| xLionel a întrebat:

Am o mare dilema... Dumnezeu de ce vrea sa ne inchinam lui dimineata, la pranz si seara? Sa tinem post, sa mergem saptamanal la Biserica? Adica lui nu-i convine daca nu facem asta? Sa fiu sincer nu cred in el pana nu-l vad! Trebuie sa vezi ca sa crezi!
Funda pentru un raspuns cat mai clar!

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Buna, pai hai sa-ti zic opinia mea:
Dumnezeu nu vrea sa facem matanii, sa ne inchinam la biserica, etc. de fapt aceste lucruri le-au inventat oamenii care au inventat religia.Pararea mea este ca religia a fost inventata ca sa pastreze controlul asupra oamenilor pentru ca daca nu ar exista religia, in lumea asta ar fi miiliarde de criminali care s-ar plimba in ziua mare sa impuste pe cine apuca. Chiar si daca azi mai sunt specimene dintr-astea nu este chiar asa de rau. Dumnezeu se multumeste cu faptele bune pe care le facem. daca un om merge la biserica si dupa ce a venit de la aceasta isi bate copilul, se imbata, vorbeste urat, face o crima, etc. inseamna ca pentru el nu a insemna nimic iesirea la biserica si mai inseamna ca a facut-o din obligatie. mai cred ca Dumnezeu este o putere care ne incarca pozitiv atunci cand facem fapte bune si cand gandim pozitiv. Ceea ce noi numim satana este energia negativa cu care ne incarcam atunci cand facem fapte rele si cand avem o perspectiva negativa asupra lucrurilor. Eu cred ca nu e nevoie sa ma rog sau sa ma duc la biserica ca sa pot spune ca cred in Dumnezeu. Stiu doar ca trebuie sa fiu buna si sa ma incarc cu energie pozitiva prin tot ceea ce inseamna bunatate. Daca tu nu crezi in Dumnezeu, este parerea ta si nu te oblig sa ti-o schimbi insa parerea mea este ca exista ceva acolo care ne influenteaza si, cu sau fara trup Dumnezeu este prezent pentru mine in viata mea.Eu deci cred in El si fac tot posibilul sa-l multumessc prin tot ceea ce inseamna bun. eu mi-am spus parerea happy. Si retine! Asta e important! Nu Dumnezeu e vrut sa facem matanii si alte lucruri de genul pentru El! Nu ne-a cerut-o, noi am vrut sa facem pentru a sublinia credinta pentru Acesta. happy

| RAY a răspuns (pentru Konata):

Pavel a fost un criminal si este in rai la fel si constatin, ai citit vechiul testament?

| SaveTheNature a răspuns (pentru Konata):

De la mine ai fundahappy inteligent raspuns.

| Konata a răspuns (pentru SaveTheNature):

Multumesc. Apreciez happy

| riri2 a răspuns (pentru RAY):

Despre Pavel nu s-a scris in Vechiul Testament.
Iar despre Constantin nici macar in Noul Testament.
Asa ca ar fi bine sa te documentezi inainte de a face anumite afirmatii.

| RAY a răspuns (pentru riri2):

Cine a spus ca sa scris? ei sunt intemeietori biserici crestine

| Vladuthz a răspuns (pentru Konata):

Doamne daca ai sti cat de aproape esti de adevar, nu multi realizeaza ceea ce ai realizat tu, si ai zis adevarul si nu ti-ai dat seama. Ma refer la partea cu energia, nu cu dumnezeu. Insa daca crezi in el, eu respect asta. O zi buna si ma bucur ca am intalnit pe cineva care a realizat cum sta treaba cu energia pozitiva si cea negativa tongue happy!

| Konata a răspuns (pentru Vladuthz):

Te referi la mine? ^_^

| Vladuthz a răspuns (pentru Konata):

Da ^^

| Konata a răspuns (pentru Vladuthz):

A. Multumesc. Multi cred ca sunt nebuna daca am asa aberatii. dar ma bucur ca cineva le intelege happy.

| Vladuthz a răspuns (pentru Konata):

Nici eu nu's departe de nebunie laughing Ai un id de mess, chiar sunt incantat ca am intalnit o persoana care gandeste asa?

| Konata a răspuns (pentru Vladuthz):

Da, t-il trimit prin mesaj privat big grin.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ionute fiecare religie are traditile sale imprumutate din alte mitologii, crestinismul find o secta iudaica a imprumutat de la pagani acele traditi, in fiecare mitologie saptamanal e slavit zeul preferat si adus sacrifici bine acum acum nu se mai aduc sacrifici, in trecut se faceau se tineau post ca sa fie un an bun, fertil
te apreciez ca crezi doar ce vezi dar vezi ca si ce vezi poate fi o iluzie corect e bine sa ai baza in cea ce percepi cu ajutorul organismului tau plus stiinta care prin metodele ei poate dovedi cea ce exista, argumentul principal al crestinilor e ca ce nu se poate dovedi ca nu exista de fapt exista, in plus credinta in zeii nu are ca baza in dovezi si doar fantezia, o speranta in ajutor divin, viata de apoi etc

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Dumnezeu nu vrea tu ai nevoie de El! Ai dat funda pentru cel mai magulitor si lung raspuns?

| M25M a răspuns:

Daca nu faci tot ce zice El sa faci vei suferi in chinuri o eternitate, daca nu te rogi la el cu toate ca el stie ce ai nevoie vei plati, daca nu ii multumesti mereu ducandu-te la biserica si lasandu-ti banii acolo vei avea de pierdut, daca faci fapte bune toata viata ta si nu superi pe nimeni si nu vei avea vreun pacat dar nu crezi in el in acelasi timp vei ajunge in iad, totul pentru ca te iubeste.

| xLionel explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri... acum mi-am dat seama de un anumit lucru, Dumnezeu trebuie cinstit. Va multumesc celor care m-ati ajutat happy Oricum o sa aflu eu daca exista sau nu Dumnezeu peste 20-30 ani...

| riri2 a răspuns:

Dumnezeu de ce vrea sa ne inchinam lui dimineata, la pranz si seara?

>>> De unde scoti lucrul acesta? In Biblie nu scrie nicaierea ca trebuie sa i te inchini de 3 ori pe zi.
Dimpotriva, Dumnezeu nu doreste o credinta oarba, irationala. Sa nu confundam credinta cu credulitatea.
Adevarata credinta ia nastere in urma unei meditari solide, atente si are drept rezultat increderea in Dumnezeu si Cuvantul Sau, care e logic si bazat pe ratiune.
A NE INCHINA LUI DUMNEZEU inseamna a-i ACORDA ONOAREA CUVENITA. Si pentru a putea face aceasta, trebuie sa ne ocupam cu studiul Bibliei, ca sa stim cum.

Sa tinem post,
>>> Postul nu e impus de Dumnezeu. Mai ales cel declarat oficial. Biblia spune ca atunci cand postesti, sa stii doar tu si Dumnezeul tau. Iar postul nu consta doar in abtinerea de la anumite alimente. Cand postesti trebuie sa fii atent sa nu vorbesti urat despre cineva, sa nu barfesti, sa nu permiti gandurilor negative sa te stapaneasca...
Desi Isus respecta porunca Legii de-a posti, el nu era cunoscut de oameni pentru aceasta practica. Isus le-a spus discipolilor sai ce atitudine trebuiau sa aiba daca tineau post, dar nu le-a poruncit niciodata sa posteasca:
MATEI 6:16–18 16 Când postiţi, nu vă mai luaţi o înfăţişare tristă ca ipocriţii, căci ei îşi schimonosesc feţele ca să arate oamenilor că postesc. Adevărat vă spun că şi-au luat deja răsplata din plin. 17 Dar tu, când posteşti, unge-ţi capul şi spală-ţi faţa, 18 ca să nu le arăţi oamenilor că posteşti, ci Tatălui tău, care este în ascuns. Atunci Tatăl tău, care vede în ascuns, te va răsplăti.

Si de ce a spus Isus ca discipolii sai vor posti dupa moartea sa? (vezi Matei 9:15) - Aceasta n-a fost o porunca. Isus arata ca, la moartea sa, discipolii sai vor fi atat de indurerati, incat nu vor mai simti nevoia sa manance.

sa mergem saptamanal la Biserica?
>>> La biserica ar trebui ca oamenii sa fie invatati pe baza Bibliei, sa fie condusi spre Dumnezeu, insa... stim care e realitatea!
Adica lui nu-i convine daca nu facem asta? Sa fiu sincer nu cred in el pana nu-l vad! Trebuie sa vezi ca sa crezi!
>>> De ce crezi ca exista vant? Doar nu-l vezi! Dar crezi, fiindca ii simti adierea. Vezi rezultatul faptului ca vantul bate, de ex., ca misca frunzele sau alte obiecte.
De ce crezi ca exista curent electric? Fiindca-i vezi efectul, rezultatul: lumina.
Vezi oxigenul din aer? Nu, dar stii ca exista, ca fara el nu poti tu exista.
Tot asa vezi si natura din jur, in toata splendoarea ei, cu muntii falnici, marile si oceanele imense, florile superb colorate, lumea pasarilor, a insectelor, diversitatea, animale deosebite, cerul instelat, ordinea imensa din natura, si, din toate astea poti sa realizezi cat de inteligent sunt toate create, ce putere sta in spatele creatiei, cu cata iubire a fost totul planificat, organizat, conceput.
Exact cum scrie la ROMANI 1:20. . .Căci calităţile sale (ale lui Dumnezeu) nevăzute, da, puterea sa eternă şi dumnezeirea sa, se văd clar de la crearea lumii, deoarece sunt percepute prin lucrurile făcute, aşa că ei (oamenii care nu doresc sa vada aceasta) sunt fără scuză.

Sper ca te-am putut edifica cat de cat...