| Omega233 a întrebat:

am si eu o intrebare (logic- duh!). Sunt curioasa sa stiu daca personajul Moise din Biblie chiar a existat in realitate, ca eliberator al evreiilor din vechiul Egipt sau este doar o poveste din Biblie?

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

După cartea Exodul evreii plecați din „țara lui faraon", cu copii cu toți erau peste un milion.
Nici o scriere egipteană nu vorbește de așa ceva, sau acea scriere nu a fost descoperită încă.
Până la proba contrară, totul este numai cretinism și halucinație tipică bibliei.
O fi fost și unul Moise, pe acolo, dar nu știu să existe dovezi clare, care confirme tâmpeniile, din cartea Exodul și următoarele, unde se face vorbire despre Moise.

| RAY a răspuns:

Mosie e anup din mitologia egipteana =personaj imaginar

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Încă nu au fost descoperite dovezi care să ateste clar existenţa lui Moise. Dar asta nu înseamnă că el nu a existat. Cu ceva timp în urmă se spunea şi despre alte personaje biblice, cum ar fi regele babilonic Belşaţar, că era mit. Dar după aceea sau descoperit lucruri care au confirmat istoricitatea lor. Mai mult, cel puţin trei religii - uidaică, musulmană şi creştină - recunosc că Moise a fost o persoană reală şi remarcabilă.

| MishuD a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nope, nu e nici o dovada ca a existat acest Moise despartitor de ape. Desi daca a existat e posibil ca el sa fi fost prieten bun cu Fat Frumos, Zmeul si Harap Alp (ba chiar era spiritul petrecerii acest moise, imagineaza'ti glume ce ar fi putut sa faca pe seama lui Setila laughing )

Si apropos, cele trei religii au aceeasi radacina. In antichitate erau fix acelasi rahat din care au "evoluat"(cuvant prea mare pentru o dogma, dar fie) cele trei mari religii.
Daca nu poti sa pricepi asta gandeste-te la crestinism care a inceput ca o secta a religiei iudaice si apoi s-a impartit in vreo 3 secte mari si nenumarate mai mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum stefan cel mare, mihai viteazul, mircea cel batran sant povesti in istoria noastra.sau asa cum ne-am nascut noi din daci si din romani.

Răspuns utilizator avertizat
| CryChristiAN a răspuns:

Ba a existat, dar mormantul lui Moise nu s-a gasit nici astazi ca se spune ca Dumnezeu Insusi l-a ingropat.

| Thunderstruck a răspuns (pentru CryChristiAN):

Vladut, si Poneiul Roz a existat, dar nu s-a gasit nici azi mormantul lui, deoarece se spune ca Insusi El s-a ingropat.Si apoi a inviat a 3-a zi.Si-apoi s-a ridicat la ceruri si de-aia nu putem sa-l mai vedem, dar tu trebuie sa crezi in el, altfel o sa arzi in iad pentru o singura, o singura eternitate.