| Andrei1859 a întrebat:

Ce înseamnă tăierea imprejur pe care o practicau evreii din Vechiul Testament?

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Si astazi este practicata de evrei si musulmani. Este vorba de circumcizie. Gasesti pe wikipedia, pe google.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonimg):

Am auzit ca si Cristos a fost circumscris. De ce ziceti ca nu a fost evreu?

| anonimg a răspuns (pentru Mclaren12):

Ca om Domnul Hristos a fost evreu, pentru ca S-a intrupat in mijlocul acestui popor. A fost circumcis la 8 zile dupa lege.

| dannyel86 a răspuns:

Facerea 17, 11: „Să vă tăiaţi împrejur şi acesta va fi semnul legământului dintre Mine şi voi."
Acest verset certifică faptul că tăierea împrejur reprezintă semnul prin care urmaşii lui Avraam vor fi identificaţi. „Circumcizia va fi, până-n zilele noastre, o caracteristică fundamentală a poporului evreu, semnul prin care Dumnezeu îşi aminteşte de legământ şi prin care fiece purtător îşi menţine conştiinţa apartenenţei la poporul ales. Ritualul tăierii-mprejur e strâns legat de punerea numelui. Apostolul Pavel va spiritualiza acest simbol printr-un transfer al semnificaţiilor", regăsim într-o notă a Bibliei sau Sfintei Scripturi, Ediţie jubiliară a Sfântului Sinod, versiune diortosită după Septuaginta. Transferul de care se aminteşte se referă la naşterea spirituală, prin credinţă, dobândită de umanitate odată cu întruparea Mântuitorului Iisus Hristos şi de care Sfântul Apostol Pavel menţionează în epistolele sale: „Iar semnul tăierii împrejur l-a primit ca pecete a dreptăţii pentru credinţa lui din vremea netăierii împrejur, ca să fie el părinte al tuturor celor ce cred, netăiaţi împrejur, pentru a li se socoti şi lor (credinţa) ca dreptate" (Romani 4, 11); „În El aţi şi fost tăiaţi împrejur, cu tăiere împrejur nefăcută de mână, prin dezbrăcarea de trupul cărnii, întru tăierea împrejur a lui Hristos. Îngropaţi fiind împreună cu El prin botez, cu El aţi şi înviat prin credinţa în lucrarea lui Dumnezeu, Cel ce L-a înviat pe El din morţi" (Coloseni 2, 11-12).

Mai multe detalii gasesti aici:
http://ziarullumina.ro/......36501.html

| Mircea08 a răspuns:

Taierea imprejur era valabila in perioada vechiului testament atunci cand Legea era in vigoare :
Galateni 5:3 Şi mărturisesc iarăşi, încă o dată, oricărui om care primeşte tăierea împrejur, că este dator să împlinească toată Legea.
Pentru crestini ea nu mai inseamna nimic deoarece crestiniiau fost scosi de sub Lege :
1 Corinteni 7:19 Tăierea împrejur nu este nimic, şi netăierea împrejur nu este nimic, ci păzirea poruncilor lui Dumnezeu.
Galateni 5:6 Căci, în Isus Hristos, nici tăierea împrejur, nici netăierea împrejur n-au vreun preţ, ci credinţa care lucrează prin dragoste.
Crestinii care propovaduiau Legea sau taierea imprejur erau certati de catre apostoli :
24 Fiindcă am auzit că unii, plecaţi dintre noi fără vreo însărcinare din partea noastră, v-au tulburat prin vorbirile lor şi v-au zdruncinat sufletele, zicând să vă tăiaţi împrejur şi să păziţi Legea;
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."

Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52
"Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/4

| Saiko10 a răspuns:

Isi taiau pielita de pe penis.

| Kron5tadt a răspuns:

La inceput, in acele vremuri, era o practica universal valabila. Din cauza temperaturilor foarte ridicate din zona, taierea imprejur (decalotarea chirurgicala) era facuta in scop sanitar, de preventie, pentru a impiedica infectia la nivelul penisului. Ai observat, desigur, ca daca nu te speli o scurta perioada in zona aia, incepe sa miroasa urat. Totul tine de igiena personala.
Deci, in timp, aceasta practica a ajuns sa faca parte din ritualul initierii evreilor, indiferent in ce zona a pamantului traiesc ei. Nu este nimic barbar sau ciudat. happy