| Andreea_Andree_1997_1Nxh a întrebat:

As avea nevoie de un sfat. Am 19 ani si de vreo 10 sau sau chiar mai bine merg cu mama la un preot de manastire care ne este si duhovnic. Maine urmeaza sa merg sa ma spovedesc. Problema e urmatoarea. Acum 2 ani cand am marturisit la preot ca m-am culcat cu prietenul meu, s-a supărat pentru ca eram prea tânără si mi-a spus ca 7 ani nu ma mai impartasesc. Am 3 ani impreuna cu prietenul meu si de atunci mereu cand am mers la spovedit m-a intrebat daca m-am mai culcat cu prietenul meu si am zis nu, cu toate ca nu era adevărat, adica am mintit pentru ca imi era frica. Acum vreau sa recunosc ca m-am mai culcat cu el, maine o sa il cunoasca pentru prima data si mai mult mergem cu ocazia ca ne-am decis sa ne mutam impreuna. Acum imi este frica daca o sa recunosc ca m-am mai culcat cu el nu o sa ne mai dea binecuvântare sa ne mutam impreuna. Va rog spuneti-mi ce parere aveti. Nu am chef de glume proaste. Vreau un raspuns de la cineva care intelege ceea ce spun aici.

42 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ce spanac il intereseaza pe libidinosul ala de popa viata ta sexuala? Iar tu ca femeie nu ai un pic mai mult respect pentru propria persoana decat sa stai in genunchi in fata unui barbat si sa ii povestesti cun faci tu sex?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Buna TPU. As avea nevoie de un sfat. am 19 ani si de vreo 10 sau sau chiar mai bine merg cu mama la un preot de manastire care ne este si duhovnic. Maine urmeaza sa merg sa ma spovedesc.
=====
Spovedania se face cu un confesor.
Acel confesor trebuie să aibă anumite calități. Dacă nu are acele calități, renunți la acel confesor și alegi altul. Acel confesor trebuie, înafara calității de preot, să înțeleagă viața așa cum este ea. El are sarcina să arate omului dacă și când a greșit și să îl indrepte. EL nu judecă, el lasă această judecată în sarcina lui Dumnezeu. El este acolo ca să ierte păcatele credinciosului după ce acesta le-a mărturisit și nu să condamne el. Pentru condamnare sunt alte instanțe sociale, la care el nu are dreptul să se substituie. El nu are dreptul să se substituie poliției, poliției de moravuri, procurorului și judecătorului și sistemului penitenciar, de pedeapsă. Dacă el își încurcă rolul și îi inlocuiește pe aceștia, el păcătuiește. El trebuie să aibă ca model pe Isus, care a iertat pe tâlharul care era pe cruce lângă el, cu toate că acesta înfăptptuise crime. Iertându-l a făcut ca chinul acestuia să fie ușurat, i-a făcut moartea mai ușoară. Așa trebuie să procedeze un preot confesor la care mergi să te spovedești.
=====
Problema e urmatoarea. Acum 2 ani cand am marturisit la preot ca m-am culcat cu prietenul meu, s-a supărat pentru ca eram prea tânără si mi-a spus ca 7 ani nu ma mai impartasesc.
=====
Stop.
Atunci la 17 ani, aveai menstruație, erai femeie. Nu erai prea tânără.
El s-a supărat pe tine.
Ce înseamnă asta?
Cum adică s-a supărat pe tine?
El nu are voie să se supere pe nici o persoană care vine la spovedanie.
A te supăra, înseamnă că el a făcut o evaluare morală a actului, și o condamnare. Ca dovadă, te-a exclus de la taina spovedaniei și a împărtășaniei, te-a scos prin decizia lui din rândul creștinilor pe 7 ani! Cu ce drept, cu ce autoritate, cine i-a dat voie să facă asta, unde a învățat el să facă asta, cine îi permite asta?
Din acel moment el și-a călcat menirea de confesor al tău. Eu în locul tău nu aș mai fi mers la el, deloc, în veci.
=====
Am 3 ani impreuna cu prietenul meu si de atunci mereu cand am mers la spovedit m-a intrebat daca m-am mai culcat cu prietenul meu si am zis nu, cu toate ca nu era adevărat, adica am mintit pentru ca imi era frica.
======
Din momentul în care nu mai poți să îi spui totul acelui preot el nu mai este confesorul tău, degeaba mai mergi la el. Aceasta este sfințenia spovedaniei, să poți să spui tot ce ai pe suflet. Dacă nu poți face asta cu acel preot, nu mai are rost să mergi la el, el și-a pierdut deja sfințenia.
=====
Acum vreau sa recunosc ca m-am mai culcat cu el, maine o sa il cunoasca pentru prima data si mai mult mergem cu ocazia ca ne-am decis sa ne mutam impreuna.
====
Te înțeleg că vrei să spui tot, dar nu are rost cu un asemenea preot, el nu mai este sfânt.
======
Acum imi este frica daca o sa recunosc ca m-am mai culcat cu el nu o sa ne mai dea binecuvântare sa ne mutam impreuna.
=====
Așa o să și facă după câtă minte are.
O să strice o relație de mai mulți ani dintre doi oameni care se iubesc cu învățătura lui religioasă stricată.
=====
Va rog spuneti-mi ce parere aveti. nu am chef de glume proaste. Vreau un raspuns de la cineva care intelege ceea ce spun aici.
=====
Eu i-aș spune adevărul, dacă întreabă.
Dacă nu întreabă aceasta, nu i-aș spune nimic.
Dacă află și nu te iartă și nu îți dă binecuvântarea de care ai nevoie, dacă aș fi în locul tău, m-ar vedea pentru ultima dată, acel preot.
Că mergi cu mama. că mănăstirea aceea e sfântă pentru voi, e una. Că preotul acela nu mai este sfânt e alta.
Anunți pe mama că nu te mai spovedești la acel preot.

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru sadrian46):

Da. pana la urma mi-a zis ca nu putem sa ne mutam impreuna fara sa fim căsătoriți pentru ca asta ar însemna sa ne culcam impreuna si e păcat daca nu esti casatorit si asta ar atrage suferinta pe copiii mei. prietenul meu spune ca e prea mic ca sa ne casatorim deja deci am cam renuntat la orice gand de a ne muta impreuna. parintele mi-a zis ca pot face ce vreau dar sa ma gandesc la copiii, ar insemna sa traiesc in curvie.

| suntserios a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Deci practic popa ala ti a cam distrus un pic viata. E atat de trist ca unii isi bazeaza viata pe niste sarlatani. Chiar nu pricep de ce iti conduci tu viata dupa niste popi... Eu in locul partenerului tau ti asa da papucii avand in vedere ca popa e mai important decat decizia pe care ati luat-o voi doi impreuna si nesiliti de nimeni

| sadrian46 a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Asta ar atrage suferinta pe copiii mei
Nu atrage nimic.
Și nu este nici curvie.
Tot așa, să faci sex cu iubitul tău, fără aprobarea preotului, nu este păcat, doar pentru că așa zice el.
Iar copii se bucură de viață dacă îi faci.
Să trăiești fără să faci sex cu iubitul îl obligă pe el, pe iubit la păcatul lui Onan.
Să faci sex cu iubitul înseamnă să trăieșți viața.
Să nu faci sex, așa cum te îndeamnă preotul tău, până o să treceți la el ca să vă sfințească el, acela este păcat, este păcat împotriva vieții, care îți aduce ție și prietenului suferință acum. Un bărbat care nu face sex suferă. Dacă dta ești normală, suferi și dta. Când preotul acela vă interzice, el este cel păcătos.

| Celcestietot a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Da, asta ar însemna curvie, înainte de căsătorie, părintele a pus problemă căsătoriei, pentru că asta ar anula practicile viitoare ca și păcat. În decalog este condamnata curvia, curvari nu vor intra în împărăția cerurilor, aceasta este condamnata de Dumnezeu deci etc. Nu te judec, dar ai făcut totuși o greșeală că nu te-ai informat mai înainte despre așa ceva, fără supărare. Acum faci ce vrei în continuare.

| Panamax a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Preotul pana la urma nu este vinovat.Reda si el ca un papagal ce a invatat toata viata.Mai ales in probleme de cuplu nu are nici cea mai mica experienta.
Doar a bagat frica in voi.
Iar voi ca oite ascultatoare v-ati conformat.

| SG1995 a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Fata mea nu ar trebui să-l bagi în origini pe popă și să îți vezi în pml de viață? Ești tânără, trăiește în pml că mai târziu ai să regreți că ți-ai petrecut viața urmând sfaturile unor bărboși analfabeți blocați în evul mediu.

| Celcestietot a răspuns:

De cine ți-e frică că nu îți mai da binecuvântarea, de mamă sau de preot?

| Panamax a răspuns:

Eu am renuntat sa mai ma spovedesc la un preot de la o manastire cand mi-am dat seama ca devenise prea curios de ce se intampla la mine in pat.
Chestia m-a ajutat sa inteleg mai multe despre sistemul tampit de spovedanie al ortodocsilor.Cand am povestit unui preot catolic ce intrebari imi punea preotul ortodox a ramas fara cuvinte.

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru Panamax):

Nu toti sunt la fel. Eu nu am patit asa ceva. Pur si simplu cand i-am zis prima data ce am facut aveam 16 ani, a zis ca nu se astepta asa devreme.

| Mircea08 a răspuns:

Intai sa-ti spun ce zice Dumnezeu despre marturisire (spovrdanie) :
"Iar fapta lui însuşi să şi-o cerceteze fiecare şi atunci va avea laudă, dar numai faţă de sine însuşi şi nu faţă de altul. Căci fiecare îşi va purta sarcina sa."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 6/4, 5)
Cred ca ai inteles ca a spune greselile pe care le faci preotului este ceva INUTIL.
Preotul poate sa spuna ce este bine sa faci sau ce nu este bine sa faci, dar nu poate sa te oblige sa faci ceva anume, sau sa te restrictioneze de la ceva. Daca esti crestina trebuie sa traiesti dupa invatatura lui Iisus nu dupa a unui preot sau oricine altcineva de pe pamant. Singurul invatator este Iisus :
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 23/8-10)
Daca Dumnezeu ti-a dat libertate sa alegi sa faci ce vrei, cum isi permite un preot sa nesocoteasca decizia lui Dumnezeu? Poti sa te muti linistita si nu ai nevoie de binecuvantarea preotului ci numai de binecuvantarea politiei care are grija sa nu ocupi un imobil ilegal.
Exista lucruri duhovnicesti, adica legate de suflet, dar nu exista in Evanghelie nici un om care sa aiba caliatea de duhovnic. Ce face un Duhovnic? este cumva un meserias care repara suflete?
Nu sunt pocait, sunt crestin care nu apartine nici unei religii. Am facut aceasta precizare pentru ca sa nu crezi ca vorbesc din vreo dogma religioasa

| slayer09 a răspuns (pentru Mircea08):

Da frate, dar daca un ratacit, din punct de vedere spiritual, nu mai stie ce sa faca, cui sa i se adreseze? politiei? psihologului? de aceea sunt preotii, de aceea sunt oamenii Domnului in biserica, ca omul care vrea sa vina spre Dumnezeu sa stie unde sa se duca, ca sa primeasca sfaturi si intelepciune si sa puna in practica ceea ce zice preotul. Acum daca sunt unii preoti care nu mai sunt cu asa har ca cei de acum ceva vreme, e mai nasol, dar ca si medicii., te duci si cauti unu bun.

| Mircea08 a răspuns (pentru slayer09):

Daca preotii ar fi pusi de Dumnezeu, asa cum spui tu, atunci ar trebui sa nergi la ei si ei te vor indruma in directia in care Dumnezeu vrea sa fii indrumat. Numai ca preotii sunt pusi de sf. sinod, si ei te vor induma in directia in care sf. sinod hotaraste. Singurul de la care ar trebui sa primesti invatatura este Iisus, iar invatatura este Evanghelia (noul Testament pe care il poti avea acasa.
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 23/8-10)
Deci ratacitul trebuie sa se adreseze lui Dumnezeu, SINGURUL care ii poate rezolva orice problema, dar sa o faca la modul serios, sa ceara intelepciune pentru a putea intelege invatatura lui. Daca oamenii ar sti ce scrie in aceasta Evanghelie lumea ar fi cu totul altfel, dar ei nu cunosc decat ce au auzit de la mai marii religiilor din care fac parte, si au auzit fiecare dogma religiei lor care nu are nici o treaba cu invatatura lui Iisus, iar fara invatatura lui Iisus nu exista crestin sau crestinism

| slayer09 a răspuns (pentru Mircea08):

Bun, ceea ce scrie in Biblie poate fi interpretat repede gresit, daca o iei mot a mot. In primul rand din ceea ce cred eu, e ca in Biblie, cuvintele Domnului Iisus Hristos sunt mai mult adresate duhului, nu a carnii. Mai mult a spiritului si a gandurilor nocive. Aici, din pespectiva mea sa nu va numiti rabi, invatatori, si tati este vorba sa nu defaimezi pe Tatal din ceruri si tu sa te crezi un Dumnezeu si un atotstiuitor sau un prooroc in numele Lui, tu fiind plin de mandrie. Deci nu are legatura ceea ce mi-ai insirat tu cu preotii sau monahii sau cei cu adevarata dreapta credinta in Dumnezeu. Preotii nu sfatuiesc oamenii dupa sinod. Da, ei au randuiala in ascultare, adica ei ca preoti nu pot face ceva in biserica fara binecuvantarea celui mai mare. Dar la sfaturi si la indreptarea omului preotul nu are sinodul in spate ci pe Domnul Iisus Hristos, Lui ii cere sa il lumineze ca sa le dea sfaturi oamenilor si sa ii aduca la dreapta credinta. Nu sta preotul sa dea telefon sinodului cand cineva il intreaba pe preot despre Dumnezeu, daca are voie sa ii dea dezlegare de pacate, daca are voie sa le dea sfaturi. Iar daca spuii ca fiecare om ar trebui sa se adreseze Domnului direct. De ce a mai lasat Domnul Iisus pe cei 12 apostoli sa le vorbeasca lumii sa ii indrume? Nu pentru ratacirea oamenilor care nu stiau de Dumnezeu? Asa si preotii...pentru cei ce vor sa vina la credinta dar nu stiu cum exista preotii si sfaturile lor. Acum ma s-au umplut bisericile de falsi preoti, aici e altceva. Cum avem si falsi prooroci, cum avem si falsi medici, si falsi judecatori si falsi tati, asa e lumea in ziua de azi, acum trebuie sa fim cu bagare de seama si sa alegem omul potrivit cand mergem la medic, preot, psiholog, arhitect etc., pentru ca lumea s-a cam stricat

| Mircea08 a răspuns (pentru slayer09):

Ai spus : "din pespectiva mea sa nu va numiti rabi, invatatori, si tati este vorba sa nu defaimezi pe Tatal din ceruri si tu sa te crezi un Dumnezeu si un atotstiuitor sau un prooroc in numele Lui, tu fiind plin de mandrie.", iar ce ai spus este perfect corect,
As mai completa faptul ca Iisus a propovaduit invatatura lui (Evanghelia) TUTUROR OAMENILOR nu numai unei elite inzestrate special de Dumnezeu cu putere de intelegere a cuvantului :
"Căci nu vă scriem vouă altele decât cele ce citiţi şi înţelegeţi. Şi am nădejde că până în sfârşit veţi înţelege; "
( Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 1/13)
O singura categorie nu va intelege Evanghelia, si anume fiii diavolului :
"Şi a zis: O, tu cel plin de toată viclenia şi de toată înşelăciunea, fiule al diavolului, vrăjmaşule a toată dreptatea, nu vei înceta de a strâmba căile Domnului cele drepte?"
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 13/10)
"Cine săvârşeşte păcatul este de la diavolul, pentru că de la început diavolul păcătuieşte. Pentru aceasta S-a arătat Fiul lui Dumnezeu, ca să strice lucrurile diavolului."
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan - 3/8)
"Iar dacă Evanghelia noastră este încă acoperită, este pentru cei pierduţi, In care Dumnezeul veacului acestuia A ORBIT MINTILE NECREDINCIOSILOR, CA SA NU LE LUMINEZE LUMINA EVANGHELIEIca slavei lui Hristos, Care este chipul lui Dumnezeu. "
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel- 4/3, 4)
Adevaratii crestini vor intelege Evanghelia pentru ca ei sun fiii lui Dumnezeu si lor le este dat sa inteleaga :
"Căci toţi sunteţi fii ai lui Dumnezeu prin credinţa în Hristos Iisus"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 3/26)
"Şi ucenicii, apropiindu-se de El, I-au zis: De ce le vorbeşti lor în pilde? Iar El, răspunzând, le-a zis: Pentru că vouă vi s-a dat să cunoaşteţi tainele împărăţiei cerurilor, pe când acestora nu li s-a dat."
(Sfânta Evanghelie după Matei – 13/10, 11)
"Şi chemând la Sine mulţimile, le-a zis: Ascultaţi şi înţelegeţi:"
(Sfânta Evanghelie după Matei – 15/10)
Nu le-a zis sa mearga la preot sa li se explice. Daca tu imi dai un verset din care sa reiese ca trebuie sa invatam Evanghelia de la preot, atunci voi fi de acord cu tine.
Eu am afirmat in comentariul de mai sus ca preotii invata pe oameni o invatatura care vine de la sf. sinod, si nu Evanghelia (invatatura lui Iisus). Voi incerca sa demonstrez ca am avut motive sa afirm asa ceva, si pentru asta voi da niste citate din dogma ortodoxa :
"De atunci si pana astazi se numesc dogme HOTARARILE SINODALE ale Bisericii, privitoare la invataturile Evangheliei, canoanele sau decretele privitoare la adevarurile de credinta, date la cea mai inalta autoritate bisericeasca: "
( Ce sunt si de unde avem dogmele? - Crestin Ortodox)

| slayer09 a răspuns (pentru Mircea08):

Bun, hai sa o luam asa. Sfintii Apostoli au fost cei ce au propavaduit Evanghelia dupa Iisus Hristos. Zici ca tu esti impotriva preotilor, adica sa nu existe preoti si fiecare sa fie pe cont propriu in ale venirii spre Iisus Hristos, prin Sfanta Scriptura. Dar daca ar fi asa, cine ar mai putea sa dezlege pacate si sa dea Sfanta Impartasanie: Trupul si Sangele lui Iisus Hristos?
Ai aici niste versete: „Luati Duh Sfant; carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute" (Ioan 20, 21-23). Iar altadata a zis tot celor 12: „Oricate veti lega pe pamant vor fi legate si in ceruri, si oricate veti dezlega pe pamant vor fi dezlegate si in ceruri" (Matei 18, 18). Vrei sa zici ca ceea ce zice Iisus Hristos in Sfanta Scriptura a fost doar pentru vremurile acelea in care cei 12 apostoli au fost vii si doar atat?
Stii si tu ca in vechiul testament se vorbeste mult despre preoti, oare vechiul testament, dupa ce a aparut cel nou este gresit?
Si ai si aici un verset unde zice: Iacob, cap.14: Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului.
Mai ai si aici: Ev. Luca 17, 12-19: În vremea aceea, intrând Iisus într-un sat, L-au întâmpinat zece bărbaţi leproşi, care au stat departe şi care au ridicat glasul, zicând: Iisuse, Învăţătorule, miluieşte-ne! Şi, văzându-i, El le-a zis: Duceţi-vă şi vă arătaţi preoţilor. Dar, pe când ei se duceau, s-au curăţit. Iar unul dintre ei, văzând că s-a vindecat, s-a întors, cu glas mare slăvind pe Dumnezeu. Şi a căzut cu faţa la pământ la picioarele lui Iisus, mulţumindu-I. Iar acela era samarinean. Şi răspunzând, Iisus a zis: Oare nu zece s-au curăţit? Dar cei nouă unde sunt? Nu s-a găsit să se întoarcă să dea slavă lui Dumnezeu decât numai acesta, care este de alt neam? Şi i-a zis: Ridică-te şi du-te! Credinţa ta te-a mântuit!

De ce oare IIsus Hristos le zice sa se duca la preoti? Ce sunt acesti preoti? nu oare preotii din ziua de azi ai bisericii?

| Mircea08 a răspuns (pentru slayer09):

Bun! - le voi lua pe rand si le voi explica cat mai pe scurt posibil ca sa nu scriu prea mult.
Preotii erau utili in Vechiul Testament, perioada in care Legea era in vigoare, ia enoriasii faceau pacate. Preotul (mai precis marele preot, sau arhiereul cum ii zic ortodocsii) intra o data pe an in sfanta sfintelor (altar) cu sange de animale si sfintea totul inclusiv pe enoriasi (aduca le iertau pacatele)
In zilele noastre sunt intr-adevar religii care tin Vechiul Testament si care au ales sa fie sub Lege. Evident ca cei care sunt sub Lege fac pacate si au nevoie de marele preot care sa le ierte asa cum se facea si inainte. Dar eu sunt crestin, iar crestinii sunt scosi de sub Lege :
"Deci ce este Legea? Ea a fost adăugată pentru călcările de lege, până când era să vină Urmaşul, Căruia I s-a dat făgăduinţa, şi a fost rânduită prin îngeri, în mâna unui Mijlocitor."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/19)

"Astfel că Legea ne-a fost călăuză spre Hristos, pentru ca să ne îndreptăm din credinţă.
Iar dacă a venit credinţa, nu mai suntem sub călăuză."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/24, 25)
Daca Legea a fost calauza, si nu mai suntem sub calauza nu inseamna ca nu mai suntem sub Lege? In primul citat spune ca Legea a fost data doar pana cand vine urmasul (adica Iisus).
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel)
Aici se spune ca ne-am desfacut de Lege si ca nu mai trebuie sa slujim dupa slova cea veche (Vechiul Testament) ci sa slujim altfel (pentru innoirea sufletului) si o sa vedem cum in cele ce urmeaza.
"acum insa, Arhiereul nostru, a dobandit o slujire cu atat mai osebita, cu cat este si mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este intemeiat pe mai bune fagaduinte
(Epistola catre Evrei a Sfantului apostol Pavel – 7/6)
Aici se spune "arhiereul nostru", adica Iisus. Cei care au ca arhiereu (mare preot) pe Iisus sunt crestinii, adica cei care traiesc potrivit invataturii Lui.
" Si zicand :" Nou", Domnul a invechit pe cel dintai. Iar ce se invecheste si
imbatraneste, aproape este de pieire "
( Epistola catre Evrei A sf. Apostol Pavel - 8/12)
"Astfel porunca data intai se desfiinteaza, pentru. neputinta si nefolosul ei"
(Epistola catre Evrei a Sfantului apostol Pavel –7/18)
Care este porunca cea dintai care se desfiinteaza daca nu Legea?
"Caci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/4)
De fapt tot testamentul a fost schimbat :
" caci daca (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi cautat loc pentru al doilea"
(Epistola catre Evrei A sf. Apostol Pavel – 8/7)
Celor care au ales sa ramana sub Lege le scriu urmatorul verset :
"Cei ce voiti sa va indreptatiti prin lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/4)
De ce spune ca au cazut din Har? Pentru ca cei care sunt crestini nu sunt sub Lege ci sub Har (Duh Sfant) :
"Iar de va purtati in Duhul nu sunteti sub lege."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/18)
A te purta in Duhul inseamna a trai potrivit invataturii lui Iisus :
"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh si viata "
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
In concluzie Testamentul si preotia s-a schimbat, dar numai pentru crestini. Restul au libertatea sa creada in ce vor :
"Iar dacă preoţia s-a schimbat urmează numaidecât şi schimbarea Legii. " (e bine sa citesti cu atentie si contextul, adica Epistola catre Evrei A sf. Apostol Pavel –7/11-28)
Nu mai scriu despre impartasirea cu trupul si sangele Domnului ca si asa am scris prea mult si cred ca ar trebui mai intai sa lamurim foarte bine care este treaba cu Legea si Vechiul Testament. Restul vom discuta dupa aceea.
Toate citatele sunt luate din Biblia Ortodoxa

| Irinel15123532 a răspuns:

Andreea. Noi iti putem da anumite sfaturi, dar daca nu este vorba despre o decizie personala, a ta, de a nu mai comite acte sexuale in afara casatoriei, noi nu putem face nimic, si preotul acela incearca asa cum stie el mai bine sa te faca sa nu mai repeti acel pacat. In primul rand, orice ai face, Hristos ramane prietenul tau, daca ai cazut, te va ridica. Dumnezeu a creat relatia sexuala, doar in cadrul casatoriei, orice relatie sexuala in afara casatoriei este pacat. Asta este legea morala a Lui Dumnezeu. Dumnezeu te iubeste foarte mult si vrea indreptare. Este un pacat pe care Dumnezeu il uraste, pentru ca distruge relatia speciala care ar trebui sa fie doar intre un sot si o sotie. Poate spui ''Ce ros mai are sa mai astept daca oricum ma voi casatori cu el/ea. Iti dau un caz pe care il cunosc, nu o sa dau nume, dar o sa ti-l spun. Un barbat si o femeie, ambii 26 de ani, aveau aceeasi parere ''Ce rost mai are sa astept, oricum o sa ne casatorim'', fata s-a imbolnavit de diabet, baiatul a parasit-o. Nu te baza niciodata pe fraza ''oricum ne vom casatori odata''.
Preotul tau are intentii bune, dar doar Iisus Hristos este singurul mijlocitor intre om si Dumnezeu, in primul rand, spune-i in rugaciune Lui Hristos pacatul, si apoi spune-i-l preotului tau, este nevoie de asta.
Te intreb, esti mantuita? Ai numele scris in cartea vietii? L-ai primit pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal?
Daca nu, citeste cu atentie, doar prin Hristos vei primi iertare.
Vreau sa iti prezint materialul de la AlfaOmega.
ISUS HRISTOS CARE A DEVENIT MÂNTUITORUL ȘI MIJLOCITORUL OAMENILOR. El a fost singurul care a trăit pe pământ, fără păcat. Astfel, El a putut deveni Mântuitorul tuturor oamenilor. Sângele Lui ne spală pe noi de orice păcat. El este Mijlocitorul pentru că este la dreapta lui Dumnezeu Tatăl, unde, pe baza sângelui Lui și a jertfei Sale unice, mijlocește pentru toți oamenii de pe pământ.
HARUL ADUS DE ISUS HRISTOS. De 2000 de ani încoace, Dumnezeu Duhul Sfânt, a treia Persoană a Dumnezeirii, administrează harul lui Dumnezeu. Harul lui Dumnezeu este favoarea nemăsurată a lui Dumnezeu pe care am primit-o prin jertfa Fiului Său. Harul este suma tuturor acțiunilor lui Dumnezeu îndreptate înspre om, cu scopul de a-l ajuta să fie mântuit pentru pământ și eternitate.
Scriptura ne spune: Harul lui Dumnezeu care ne aduce mântuire tuturor oamenilor, s-a arătat... (Tit 2:11) Trebuie să știi că mântuirea lui Dumnezeu este adusă pentru toți oamenii, iar harul, această favoare nemeritată a lui Dumnezeu îți aduce câteva lucruri foarte importante în viața ta:

1. DUMNEZEU ÎȚI OFERĂ OCAZIA SĂ AUZI VESTEA BUNĂ A MÂNTUIRII – Dumnezeu te iubește, lui Dumnezeu Îi pasă de tine și Dumnezeu vrea să îți mântuiască sufletul. Acesta este primul pas al harului.

2. AUZIND VESTEA BUNĂ, TU PRIMEȘTI CREDINȚĂ ÎN INIMA TA – ea spune „Da, Dumnezeu există, Dumnezeu are dreptate și Dumnezeu a făcut pentru mine ceva într-un mod personal." Din punct de vedere spiritual, când credința vine în inima unui om, urmează pocăința. A te pocăi înseamnă a-ți părea rău de răul pe care l-ai făcut și ai cere lui Dumnezeu ajutor să nu-l mai faci și să îți îndrepți viața. Credința și pocăința sunt două lucruri care merg mână în mână.

3. CREDINȚA TREBUIE MĂRTURISITĂ – nu rămâne doar la nivelul interior al ființei (eu cred, eu mă pocăiesc), ci Scriptura spune că trebuie să mărturisești cu gura ta că Isus Hristos este fiul lui Dumnezeu, că Isus Hristos este Mântuitorul lumii întregi și al tău într-un mod personal. Conștient fiind de toată veste bună dată de Dumnezeu, omul decide...

4. SĂ-L PRIMEȘTI PE ISUS HRISTOS ÎN VIAȚA TA – Cuvântul lui Dumnezeu vorbește despre a-L primi pe Isus Hristos în viața ta. Din punct de vedere teologic, acest moment este definit ca nașterea din nou. În Biblie ni se vorbește despre „spălarea nașterii din nou", despre necesitatea nașterii din nou și lucrul acesta este momentul definitoriu în care un om este înfiat în familia lui Dumnezeu. Această lucrare interioară o face Dumnezeu Duhul Sfânt prin auzirea Evangheliei lui Isus Hristos.
Auzind toate aceste lucruri pe care Dumnezeu le-a pregătit în bunătatea Lui pentru mine, se pune întrebarea simplă: CE TREBUIE SĂ FACI TU? Există trei lucruri importante care trebuie făcute.

mant 05 pasi1. SĂ-L CREZI PE DUMNEZEU PE CUVÂNT, să recunoști că Dumnezeu este mai mare decât tine, mai inteligent decât tine, mai bun decât tine și că tot ceea ce a pregătit pentru tine este cel mai bun lucru. Cu alte cuvinte să-L crezi pe El pe cuvânt!

2. SĂ-ȚI DAI VALOAREA PE CARE ȚI-O DĂ EL și să-ți prețuiești sufletul și trupul la valoarea pe care Dumnezeu a pus-o peste viața ta.

3.CAPACITATEA DE-A ALEGE CE ESTE BUN, CE ESTE SĂNĂTOS ȘI CORECT PENTRU TINE. Tu trebuie să știi un lucru: ai libertatea să alegi ceea ce tu vrei pentru că responsabilitatea este a ta. Nimeni nu răspunde pentru tine, nimeni nu te poate împinge spre Dumnezeu și nimeni nu te poate împiedica să mergi spre Dumnezeu dacă tu vrei. Alegerea este a ta și este definitorie, adică Dumnezeu a pregătit toate lucrurile. Dacă alegerea ta nu este înspre El, tu nu poți beneficia de lucrurile pe care El ți le-a dat și nefăcând lucrurile acestea, nu ai nicio șansă.

Dacă alegerea ta este să-L primești pe Isus Hristos, dacă aceste cuvinte care au vorbit despre valoarea ta în ochii lui Dumnezeu, dacă înțelegi că acum Dumnezeu te cheamă, printr-un act al credinței simplu, dar sincer, prin rugăciune, ne putem adresa lui Dumnezeu și putem cere lui Dumnezeu să vină în viața ta și să te ajute să Îl cunoști, să devii un copil al Său, să primești al doilea certificat de naștere și să fii numit copil al lui Dumnezeu, păcatele să îți fie iertate și să poți începe să trăiești cu Dumnezeu într-un mod real, personal în fiecare zi, ROAGĂ-TE URMĂTOARELE CUVINTE, cu voce tare și cu toată sinceritatea:

„Doamne Dumnezeule, recunosc în această zi că sunt un om păcătos și că am nevoie de harul Tău. Te rog acum, lasă ca tot harul adus prin Isus Hristos să cuprindă viața și ființa mea. Ai milă de mine, iartă-mi păcatul, mânuiește-mi sufletul, spală-mă cu sângele fiului Tău Isus Hristos, pentru că-L primesc pe Isus Cristos în inima și în viața mea ca Mântuitor și Domn. Ai milă de mine. Amin.
Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine. ''
Hristos a ales sa vina pe pamant si sa moara pentru mine si pentru tine, biblia spune ca Dumnezeu ne-a iubit si ne-a ales inainte de intemeierea lumii, inainte sa fie facut orice altceva, noi eram in dragostea Lui, deci nu am influentat cu nimic aceasta dragoste, prin simplul fapt ca nici unul din nou nu exista in acel moment.
Daca nu noi suntem cei care au influentat dragostea atunci, nu o putem influenta nici acum, dragostea Lui ramane aceeasi.

https://www.youtube.com/watch?v=CbIP-nCPSHM&t=2480s

https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=828s

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru Irinel15123532):

Sunt cu prietenul meu impreuna de 3 ani. Este primul baiat cu care-mi am inceput viata sexuala. Eu chiar cred ca vom ajunge sa ne casatorim. Am trecut prin foarte multe. El tocmai s-a imbolnavit de diabet, dar nu am avut niciun gand de al lăsa pentru ca daca eram in locul lui si eu imi doream sa ramana langa mine. Multumesc pentru stat!

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru Irinel15123532):

Mama mi-a zis ca s-ar putea sa ne faca o rugaciune impreuna pentru a nu trăi asa, nu stiu cum sa explic. Ca nu suntem căsătoriți dar vrem sa ne mutam impreuna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un preot nu ar trebui sa fie interesat de păcatele tale, nici măcar sa se străduiască sa rețină ce ai zis la spovedanie.

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca e interesat sau se straduieste sa le rețină.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Minte ceva pe acolo, spune ce vrea inima ta. El n-are de unde sa stie

| slayer09 a răspuns:

Da, du-te si spune-i preotului, spune-i ca l-ai si mintit cand ai mai fost spovedita. Treaba sta in felul urmator: din perspectiva mea: poate preotul iti este ca un tata, el sufera cand vede ca o fata buna si credincioasa pica in pacat si ca si un tata se supara si se intristeaza si incearca sa te recupereze printr-o "pedeapsa" ca sa nu mai faci. Dar aici fiind vorba de Dumnezeu, preotul este doar un mijlocitor. Preotul nu are putere asupra ta cum nici Dumnezeu nu intervine asupra vointei tale. Important este ca tu sa constientizezi ceea ce faci si sa iti asumi responsabilitatea si sa incerci sa gandesti un pic mai duhovnicesc. Gandeste-te ca relatia sexuala la varste fragede naste placere, placerea naste mandrie, mandria este total opusa Domnului, daca te abati de la cararea Domnului vei avea de suferit, crede-ma, poate in 1-2-3-4 ani vei zice ca vei trai frumos, poate cu unele probleme, mai mici sau mai marai, dar cu timpul vei avea probleme din ce in ce mai mari daca o sa te departezi de Dumnezeu. Iti va fi frica de duhovnic, iti va fi frica sa mai faci vreo rugaciune, iti fa fi frica sa te mai duci la biserica, iti va fi frica sa mai ai contat cu Dumnezeu si apoi urmeaza uitarea de Dumnezeu, vor veni ganduri din ce in ce mai spurcate, vor fi multe placeri sa compenseze plinatatea Domnului, vei fi din ce in ce mai trista indiferent ca o bere sau un club te va face fericita pe moment, dar sufletul va fi trist. Asa ca, din experienta in spun, nu lasa calea Domnului, nu lasa ca placerea sa iti robeasca mintea si sa lasi constiinta sa se ofileasca, asculta-ti constiinta si ia-te dupa ea, nu dupa instinct, ci dupa constiinta, dupa gandirea buna. Deci in concluzie relatia sexuala nu e buna pana nu este pusa in slujba de a face copii. Sau macar ia-l de sot si numai cu el sa intretii relatii sexuale, dar aici intervine si compatibilitatea, daca tu l-ai ales pentru ca e masculul alfa sau pentru alte motive in afara de dragostea pe care o porti pentru ceea ce este el ca si suflet atunci mai bine nu il mai iei de sot.

| Helper07 a răspuns:

Preotul nu poate sa dea binecuvantari, ci numai Dumnezeu. Cerei iertare lui Dumnezeu cu sinceritate, pana la urma Lui i-ai gresit nu preotului.

| AG777 a răspuns:

Andreea_Andree_1997_1Nxh
Uite cu toate ca pentru mine casatoria asta crestina a devenit ceva scarbos, nu din cauza principiilor ci pentru fitele si ifosele sale si insa modul cum al de sus se manifesta mi se pare destul de obscur in anumite cazuri, o sa incerc sa te ajut

Daca locuiti de sunteti de 3 ani impreuna s-a format o legatura puternica intre voi, insa totusi sper ca nu bazata pe sex, adica nu sexul e legatura puternica de iubire, ci ceea ce impartasiti impreuna, ganduri, idei, opinii, valori, calitati, acele lucruri pentru care merita sa dati tot pentru fericirea celuilalt, daca pana aici e ok, atunci afla totusi ca popa ala e cam fanatic si ar trebui sa-l schimbi, asemenea popi produc fite in mediul online astfel in cat unele persoane sunt determinate de acestia sa-si gaseasca un partener, insa cu mult mai greu decat e normal, e recomandat sa-l schimbi pe popa cu un preot adevarat care vrea sa va ajute nu care cauta sa va pedepseasca ca un fanatic religios ce e.

Logodna, e mai bine sa va logoditi pana la casatorie, logodna va mai apara de probleme sau cel putin al de sus asa garanteaza. Pe final nu pot decat sa va urez casa de piatra si sa fiti fericiti imprena

| AG777 a răspuns (pentru AG777):

Imi cer scuze, Daca sunteti de 3 ani...
#ora12

| sadrian46 a răspuns (pentru AG777):

Adica nu sexul e legatura puternica de iubire,
Heil you, stop prostiilor ieșite din gura ta!
Sexul, nevoia sexuală, de a face copii este cea mai puternică forță din zona vieții, nu gânduril idei opinii.
De un miliard de ani sexul susține și duce mai departe viața, nu teoria creată de tine.
Dacă nu știi pe ce lume trăiești și cum ai venit pe lume, e grav!

| AG777 a răspuns (pentru sadrian46):

Sadrian46 Nevoia sexuala e una animalica, eu prefer sa nu ma iau dupa obsedatii sexuali care cred ca daca nu faci o zi sex ti se umfla capul, cazi in depresie sau alte tampenii inventate de acestia. Iubirea este despre ce poti tu sa faci pentru ca partenerul tau sa fie fericit, iubirea este unitatea celor doi parteneri si la bine, dar mai ales si la greu, iubirea inseamna mai mult de atat fidelitate. Copii sunt rodul iubirii tale, insa daca afli ca sotia ta nu poate face copii, ce faci ii dai papucii?

Răspuns utilizator avertizat
| AG777 a răspuns (pentru Ionut1492):

Nu am, intr-adevar nu imi place sa merg la bordel, nu m-a pasionat niciodata obsesia sexuala

Răspuns utilizator avertizat
| AG777 a răspuns (pentru Ionut1492):

Ionut1492 Ma gandesc la efectele negative nu la alea positive, te rog fii mai explicit data viitoare

| AlexuTzzuAlex2000 a răspuns:

Eu cred ca popa te voia pentru el!

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică:

Mama ma lasă. A fost de acord. Mi- frica de ce va spune preotul

| Celcestietot a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Există preoți cu păcate mai mari ca oamenii de rând. Totuși este bine că vrei să te informezi și că ești credincioasă, apreciez. Ceea ce vreau eu să spun, este că, sfatul preotului sau ceea ce va spune el, este doar o părere a sa, legată de studiile sale sau nu, acum tu faci ce vrei. Te poți muta liniștită, că preotul nu este Iisus în persoana să îi dai ascultare la capitolul mutare. Eu nu vad nimic rău în asta. Cu sau fara a te muta, tot vei mai întreține relații intime cu el, deci cu ce afectează schimbarea locației aceasta relație? Cu absolut nimic, tot vei mai face asta. Așa că, dacă dorești să te muți, nu mai trebuie să întrebi niciun preot, nu este obligatoriu. Este om ca și tine, și el va răspunde la judecata de apoi ca restul, până și îngerii vor fi judecați, absolut oricine. Tu, trebuie să ai o legătură bună cu Dumnezeu, și Lui sa îi dai ascultare. Sper că ai înțeles mesajul meu, sper că te-a ajutat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Aveam prieteni la seminarul de teologie m-au invitat sa merg cu ei la o bere. M-au dus intr-un bar "underground" ce semana a tot in afara de Preotie, mai degraba opusul laughing. Fum+bautura+oameni dubiosi.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am observat și eu că preoții nu mai sunt ca altădată, majoritatea, nu toți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Majoritatea sunteti in confuzie ce inseamna preotia, biserica. In epoca medievala, dar si dupa/inainte Biserica era un loc unde se faceau cercetari stiintifice, filozofie, experimentari in alimentatie. pentru "binele general al crestiniilor". Biserica nu era numai o "societate" religiosa ci si o entitate Politica. De multe ori urmarind imbunatatirea nivelului de trai a oameniilor de rand(25%).,DAR desigur si a nobililor si membrilor bisericesti(75%)
Calugarii, inaltii in functiile preotesti aveau o viata de vis petreceri, bautura, femei. Petreceri ce intrec si dezmaturile din ziua de azi. Sunt multe recorduri/documente despre cum calugarii Inchiriaza bordeluri intregi pentru party

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, știam totuși ceva de genul. Oricum eu nu i-au exemplul altora, eu lucrez pentru mine, că fiecare răspunde pentru propria persoană, că aceștia influențează negativ (nu toți), este altceva...

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar.
Răspunsul dtale de aici sugerează ceva. Că biserica ar însemna în primul rând asta.
Aici confuzia este la dta. Biserica înseamnă cu mult mai mult decât cele de mai sus.