| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

am vazut de multe ori ca atunci cand moare un om se trag clopotele dupa el. Ce simbolizeaza clopotele alea ca iti pare rau dupa el sau e obicei sau ca asa cere religia?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este un eveniment important din viața comunității religioase. La fel ar trebui să bată clopotele și când se naște cineva.

| Octavian199 a răspuns (pentru sadrian46):

Clopotele ar trebui sa fie pentru avertizarea poporului pentru razboaie, etc, nu pentru asta.

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Au trebui să fie, și sunt. Astfel sunt cam la 300 m de o biserică greco catolică. Aici în fiecare si la ora 12 bat clopote electronice, la fel ca în toate bisericile catolice din toată lumea. Ele celebrează victoria lui Iancu de Hunedoara când a salvat de la ocuparea de către turci a cetății Belgradului, salvând astfel creștinătatea occidentală.

| Celcestietot a răspuns:

Îți dau 2 linkuri. Unul va avea informații mai generale, iar altul informații mai specifice. Îți dai tu seama care este care. Uite :

https://doxologia.ro/......i-adormiti

https://www.google.com/......53427.html

| AC4S4 a răspuns:

"asa cere religia?" - Care religie? Sau e doar una singura de spuneti "religia"?
Religia mea, de exemplu, nu cere asa ceva.

| Octavian199 a răspuns:

O prostie superstitioasa

| Mircea08 a răspuns:

Este un obicei al unei religii. Dupa parerea mea, este unul din instrumentele de manipulare care are scopul de a da importanta, greutate, cultului care foloseste asa ceva. Interesant ca sunetul scos de clopote este asemanator cu o mantra pe care o rostesc cei care fac parte din religiile orientale. Acest lucru este o pura intamplare si nu are nici o importanta