| curios93 a întrebat:

as avea si eu 2 intrebari despre Dumnezeu. inainte sa vi le adresez as dori sa nu ma faceti ateu. sau alte chestu multumesc anticipat. sau sa credeti ca va iau la misto.
1.Care este numele de familie a lui Dumnezeu?
2.Voi credeti ca Dumnezeu nea creeat as dori sa va demonstrez contrariul prin logica si termeni de reproducere.
Se spune in biblie ca primi oameni au fost Adam si Eva. Acestia 2 au avut 2 copii Cain si Abel ( erau baieti amandoi).Din cate stim Cain la ucis pe Abel. ramanand singur Cain explicati-mi cum sa reprodus rasa umana?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

El este IAHVE(Eu sunt YHWH Dumnezeul tău, cel care te-a scos din sclavia Egiptului. Să nu ai alți Dumnezei în afară de mine). Adam si Eva au avut trei copiii Cain, Abel si Set. Dupa aceea vedem in Gen.5:4 ca dupa nasterea lui Set, Adam a mai trait opt sute de ani si a nascut fii si fiice. Cu siguranta, Cain s-a casatorit cu una din surorile lui. Motivul pentru care incestul conduce adesea la anomalii genetice la copii este că atunci când două persoane cu caracteristici genetice similare (cum sunt o soră şi un frate) au copii – defectele genetice sunt de departe mai probabil să apară întrucât ambii părinti au ei înşişi aceleaşi defecte genetice. Atunci când persoane din familii diferite au copii, este foarte puţin probabil ca ambii părinţi să aibă aceleaşi defecte genetice. Codul genetic uman a devenit din ce în ce mai "poluat" de-a lungul secolelor întrucât defectele genetice s-au multiplicat, s-au amplificat şi au fost transferate de la o generaţie la alta.

| curios93 explică (pentru EmaS):

Nu m-a scos din sclavia egiptului deoarece nu sunt evreu

| doctorandus a răspuns (pentru curios93):

Nici pe evrei nu i-a scos, vezi http://ro.wikipedia.org/......a_evreilor

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru EmaS):

Si tie acelasi comentariu: ca citesti tu 'iahve' e complet gresit.

| EmaS a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

In Vechiul Testament intalnim mai multe nume ale lui Dumnezeu din care putem sa cunoastem atributele si caracterul Sau.
ELOHIM-Dumnezeul Atotputernic, Dumnezeul Creator, Dumnezeul celor vazute şi nevăzute.
EL ELION-Numele care îl arată ca fiind conducatorul suprem al Universului, El are ultimul cuvânt în privinţa întregului Univers şi, prin urmare şi a vieţii tale.
EL ROI-Dumnezeu care te vede.
EL SHADAI-Cel Atotputernic.
ADONAI-Dumnezeu este Stapan peste toti oamenii si toate lucrurile si deci si voia omului trebuie sa I se supuna.
Iehova Iire-Domnul care poarta de grija.
Iehova Rafa-Dumnezeu care vindeca.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

La 1 nici nu are rost sa iti raspund.
La 2.Cain si Abel au fost baietii, unii dintre ei.Nu este totul pus in ordine cronologica.Adica,in Biblie spune ca Dumnezeu a creat barbatul si femeia si dupa un timp s-a relatat cum au fost ei creati.Intelegi? Daca citesti mai departe vei vedea ca este relatat neamul Evei si al lui Adam.O zi buna si pace in suflet, sper ca te-am lamurit.

| fiosel a răspuns:

Primul nu ie dumnezeu ie IAHVE, daca ai citi biblia nu cu duh de contrazicere ci ca sa cauti adevarul, ai vedea ca scrie ca Adam si Eva au mai avut fii si fice, pe vremea acea casatoria intre frati nu iera un incest mult mai tarziu in biblie s-a desfiintat casatoria intre neamuri

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru fiosel):

Cu Y altfel schimbi pronuntia.

In alt pasaj apare ca Yho

| Miauti a răspuns:

1. Nimeni nu stie numele lui Dumnezeu : Iahve, Iahveh, Iahweh, Yahwe, Yahweh, Yahoweh, Iehova se gaseste in biblia ebraica. Numele a fost pus de oameni.

2. Daca citesti biblia toata geneza iti va spune acolo. Tu crezi ca Adam si Eva faceau copi cum e azi (adica doi!?) In timpul acela intr-o familie existau 7-12 copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa intrebari, ai cam 10-12 ani. pune mana si siteste biblia si mai vorbim dupa vreo 15-16 ani de studiu.acuma oricum nu ai intalege nimic. daca ti se pare greu ramai asa.nu e nici o paguba pentru crestinatate.atata doar ca lumea va fi mai bogata cu un necredincios si raiul mai sarac cu un suflet.

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns:

Povestea cu Adam si Eva din geneza e pur SIMBOLICA si trebuie tratata ca atare. Este doar punctul de vedere al unui om, care a incercat sa-si imagineze cum a fost creat omul din perspectiva LUI DUMNEZEU dar crestinii cred ca este de fapt cuvantului lui Dumnezeu si il insulta astfel. 2 oameni au fost la inceput? Cam cat de credul sa crezi cu convictie si cu tarie asta?

| SmexyBoy a răspuns:

1. Dumnezeu nu cred ca are un nume asa cum avem noi gen: Andrei, Cristi...
Totusi in ebraica dumnezeu = Iahve
si totusi Isus Hristos il propovaduieste(face cunoscut, publicitate) ca "Tatal nostru"

2. Biblia reveleaza autorul, creatorul cerului si al pamantului, dar nu si modul in care acesta a facut aceste lucruri, doarece mintea umana nu cuprinte in totalitate, sau nu p; ercepe cuvantul Dumnezeu sau expresia... nu are inceput.

3. Sau reprodus intre ei, si daca vrei mai pe limbajul actual, au facut sex intre fratii, nu e logic?

De ce intre fratii? pai cu cine altcineva? biblia spune "femeia sa"... si nu nu era pacat atunci si sa iti spun de ce:
Mentalitatea de acum mii de ani nu se aseamana deloc cu cea din zilele noastre, prin anul 1054 erau masini sau nave spatiale, nici decum.

Hai sa fim seriosi.

| curios93 explică (pentru SmexyBoy):

Recunosc sunt raspunsuri bune ce leati dat fiecare insa dupa cum ziceti voi Dumnezeu... daca ar fi existat toti ar fi crezut in el. dupa cum bine cunoastem o istorie de baza stim bine ca alte mitologi Grecii de exemplu ei aveau zei nu credeau in dumnezeu. in plus altii. da era el singur doar in el se credea. in plus nu spun ca nu este adevarata biblia dar pe cat este plina de adevar pe atat este si plina de minciuna.

| SmexyBoy a răspuns (pentru curios93):

Biblie nu minte.

| Pufuletica98 a răspuns:

Auzi lasa banuielile astea daca vrei sa mergi in rai!

| Raynn a răspuns:

Frate cu sora, tata cu sora, frate cu mama, orice pentru specia umana, astfel biblia se contrazice prin interzicearea incestului.

Incestu e de inteles pana intr-un anumit punct in biblie aparent, ca il durea mana pe dumnezeu sa mai creeze 2 oameni sa evite problemele astea.

| AVRILavigne1000 a răspuns:

Dumnezeu nu are familie a fost creat de univers si 2 chiar daca cain nu il uncidea pe abel oricum nu se reproducea ca erau amandoi baieti deci pe scurt nu stiu la a 2 a poate atunci au aparut maimutele si din ele s-au format o fata ca stiti ne tragem si din maimute stai cum sa te casatoresti cu o maimuta? chiar nu are logica... uuuu sau stiu cred ca dupa au mai facut copii au iesit fete au nascut necasatorite ouuuu da neamurile nu se pot casatori