| teodormaryus99 a răspuns:

Sigur ca este sinucidere. Dar pe langa acest fapt este lepadare de Hristos. Daca te sinucizi te dai pe mana satanei, deoarece Dumnezeu ti-a dat o viata ca sa poti sa te mantuiesti. Ma bucur ca am fost de folos!laughing

| teodormaryus99 a răspuns:

Sunt gay te puphappy

| Importantul a răspuns:

Salut, fumatul este un pacat, pentru o tigare fumata, un preot m-i-a zis ca trebuie sa faci 200 de matani pentru fiecare tigare fumata, fumatul este un pacat dar nu poate fi numit sinucidere.
Sper ca te-am ajutat, daca nu am explicat destul de bine te rog sa imi spui daca nu ai inteles.