| Myrena a întrebat:

Buna TPU....am sa raspund la niste intrebari la scoala....Ma puteti ajuta? Intrebarile sunt:
1.Care credeti ca sunt urmarile orbirii trupesti? Dar cele sufletesti?
2.Care dintre cele 2 tipuri de orbire este mai grava? De ce?

7 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

1.a- cazi, te impiedici, ai nevoie de cineva
b- sa nu vrei sa crezi, sa nu ajuti, sa faci numai rele
2.a -cea sufleteasca
b- e usor de diferentiat

| HueyFreeman a răspuns:

1. Nu mai vezi...ce-i asa greu? Si aia "sufleteasca" se refera la ateism banuiesc.
2. Prima, caci a 2-a reprezinta o forma de libertate.

| Zenit313 a răspuns:

Dumnezeu iti ofera libertate, dar te tortureaza pentru eternitate daca nu esti un sclav si nu il asculti(pacatuiesti)si in acelasi timp iti spune ca te iubeste!
Daca spui asta, pleaca profu' din clasa! laughing

| dracu14 a răspuns (pentru Zenit313):

Nu pleaca, ii da 4 ca asa am patit si eu laughing

| EvangelineDS a răspuns (pentru dracu14):

Wow! Numa' atat?! laughing Ce ii zisi atat de grav incat meritai asta? |:

| Maomau a răspuns:

1 Una urmarile orbirii trupesti este sa te pocaiesti si orbirea sufleteasca este sa iti vinzi sufletul lui Christos pentru ca acesta se recunoaste ca fiind Stapanul Cheilor Iadului Vezi Apoc 1.18
2 Amandoua sunt grave, dar mai grava este sa te inchini Sefului Iadului, adica lui Christos ca lui Dumnezeu!
Din cauza ca Dumnezeu nu te va ierta pentru aceasta fapta, cu atat mai mult cu cat prima porunca este aceea sa nu te inchini alui Dumnezeu decat mie, adica lui Yahwe, deci nu lui Christos, caci acesta se recunoaste singur in Apoc.22.16 ca fiind Luceafarul adica in Limba Latina LUCIFER!

| AdeeXd a răspuns:

Stiu sa iti raspund doar la a doua. orbirea sufleteasca este mai rea decat cea trupeasca. Daca orbul trupesc nu vede lumina soarelui fizic, orbul sufletesc nu-L vede pe Soarele dreptatii si Parintele luminilor. happy