| anonim_4396 a întrebat:

Am un gand care ma framanta de un an aproape.

Sunt baiat, am 22 de ani aproape si provin din familie de penticostali. Am pacatuit mult pana acum si tot la pacat imi cam sta gandul in continuare, dar ma gandesc si la Dumnezeu, mai ales de un an aproape.

Toata viata mea am zis ca nu o sa ma pocaiesc niiciodata si ca o sa-mi traiesc viata la maxim fara Dumnezeu, dar de un an aproape ceva s-a schimbat. Am inceput sa ma gandesc la Dumnezeu chiar daca inainte nu doream deloc sa-l cunosc si nici nu prea credeam in el. Am inceput sa ascult predici, am inceput sa citesc tot felul de lucruri din biblie si sincer chiar mi-a placut.
Dupa asta m-am gandit ca daca Dumnezeu ar exista, iar biblia ar fi adevarata, atunci m-as bucura enorm sa fiu si eu acolo sus.
Deja incepeam sa cred in el si eram vrajit de ce scria in biblie, iar dorinta de a ajunge acolo sus era foarte mare.

De un an cam asa tot imi vine un gand in cap, ca daca i-as cere lui Dumnezeu sa imi dea o boala care sa ma distruga intr-un timp foarte scurt si prin aceasta boala eu sa ma pocaiesc si cand sunt gata atunci sa mor, oare m-ar asculta?

Pe langa asta, imi vine alt gand asemanator, cum ca sa ma pocaiesc, ca dupa Dumnezeu o sa ma ia la el imediat.
Sincer, eu chiar m-as bucura daca m-ar asculta si ar fi asa, as renunta la toata lumea asta si m-as pocai, ca stiu ca in timp scurt scap de aici si ajung la el. Nu mi-ar mai pasa deloc de viata asta si ca sunt tanar daca ar fi asa.
Ma gandesc la asta cu o fericire nemarginita.
Tresar de bucurie numai cand ma gandesc, ca daca m-ar asculta, ce fain ar fi.
Daca m-as pocai, sincer, nu as vrea sa mai traiesc aici pe pamantul asta, as vrea sa fiu acolo imediat, e o dorinta foarte mare si parca simt ca daca m-as pocai, Dumnezeu m-ar lua la el.
Tot imi vine in gand ca, pocaiestete, ca dupa te iau la mine.

Oare gandul asta este din parte lui Dumnezeu pentru mine ca sa ma mantuiesc si sa ajung in rai imediat?
Ca pe langa gandurile astea mai am si alte ganduri, dar ganduri de sinucidere, fiind si in depresie si cu alte probleme, ca problemele pe care le am m-au facut sa ma gandesc la Dumnezeu si sa-mi doresc sa ma pociesc si sa ajung acolo imediat.
Parca am doua optiuni in fata, si trebuie sa aleg una dintre ele.

Voi ce parere aveti despre asta?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Puterea, iubirea si bunatatea lui Dz e atat de mare, de sunt spitalele pline cu bolnavi, iar iubirea si puterea infinita a lui Dz nu-i ajuta cu nimic. Daca Dz nu e in stare sa faca un lucru mai usor, sa ajute cativa oameni din spital, e lesne de inteles ca nu poate da nici viata vesnica nici rai. In povesti totul e frumos, dar realitatea e alta. Nu exista nici Dz, nici viata dupa moarte, asta e realitatea. Citind povesti, poti crede orice, dar nu e cazul sa traiesti intr-o fantezie si sa iti ghidezi viata dupa povesti. Trebuie sa iti dai seama ce inseamna viata vesnica. Inseamna miliarde si miliarde de ani si tot nu se termina. Daca nu iti place viata asta din care ai trait doar 22 ani, cum iti va placea o viata de miliarde si miliarde de ani? Cine iti da asa ceva, un infinit pentru ceea ce faci intr-o viata finita, adica nimic? Dz cel puternic si iubitor din poveste, a carui iubire si putere inseamna spitalele pline cu bolnavi? Slabe sanse. Fantezia ramane fantezie.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Poate ca ai dreptate, poate ca nu exista D-zeu, habar n-am.
Eu ba cred, ba nu cred.
Nici nu stiu in ce sa mai cred, sincer.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca exista, era mai vizibil. Daca avea putere si iubire, gasea un mijloc de comunicare cu oamenii, ii ajuta si in viata finita si in presupusa viata vesnica, nu lasa oamenii sa-si faca rau unul altuia si nu avea nevoie de minuni si de povesti aflate sub semnul intrebarii care sa-i demonstreze existenta, puterea, bunatatea si iubirea. Daca o luam logic, vedem niste povesti scrise de oameni, nu de Dz, povesti rastalmacite mii de ani pentru a da impresia ca sunt reale si ca au legatura cu realitatea, dar in fapt sunt lipsite de logica, de coerenta si de legatura cu realitatea. De exemplu, o viata vesnica, infinita inseamna ceva enorm, mai mult decat inseamna orice, nici Soarele nu are viata infinita, deci cum ar putea obtine o viata infinita, un om simplu, care traieste putin si tot ce face in acea viata finita pe care o are e practic egal cu 0. A primi o viata vesnica pentru ceea ce faci intr-o viata finita e mai ceva decat a cumpara pentru 0, 00000001 lei toate casele de pe Pamant. E o fantezie, de aceea merge bine doar in povesti, nu si in realitate.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Ai perfecta dreptate.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta numesti tu pocainta?
PENTICOSTAL SECTA a apărut în 1901 în America înființată de CHARLES FOX PARHAM (CUNOSCUT CA HEMOSEXUAL )

Tu citesti biblia modificata si copiata la un homosexual din America?

Zici ca ai citit biblia, hai sa citim impreuna ce zice despre secta false ca voi.

Voi sunteti secte false. Definitie secta: Comunitate religioasă desprinsă de biserica https://dexonline.ro/definitie/sect%C4%83

Hristos condamna sectele :
Hristos a întemeiat o biserică, pe care porțile iadului nu o vor birui
(Coloseni 1, 24; 1 Cor. 11, 22; 15, 9; Fapte 20, 28; Gal. 1, 13; Mt. 16, 18 etc.)

Hristos condamna proorocii si Hristosii falsii ca voi.
Zicand:
23.Atunci, de vă va zice cineva: Iată, Mesia este aici sau dincolo, să nu-l credeţi.
24. Căci se vor ridica hristoşi mincinoşi şi prooroci mincinoşi şi vor da semne mari şi chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putinţă, şi pe cei aleşi

Proorocii vostrii sunt cica de la duhul sfant dar de fapt sunt sa prosteasca ratatii ca voi. Majoritatea dintre voi s-au dus la un proororc ca sa se cunoasca cu X, Y. Deci aia va decid viata voastra, e ca si cum te-ai duce la vrajitoare.

Apostolii care ii credeti vorbesc despre biserica si ortodoxie.

Deci te mandresti ca apartii la o secta din America care creatoru a fost hemosexual?

| GeoforceExperience a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Matei 24 Hristos spune ca sectele sunt mincinosii si nu trebuie crezuti. Asta numesti tu pocainta, mai prietene?

| anonim_4396 explică (pentru GeoforceExperience):

Da nu ma mandresc.
Si da exista proroci mincinosi si falsi, dar poate ca nu toti sunt asa.

| anonim_4396 explică (pentru GeoforceExperience):

Pocait nu inseamna neaparat ca apartii unei secte.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da sunteti secta. Cand tu ai spus ca esti penticostal si citesti acolo biblia. Chiar si biblia voastra va condamna ca sunteti secte mincinoase.

| anonim_4396 explică (pentru GeoforceExperience):

Eu nu sunt nici o secta, fata mea!

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonim_4396):

Voi sunteti secte false. Definitie secta: Comunitate religioasă desprinsă de biserica https://dexonline.ro/definitie/sect%C4%83

Hristos vorbeste de biserica si condamna sectele ca voi. Uite mai sus

Pune mana pe biblie, secta falsa ca habar nu ai. Esti spalat pe creier de la un hemosexual din america.

| anonim_4396 explică (pentru GeoforceExperience):

Eu nu fac parte din nici o secta, femeie sau barbat!

Eu nici nu merg la biserica!

Ahahahaha laughing))))

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci esti o secta daca nu mergi la biserica. Daca Hristos nu spunea de biserica acum toti ratatii ca voi faceau secta si vorbeau de dumnezeu, hristosii mincinosii. Tu ai un pic minte? Tu stii cate secte au aparut din spatele vostru?

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu doar ca toate sectele apar din America dar si manipuleaza tot globu facand conspiratii legat de 5G, COVID-19 e de la chinezii, illuminati, anti-vaccinare etc. Tara America e perfect pentru toti ratatii. De ce nu te muti in America?

| anonim_4396 explică (pentru GeoforceExperience):

Tu esti singura secta bolnava din toata lumea asta

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu macar am o biserica. Biblia va condamna care e secta si nu are biserica. Eu maine ma duc la musulmanii sa vizitez bisericii ortodoxe de acum 2000 ani si iei ma respecta. Tu daca te duci la musulmanii si spui ca apartii la o secta o sa vii acasa mort. Tu nu intelegi ca esti o secta falsa si spalata pe creier? Chiar si la biblia quran musulmana condamna sectele false dar la iei condamnarea e pe moarte.

| anonim_4396 explică (pentru GeoforceExperience):

Eu nu fac parte din nici o secta

| anonim_4396 explică (pentru GeoforceExperience):

Pot sa merg linistit la musulmani ca daca le zic despre mine, ma primesc cu bratele deschise si ma si saruta laughing))

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici faci parte tu secta pocaita penticostala. Eu iti dovedesc tu vorbesti singur. Mie mila de tine, chiar vreau sa te ajut dar esti spalat pe creier.

DACĂ SUNTEŢI UN LUTERAN, secta a fost întemeiată de către MARTIN LUTHER, un fost călugăr din Biserica Catolică, în anul 1517.
DACĂ APARŢINEŢI BISERICII ANGLICANE, secta a fost întemeiată de către REGELE HENRIC AL VIII ÎN ANUL 1534, deoarece Papa nu i-a acordat dreptul de a divorța și a se recăsători.
DACĂ SUNTEŢI UN PREZBITERIAN, secta a fost înființata de JOHN KNOX în Scoţia, în anul 1560.
DACĂ SUNTEŢI CONGREGAȚIONIST, secta a fost iniţiată de către ROBERT BROWN, în Olanda în anul 1582.
DACĂ SUNTEŢI PROTESTANT EPISCOPAL, secta a fost o ramură a Bisericii Anglicane, înfiinţată de către SAMUEL SENBURY în coloniile americane, în SECOLUL 17.
DACĂ SUNTEŢI BAPTIST, secta a fost înființată de JOHN SMYTH, care a lansat-o la Amsterdam în anul 1606.
DACĂ APARTINETI BISERICII DANEZE REFORMATE, fondator al sectei este MICHELIS JONES, originile fiind din New York, în anul 1628.
DACĂ SUNTEŢI METODIST, secta a fost fondată de către JOHN ŞI CHARLES WESLEY în Anglia, în anul 1774.
DACĂ SUNTEŢI MORMON, bazele sectei au fost puse de catre JOSEPH SMITH în Palmyra, New York, în anul 1829.
DACĂ SUNTETI MEMBRU AL BISERICII ARMATA SALVĂRII, SECTA a fost inițiată de catre WILLIAM BOOTH, în Londra, în anul 1865.
DACĂ SUNTETI MEMBRU AL BISERICII SCIENTOLOGICE, anul în care aceasta SECTA s-a născut este 1879, iar cea care a fondat-o este MARY BAKER EDDY.
Dacă sunteți ADVENTIST SECTA a fost înființată de fermierul WILLIAM MILLER în 1830-America.
Daca sunteți ADVENTIST DE ZIUA A 7-A SECTA a fost înființată în 1863 în America de IOSIF BATES SI SOȚII JAMES SI HELLEN WHITE.
Dacă sunteți ADVENTIST REFORMIST secta a apărut în 1916 in Los Angeles înființată de Margareta Rowen
Dacă sunteți PENTICOSTAL SECTA a apărut în 1901 în America înființată de CHARLES FOX PARHAM.
Nazarinenii-SAMUEL FROHLICH secolele 18-19
EVANGHELISTII-SECTA apare în Elveția-sec 19
Martorii lui Iehova-secta apare în 1872 înființată de CHARLES TAZE RUSSELL.ETC
Dacă sunteți ortodox credinta este de 2000 de ani din HRISTOS si SFINȚII APOSTOLI

| anonim_4396 explică (pentru GeoforceExperience):

Pai eu de exemplu cum am mai zis, provin din familie de penticostali, dar nu merg la biserica.
Ce sa fac in cazul asta?

| Digikey a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Pe Dumnezeu in doare undeva de religia ta de doi bani.

| anonim_4396 explică (pentru Digikey):

Ahahahaa laughing))

| GeoforceExperience a răspuns (pentru Digikey):

Hristos si biblia confirma ortodoxia si condamna sectele false!
Stii cele 10 poruncii?

| anonim_4396 explică (pentru GeoforceExperience):

Ortotontia este ce mai periculoasa secta din lume

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonim_4396):

Ghinion laughing EU apartin la o biserica care Hristos a zidito (Matei 16, 18)
Dacă sunteți PENTICOSTAL SECTA a apărut în 1901 în America înființată de CHARLES FOX PARHAM cunoscut ca hemosexual.

Daca stii cele 10 porunci, dumnezeu vorbeste de ortodoxie.

| Digikey a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Cele 10 porunci cu un singur i, sunt copiate de evrei din Codex Hammurapi care contine 280 de legi scrise cu 600 de ani inainte sa se nasca Moise.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru Digikey):

De ce vorbesti de evrei care 99% din iei castiga 1 dolar pe zi. Vorbeste prin biblie daca ai curaj

| Digikey a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Iisus a fost evreu, iar jumatate din Biblie este imprumutata de la evrei.
ei nu iei
Biblie cu majuscula
99% dintre evrei castiga un dolar pe zi?
Pe ce lume traiesti?
Esti prea retardat ca sa continuam discutia.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Trebuie, ca altfel se plictiseste parintele. Probabil ca nu-l intereseaza asa de mult sexul cu nevasta, vrea ceva cu amanta happy.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Auzi. Vrei sa iti spun ceva. Tu crezi ca ii pasa cineva de tine ca nu crezi tu in dumnezeu sau ce crezi tu. Ce spui tu acolo, ne doare fix. Du-te la alta categoria Dragoste sex si da lectii la copiii ca poate acolo schimbi ceva dar aici nu schimbi nimic

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Ei nu copiau Biblia la Xerox, o copiau de mana, cuvant cu cuvant si litera cu litera. Cine copiaza de mana face greseli, iar cine copiaza mult de mana face multe greseli. Intelegi problema? Biblistii incearca sa reconstituie textul Noului Testament pentru a elimina aceste greseli. Ei se folosesc de criterii empirice pentru asta. Dar deja au pierdut orice speranta de a recupera textul exact din originale si tot ce se poate recupera se numeste cel mai timpuriu text cu putinta. Deci daca un evanghelist a scris o evanghelie, asta a fost copiata o data, s-au strecurat greseli, copia respectiva a fost copiata intr-o alta copie, s-a strecurat iar greseli, iar toate copiile ulterioare sunt copiate dupa copia copiei evangheliei, tot ce se poate restaura este copia copiei evangheliei si nu putem sti ce continea evanghelia insasi. Greselile de copiere nu sunt ipotetice, sunt un fapt obiectiv, pentru ca nu exista doua manuscrise identice ale Noului Testament. Fiecare manuscris difera mai mult sau mai putin de oricare alt manuscris. Iar majoritatea covarsitoare a manuscriselor Noului Testament sunt medievale, nu antice.

| doctorandus a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Imi pare rau, acum 2000 de ani nu existau biserici, ortodoxe sau nu. Initial crestinii se intalneau in sinagogi, iar ulterior in case private. Alea serveau drept biserici inainte ca ei sa capete favorurile imparatului Constantin.

| doctorandus a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Te inseli:

Unu: ortodoxia are sub doua mii de ani.

Doi: Biserica Scientologica a fost fondata de L. Ron Hubbard, un scriitor de SF-uri care a apucat avioanele DC-10.

61 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La modul cel mai serios, ai nevoie de un psiholog destul de rapid.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Eram sigur ca o sa zica cineva asta laughing))

Pai na, fiind in depresie si dorind moartea, poate faceam cumva si ajungeam si eu in rai daca tot voiam sa mor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este diferență enormă între credință și delirul ei, între drumul drept și deraiere, penticostal sau nu. Deocamdată Dumnezeu ți-a dat viață. La el ajungi oricum, că de moarte nu scapi.
Pocăința nu înseamnă să te grăbești să ajungi acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

În general se face mare confuzie în privinţa termenului de "pocaintă". În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului (vorbim de adevarata pocainta si nu de ceea ce isi inchipuie fiecare din cele cateva mii de culte crestine), iar aceasta nu te apropie de nici un sfarsit, ci tine permanent pregatit pentru cer.

Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie". Scriptura confirma un singur sens al cuvantului "pocainta"- acela incredintat Bisericii. Iar Mântuitorul Hristos a vorbit doar despre o singura Biserica!

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Chiar daca tu vrei ca Dumnezeu sa te ia imediat dupa ce te pocaiesti probabil Dumnezeu nu vrea asta. Poate Dumnezeu are alte planuri pentru tine. Eu te felicit ca ti-ai intors interesul spre Dumnezeu si iti sugerez sa te rogi lui Dumnezeu zicand "fie Doamne voia Ta, nu a mea". Noi vrem multe, dar in ultima instanta Dumnezeu stie cel mai bine de ce avem nevoie asa ca roaga-te sa se faca voia Lui in viata ta si o sa vezi ca o sa ajungi undeva unde nici macar nu banuiai ca o sa ajungi vreodata.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cel ce se pocăiește si moare nu ajunge imediat in cer. Va trebui sa aștepte revenirea Domnului Isus si sa aibă parte de prima înviere. Pana atunci te vei odihni in locuință morților. Pentru a fi mântuit trebuie sa crezi in jertfa Domnului Isus, sa te naști din nou si sa vestești Evanghelia la orice făptură. Este păcat să-ți dorești moartea. Sau o boala care duce la moarte. Trupul tau este templul Duhului Sfânt. Duhul Sfânt nu locuiește dintr-un trup bolnav la cerere. Studiază Biblia! In ea vei găsi adevărul. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu-mi doresc moartea, doamna draga!
Moartea ar fi doar un castig pentru mine.
Doar trec de la viata asta, la cealalta.
Bine inteles ca voi astepta undeva pana vine Isus, dar nici decum in locuinta mortilor, acolo merg doar sufletele nemantuite, cele mantuite merg in cer, doamna martor a lui Iehova!

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

App, ce sa fac daca am gandul asta in cap?
Poate ca este de la Dumnezeu ca sa ma pocaiesc, ca dupa poate voi muri si sa nu ajung in iad.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

Dacă te pocăiești cu adevărat nu vei mai avea gânduri depresive și vei iubi cu adevărat viața, Dumnezeu nu vrea că oamenii să sufere dar noi invitam suferința de cele mai multe ori prin păcatele noastre.

Răspuns utilizator avertizat
| Digikey a răspuns:

Ar fi prea simplu sa fie asa.
Oamenii se amagesc ca dupa moarte o sa fie bine.
De fapt asta este si chichita religiei.
Daca nu faci sa sufere pe cineva cu actiunile tale nu ai de ce sa-ti faci griji.
Daca poti sa ajuti pe cineva care este la necaz si iti cere ajutorul mai speli din pacatele vechi.
Rugaciunile si sperantele desarte lasa-le in seama celor mai putin inteligenti decat noi.

| Irinel15123532 a răspuns:

Biblia spune asa, ''Cine il are pe Fiul, are viata, cine nu il are pe Fiul, nu va vedea viata''

Si ''Eu sunt calea, adevarul, si viata, nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine''

''Oricine va chema numele Domnului va fi mantuit''

''Daca nu se naste cineva din nou, nu va intra in imparatia Lui Dumnezeu''

Deci te intreb ceva. Esti mantuit? Ai numele scris in cartea vietii mielului? Ai Duhul Sfant in interiorul tau? I-ai spus vredata Lui Dumnezeu ca vrei sa fii mantuit si sa il primesti pe Hristos ca mantuitor personal? Daca raspunsul este ''nu'' atunci lasa-ma sa iti prezint ceva.
Când vorbim de vestea Bună a lui Dumnezeu pentru tine, despre Evanghelie, trebuie să știi câteva lucruri de la început.

Dumnezeu te iubește și ai valoare pentru El
Cea mai puternică încurajare pentru ca omul să se întoarcă spre Dumnezeu este minunata Lui chemare de dragoste: „Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea încât a dat... (Ioan 3:16). Dumnezeu te cheamă la El deoarece te iubește!

Dumnezeu te iubește și El a pus o valoare deosebită în tine deoarece te-a creat după chipul și asemănarea Lui și pentru că Fiul Său, Isus Hristos, a ales să moară pentru tine, în locul tău și din cauza ta. Astfel, indiferent de valoare pe care oamenii spun că tu o ai sau nu, există Cineva cu adevărat îndreptățit să îți spună: „Eu te iubesc; tu ai valoare pentru Mine!

Trebuie de asemenea să cunoști încă un lucru extrem de important:

Păcatul însă te desparte de Dumnezeu
Păcatul a fost cel mai urât, cel mai grozav lucru care se putea întâmpla pe pământ. El nu este prezent numai la criminalii populației, ci Biblia ne spune că „nu este niciun om neprihănit, niciunul măcar. Căci toți au păcătuit și sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu." (Romani 3:10, 23).

Când a creat Dumnezeu pe om, acesta era perfect și fără vină. Fiind creat în imaginea lui Dumnezeu, omul a avut puterea de a decide. Fără alegere, omul nu ar mai fi capabil să fie un om liber, care să poată avea libertatea de alegere între ce este rău și ce este bine. Omului i s-a dat libertatea de a asculta sau nu de poruncile lui Dumnezeu. Dumnezeu a zis că neascultarea va aduce moartea și, din această cauză, lumea s-a transformat într-un mare cimitir. Dezamăgirea, decepția, suferința și mizeria au devenit istoria rasei umane din ziua lui Adam și până azi. Boala păcatului, moștenită de la Adam, s-a transmis la fiecare generație. Fiecare membru al rasei umane este un păcătos (Romani 5:12).

Păcatul este o încălcare a legii, a voii lui Dumnezeu pentru oameni. Acest lucru înseamnă că omul își pune pe primul loc propria dorință și nu voia lui Dumnezeu. Această alegere a propriei dorințe este ceea ce Satan – diavolul – dorește. Diavolul este o ființă creată, limitată, care a fost în prezența lui Dumnezeu. Numele lui a fost Lucifer. La un moment dat s-a răzvrătit și a dorit să fie ca Dumnezeu. A fost pedepsit de Dumnezeu, apoi a devenit dușmanul lui Dumnezeu și dușmanul creației lui Dumnezeu. Caracterul lui Este unul urât și întunecat. Acțiunile lui, faptele lui, au un singur scop: să distrugă coroana creației lui Dumnezeu, adică omul. Niciodată, sub nicio formă și cu niciun motiv, diavolul nu vrea binele omului. Întotdeauna are un singur scop: să-l distrugă.

Trebuie să știi că păcatul a venit astfel asupra oamenilor. Astfel, păcatul pune un zid de despărțire între om și Dumnezeu, îl împiedică pe Dumnezeu să-l asculte pe om. Păcatul a adus moarte veșnică.
Când omul a căzut în păcat, Dumnezeu a fost singurul în stare să făurească un plan pentru salvarea omului și au fost două elemente fundamentale pe care Dumnezeu le-a pregătit.

ISUS HRISTOS CARE A DEVENIT MÂNTUITORUL ȘI MIJLOCITORUL OAMENILOR. El a fost singurul care a trăit pe pământ, fără păcat. Astfel, El a putut deveni Mântuitorul tuturor oamenilor. Sângele Lui ne spală pe noi de orice păcat. El este Mijlocitorul pentru că este la dreapta lui Dumnezeu Tatăl, unde, pe baza sângelui Lui și a jertfei Sale unice, mijlocește pentru toți oamenii de pe pământ.
HARUL ADUS DE ISUS HRISTOS. De 2000 de ani încoace, Dumnezeu Duhul Sfânt, a treia Persoană a Dumnezeirii, administrează harul lui Dumnezeu. Harul lui Dumnezeu este favoarea nemăsurată a lui Dumnezeu pe care am primit-o prin jertfa Fiului Său. Harul este suma tuturor acțiunilor lui Dumnezeu îndreptate înspre om, cu scopul de a-l ajuta să fie mântuit pentru pământ și eternitate.
Ce îți oferă acest har al lui Dumnezeu?
Scriptura ne spune: Harul lui Dumnezeu care ne aduce mântuire tuturor oamenilor, s-a arătat... (Tit 2:11) Trebuie să știi că mântuirea lui Dumnezeu este adusă pentru toți oamenii, iar harul, această favoare nemeritată a lui Dumnezeu îți aduce câteva lucruri foarte importante în viața ta:

1. DUMNEZEU ÎȚI OFERĂ OCAZIA SĂ AUZI VESTEA BUNĂ A MÂNTUIRII – Dumnezeu te iubește, lui Dumnezeu Îi pasă de tine și Dumnezeu vrea să îți mântuiască sufletul. Acesta este primul pas al harului.

2. AUZIND VESTEA BUNĂ, TU PRIMEȘTI CREDINȚĂ ÎN INIMA TA – ea spune „Da, Dumnezeu există, Dumnezeu are dreptate și Dumnezeu a făcut pentru mine ceva într-un mod personal." Din punct de vedere spiritual, când credința vine în inima unui om, urmează pocăința. A te pocăi înseamnă a-ți părea rău de răul pe care l-ai făcut și ai cere lui Dumnezeu ajutor să nu-l mai faci și să îți îndrepți viața. Credința și pocăința sunt două lucruri care merg mână în mână.

3. CREDINȚA TREBUIE MĂRTURISITĂ – nu rămâne doar la nivelul interior al ființei (eu cred, eu mă pocăiesc), ci Scriptura spune că trebuie să mărturisești cu gura ta că Isus Hristos este fiul lui Dumnezeu, că Isus Hristos este Mântuitorul lumii întregi și al tău într-un mod personal. Conștient fiind de toată veste bună dată de Dumnezeu, omul decide...

4. SĂ-L PRIMEȘTI PE ISUS HRISTOS ÎN VIAȚA TA – Cuvântul lui Dumnezeu vorbește despre a-L primi pe Isus Hristos în viața ta. Din punct de vedere teologic, acest moment este definit ca nașterea din nou. În Biblie ni se vorbește despre „spălarea nașterii din nou", despre necesitatea nașterii din nou și lucrul acesta este momentul definitoriu în care un om este înfiat în familia lui Dumnezeu. Această lucrare interioară o face Dumnezeu Duhul Sfânt prin auzirea Evangheliei lui Isus Hristos.
Auzind toate aceste lucruri pe care Dumnezeu le-a pregătit în bunătatea Lui pentru mine, se pune întrebarea simplă: CE TREBUIE SĂ FACI TU? Există trei lucruri importante care trebuie făcute.

1. SĂ-L CREZI PE DUMNEZEU PE CUVÂNT, să recunoști că Dumnezeu este mai mare decât tine, mai inteligent decât tine, mai bun decât tine și că tot ceea ce a pregătit pentru tine este cel mai bun lucru. Cu alte cuvinte să-L crezi pe El pe cuvânt!

2. SĂ-ȚI DAI VALOAREA PE CARE ȚI-O DĂ EL și să-ți prețuiești sufletul și trupul la valoarea pe care Dumnezeu a pus-o peste viața ta.

3.CAPACITATEA DE-A ALEGE CE ESTE BUN, CE ESTE SĂNĂTOS ȘI CORECT PENTRU TINE. Tu trebuie să știi un lucru: ai libertatea să alegi ceea ce tu vrei pentru că responsabilitatea este a ta. Nimeni nu răspunde pentru tine, nimeni nu te poate împinge spre Dumnezeu și nimeni nu te poate împiedica să mergi spre Dumnezeu dacă tu vrei. Alegerea este a ta și este definitorie, adică Dumnezeu a pregătit toate lucrurile. Dacă alegerea ta nu este înspre El, tu nu poți beneficia de lucrurile pe care El ți le-a dat și nefăcând lucrurile acestea, nu ai nicio șansă.

Dacă alegerea ta este să-L primești pe Isus Hristos, dacă aceste cuvinte care au vorbit despre valoarea ta în ochii lui Dumnezeu, dacă înțelegi că acum Dumnezeu te cheamă, printr-un act al credinței simplu, dar sincer, prin rugăciune, ne putem adresa lui Dumnezeu și putem cere lui Dumnezeu să vină în viața ta și să te ajute să Îl cunoști, să devii un copil al Său, să primești al doilea certificat de naștere și să fii numit copil al lui Dumnezeu, păcatele să îți fie iertate și să poți începe să trăiești cu Dumnezeu într-un mod real, personal în fiecare zi, ROAGĂ-TE URMĂTOARELE CUVINTE, cu voce tare și cu toată sinceritatea:

„Doamne Dumnezeule, recunosc în această zi că sunt un om păcătos și că am nevoie de harul Tău. Te rog acum, lasă ca tot harul adus prin Isus Hristos să cuprindă viața și ființa mea. Ai milă de mine, iartă-mi păcatul, mânuiește-mi sufletul, spală-mă cu sângele fiului Tău Isus Hristos, pentru că-L primesc pe Isus Cristos în inima și în viața mea ca Mântuitor și Domn. Ai milă de mine. Amin.

Dacă ai făcut această rugăciune cu toată inima, cu toată sinceritatea, cum trebuie să umbli de aici înainte? Sunt câteva lucruri importante.

În primul rând trebuie să știi că DIN CLIPA ACEASTA EȘTI COPILUL LUI DUMNEZEU. Lucrul acesta îți este garantat de credincioșia lui Dumnezeu și de cuvântul Scripturii. Biblia este pentru tine Cuvântul lui Dumnezeu și ea îți va spune tot ce trebuie să faci. De azi înainte vei începe să umbli cu Isus în fiecare zi:

Primul lucru: ROAGĂ-TE simplu, sincer, fără cuvinte pompoase – într-un mod cât se poate de natural: Doamne Isus, vreau să trăiesc cu tine în fiecare zi.

Al doilea lucru: CITEȘTE BIBLIA – vei învăța acolo ceea ce El dorește pentru sufletul Tău. Începe cu Noul Testament, îți recomandăm Evanghelia după Ioan.

Apoi e important să știi că niciun bebeluș proaspăt născut nu a umblat pe stradă singur, ci întotdeauna a fost îngrijit. ESTE IMPORTANT SĂ FII ÎNTR-UN GRUP DE OAMENI care cred ca tine, care își doresc aceleași lucruri ca tine și care Îl experimentează pe Dumnezeu deja înaintea ta. Ei te vor ajuta să înveți să umbli cu Dumnezeu în fiecare zi. Trebuie să se schimbe în viața ta multe lucruri, dacă rugăciunea ta a fost reală. Duhul lui Dumnezeu care te-a înfiat și care te-a crescut în familia lui Dumnezeu te va învăța să umbli cu Dumnezeu în fiecare zi.

Citeste noul testament, Hristos te iubeste enorm de mult.

| Teo29 a răspuns:

Am citit ca esti acum penticostal, dar poate te ajuta cateva raspunsuri si ale acestui om, fiul marelui Noica.
https://www.youtube.com/watch?v=m41uhTgH-6A

| Helper07 a răspuns:

Pacat de raspunsul favorit pe care l-ai ales. Daca nu esti complet convins de acesta, asculta-ma si pe mine.

Nu traim intr-o fantezie, traim in viata reala. Iar in viata reala se intampla lucruri rele. Deci, nu are cum sa existe D-zeu fiindca El ar trebui sa fie iubire si numai asta nu prea vezi in aceasta lume cruda. Daca n-ar exista Dumnezeu si ai crede in El, n-ai pierde nimic, pana la urma, tu vrei sa fi fericit iar asta te-a facut fericit. Dar daca exista Dumnezeu si tu nu crezi in El. ce faci? Eu cred in Dumnezeu, si sti de ce? Din propria convingere. Nu exista un motiv cert din care cred in El. Dar stiu ca tot ce-si doreste fiecare om cel mai mult, este sa fie implinit. Iar de-a lungul vietii am descoperit ca nimic nu te face implinit in afara de iubire. Iubirea pentru cel de langa tine. Nimic nu ma face mai fericit decat sa-l fac pe cel mai bun prieten al meu fericit. Dar ce legatura are asta cu Dumnezeu? Pai El se presupune a fi sursa iubirii. Noi iubim fiindca El ne-a iubit mai intai. Iubirea nu e un sentiment pentru ca poti iubi pe cineva fie ca esti fericit, trist, suparat sau ingrijorat pentru el. Iubirea e ca o samanta pe care o plantezi in inima cuiva, apoi samanta incolteste si din ea creste un copac tot mai mare. Tu ai primit samanata dar depinde numai de tine daca va incolti si va creste. Apoi poti sa o dai mai departe. Daca n-am fi primit iubire, n-am fi avut ce sa oferim. Odata ce intelegi ca Dumnezeu e iubire dar totodata si dreptate, poti studia Biblia si alte carti religioase ca sa te luminezi.

Dumnezeu a creat omul si toate fiintele din tot universul nu ca pe niste slugi ci ca pe niste prieteni. Cu totii avem posibilitatea de a alege sa iubim sau nu pe cineva pentru ca asta e iubirea adevarata - a iubi in mod deliberat. Dumnezeu nu putea sa oblige pe cineva sa-L iubeasca, fiindca nu asta isi dorea. Si ar fi fost El drept facand asta? De aceea pacatul era inevitabil oarecum. Pacatul e intotdeauna opusul iubirii. Nu poti pacatui decat din iubire de sine. Lucifer s-a iubit pe sine, si avand liber arbitru a decis sa nu-L iubeasca pe Dumnezeu si Sa-L detroneze raspandind tot felul de idei false despre Dumnezeu si atragand tot mai multi ingeri de partea lui. El Il acuza pe Dumnezeu ca prin Legea Sa restrangea libertatea tuturor. Legea lui Dumnezeu era ceea ce separa iubirea de pacat. Incalcand Legea lui Dumnezeu insemna ca te-ai ales pe tine in locul Lui. Dar oricine putea sa aleaga. Desi parea ceva ce te facea fericit pe moment, Dumnezeu stia ca avea sa aduca nefericire, de aceea avea o Lege. De asemenea, Dumnezeu voia ca ceilalti sa vada ca actiunile lor pot avea consecinte. Satan si-a recunoscut greseala dar lui nu-i parea rau de ceea ce facuse, ci de ceea ce pierduse, asa ca Dumnezeu nu l-a putut ierta. Satan si toate fiintele decazute au fost izgonite din Paradis. De ce? Pentru ca daca ar fi ramas, ar fi influentat si pe altii sa faca ca ei si pentru ca n-ar fi fost nicio placere pentru ei sa locuiasca acolo. Crede-ma ca stiu. Exista lucruri foarte frumoase de care nu ma pot bucura. Unii ingeri rezvratiti s-au pocait sincer si ei au fost iertati, altii au trecut de partea lui Satan si altii si-au pastrat partea. Dar D-zeu nu i-a ucis. Inca erau copiii Lui si ca orice parinte, Isi iubea copiii chiar daca gresisera.

Apoi Dumnezeu a creat Pamantul si omul caruia i-a dat de asemenea libertatea de a alege. Satan ne-a dus in ispita crezand ca Dumnezeu va gasi o cale de ai ierta si atunci va trebui sa-L ierte si pe el. Dar Satan pacatuise deliberat, omul fusese ispitit. Pedeapsa pacatului era moartea. Mai devreme sau mai tarziu, pacatosul avea sa moara. Insa Dumnezeu a pregatit un plan de salvare pentru oameni. Dumnezeu avea sa trimita un Rascumparator care avea sa ia asupra lui toate pacatele si avea sa moara in locul lor. Iar singura viata care ar fi platit rascumpararea era Fiul lui Dumnezeu. Dumnezeu nu putea sa-i ierte pe oameni si sa-i scuteasca de plata pacatului pentru ca El e Drept si nu-si schimba Legea. Daca ar fi schimbat-o pentru oameni o putea schimba si pentru Satan. Dreptatea si iubirea sunt strans legate chiar daca nu par. Nu poti iubi cu adevarat fara sa fi drept. Adam si Eva au fost pedepsiti cu toate ca li s-a promis un rascumparator ca sa nu creada ca faptele lor n-au avut consecinta si sa nu se afunde si mai rau in pacat. Au fost alungati din Eden, Pamantul si-a pierdut frunusetea iar acum omul trebuia sa munceasca din greu pentru a se intretine pe el si pe familia lui. Iar femeia avea sa aiba dureri ingrozitoare cum nu exista dureri mai mari pe Pamanat la nastere. Pana avea sa vina Rascumparatorul, ei trebuiau sa omoare un miel fara cusur care simboliza pe rascumparatorul lor nevinovat care avea sa moara totusi pentru ei, atunci cand pacatuiau. Mai tarziu s-a infiintat un intreg sistem de legi care aveau sa fie valabile pana la venirea rascumparatorului - Isus.

Insa Satan a intervenit vrand sa faca ca Isus sa nu mai aiba ce sa salveze fiindca doar cei care voiau sa fie iertai si se pocaiau le erau iertate pacatele. Astfel jerfele au ajuns destul de formale iar oamenii tot mai pacatosi. Satan a incercat sa-L faca pe Isus sa pacatuiasca, sau sa refuze moartea si astfel oamenii sa fie pierduti la fel ca si dreptatea lui Dumnezeu dar n-a fost asa. Verserul de aur spune:
"Pentru ca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat a dat pe Singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara ci sa aiba viata vesnica" Ioan 3:16. Dumnezeu a dat dovada de cea mai mare iubire dandu-si viata pentru noi. Totodata, intreg universul a fost si este prezent la ceea ce sa intampla pe Pamant. Nimeni nu va mai putea spune:"n-am stiut" cu privire la pacat dupa incheierea acestei povesti. Cei rascumparati Il vor iubii mai mult ca toate fiintele pe Dumnezeu. Asta e ceea ce se numeste un rau necesar, dar un rau pe care ni l-am facut singuri si n-ar mai fi fost necesar daca nu intervenea Dumnezeu.

De ce sunt atati bolnavi de care ne prefacem ca ne pasa pentru a da vina pe Dumnezeu, in spitale? Din cauza Lui Dumnezeu? De ce lumea asta asa cum o stim? E din cauza noastra. Satan incearca mereu sa de-a vina pe Dumnezeu, el lupta impotriva Lui. El vrea ca Dumnezeu sa nu mai aiba ce sa salveze atunci cand va reveni. Tot raul din lume e consecinta a pacatului nostru. Cand e mic, copilul face prosti. Daca nu-l pedepsesti, copilul va creste crezand ca actiunile sale n-au nicio consecinta, ceea ce fals, ele au o consecinta chiar daca nu este imediata. Pentru al feri pe copilul tau de ceva rau mai tarziu, trebuie sa-l pedepsesti acum, pana v-a putea intelege si el la fel ca un adult. Privind din aceasta perspectiva, putem vedea de ce Dumnezeu isi retrage mana de la noi cateodata. Daca n-ar fi niciun rau pe Pamant, nici nu ne-am da seama ca avem nevoie de Dumnezeu.

| DoctorWh0 a răspuns:

Nu mi se pare corect, si nici posibil.
Fiecare moare cand trebuie sa moara. Daca tu ia-i cere sa mori ca sa ajungi direct in Rai eu nu as mai fi Crestin.
Asta ar fi total incorect. Dumnezeu te-ar lua pe tine si pe mine m-ar lasa aici sa sufar nopti intregi prin spitale, iar tu ai sta bine mersi in cer.
Personal, mi se pare o gandire foarte periculoasa.

| alex598 a răspuns:

Ai spus că vrei să trăiești viața la maxim. Eu îți spun că nu ai cum să-ți trăiești viața la maxim dacă nu îl ai pe Dumnezeu. Sfatul meu este să îi ceri lui Dumnezeu "să ți se descopere" în primul rând și în al doilea "să te folosească". Îți garantez că viața ta va fi mai bună că niciodată. Eu am încercat asta și de când m-am pocăit viața mea s-a schimbat radical în bine.