| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Am si eu nevoie de niste raspunsuri:
1.Voi mai degraba credeti in existenta reincarnarii sau a Raiului si Iadului? Si care e treaba cu Purgatoriul?
2.Ce parere aveti despre "contractele dintre suflete"("soul contracts")?
3. Puteti sa imi recomandati carti despre Rai/Iad si reincarnare? Eu am mai cautat, insa nu am gasit
Multumesc tare mult! Si sper ca nu am gresit categoria.

Răspuns Câştigător
| Kossmynos a răspuns:

Credinta în reîncarnare= înseamna eretism, Dumnezeu a creat lumea aceasta, si pe om dupa chipul si asemanarea sa, si i-a daruit raiul sa vietuiasca, Dumnezeu i-a spus protopărinților nostri Adam si Eva ca plata pacatului este moartea, moartea înseamna chinul fara de sfarsit în focul iadului, religia-crestina ne spune ca nu exista cale de mijloc, sufletele dupa moartea trupeasca ajung ori în iad ori în rai, pe cine ai urmat în aceasta viata cu acela vei fi în eternitate, purgatoriu= eretism. Pentru a cunoaste adevarata cale de urmat în aceasta viata, Dumnezeu ne-a lasat scris prin apostolii sai, prorocii si toti sfinti tot ceea ce trebuie sa stim, scriptura, biblia, vechiul si noul testament si toate celelalte carti ale religiei crestine în care este scris pe întelesul tuturor, aceste carti le gasesti la biserica si la manastiri, eu am multe carti si le-as dona celor ce doresc sa le citeasca

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tot ce găsește mâna ta să facă, fă cu toată puterea ta, căci în Mormânt*, o locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoștință, nici înțelepciune. Verset biblic, conform bibliei nu exista viata de apoi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nici, nici.
2. Părere proastă.
3. Nu pot.

| lpavel a răspuns:

In lumea crestina nu exista reincarnare si nici contract de suflete! Asta se intampla numai in filme...
Purgatorul este un loc cu foc unde nu exista diavoli si unde merg sufletele care au crezut in Dumnezeu, acolo se curata de pacate prin foc apoi merg in rai!
Iadul este o groapa mare cu foc si pucioasa in care sunt si diavoli/demoni de tot felul, in care merg sufletele care NU au crezut in Dumnezeu si vor ramane acolo pentru o eternitate, nu vor mai iesi de acolo niciodata!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru lpavel):

Iadul nu e tocmai așa cum îl descri. De fapt e ceva mai complex și mai mult decât să fie un anumit loc e mai degrabă o stare a sufletului.

Îmi place să folosesc metafora asta: iadul este să mori de sete, Dumnezeu să-ți ofere un pahar cu apă, dar tu să fii prea orgolios/frustrat să accepți paharul cu apă. Ăsta e iadul.

| lpavel a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Unde ai citit bazaconiile astea? laughing iti recomand biblia!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru lpavel):

Doar fiindcă nu înțelegi ceva nu înseamnă ca sunt bazaconii. Ateii râd de noi creștinii ca noi chiar credem că iadul este un loc undeva sub pamant unde arde cine stie ce foc si oamenii sunt chinuiti acolo. Cine îi chinuie și de ce? Se razbuna Dumnezeu pe ei? Înseamna ca Dumnezeu e rău și razbunator. Întelegi acum de ce ateii nu ne iau în serios?

| lpavel a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cine zice ca iadul e sub pamant? laughing iar vorbesti prostii! Iadul ca si raiul e intr-o alta lume, intr-o alta dimensiune in care nu exista trup, nu exista nimic ce poti prinde cu mana... E o lume total diferita de a noastra!

| fllu07 a răspuns (pentru lpavel):

Ai și dovadă biblică pentru ideile astea, sau asa a spus popa. și gata. Luăm de bun, ca trebuie sa credem doar, nu sa și cercetăm.

| CostinAlamariu a răspuns:

1. În Rai și Iad, în niciun caz în reîncarnare. Purgatoriul este ideea romano-catolică că oamenii care au murit cu anumite păcate mai puțin grave ajung într-un loc "de mijloc" unde sunt arși de un foc (probabil spiritual) până sunt puri și atunci sunt demni să intre în rai. Ideea de purgatoriu e oarecum sinonimă cu ideea de purificare (prin foc în special).

2. N-am auzit de așa ceva. Probabil o idee puerilă.

| Seba2013 a răspuns:

Da eu cred. Se zoomorfeaza, ajung mutanti si duc o viata fara Iisus. Purgatoriul, spovedirea si confesiune (pentru ca pana nu ierti pe fratele tau si te speli de pasiunea urii nu te poti apropia de El si nici nu te asculta). Asa si ei trebuie sa faca o decantare (transfigurare) ca sa ajunga oameni cu inima curata inapoi. Sunt multe carti dar acum nu mai stiu numele. In Biserica Lui afara erau niste bai in care trebuiau sa se spele cei care vroiau sa se apropie de El. Mai erau si niste zone de sacrificiu in care trebuia sa se mortifice pacatul(prin ardere, post, abstinenta, infranare, etc., se deduce ca te lupti cu pacatul). Si dupa aceea ajungeai la El. Deci ordinea, norma si política este sa fim Sfinti. Ca unu care era sfant, nu mai avea asa mare nevoie de aceste norme. El le avea deja insusite in carácter. Iar ca sa ne credem singuri fara legi, norme, ordine asa cum se invata azi nu se poate. Ratiunea este goala are nevoie de un glas. Suntem supusi spatiului, in el ne desfasuram. Iar in el gandim daca nu normele lui Dumnezeu a altuia. Alte ordini si alte prioritati in viata. In afara nu exista spatii goale ci totul este ocupat si menajat. Ceea ce nu ai luat tu in consideraré, altii au luat. De aceea sunt la putere.

https://youtu.be/3MjwufcLk3A

https://youtu.be/kzD9NyWninI

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

1.Cred in Rai si Iad. Purgatoriul este un loc de purificare in care oamenii trebuie sa petreaca o anumita perioada de timp pana cand pacatele lor sunt iertate si pot sa ajunga in Rai.Aici ajung oamenii care nu au fost buni, dar nici rai ca sa merite Iadul.Este un concept prezent la catolici, nu este mentionat clar in Biblie, iar credinta catolicilor in acest loc este data de interpretarea fortata a unor versete din Noul Testament.
2.Nu cred in asa ceva

| pacatosulBogdan a răspuns:

Despre reincarnare s-a mai raspuns. In Biblie, lucrurile sunt clare: Matei 17:3, Luca 9:30, Evrei 9:27
Purgatoriul este o inventie si o erezie papistasa, printre atatea erezii papistase. Papismul insusi este o erezie. Daca ar fi asa de simplu, ca sufletele sa arda intr-un loc un timp, sa se curete de pacate si apoi sa se mantuiasca, nu ar mai fi fost nevoie de intruparea lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu si de chenoza, patimile si jertfa Sa de pe Sfanta Cruce!
Nicaieri in Biblie nu scrie despre vreun purgatoriu!
Iti recomand Biblia Ortodoxa pentru aceste subiecte: rai/iad si pentru multe altele. Biblia este Cartea Cartilor, cea mai relevanta carte de invatatura/indreptare/mustrare scrisa vreodata, deoarece contine adevarul despre lume, viata, mantuirea pe care ne-a castigat-o Dumnezeu cu pretul Sfantului Sau Sange.