| nastaseelenacristina a întrebat:

cineva m-a invatat sa ma rog in scris, nu verbal ca sa nu fiu deranjata de ganduri.Fac ceva gresit? am mai cautat pe internet despre aceasta metoda, dar nu am gasit nimic.Nici un preot nu a vorbit despre asta.Doresc sa stiu daca fac bine sau nu.

19 răspunsuri:
| ania a răspuns:

E bine să te rogi oricum și verbal și în scris.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Adevarul este ca nu am mai auzit despre asta pana acum. Dar ce faci tu... tot prin ganduri este, doar ca nu iti dai seama de ganduri, pentru ca nu le constientizezi. Daca nu ai avea gandurile astea, nu ai putea sa scrii.

Si nu trebuie sa le numesti metode, te rogi cand vrei, unde vrei. Pana la urma aceasta rugaciune te ajuta pe tine sa iti linistesti mintea, sa iti dai seama de ce anume ai nevoie si ce vrei. Un mojloc prin care ii sugerezi subconstientului ce vrei.

Nu exista un bine sau nu. Dar nu inteleg ce treaba are asta cu deranjarea de ganduri. De ce nu te rogi ca pana acum...

| nastaseelenacristina explică (pentru DoarBogdan):

Tocmai asta intrebam, nici eu nu mai auzisem de rugaciunea pe foaie apoi sa ard foaia mi se pare ritual nu imi place, intre timp am aflat ca tipa care m-a invatat e vrajitoare asa ca m-am oprit, ce i drept m-am rugat asa o saptamana, i am cerut iertare lui Dumnezeu daca am facut ceva gresit, m-am invatat minte.

| DoarBogdan a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Si cum te-ai invatat minte? Daca pot sa intreb big grin

| nastaseelenacristina explică (pentru DoarBogdan):

Acea persoana zicea ca imi vrea binele, dar am aflat ca era vrajitoare, m-am invatat minte cu "oamenii buni'

| DoarBogdan a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Este ok. Numai ca nu exista vrajitoare ^_^

| Holiday a răspuns:

Preotii nu pot vorbi despre asta pentru ca ei in general fac oral. In scris nu e la fel de satisfacator. Dar nu pot vorbi despre asta chiar cu oricine.

| mentholinks a răspuns:

Cel mai bine cu voce tare, dar atat cat simti nevoia sa te rogi nu cred ca ai de ce sa o faci.

| CostinAlamariu a răspuns:

N-am mai auzit niciodata de metoda asta. Sincer nu cred ca e prea bine.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

E o scrisoare trimisa lui Dumnezeu. De ce sa fie păcat? Insa eu de când am aflat ca Satan nu cunoaște gândurile omului, prefer sa ma rog in gând. Rugăciunea scrisa sau spusa cu voce tare este cunoscuta de Satan si căuta sa îți sugereze sa te îndoiești ca Dumnezeu o asculta si îți împlinește cererile. Spusa in gând rugăciunea, ne ajuta si sa ne concentram mai bine atunci când ne rugam.

| nastaseelenacristina explică (pentru TamplaruAnisoara):

Acea persoana mi-a zis ca daca ma indoiesc de ea sa i scriu pe foaie lui Dumnezeu sa aflu desprea ea si am aflat ca da in carti laughing))))))))m-a ferit Dumnezeu de ea, e foarte usor sa fi prostit cand esti vulnerabil.

| nastaseelenacristina explică (pentru nastaseelenacristina):

Am intrebat si un preot a zis ca nu exista la crestinism asa ceva ca e practica mormona

| Digikey a răspuns:

Anumite se fac oral altele in scris. Daca stai in genunchi este mai greu sa scrii.

| RKBlue a răspuns:

De asta iti faci probleme?
Dar de faptul ca crezi in sfinti, care sunt impotriva Bibliei, ce mai zici?

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu faci nimic rau, dar te poti ruga si cu voce tare sau in gand.
Un prieten preot a spus ca uneori isi aseza un scaun langa el, si isi imagina ca Iisus sta pe el si vorbea ca unui prieten, poti incerca daca vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-a învățat prost.
Rugaciunea se face în Duh și Adevăr, nu în scris, nu verbal, doar în duhul tau, adică gandul tau.

Acolo faci legatura la tel verde cu Dumnezeu.

| marinaru777 a răspuns:

Pana la voi nu am mai auzit de ruga in scris, cred ca Rugaciunea Inimii este cea mai puternica si o poti spune oricand fara sa deranjezi sau sa stie cineva.

| georgianailoaei a răspuns:

Si eu ma rog in scris si sunt de parere ca nu e nimic gresit in asta.

| nastaseelenacristina explică (pentru georgianailoaei):

Am intrebat un preot si mi-a zis ca in ortodoxie nu exista asa ceva, mi-a spus sa ma rog verbal, ca e o tactica mormona asta, am uitat sa precizez ca( persoana care m-a invatat sa ma rog in scris a zis ca daca rugaciunea mea e mai privata sa o ard dupa ce o scriu ca sa nu o citeasca cineva)eu sunt crestin ortodoxa si nu vreau sa fac pacate.Nici nu gasesc un exemplu un preot sau sfant care sa zica de asa ceva.