| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, astăzi niște prietene se jucau cu o icoană si am zis să nu mai facă asta, pentru că e păcat. Apoi au aruncat-o pe jos si eu am calcat din greșeală pe ea, am ridicat-o si le-am dat-o inapoi. Acum ma simt rau ca am calcat pe ea. E pacat ceea ce am facut? Dau funda

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

1.E dreptul lor sa faca ce vor cu proprietatea lor.
2. Icoanele merg cam impotriva Biblie si celor 10 porunci, dar ma rog, crestinii nu sesizeaza asta.
3.Nu ar trebui sa fie pacat, caci e neitentionat.Nu aveai cum sa eviti sa o calci, cel mai probabil.
Poti dormi linistit la noapte, nu ai vreo problema (exceptand monstrul de sub pat si criminalul din dulap)

| Marian5672 a răspuns (pentru RKBlue):

Cu ăia m-am obișnuit, deja îmi sunt prieteni

| RKBlue a răspuns (pentru Marian5672):

E bine.
Adica, nu cred ca conteaza neaparat in ceea ce cred altii, atata timp cat incearca sa se respecte.
Plus, e bine sa ai prieteni mai diferiti decat tinelaughing

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cam puerilă întrebarea, nu crezi?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Stai linistit zau asa... astfel de lucruri se intampla. Gandeste-te la persoanele care nu cred in Dumnezeu. Nu cred asta datorita deprinderilor pe care le-au avut ei de-a lungul timpului. Practic nu este vina lor. Nu este vina nimanui, din punct de vedere religios. Toti suntem la fel si toti suntem egali. Tu nu ai vrut sa calci, s-a intamplat. Asta este. O pui inapoi si totul este bine. Nu iti face griji.

Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e pacat daca ai facut-o din greseala dar nu cred ca ai facut bine sa le dai icoana inapoi cand ai vazut ca nu se stiu comporta respectuos cu ea

| Ineys a răspuns:

In iad ajungi. Eu zic sa te impaci de acum cu ideea.

| Werrich a răspuns:

Întrebarea mea este de ce le-ai dat-o înapoi, s-o arunce iar? Oricum icoana este idolatrie.

| Panamax a răspuns:

Daca era made in China si a costat sub 30 de bani iar comanda a fost de cel putin 100.000 de buc zici Tatal nostru de 30 de ori si esti iertat.
https://specialarad.ro/......e-chinezi/

| Irinel15123532 a răspuns:

Trebuie sa le expui pozitia corecta si biblica asupra icoanelor si altor lucruri, dar cu respect, blandete, dragoste si calm. Nu cu ura si inversunare. Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Unde nu este cinstirea sfintelor icoane, nu este nici crestinism si nici inchinarea in duh si adevar la Dumnezeu.

| Ramo024 a răspuns:

Ai călcat pe ea fără să vrei, nu cred că este un păcat așa mare.
Daca obișnuiești să te spovedești, întreabă preotul.

| Mihαi a răspuns:

Marian, nu este păcat pentru că nu ai călcat icoana intenționat. Ai făcut-o din greșeală. Pentru liniștea ta sufletească îi poți spune părintelui la care te spovedești lucrul acesta.