| anonim_4396 a întrebat:

Am un vecin care este extrem de credincios,merge pe strada cu crucea in mana, este indiferent daca lumea se uita urat la el pentru ca are barba foarte mare zici ca e popa si parul lung.Sta in casa foarte multe ore pe zi ca sa citeasca biblia, nu prea foloseste netul.Merge in fiecare zi la biserica si se plimba pe langa ea de 3 ori, nu stiu de ce.Pe strada merge cu un ghiozdan in spate si nu se uita la nimeni.Nu cred ca are vreun prieten.Pur si simplu eu vreau sa fiu ca el, vreau si eu sa fiu nepasator sa fiu credincios ca el.Mereu cand vad un om mai misto ca mine, cu freza mai super cu adidasi mai misto ca ai mei vreau sa fiu ca acel om..nu stiu parca sunt o copie a oamenilor.Dar chiar vreau sa il gasesc pe Dumnezeu in mine, si sa nu ascult balivernele altora ca nu exista Dumnezeu.Stiu,Stiu am injurat,pacatuit,furat cateodata,m-am masturbat,m-am uitat la filme pornografice, tip foarte des la parinti.Cateodata noaptea zic de ce sunt asa rau? Imi e greata de mine cateodata,nu stiu cred ca Dumnezeu ma uraste pentru ce am facut si imi pare foarte rau,chiar vreau sa ma schimb in bine sa fiu nepasator,sa citesc biblia,sa fiu un om mai bun,sa nu imi pese de ce zic altii despre mine.Oricum suntem niste suflete in corpuri de oameni. Daca suntem buni si oamenii rai ne batjocoresc,ne scuipa,ne bate, ne injura tot ei vor fi pedepsiti de Dumnezeu iar acel om care este bun va ajunge in rai.Pe cand oamenii care inseala,dau bani la curve,etc.vor ajunge in iad.Pot sa ies afara si dezbracat gol fara chiloti pe mine si sa rada tot globu de mine,atata timp cat fac lucruri bune, imi vad de viata mea alaturi de Dumnezeu voi ajunge in rai.Vreau doar sa stiu cum pot deveni om bun alaturi de Dumnezeu. Vreau 10000000000000% sa fac asta.

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca mergi cu crucea in mana pe strada exista sanse mari sa fii catalogat drept nebun.

NOname
| NOname a răspuns:

Religiousil.
http://youtu.be/8fox4KabGGE
Cred că l-ai luat deja.
Dacă vrei să fii şi mai dus(ă), trebuie doar să-ţi măreşti doza.

| Mădă0611 a răspuns:

Cere sa iti dea si tie ce fumeaza. thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai s-ar parea ca nu prea vrei, de vrme ce tipi pe aici. daca ai vrea, ai face si ai tace nu ai striga in gura mare cine esti si ce ai vrea sa ajungi.si apoi nu trebuie sa fii ca el, ci ca tine, si tu sa faci ceia ce este scris.fii bun.fii bland, fii credincios, fii respectuos cu ceilalti, cu tine insuti, cu cele sfinte.si mai ales respecta-ti parintii.e pacat ca esti animat de dorinte frumoase, dar nu si de fapte.ia incearca ca eu am fost asa, si m-am schimbat dar nu singur. Iisus Hristos este un bland si bun invatator.

| DragonUpendo a răspuns:

Da! Cine nu vrea?! Ai auzit de Sfintii Nebuni pentru Hristos? Este o sansa din milioane sa fie si el asa, asta daca e ortodox, caci doar Ortodoxia a dat astfel de sfinti. E foarte grea acesta Cruce, si nu o da Dumnezeu orsicui! Citeste Viata Sfantului Andrei cel nebun pentru Hristos! O sa iti placa! Ai metanoia, cel putin inceputul! Daca vrei sa vorbesti mai multe, da-mi mesaj! Tata e preot, iar eu, de cand sunt mic, tot cu carti teologice si icoane dupa mine... si cu caruta de pacate! Deci, stiu cate ceva, putin de tot, mult pre putin, neindeajuns mantuirii, din intreaga mistica si teologie nedespartita a Dreptmaritoarei si Sfintei Biderici Ortodoxe de Rasarit! Pana data viitoare... Doamne ajuta!

| Delmoniko a răspuns (pentru DragonUpendo):

"Dreptmaritoarei" - exista asemenea ororitate de cuvant sau mai nou crestinii inventeaza? Omul mai sus descria un nebun si voi il indemnati sa fie ca ala? Fugi de nebunia religioasa ca e mai rea ca orice fundamentalism.