| xLoveUx a întrebat:

Am si eu o problema si as vrea ca numai crestinii sa-mi raspunda! Am 13 ani si sunt fata. si uneori imi vin ganduri de genul :,,Daca Dumnezeu nu exista?`` si imediat dupa ce-mi vin astfel de ganduri zic,, Doamne iarta-ma`` fiindca stiu ca zic o mare prostie... sau atunci cand ma rog seara, in timp ce ma rog tot asa ganduri imi vin, si nu stiu de ce. adevarul e ca nu m-am spovedit de mult timp, insa as avea nevoie de ajutor, fiindca simt ca ma indepartez. parintilor imi e cam rusine si frica sa ii intreb sau sa le spun, si credeti-ma nu ar fi o solutie. o sa ii zic si duhovnicului, dar pana atunci, ajutati-ma voi! Ce sa fac sa nu mai am astfel de ganduri si sa am convingerea totala ca Dumnezeu exista? Repet, eu cred cu adevarat si sunt convinsa ca Dumnezeu exista, nu-mi explic insa gandurile acestea... si inca o intrebare: Acest pacat, daca este pacat, se iarta la spovedanie? Multumesc mult. :*

22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

La varsta ta inca nu ai discernamant.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Inferno):

Dar parintii ei au... si iau bagat in cap numa nasolii

| danay72 a răspuns:

Faptul de a studia Biblia te poate ajuta in aceasta privinta sa nu mai ai indoieli cu privire la Dumnezeu.de un real folos poate fi situl www.jw.org

| mODIN a răspuns:

Buna,eu sunt Victor, am 14 ani si am trecut prin exact aceeasi problema.Si eu imi puneam adesea intrebarea:"Daca Dumnezeu nu exista". Timp de aproximativ 2 ani am fost confuz.Ma rugam, ii multumeam pentru toate lucruriile bune, mergeam la biserica etc.Pana la urma am aflat raspunsul, si te rog as citesti raspunsul pana la capat:NU exista nici un Dumnezeu. Chiar daca exista, cine e acest Dumnezeu? Este cel crestin? Cel musulman? Cei hindu? Cei vikingi? Cei egipteni? Au existat sute de religii facute de oameni care nu-si explicau anumite lucruri.Nu exista nici o dovada ca Dumnezeu exista, cu atat mai putin ca este cel crestin.Am renuntat complet la credinta cand mi-am dat seama ca cele 10 porunci facute "la misto". Primele 4 porunci spun cam acelasi lucru, iar daca porunca:"Sa nu doresti ce nu e al tau" ar fi fost inaintea celei:"Sa nu furi", ar fi economisit un loc pentru o porunca precum:Nu viola, de care nu se pomeneste nimic in cele 10 porunci.Este clar ca aceste porunci nu sunt facute de cineva perfect.Si mie mi-a fost frica la inceput sa renunt la religie, dar frica a disparut complet cand mi-am dat seama ca chiar daca exista Dumnezeul crestin, dupa ce mor el va lua in considerare dovezile care mi-au fost puse in fata ale inexistentei lui, si nu ma va judeca pentru asta. Daca vrei sa mai vorbim, spune-mi printr-un mesaj. happy

| fllu07 a răspuns (pentru mODIN):

Stii, s-ar putea sa nu ai dreptate. cred ca fara sa vrei, sau, poate vrei, sa excluzi din ecuatie dovezile care le ai ca dumnezeu exista. uite-te numai la creatia care ne inconjoare, la corpul uman, la cat de complex este creat, la structura genetica, la ADN, crezi ca au aparut din intamplare? cand vezi o masinarie sofisticata care poate face multe pieste in diferite unghiuri, si diferite materiale, si diferite cote, ce-ti zici? ce inteligent a fost cel care a creat-o, nu? nu poti atata vreme cat esti in viata sa il ignori, si apoi dupa moarte sa crezi ca iti va da circumstante atenuante, va zice ca meriiti sa invii ca atunci cand ai auzit despre el, ai auzit numai lucruri negative, si le-ai crezut. si, prin urmare, nu esti vinovat ca nu ai crezut in Dumnezeu. dovezi sunt pe toate gardurile, doar sa vrei sa le iei in seama. si ca o idee de incheiere, in evrei 11:6 se spune ca Dumnezeu exista, si ca devine rasplatitorul celor ce il cauta staruitor. observa te rog: STARUITOR. cand esti in pericol sa ramai corigent, cum te rog de profesor sa te treaca? cat de mult te milogesti? eeh, cam asa ar trebui sa-l cauti si pe Dumnezeu. si daca vrei sa il gasesti, si procedezi asa, va trimite cu siguranta pe cineva la usa ta.winking

| Katczinsky a răspuns (pentru mODIN):

Se pare ca Domnul Cornilescu si-a facut treaba cu tine. Ti-ai facut temele asa cum ti-a spus el. Sa vezi ca daca ai sa incepi sa crezi putin in Dumnezeu, domnul Cornilescu o sa te taie de la pompa cu duh mincinos. happy Nu ma complic sa-ti explic tie fundamentele crestinismului pentru ca oricum stiu ca un copil de 14 ani nu le-ar intelege. Insa uite ceva ca fapt divers. Daca Dumnezeul in care tu nu crezi ar fi facut poruncile perfecte (precum este el) nu crezi tu oare ca perfectiunea este mult prea mult pentru imperfectiunea in care zace omul? N-ai absolut nici o sansa sa intelegi perfectiunea. Nici tu, nici eu, nici un om. Cele mai frumoase lucruri nu sunt perfecte. Mai citeste niste carti si ai sa observi ca in spatiul cosmic nu exista perfectiune. Acest tot ce da batai de cap stiintei si tie, unui copil de 14 ani, a fost construit atat de frumos dar imperfect. Nu crezi ca toate acele lucruri din univers necesita un creator? Oare teoria Big Bang nu este o absurditate? Stii cum incepe teoria Big Bang? "La inceput a fost nimic..." "Apoi BANG si a aparut universul" Ti se pare in regula? Ce ai de pierdut? Motive sa crezi sunt astronomice. Citeste Biblia si ai sa vezi ca Dumnezeu nu este milos cu blasfemiile.
Sa zicem ca nu crezi in Dumnezeu, dar El exista...*oops aici nu e bine pentru tine* Sa stii ca in iad nu sunt chioscuri sa-ti iei tigari; nu ca nu ai avea de unde sa le aprinzi. Apoi sa zicem ca El nu exista...scuza-ma ce ai avut de castigat?
Petre Tutea a spus ca ateii sunt mai rai ca diavolii pentru ca diavolii cred in Dumnezeu. As putea sa-ti explic mult mai multe. Pot sa-ti explic de ce Crestinismul e religie adevarata, pot sa-ti explic totul sa te fac sa crezi in Dumnezeu. Dar intre mine si tine nu exista nici o legatura. Tu esti mort. Din punct de vedere spiritual, tu esti mort. Eu, crestin sunt inca viu. Iar intre viata si moarte nu exista nici o legatura.

| Ađřıαηηα a răspuns:

Ea vrea doar sa traiasca in continuare in minciuna si sa fie orbita de asa zisul Dumnezeu. Ce n-ai inteles? laughing

| RAY a răspuns:

Daca respecti noul testament ca aia e cel mai important eu te apreciez pentru asta dar daca doar crezi asa sa crezi e egal cu a nu crede

| milan9 a răspuns:

Un argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică. happy

- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| milan9 a răspuns:

De ce oare Divinitatea păstrează totuşi discreţia în privinţa PREZENŢEI Sale în lume?

Datorită diferenţei imense dintre om şi Dumnezeu, Acesta, în relaţie cu omul, dintr-un fel de precauţie (pentru evitarea profanării inutile), păstrează o oarecare distanţă.

Distanţa pe care divinul o impune nu este totală în privinţa dovezilor, pentru a lăsa suficient spaţiu libertăţii omului, care astfel poate singur şi sincer, să caute pe "Dăruitorul" vieţii sale.

| milan9 a răspuns:

Omul, dacă doreşte, îşi poate arăta deci minima recunoştinţă, sau, se poate strădui să-L refuze pe Dumnezeu, să găsească o justificare pentru a nu se simţi nevoit să facă acest lucru (asta chiar şi dacă nu este deloc un lucru greu, ci unul care îi oferă sentimnet de siguranţă şi împlinire).

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Departarea de Dumnezeu s-a facut de la tine nu de la El

| Radu284 a răspuns:

Nu cred ca ai o convingere totala ca Dumnezeu exista daca uneori te intrebi "Dar daca nu exista?". De fapt, nu prea cred ca este posibil sa ai o convingere totala ca ceva exista fara niste dovezi foarte bune.

Eu personal nu cred in Dumnezeul crestin, dar cred intr-un creator al universului. Pe de alta parte, daca esti crestina, trebuie sa intelegi faptul ca atata timp cat te comporti intrr-o maniera consistenta cu sfaturile lui Isus, nu o sa ai mari probleme dupa moarte. Nu o sa vina 'doamne doamne' sa zica: "OMFG, te-ai indoit de cateva ori de existenta mea, acum du-te-n iad! 11!"

Cat despre duhovnic, as putea s apun pariu pe orice ca si el mai are uneori dubii happy

| Exilee a răspuns:

Este absolut normal sa te intrebi. Daca ne gandim, chiar si apostolii de fata cu Insusi Domnul Iisus Hristos au avut mici urme de indoiala, scepticism, insa prin Invierea DOmnului Iisus Hristos, toti ( cei care I-au urmat in invatatura, dar si fariseii ) s-au convins ca El este Messia, FIul lui Dumnezeu.
NU este un pacat, ci este alegerea noastra.

Eu unul sunt sigur in existenta Dumnezeului in Treime ( Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Sfantul Duh) deoarece ma bazez pe faptul ca El detine toate tainele stiintei ( tot progresul toata lumea cuantica toate legile Universului sunt guvernate de catre Cuvantul lui DUmnezeu).
Da. Este bine sa-i spui duhovnicului si de-asemnea poti lectura SFanta Scriptura, incepand cu Noul Testament. Aceasta carte, Biblia, a schimbat multe vieti si multi s-au intors la Dumnezeu cel viu.

TOata complexitatea corpului uman ( alcatuirea ochiului de exemplu, toate elementele chimice prezente in structura Pamantului), dar privind si pe plan vegetal ( florile multicolore) si animal ( delfinii, marea) si tot ce ne inconjoara nu sunt rezultatul unui proces cretin numit evolutionism ( sustinut de unii lipsiti de imaginatie-scuze nu vreau sa trezesc conflicte), ci de creationism.

Nu, nu este pacat sa ai urme de scepticism. Avem o viata inainte.
Poti sa cercetezi big grin

"crede si nu cerceta" nu apare nicidecum in Biblie.Ba chiar Insusi DOmnul Iisus Hristos vrea sa cercetam, insa sa CULEGEM TOT CE ESTE BUN SI FOLOSITOR.

Asta inseamna viata vesnica si anume cunoasterea lui Dumnezeu.
" Si aceasta este viata vesnica, sa te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat si pe Fiul Tau pe Care L-ai trimis in lume" spunea DOmnul Iisus Hristos in rugaciunea Lui din gradina Ghetsimani.
Sanatate multa si o seara frumoasa!

| iurii75 a răspuns:

Evrei 1:11 scrie Credinţa este aşteptarea sigură a lucrurilor sperate, demonstrarea evidentă a realităţilor care totuşi nu se văd.
Credinţa trebuie să aibă o temelie solidă, să se bazeze pe dovezi. Te-ai gândit vreo dată ce te-a motivat să crezi că Dumnezeu există?

| Moisie a răspuns:

Atata timp cat gandesti, adica iti vin ganduri, este bine!
Rau va fi atunci cand NU vei mai gandi si vei crede totul asa a proasta!
Spovada este doar o ticalosie securista in care te torni singura preotului astfel ca securistii sa te tina sub control si sa-ti faca un dosar.
In Biblie nu ti se cere niciodata sa te spovedesti.
Nu-i mai zi duhovnic unui popa care treiseste din mincina si sarlatanie si care este platit de stat ca sa te toarne la SRI!
Nu uita, nu exista pacat mai mare ca prostia, si nu uita ca Dumnezeu nu-i iarta pe cei care ii incalca Legea, si biserica crestina exact asta face, iti spune ca Legea lui Dumnezeu nu mai trebuie urmata ca e "veche"!

| Moisie a răspuns:

De ce vrei raspunsuri numai de la crestini?
Preferi sa asculti doar minciuna si Nu vrei sa auzi si adevarul?
Ca sa ajungi sa iei o hotarire corecta trebuie sa asculti si o parte si alta, asa fac si judecatorii in sala de judecata!
Sau tu nu vrei sa judeci, adica sa gabdesti la ce e bine pentru tine?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Probabil că tu crezi în Dumnezeu pentru că aşa te-au învăţat părinţii. Dar, odată ce te maturizezi trebuie să te convingi personal dacă ceea ce ai învăţat de la părinţi este corect sau nu. Pentru a fi sigură de existenţa lui Dumnezeu acum tu trebuie să cercetezi pentru a-ţi forma propriile convingeri. Aici poţi găsi o sursă bună de informaţii care te pot ajuta să cântăreşti ambele opinii: există un Creator sau nu: http://wol.jw.org/ro/wol/lv/r34/lp-m/0/11020

Cele bune!

| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Buna! Sper sa-mi citesti raspunsul pana l capatwinking.
Eu una cred in Dumnezeu, mereu ma rog si cateodata merg la biserica. Si chiar si eu m-am intrebat de mai multe ori ''Exsista oare acest Dumnezeu?''. Si raspunsul e ca DA, EXSISTA!
Dumnezeu e iubirea neconditionata, care te apara de toate relele. Daca tu crezi, iti vor fi ''aratate'' dovezi!
Si nu nu-i pacat daca-ti pui intrebarea aia!
Multa pace si iubire in suflet sa ai! :*
fundita?

| Omega233 a răspuns:

Iţi dai seama că aici părerile sunt împărţite. Din moment ce astfel de gânduri încep să-ţi străbată mintea nu se vor opri. Poate acum nu le dai importanţă, dar peste un an-doi vei reveni la ele şi vei încerca chiar să le găseşti răspunsuri pertinente, uşor uşor plauzibile chiar şi pentru mintea ta de creştin convins. Răspunsul la întrebare nu-l vei găsi aici, e decizia ce alegi să faci însă puterea de convingere e foarte mare de ambele tabere aşă că puţină informaţie în plus nu ţi-ar strica. happy

| xLoveUx explică:

Eu nu sunt de acord cu tine, insa. daca realizezi ca dupa ce mori vei fi totusi judecat de cineva, acel cineva fiind Dumnezeu... ar trebui sa stii ca este un mare pacat sa renunti la credinta si sa crezi ca Dumnezeu nu este perfect, sau ca poruncile sunt facute la misto. Eu te sfatuiesc sa te intorci inapoi la religia ortodoxa, fiindca nu vei regreta! Era o vorba: Daca Dumnezeu nu exista si eu cred, nu pierd nimic. Dar daca Dumnezeu exista iar eu nu cred, atunci pierd totul! Ai grija, inca ai timp sa te indrepti happy merci ca ai raspuns la intrebare. Eu oricum cred in Dumnezeu si voi crede toata viata. happy