| Bianca1609 a întrebat:

Buna TPU :* Azi am pomana de doi ani la bunica mea si inainte as vrea sa mananc coliva. Fac un pacat? Dau funda primului care-mi da un raspuns concret happy

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Nu faci niciun pacat.

10 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu, nu e pacat. Poti sa mananci si coliva si prajituri, poti sa bei tot vinul etc.

| danay72 a răspuns:

Nici unde in Biblie nu vei gasi despre asa ceva.

| Fatamuntilor a răspuns:

Poti manca fara nicio grija!

| milan9 a răspuns:

Cei prezentati prin nu stiu ce materiale tendentioase chiar nu au ce cauta in misiunea preoteasca! Exista si astfel de cazuri regretabile.

Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doreau să poarte o astfel de sarcină a preoţiei.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Coliva trebuie sfintita pentru a fi impartita, poti manca din coliva ramasa nu din cea care se pune pe masa, nu e pacat

| aumih16 a răspuns:

Asta daca nu cumva traiesti cu senzatia aia! ca mananci din trupul ei! sau cand bei! din sangele ei!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Matei 15:11 - "Nu ceea ce intră în gură îl întinează pe om, ci ceea ce iese din gură îl întinează pe om" - Isus Crtistos

| casian_6565 a răspuns:

Poti sa manci stai calm.La parastas se sfintesc si se dau la cei saraci in special, e mai bine primit pentru a usura suferinta sufletului

| Mihai_Maharea_1968 a răspuns:

Dupa sfintirea mesei preotul indeamna pe cei prezenti sa guste mai intai din coliva si sa zicabig grinumnezeu s-o(sa-l ) ierte scrie in cartea care se foloseste pentru cei,, adormiti". Daca ai si alte nelamuriri incerc sa te ajut.