| MaGicElEmEnt a întrebat:

am o problema. acum cam un an. si chiar si recent.(am 14 ani). cand vorbeam cu cineva despre Dumnezeu, Iisus. cam jumate de ora sau o ora. incepeam sa plang in hohote..motivul:. nu il stiu. ce ar putea fi?
eu am citit pe 'net ca de fapt Dumnezeu ma ajuta sa ma descarc. de toate probleme de pe inima si etc. dar si in timpul hohotelor numa daca imi spuneai "du-te dracu" incepeam sa plang mai tare... dupa ce ma mai linisteam. urma o stare de fericire. e ok.dar in plus era si o stare de frica..cam ciudat ce o sa spun. dar miera frica de insusi Diavolul. ca si cum vedeam tot raul. miera frica. dar a doua zi nu mai aveam nimic.
Deci ce as putea avea? Multumesc f mult anticipat sad.
Dau si funda daca e nevoie!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit ca unii au darul plansului, si au parte de botezul lacrimilor.nu e ceva rau. unii au darul facerii de minuni, altii pe a vindecarilor, unii pe al inaintevederii, altii pe al profetiei.deci poate fi darul plansului despre care nu stiu prea multe.mai cerceteaza.

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Si eu plang de multe ori de bucurie ca sunt mantuita ca Dumnezeu ma iubeste ca a dat pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.Este o stare de har si ea vine de la Dumnezeu.

| Hombre a răspuns:

Esti atat de credula in povesti incat iti provoci stari emotionale puternice de teama pana da-i in plans. Nu mai crede toate aberatiile inclusiv pe ale lui EmaS pentru ca raspunsul pe care ti l-a dat este la fel de inchipuit fara o baza a realitatii.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

De ce crezi ca tu detii adevarul suprem? Afla dragutule, ca esti departe de el! Ia lectii de la Baubaulica.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Si tu si baubaulica sunteti niste dusi cu pluta, numai bazaconii inventati, cum are omu o buba in cur, gata nu esti suficient de credincios, baga matanii.

| Hombre a răspuns:

Mai plangaciosule am crezut ca esti muiere ca numai ele plange din orice, gata ai pus botu' la idioteniile spuse baubaulica ca ai har si in curand faci minuni si vei zbura precum porcu', ce fraier.

| Inferno a răspuns:

N-am nici cea mai vaga idee ce ar putea fi.

| Thunderstruck a răspuns:

In pana mea, te declari crestin dar injuri ca la usa cortului.Esti un ipocrit, nu esti crestin.Tu plangi pentru ca ai ajuns sa crezi atat de tare in niste prostii incat iti pare rau daca nu faci exact ce-ti zic prostiile alea.Probabil esti un ciutan care se simte vinovat din cauza "pacatelor", asta e, daca te duci la biserica cu preotul...Vezi ca unii sunt si pedofili.

| Mădă0611 a răspuns:

Te-au indoctrinat astia pana peste cap, ca ai impresia ca fara dumnezeu nu poti nici sa respiri, iar daca ai un gand rau, ceea ce e normal, ai instinctul de supravietuire, crezi ca ai diavolul in tine. straight face
Exact ce ziceam: credinta in dumnezeu duce in timp la probleme psihice, mai ales daca nu ai destula "experienta de viata" cat sa iti creezi propriu zeu/sa iti personalizezi zeul, asa cum fac cei mai mari.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Eşti îndoctrinat de religioşi şi sensibil la fire.
La început aşa am păţit şi eu.
Fi ateu adică nu mai crede prostiile astea. Eu aşa sunt.
Pe curând!

| Alphawolf a răspuns:

Esti sensibilizat/a. Viata, trairile te-au sensibilizat. Sunt sigur ca pot fi si alte evenimente, fara nicio legatura cu povestea biblica, care iti pot provoca hohote de plans.
O alta problema este ca esti prea superstitioasa, traiesti intens tot ce iti ataca slabiciunile. Frica si emotiile iti sunt ascutite.
Sfatul meu este sa nu te mai preocupe povestea religioasa, sa alungi orice gand religios, sa eviti orice discutie pe aceasta tema si daca se poate sa nu mai crezi tot ce afirma oamenii(din simplul motiv ca scrie intr-o carte).
Ai citit pe net ca Dumnezeu te ajuta sa te descarci, etc... dar de fapt ai citit parerile oamenilor, care nu au de unde sti nici macar daca exista Dumnezeu, sau daca povestea biblica contine un "sambure" de adevar. Cand este vorba de credinta afirmatiile oamenilor sunt egale cu zero, pentru ca ele nu se pot sustine cu nimic dovedit.

| Zenit313 a răspuns:

Este basm antic,desertic,inventat de niste ciobani salbatici si inculti,care credeau ca pamantul este plat,si povesteste despre un Dumnezeu sadic,psihopat,imoral,brutal,criminal,rasist,egoist,gelos si ipocrit.

Daca plangi la un asemenea basm,esti o fire slaba,nu ai incredere in tine, si acest basm stupid iti ridica moralul, pentru ca iti place sa crezi numai ceea ce iti place.

Mos Craciun(Dumnezeu) NU exista, nu primesti daruri dupa moarte daca esti cuminte.

Bau-Bau(Satana) nu exista din momentul in care te-ai uitat prima data in dulap si sub pat.

Ai nevoie sa ai incredere in tine, sa te informezi si educi singura in legatura cu aceste povestii de adormit copii.

Este ciudat ca la 14 ani sa mai gandesti ca un copil de 5-6 ani.
Trebuie sa te informezi si asa o sa te maturizezi.

Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Magic? in credinta fiecare trairile lui, experientele lui, nu trebuie sa te certi cu toti incuiatii.in religia ortodoxa, avem explicatii pentru tot ce intalneste in viata omul traitor pe pamant.si raspunsuri ce nu frizeaza absurdul ci dea dreptul care satisfac si un spirit cercetator si unul mai putin cercetator, si unul credincios si unul laic.deci lasa -i pe ceilalti si cerceteaza-te singur.vei sti ce e cu lacrimile tale. bunicul meu pe patul de moarte, om care a facut doua razboaie, plangea ca un copil, de necaz ca nu s-a pocait mai devreme, si de fericire ca l-a cunoscut pe Dumnezeu.tooata ziua canta canta muzica religioasa,{PSALMI}. deci nu te poate intelege cineva care nu simte.

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate aceste "trairi" sau "experiente" au fost explicate cu mult timp in urma!
Dovada clara, un om un pic informat, nu are cum sa fie credincios!
Puneti mana si cititi, lasati povestile SF si imaginatia.
Maturizati-va.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zenitule? nu accept niste explicatii prostesti care cad la prima proba, venind altul mai apoi cu alta explicatie.io cercetez singur si vad ce e minciuna invelita in spoiala si ce e adevar. deci fiecare cu povestile lui pana la proba de necontestat.

| TomaSorinel1974 a răspuns:

Fiindca il iubesti

| MaGicElEmEnt explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. si sunt inca deschis sa astept pareri.
PS:Sunt baiat happy

| Zeflemitoarea a răspuns (pentru MaGicElEmEnt):

Dacă eşti băiat şi plângi când auzi de basme gen, eşti eşuat.

| MaGicElEmEnt explică:

Si acum numa ce am ajuns de la biserica. ca am fost cu profa' de religie. si i-am zis si lui ce s-a intamplat. si a zis sa vin marti sau miercuri sa-mi faca o slujba :-s!