| WholeWorldTeam a întrebat:

Bună tpu.As dori să-mi spuneţi cam ce ar trebui sa contina biblioteca unui creştin ortodox? mă refer la cărţi duhovniceşti.Aş dori să-mi recomandaţi o listă lunguţă de cărţi, începând de la biblie, paterice, si toate cele.De altfel doresc să îmi iau o biblie ortodoxa cu foiţe de aur. Unde aş putea găsi? dacă nu exista vt si nt împreună aşa, atunci separat, dar să fie ortodoxă.Dau fundă.

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Ti-am trimis un mesaj privat.Te rog sa-l citesti.
Dar uite alte carti pe care le am eu si care nu cred ca trebuie sa le ratezi la citit:

1.Arhim.Sofronie -Vom vedea pe Dumnezeu precum este
2.Sf.Teofan Zavoratul-Sfaturi intelepte
3.Catehismul crestinului ortodox
4.Patericul (Isvoare duhovnicesti)
5.Parintele Arsenie Boca-Fericirea de a cunoaste Calea)
6.Ne vorbeste parintele Porfirie.
7.Ne vorbeste parintele Paisie sau Parintele Paisie mi-a spus.
9.PSIHOTERAPIA ORTODOXA Hieroteos Vlachos arhive carti ortodoxe gratis online(!)
10.Vietile Sfintilor, toate volumele
11.Carte de rugaciuni(complexa, groasa)
12.Parintele Cleopa (Mancav-ar raiul, toate cele 3 volume)
13.Ne vorbeste Parintele Cleopa(toate volumele)
si as mai putea continua.Dar o mare parte le gasesti si in sursa din mesajul privat.

Numai bine.

Dumnezeu sa ne calauzeasca pe toti spre dreapta credinta!

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Exilee a răspuns:

CUnoasterea si stiinta, respectiv inventiile si descoperirile sunt calea catre Adevar.
Si ti-o spun din nou. Dumnezeu este Cel care detine toate tainele stiintei happy

| reihiuke a răspuns:

Nimeni, nimic despre IMITAŢIUNEA LUI CRISTOS, Thomas a Kempis.

http://www.donbosco.ro/index.php?sectiune=Imitatia_lui_Cristos&p=index

E si in varianta ortodoxa, dar sunt la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele zece porunci. talmacirile lor.biblia,povestiri cu talc ortodoxe.dai vointa iei putere.si mai sant.

| Ben00 a răspuns:

Noi minuni ale Sf. Nicolae, Staretul Varsanufie de la Optina, O zi de viata sfanta.

| WholeWorldTeam explică:

Sa sti ca de fiecare data cand te-au suspendat a fost din cauza mea si poate si a altora, pentru ca tu pe site-ul asta nu esti ca sa aflii ceva ci numai ca sa iti bati joc. Daca tu ai anumite parerei tinele pentru tine.Site-ul asta nu este un loc pentru ceea ce vrei tu sa faci aici.Inainte de ati rasounde am trimis un raport adminului. Sper sa ia masuri pentru ca se vede ca esti obsedat si nu ai ce face toata ziua.

| milan9 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Doua milioane de kilometri în căutarea adevărului - Klaus Kenneth;
Rugăciuni către tineri- Monahul Paulin;
Dragostea adevarată - Taina dragostei înainte şi după căsătorie - Dmitry Semenik;
Iisus Hristos sau restaurarea omului - Dumitru Stăniloae;
Cartea nunţii - Danion Vasile;
Omul, animal îndumnezeit - Panayotis Nellas;
Teologia mistică a bisericii de răsărit - Vladimir Losski;
Jonathan Jackson - Un actor american alege ortodoxia - Pr. Andrew Stephen Damick;
Sfântul Nectarie – Minuni în Romania - Ciprian Voicila;

Răspuns utilizator avertizat