| andri22 a întrebat:

ce inseamna a fii crestin,(mai multa descriere vreau)?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

A fi crestin,dupa parerea mea inseamna sa crezi cu tarie in Dumnezeu,sa te bazezi pe ajutorul lui Dumnezeu,sa duci o viata cat mai curata, asta necesita lupta si truda, sa incerci sa duci o viata fara vicii, sa fii marturisit, impartasit macar 1-2 pe an dar mai ales sa crezi in Mantuitorul Iisus Hristos,crestin vine de la Christ,Iisus Hristos se mai numeste,mai este folosit in alte popoare Christos.Cel ce crede in Iisus Hristos,in viata de apoi promisa de Mantuitorul si mai ales cel ce respecta tot (sau macar incearca) sa respecte tot ce a zis Fiul lui Dumnezeu,sa iubeasca din toata inima pe El,pe Sfinti,pe Maica Domnului etc. si sa traiesti viata fara vicii si fara patimi(patimi=pacate facute repetat,ca un fel de boala sufleteasca).
Sunt o gramada de materiale pe internet, carti duhovnicesti scrise de oameni de diferite confesiuni, eu iti recomand cele duhovnicesti, ortodoxe sau catolice.
Sper ca putin, te-am lamurit.
Numai bine.Iti urez sa devii un crestin autentic, adevarat si statornic.

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Din punct de vedere sociologic, antropologic, istoric si al studiilor religioase crestin este cine afirma despre sine ca este crestin.

| danay72 a răspuns:

A pune in aplicare normele biblice si a urma exemplu lui Isus punand pe primul loc lucrurile spirituale.

| robby212 a răspuns:

Sa crezi in Nasterea, Patimile, Rastignirea Imparatului Hristos, in Sfanta si Dumnezeiasca Facatoare de Viata Treime si multe altele.

| Nucreeed a răspuns:

Egoism peste masura.

| Exilee a răspuns (pentru Nucreeed):

Ce te face sa spui asta?

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Iti recomand studiul asupra Noului Testament si sa alegi singur(a) confesiunea.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Înseamnă să urmezi cât mai bine exemplu lăsat de Isus Cristos (1 Petru 1:21).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este mult de explicat, uite aici:
http://www.vestitorulimparatiei.ro/......Ftin-.html
Te pup!

| Mikhtarian a răspuns:

Crestin inseamna a crede in Iisus,a incerca sa fi o persoana mai buna in fiecare zi,sa oferi si sa apleci capul jos la orice rusine,cand esti lovit, intoarce si obrazul celalalt, caci asa ne-a invatat El.
Bunatatea, iubirea si credinta formeaza crestinismul, asa cred eu.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Mikhtarian):

Crestin inseamna a crede in isus e adevarata, tot e urmeaza sunt doar fantezii

| DiamondEyes a răspuns:

Sa crezi intr-o divinitati ca d-zeu, iisus, sfantul ala duh.
Sa postesti, sa te inchini lor, sa te rogi lor thinking
Sa respecti poruncile si alte reguli crestinesti.
Sa mergi la biserica in scopul "iertarii de pacate" si liniste sufleteasca.
Mda, cam asta ar fi.

Răspuns utilizator avertizat
| AwaZoh98 a răspuns:

Credinta Ortodoxa nu este doar o simpla teorie, ci este o relatie adevarata cu Dumnezeul cel Adevarat!

"A fi crestin" inseamna sa ai o credinta puternica in Dumnezeu si sa indeplinesti voia Lui. big grin

| IoanieCriminalul a răspuns:

O prostie pe scurt